Curych - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Švýcarsko

Curych: průvodce

9°C
Aktuálně
7.9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Curych

Největší město Švýcarska situované v předhůří Alp. To je Curych v celé své kráse, který má rozlohu 91,88 kilometrů čtverečních a má necelých půl milionu obyvatel. Město se rozkládá na obou březích řeky Limmat, jež vtéká do Curyšského jezera. Jde o jedno z nejbohatších měst světa, které má ve světě skutečně velký význam.

Původní osídlení proběhlo za dob Římanů roku 15 před naším letopočtem. Dříve ještě v podobě kamenného města. Teprve až od roku 1218 se Curych stal císařským městem. V roce 1624 vzniklo kolem Curychu ochranné opevnění a v po roce 1893 se k městu připojily i okolní obce.

Město Curych je zasazeno do kopcovité krajiny. Díky kulturnímu a hospodářskému růstu prezentuje nejvyšší kvalitu života na světě. Zároveň představuje poměrně významný dopravní uzel Evropy. Curych je hlavním městem stejnojmenného kantonu.

Jaké nabízí Curych památky a zajímavosti?

Co navštívit v Curychu

Město Curych láká turisty na zajímavé architektonické skvosty, přináší překrásné zelené plochy a vybízí ke kulturnímu a nezapomenutelnému zážitku. Pomyslný ráj na zemi vám toho může nabídnout více než dost.

Řeka Limmat protékající centrem rozděluje město na dvě části. Pokud zavítáte do historické lokality označované jako Niederdorf, určitě budete mít co poznávat. Je to například velechrám Grossmünster zbudovaný ve 12. století. Další dominantní a krásnou stavbou je kostel Wasserkirche nebo kostel Fraumünster. Ten vznikl ve 13. století. Pokud bychom měli prezentovat i nějaký unikát, bude to kostel sv. Petra s největšími věžovými hodinami. Působivou stavbou je také bývalý kostel dominikánů Predigerkirche.

Curych je mimo jiné i pověstným kulturním centrem. Dokazuje to Městské divadlo nacházející se přímo v centru nebo Operní divadlo Opernhaus. To se nachází u jezera a bylo vybudováno v roce 1891. Krásný kulturní zážitek si můžete vychutnat také v koncertním sále Tonhalle. V Curychu pochopitelně existují i mnohé další malé scény.

Vedle divadel jsou to pestrá muzea, která vás seznámí nejenom s historií města, potažmo Švýcarska, ale i mnohými dalšími oblasti. Co byste řekli na Muzeum designu, Švýcarské zemské muzeum, Muzeum hodin, Muzeum FIFA nebo Rietbergovo muzeum? Velkou výzvou cestovatelů se stává Dům umění Curych nacházející se na Pfauenplatz.

A pokud budete unaveni z pestrého poznávání krás tohoto města, zkuste si odpočinout. Curych takových relaxačních a zelení protnutých míst má více než dost. Typickým příkladem se vám stane botanická zahrada. Relaxovat můžete i v originální Čínské zahradě. Věnovat se můžete také sportovním a pohybovým aktivitám, které lze realizovat u Curyšského muzea. Zde se nachází krásná parková promenáda, popřípadě dáte přednost plavbám po jezerech. Ujít si nenechte ani zoologickou zahradu v Curychu, ve které se nachází pověstný sloní park Kaeng Krachan.

Mezi vaše další aktivity může patřit pravidelně pořádaný Filmový festival, turistický výšlap na blízký hřeben Uetliberg, techno a taneční festival Street Parade nebo vytoužené nakupování. Možností zábavy je zde více než dost, a to jak pro dospělé, tak pro děti.

Specifika místní kuchyně

V Curychu si pochutnáte na mnohých specialitách. Ochutnat můžete třeba tradiční pokrmy jako telecí maso se smetanovou omáčkou. To je ve městě hodně oblíbené pod názvem Geschnetzeltes Kalbfleisch. Nechybí ani noky zapékané se sýrem, pověstné Fondue a Raclette – brambora vařená ve slupce s roztaveným sýrem. Nevyhýbejte se ani opékaným strouhaným bramborám Rösti. V Curychu si samozřejmě zamlsáte. Je to třeba kaštanové pyré Vermicel, ořechový dort Engadiner Nusstorte a pěnové cukroví Meringue.

Při návštěvě Curychu si udělejte čas i na příjemný gastronomický zážitek. Ten vám poskytne například restaurace Ecco Zürich, Brasseie Lipp, Haus zum Rueden, Kindli, Restaurant Opera, Restaurant Weisses Rössli a Differente Hotel KroneUnterstrass.

Počasí

Klima v Curychu je mírného charakteru. Když do města vyrazíte během léta, setkáte se s průměrnými denními teplotami kolem 23 °C, což je naprosto ideální klima pro poznávání a procházky. Noční teploty klesají k 12 °C. Jaro a podzim jsou doprovázeny teplotami 14 °C až 17 °C. Počítat ovšem musíte s tím, že v Curychu na rozdíl od České republiky spadne více srážek. V létě to může být asi 60 milimetrů za měsíc, v zimě pak 100 milimetrů za měsíc. V takovém období klesají teploty k 5 °C a ty noční pod bod mrazu.

Bezpečnost

Curych je bezpečným městem Evropy. Ne nadarmo je v jeho prospěch prezentována nejenom ekologie a vysoká kvalita života, ale také bezpečnost. Bez obav se můžete procházet vyhledávanými lokalitami města, a to nejenom ve dne, ale také v noci. Na spoustě míst je k vidění policejní hlídka, takže zde nabydete patřičného pocitu bezpečí.

Přesto buďte obezřetní spíše před ostatními turisty, a to třeba v hromadné dopravy nebo při vyšší koncentraci lidí, kde je dobré hlídat si osobní věci. Nic jiného vám zde nehrozí.

Měna

Bezpečnost a vysoká kvalita života v Curychu je pochopitelně vykoupena vyššími cenami za nejrůznější sortiment a služby. Ceny lze zařadit do kategorie většího švýcarského průměru. Oproti České republice si rozhodně připlatíte. Zde si můžete prohlédnout průměrné ceny vybraného zboží.

 • Voda 1,5 litru = 27 Kč
 • Chleba = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 135 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 155 Kč
 • Espresso = 80 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 550 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Pokud se chcete vyhnout řízení osobního automobilu, využijte autobusovou dopravu. Vzdálenost 530 kilometrů od České republiky můžete projet za cenu od 750 Kč. Alternativou se stane jízda vlakem s přestupem v Mnichově. Cena vychází od 900 kč za jízdenku. Do města se lze dostat i rychlejším způsobem. A to prostřednictvím letecké dopravy. Z Prahy můžete letět na letiště Curych nacházející se 11 kilometrů od centra. Obvykle je to s leteckou společností Swiss. Doba letu je pouhá hodina a cena letenky se bude pohybovat od 4 000 Kč. Z letiště do města se dopravíte následujícími způsoby.

 • Z letiště můžete vyrazit vlakem. V centru na nádraží se octnete za cca 10 minut.
 • Alternativou je tramvajová linka č. 10 a č. 12 a jízda trvá přibližně 30 minut.
 • V centru města pak jednoznačně vede veřejná doprava, která převažuje před tou automobilovou.
 • K dispozici je 6 linek trolejbusů, 13 linek tramvají a 18 linek autobusů.
 • V Curychu funguje i předměstská železnice S-Bahn.
 • Kromě hlavního vlakového nádraží se jich ve městě nachází ještě dalších šestnáct a deset menších zastávek.
 • Taxi služby patří k těm dražším a počítat musíte s náklady kolem 80 Kč za kilometr.
 • Ve městě existuje řada autopůjčoven, jako Hertz, Sixt a další. Cena za pronájem je od 1 500 Kč za den.
 • Na řekách a na jezeře lze využívat lodní dopravy.
 • V okolí upotřebíte lanovky směřující do místních kopců.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švýcarsko

 • Engelberg (Obwalden)
  Švýcarsko - Curych

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé