Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Švýcarsko

Ženeva: průvodce

16°C
Aktuálně
7.9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ženeva

Ženeva je Švýcarským městem, které se nachází ve stejnojmenném kantonu, konkrétně u výtoku řeky Rhôny Ženevského jezera. Město má rozlohu 45,86 kilometrů čtverečních a s počtem obyvatel přes 200 000 patří do předních příček největších měst Švýcarska.

Dějiny tohoto města se začaly psát roku 121 před naším letopočtem. Tehdy zde vznikla keltská osada Genava. Od 13. století docházelo k růstu města, rozvoji trhů a měšťanských shromáždění. V roce 1559 byla v Ženevě postavena univerzita.

V současnosti se město řadí mezi světová finanční centra a v jeho útrobách sídlí velké množství mezinárodních organizací. Jedno z nejkrásnějších měst Evropy je mimo jiné i střediskem francouzsky mluvící části Švýcarska.

Jaké nabízí Ženeva památky a zajímavosti?

Co navštívit v Ženevě

Ženeva láká spoustu turistů pro svoji přirozenou krásu. Ta je doplněna velkým množstvím parků, líbezných promenád a hromadou zajímavých historických staveb. Poznávání a objevování krásných míst je zde na prvním místě.

Jako většinu cestovatelů vás jako první přiláká levý břeh řeky Rhôny, kde je situováno historické centrum města. Právě zde můžete spatřit řadu významných památek. Je to například Katedrála sv. Petra, která byla ve 13. století nahrazena za původní kostel ze 6. století. Opodál lze navštívit biskupský palác Maison Mallet nebo dáte přednost gotickému kostelu sv. Marie Magdaleny.

V této části Ženevy je mimo jiné situována i městská brána, pověstné náměstí Molard, gotická městská zbrojnice a radnice pocházející z 15. století. Vynechat byste zde neměli ani ty nejmenší historické detaily, jakými jsou Zeď reformátorů roku 1909, Univerzita s reformačním sálem nebo rodný domek Jean-Jacques Rousseaua, což byl spisovatel a filozof.

Pokud se z levého břehu Rhôny přesunete na ten pravý, neuniknou vaší pozornosti ostatní unikáty Ženevy. Řadí se mezi ně botanická zahrada nebo Palác národů, kde sídlí organizace OSN. Vydat se mimo jiné můžete také k pomníku rakouské císařovny na místním nábřeží.

Město Ženeva je spojeno se vzděláním a naukou, a to nejenom v podobě historických staveb. Vybírat si můžete z mnoha charakterově odlišných muzeí, jež vám toho hodně nabídnou. Je to například Muzeum Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Přírodovědné muzeum, Etnografické muzeum, Muzeum dějin věd, ale také muzea zaměřená na sklo, keramiku, hodinky, antické umění, sochy a jiné věci.

Nakonec si nechte hlavní symbol města, kterým je Ženevské jezero s celkovou rozlohou 582 kilometrů čtverečních. Jeho dominantou je bezpochyby vodotrysk stříkající do výšky až 140 metrů. Právě kolem jezera nejdete dostatek zeleně v podobě parků a možnost příjemné relaxace. Jednou ze zajímavých zahrad je Jardin Anglais, kde lze spatřit květinové hodiny. Za zmínku stojí i náměstí Place du Bourg-de-Four. Na něm se už od 9. století konají tradiční trhy. Ochuzeni v Ženevě nebudete ani o nakupování. Třeba v jednom z největších obchodních domů zvaném Centrum Balexert.

Specifika místní kuchyně

Ženeva vás z pohledu gastronomie pravděpodobně v ničem nepřekvapí. To znamená, že se můžete oddávat tradičním švýcarským pokrmům, jakými jsou Fondue a Raclette na mnoho způsobů. V relativní blízkosti ve městě Vevey vzniká čokoláda Nestlé. Ochutnat můžete přemíru uzenin, od nejrůznějších párků až po klobásy. V Ženevě, respektive v jejím blízkém okolí, se hojně daří vínu, takže na chuť přijdete například místní odrůdě Vaud. I v tomto městě si budete pochutnávat na čokoládě nebo oblíbených jedlých kaštanech.

V Ženevě máte možnost poznat tradiční gastronomii do nejmenšího detailu, a to v restauracích jako Bistro de la Tour, La Potiniere, Cafe du Soleil a Bistrot du Boeuf Rouge. Z těch luxusnějších restaurací lze jmenovat Intensus, Le Tse Fung, Bayview a Fiskebar.

Počasí

Ženeva se může pochlubit poměrně příjemným klimatem. Nejtepleji je pochopitelně v létě, a to v červenci a v srpnu, kdy se teploty pohybují přes 25 °C a zároveň se vyhnete i častým dešťovým srážkám. Z pohledu podnebí je velice příjemný podzim, kdy jsou teploty nižší a není stále tolik deště. Ten je především přes zimu. Srážky v podobě sněhu se na jaře přemění na dešťové přeháňky a jsou součástí jarního období. Teploty v zimě jsou kolem bodu mrazu, od března pak dochází k jejich pozvolnému růstu od 12 °C výš.

Bezpečnost

Ženeva je významným evropským městem hostícím řadu mezinárodních organizací. To se pochopitelně promítá i do celkové bezpečnosti ve městě, kterou lze označit za velice dobrou. Bezpečně se budete cítit v historické i moderní části města, a to jak ve dne, tak v noci. Jediné, na co si dávejte pozor, jsou kapsáři na přelidněných místech. Tato zvýšená obezřetnost však platí pro všechna místa světa.

Měna

Ženeva je nákladnějším městem Evropy. Do jisté míry je to způsobeno vyšší životní úrovní a bezpečností. Za vše si ve městě připlatíte. V porovnání s Českou republikou mohou být ceny dvojnásobné a mnohdy i vícenásobné. Obrázek o cenách v Ženevě si můžete udělat z následujících příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 45 Kč
 • Chleba = 75 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Cappuccino = 95 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 155 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 550 Kč
 • Menu u McDonald ‘s = od 300 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Ženeva je asi nejvzdálenějším švýcarským městem od Prahy. Vedle vlastního automobilu můžete zvolit veřejnou dopravu, jakou je například autobus. Z Prahy do Ženevy pojedete 29 hodin a budete absolvovat minimálně jeden až dva přestupy. Cena za jízdenku je kolem 2 000 Kč. Vlaková doprava bude finančně vycházet obdobně.

V porovnání s letadlem můžete zjistit, že cena letenky není o tolik dražší a při včasném nákupu se bude pohybovat od 2 500 Kč. Doba letu z Prahy na letiště Ženeva je 1,5 hodiny. Toto letiště se nachází 5 kilometrů od centra metra, takže pro přesun do metropole využijte následujících spojů.

 • Nejrychlejším způsobem dopravy je vlakové spojení. Nejezdí ale přímo do centra.
 • Lepší je zvolit bezplatnou hromadnou dopravu. Po přistání můžete získat jízdenku s platností na 80 minut.

Ve městě lze využívat několika dopravních prostředků pro přesun z místa na místo.

 • Ženeva má poměrně propracovanou městskou hromadnou dopravu.
 • MHD je tvořena dopravními prostředky jako tramvaje, trolejbusy a autobusy. Ty se pohybují po všech částech města.
 • Hlavním provozovatelem městské hromadné dopravy je společnost TPG. Náklady na jízdné se mohou pohybovat od 3 CHF za jízdenku s platností na 60 minut.
 • Příměstská doprava v Ženevě pokračuje také za francouzské hranice.
 • Ženeva je napojen na vysokorychlostní síť TGV pokračující do Paříže.
 • Na Ženevském jezeře lze využívat některých lodních dopravních spojů. Ty vás mohou převézt do nedalekých vesniček na březích jezera.
 • Ve městě můžete využít dostupných taxi služeb – Geneva Airport Taxi Tranfers, TaxiBike SA, Genéva Taxi Minibus a mnohé další.
 • Náklady na jízdné taxíkem jsou kolem 4 CHF za kilometr.
 • Pokud byste chtěli navštívit i blízké okolí Ženevy, můžete využít pronájmu automobilu. Ve městě a na letišti funguje řada autopůjčoven. Ceny za půjčení jsou od 1 400 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švýcarsko

 • Autosalon Ženeva
  Švýcarsko - Ženeva
 • Edelweiss Manotel
  Švýcarsko - Ženeva

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé