Surinam - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Jižní Amerika

Surinam: průvodce

28°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Surinam

Hodnocení průvodce: 8.7

Navštivte nejmenší stát Jižní Ameriky a dopřejte si dobrodružného zážitku plného exotiky a hustých pralesů. Taková může být dovolená v Surinamu, kde vás osloví hlavní koloniální město a spousta přírodních krás. Etnická rozmanitost, tradice a charisma. To jsou věci, s nimiž se budete setkávat pravděpodobně nejčastěji. Objevte krásy Surinamu, včetně dech beroucí koloniální architektury. Poznejte pikantnosti místní kuchyně a vydejte se vstříc novým a nevšedním zážitkům, jež čekají na všechny cestovatele. Surinam je zemí, kterou si pro její neotřelost velice rychle zamilujete.

Tato destinace leží přímo u Atlantického oceánu, a to v severní části Jižní Ameriky. Jejími sousedy jsou Guyana, Brazílie a Francouzská Guyana. Při pobřeží se budete pohybovat spíše po nížinách, jež se směrem do vnitrozemí přeměňují na vyvýšeniny. Typickým příkladem je Guyanská vysočina. Velká část území je pokryta savanami a pralesy. Většina obyvatelstva se koncentruje do hlavního města Paramaribo. Surinamem protéká několik významných řek, ke kterým patří Suriname, Courantyne a Marowijne.

Co navštívit v Surinamu

Mapa Surinamu prozrazuje, že v zemi se budete moci věnovat spoustě aktivitám. U pobřeží jasně vedou vodní sporty, včetně potápění a šnorchlování. Užívat si můžete i příjemné relaxace na pláži. Pokud se vydáte do měst, čekají na vás tradiční trhy a poměrně živý kulturní zážitek. Tato destinace výrazným temperamentem doslova čiší. Největším lákadlem se však pro vás stanou dobrodružné túry do útrob pralesů a savan. Navštěvovat můžete významné vodopády nebo dáte přednost sjíždění řek.

V Surinamu je přemíra nejrůznějších zajímavostí. Jednou z nich je třeba deštný prales v podobě přírodního parku Brownsberg, kde na vás čekají úchvatné vodopády. Pokud jde o vodní toky, neměli byste minout ani přehradu, respektive rezervoár Brokopondo. Nejkrásnější řekou v Surinamu je Coppename, přes níž vede most Bailey Bridge. Na samotném úpatí řeky se můžete kochat Raleighhovými vodopády. Navštívit byste měli také starou zemědělskou obec, kterou kdysi dávno založili španělští Židé. Ta je označována jako Savana Židů. Z přírodních krás nevynechte ani rezervaci Central Suriname Natural Reserve, kde je žulový monolit Voltzberg, ale také hory Table Mountain a Juliana Top. Spoustu krás objevíte i v hlavním městě Paramaribo, kde je situována pevnost Zeelandia, centrální tržnice, ale také jeden z největších chrámů zvaný Arya Dewaker. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani katedrála sv. Petra a sv. Pavla.

Místní kuchyně

Surinamská gastronomie vzniká na základě místních plodin, jež se v zemi vypěstují. Vzhledem k tomu, že země doléhá k Atlantickému oceánu je pochopitelné, že velké zastoupení v jídelníčku mají mořské plody a ryby. Vybírat si však budete moci i z ostatních druhů masa. Jejich přílohou se nejčastěji stanou fazole, kukuřice a rýže. Důkazem toho je třeba kuře na kari s rýží nebo smažená rýže jako specialita v podání pokrmu Nasi Goreng. Pokud v jídelníčku narazíte na pojem Vatapa, připravte se na bohatou směs zeleniny, ryb a mořských plodů. Před hlavním jídlem si můžete dát například polévku z juty. Vyhledávaným pokrmem je Moksie Alesie, což je kuřecí a telecí maso s fazolemi, vařenou rýží, paprikami a rajčaty. V Surinamu je lepší stravovat se spíše v restauracích nežli v pouličních stáncích.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné