Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Tchaj-wan

Tchaj-čung: průvodce

24°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tchaj-čung

Tchaj-čung  je centrálně spravované město na úrovni provincie, které vzniklo v roce 2010 sloučením původního města Tchaj-čung s okolními vesnicemi v okresu.

Město bylo pojmenováno a významně rozšířeno v období japonské nadvlády a stále se v něm nachází velké množství japonských architektonických prvků. V západní části, kde se Tchaj-čung dotýká Tchajwanského zálivu, se nachází původní metropolitní oblast Tchaj-čungu, která je hustě obydlena. Směrem na východ obyvatel ubývá, za to se zde rozkládá několik pohoří (konkrétně Centrální pohoří, Süe-šan a Ťia-li-šan).

V horách nenajdete pouze přírodní krásu, ale také kulturu původních obyvatel této oblasti. Nejvíce lidí se zde hlásí k etnické skupině Atayal. V městském centru Tchaj-čungu se nachází velké množství příležitostí pro unikátní kulturní zážitky a poznávání tchajwanské historie.

Co navštívit v Tchaj-čung

Dříve byl Tchaj-čung považován za především industriální město, to se ale v několika posledních dekádách hodně změnilo a dnes se jedná o jedno z hlavních center kultury, umění i skvělé místo pro milovníky přírody. Dobrou první zastávkou na vaší cestě po Tchaj-čungu je Národní tchajwanské muzeum výtvarného umění. Na více než 120 000 čtverečních metrech zde můžete procházet obrovskou sbírku jak historického, tak moderního tchajwanského umění. Svojí rozlohou a velikostí sbírky se Národní muzeum výtvarného umění řadí k největším muzeím v celé Asii a neměli byste si ho nechat ujít. Pokud stále nebudete mít dost muzejních zážitků máme pro vás dobrou zprávu. V Tchaj-čungu se nachází jedno ze tří muzeí, která jsou dohromady nazývaná „Muzea Tchaj-wanu". Jedná se o Národní muzeum přírodovědy, kde můžete zavítat do vesmírného IMAX sálu, centra vědy či do botanické zahrady. Největším lákadlem jsou však modely dinosaurů, které jsou nejenom velké a velmi detailně vypracované, ale také se hýbou.

Pro ty, kteří se touží naplno ponořit do specifické místní kultury, můžeme vřele doporučit Folklorní park v Tchaj-čungu. Můžete se zde seznámit s mnoha starodávnými zvyky a způsobem života původních obyvatel. Po celém městě jsou také roztroušeny nejrůznější historické chrámy zasvěcené hned několika náboženstvím. Mezi nejstarší patří chrámy taoistické a buddhistické, konfuciánské chrámy se ve městě začaly objevovat až relativně nedávno (jejich kráse to ale nijak neubírá). Najít můžete dokonce i mešitu, která byla postavena v roce 1951. Místo, které nemá velkou historickou ani náboženskou hodnotu, za to esteticky patří k nejpůsobivějším, je tzv. Duhová vesnice v Tchaj-čungu. Dříve se jednalo o dočasné obydlí pro vojáky, které bylo vyhlášeno svojí šedivostí a depresivní atmosférou. Když měly být všechny domy v této čtvrti zbourány, rozhodl se jistý pan Huang, bývalý voják, pokreslit každý dostupný prostor pastelovými barvami a oku lahodícími malbami. Barvami žijí i další části města, například slavná zeď pomalovaná vyobrazením slavných postav z animovaných filmů či na autobusové zastávce, kde potkáte postavičky z filmů studia Ghibli.

Oázou klidu a možností načerpat energii jsou nedaleké lázně s horkými prameny Guguan, velmi typické pro jihovýchodní Asii jako ideální místo pro odpočinek. Přírodního bohatství Tchaj-čungu si však nemusíte užívat jenom v plavkách. Mokřiny Gaomei jsou známé tím, že se zde nachází jak krásné pláže a promenády, tak více než stovka jedinečných druhů ptactva. Gaomei by měl být zastávkou pro každého ornitologického nadšence i kohokoliv, kdo se chce vydat na nezapomenutelnou procházku.

V noci Tchaj-čung nespí, ale ožívá hned několika velkými nočními trhy. Kromě suvenýrů a oblečení na vás především čeká výběr z toho nejlepšího, co nabízí tchajwanská kuchyně.

Specifika místní kuchyně

V tchajwanské kuchyni najdeme vlivy kontinentální Číny, kultury původních etnik i Japonska. Národním pokrmem je nudlová polévka s hovězím. Zní to jako obyčejné jídlo, ale v Tchaj-wanu z kombinace pomalu vařeného hovězího masa, jemných nudlí (které místní s gustem srkají), zeleniny a typického tchajwanského mixu koření, vzniklo mistrovské kulinářské dílo. Každý rok se zde dokonce pořádá mezinárodní festival hovězí nudlové polévky a každá restaurace má svůj vlastní recept, střežený jako oko v hlavě. Dalším pokrmem, který si získal světové uznání jako vynikající pochoutka je Gua bao, neboli vepřové uvařené v rýžovém víně se sojovou omáčkou a podávané v bulce s rozdrcenými buráky a koriandrem. Někdy se této hříšné kombinaci říká „tchajwanský hamburger”. Na trzích vás svojí vůní určitě nalákají stánky se slanými palačinkami, v nichž jako hlavní ingredienci najdete jarní cibulku.

Z dezertů nezapomeňte ochutnat místní verzi ledové tříště, na kterou se zde vrší čerstvé ovoce, taro nebo tapiokové kuličky a vše je zalité sladkým kondenzovaným mlékem, popř. sladkým zázvorovým sirupem. Mezi extrémně oblíbené sladké ingredience patří ananas, který se nejčastěji objevuje v podobě košíčků z křehkého těsta naplněného ananasovou pastou.

Počasí

Zima vám v Tchaj-wanu nebude, ať už se vydáte v jakémkoliv měsíci. Nejnižší průměrné teploty se zde pohybují okolo 18–20 stupňů Celsia. Mnohem důležitější si je vybrat období, ve kterém se vyhnete jednak dešťům, především pak tajfunům, které zde hrozí zejména v září. Nejlepší je vybrat si termín mezi říjnem a dubnem, kdy je relativně sucho. Během léta přicházejí vydatné deště, které spolu s horky (běžně nad 30 stupňů Celsia) vytvářejí těžký a vlhký vzduch.

Bezpečnost

Obecně se dá říct, že se na Tchaj-wanu nemusíte bát žádného velkého nebezpečí, ale je potřeba se držet základních bezpečnostních pravidel, jinak se můžete stát obětí kapsáře nebo podvodníka. Kapsáři rádi vyhledávají davy a jelikož do země každý rok přijíždí miliony turistů, není o ně nouze. Dávejte si pozor na to, aby nic důležitého nezůstávalo v zadní kapse vašich kalhot a buďte ostražití v prostředcích veřejné dopravy. Občas se objevují zprávy o čtečkách v bankomatech a jiných typech podvodů spojených s výběrem peněz. Hotovost si tedy vybírejte pouze na dobře střežených místech.

Měna

Na Tchaj-wanu zaplatíte tchajwanským dolarem, jehož hodnota se pohybuje na přibližně stejné úrovni jako naše koruna. Peníze můžete vyměnit (za dolary či eura) buď rovnou na letišti nebo v bance – rozdíl v kurzech není příliš velký. Pokud se vám nechce s sebou nosit příliš mnoho hotovosti, nevadí, na mnoha místech lze bez problémů zaplatit kartou. Smlouvání je běžné v obchodech, v restauracích to ale na personál nezkoušejte. V nich se také očekává nějaké to spropitné, alespoň 10 % ze zaplacené částky. Ceny se pohybují na Tchaj-wanu bohužel o trochu výše, než na co jsou Češi zvyklí doma, především v restauracích. Za oběd běžně zaplatíte kolem 400 korun.

Doprava

Zaručeně nejlepším způsobem jak se do Tchaj-čungu dostat je cesta rychlovlakem z hlavního města Tchaj-pej. Nastoupit můžete buď ve stanici Taipei Main Station, Banqiao či Nangang. Cesta vám zabere kolem 70 minut. Rychlovlak je o něco dražší než obyčejný vlak, ale ušetříte až 2 hodiny času. Nejlevnější variantou je cesta autobusem, kde ale musíte počítat s častými prodlevami kvůli zácpám na silnících.

  • V samotném Tchaj-čungu se nejlépe cestuje místními autobusy. 18 různých společností zde pokrývá více než 275 zastávek a dovezou vás všude, kam potřebujete. Pokud navíc platíte bezkontaktní debetní kartou, máte prvních 10 kilometrů zdarma.
  • Pokud se chcete v Tchaj-čungu projekt na kole, stačí využít služby iBike, která má po celé oblasti několik stovek stanic.
  • Přestože se v Tchaj-čungu nachází druhý největší přístav na ostrově, je určený pouze pro náklad a nelze se do něj ani z něj dostat lodí (pokud nepracujete pro loďařskou společnost).
  • Jestliže se vydáte do Tchaj-čungu rychlovlakem, nebuďte překvapení, že vás vysadí mimo hlavní metropolitní oblast. Naštěstí ze stanice rychlovlaku vede velké množství tras autobusu přímo do centra.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tchaj-wan

    Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré