Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Taiwan: průvodce

25°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
TW flag

Taiwan

Hodnocení průvodce: 9.4

Čínská republika neboli Taiwan, pro mnohé také Tchaj-wan. Pod tímto slovním označením můžete narazit na ostrov skrývající letité krásy, přinášející podobu moderní doby a sázející hlavně na dobrodružnost a temperament. Dovolená na Tchaj-wanu se pro vás stane nezaměnitelná, a to díky asijské sofistikovanosti a malebnosti tohoto ostrova. Ohromné mořské útesy, nekonečné vrcholky hor, tropické lesy a přímořské oblasti plné života. V rámci cesty na Tchaj-wan okusíte opravdové hodnoty hrdých obyvatel, nahlédnete do stovky let starých tradic a budete mít jedinečnou příležitost poznat okouzlují faunu a flóru. Tchaj-wan si získá srdce všech milovníků dálek, objevování a vynikající gastronomie.

Tchaj-wan je součástí Tchajwanského průlivu a v celosvětovém měřítku se řadí ke čtvrtému největšímu státu na světě. Jeho nedílnou součástí jsou pohoří rozdělená od několika oblastí, jež půlí ostrov na dvě části. Je to Tatchunské sopečné pohoří, Pobřežní hory, Sněžné hory, Střední hory, Ališanské hory a Jüšanské hory. Ty nejvyšší vrcholky se táhnou do výšky až 3 952 metrů nad mořem. Tchaj-wan je zkrátka dech beroucí zemí.

Průvodce pro oblíbené destinace: Tchaj-wan

Co navštívit na Taiwanu

Vzhledem k tomu, že Taiwan je ostrovem, je patrné, že v jeho pobřežních částech si budete moci užívat nekonečných vodních radovánek. Oblíbené je bezpochyby surfování. Hned za ním je potápění a šnorchlování. Z pláží to budete mít jen kousek k tomu, abyste poznali opravdový noční život ostrova. V okamžiku, kdy vás omrzí nakupování ve velkých městech, je čas vyrazit za dobrodružstvím, například na některý z treků. Míst k tomu určených je totiž více než dost, což ostatně dokazuje mapa Taiwanu.

Taiwan si zamilujete pro jeho rozmanitost a silný kulturní zážitek. V severní části ostrova je situováno hlavní město Tchaj-pej, které je takovým pomyslným odrazovým můstkem. Vedle usedlosti Lin Antai z roku 1783 se tu nachází spousta podobných historických objektů. Navštívit můžete Národní palácové muzeum, místní botanické zahrady nebo dáte přednost modernímu mrakodrapu Taipei 101? Jedinečných působišť je tu více než dost, což dokazuje Liberty Square, chrám Lungshan, ale i Sloní hora s překrásným výhledem na město.

Milovníci taiwanské architektury jistě nepohrnou další náloží osobitých a historických staveb. Ty se nachází ve městě Čang-chua, kde se majestátně tyčí chrám Confucian Temple of Changhua, jehož historie sahá do roku 1726. Poblíž města je krásná hora Bagua, ale také obří socha Buddhy dosahující výšky 26 metrů. Chrámů jako takových je v Taiwanu více než dost. Důkazem toho je další město v podání Tchaj-nan. O tomto městečku se říká, že je v podstatě tím nejstarším v zemi. Při jeho návštěvě se zaměřte na Grand Matsu Temple a řadu ostatních buddhistických budov.

Taiwan si vás podmaní především svými přírodními dominantami. Mezi nimi vyniká například útes Ching Shui. Když se autem nebo veřejnou dopravou dostanete na tohle místo, rozkryjí se před vámi dech beroucí skaliska vyčnívající z moře. Pokud jde o hory, neměli byste zapomínat na nejvyšší vrchol v podání Yushan neboli Mount Jade. Hora se nachází v národním parku Yushan National Park a dosahuje výšky 3 952 metrů nad mořem.

Vyhledávanou oblastí je Národní park Taroko, kde na vás čekají skaliska, řeky, vodopády, ale i stejnojmenný mramorový kaňon. Celková plocha národního parku činí 92 tisíc hektarů. S vyhlídkami souvisí národní vyhlídková oblast označovaná Alishan. V ní si užijete nezapomenutelné východy a západy slunce. Nejvyšším vrcholem je Tower Hill s výškou 2 663 metrů nad mořem. Populární je tu lesní železnice. Hlavně milovníci geologických výtvorů si na své přijdou při návštěvě místa zvaného Yehliu Geopark. Zde jsou organizovány prohlídky pro turisty.

Když se rozhodnete poznat Taiwan do nejmenšího detailu, zahrňte do svého cestovatelského itineráře jezero Sun Moon. Pohled na něj a zelené okolí je doslova romantický. Milovníci treků a turistiky mohou směřovat do Národního parku Yanmingshan, kde se na počátku jara koná úchvatný festival květin kala. Tato oblast se vyznačuje skvělým propojením přírody a jednotlivých resortů. Nakonec si nenechte ujít ani Orchideový ostrov. Ten je vzdálen asi 90 kilometrů jihovýchodním směrem. Na ostrově žije kmen Yami a můžete tu spatřit korálové útesy nebo hnízdiště karet obrovských.

Na Taiwan pochopitelně vyrazíte nejen za poznáváním, ale také kvůli nekonečné relaxaci na plážích. Tato destinace nabízí turistům odlišné typy pláží s všestranným zázemím pro vodní hrátky, s klidem a přidruženým servisem. Záleží na tom, čemu dáváte přednost. V rámci toho nejlepšího z Taiwanu byste se měli zaměřit na pláže Jici, Dawane, Fulong, Anping, Baishawan, Jinshan, Chischingtan a pláž zvanou Feicuiwan.

Místní kuchyně

Tchajwanská gastronomie sází především na jednoduchost a lehkost. To znamená, že v jídelníčku narazíte na mořské plody v kombinaci s rýží. Jde o jednu z nejpoužívanějších ingrediencí vůbec. Na mnoha pokrmech lze samozřejmě postřehnout i prvky ostatních blízkých kuchyní, jakými jsou například čínská nebo japonská. Pakliže budete při ochutnávce tradičních jídel začínat polévkou, rozhodně si dejte některý z nabízených vývarů s nudlemi a zeleninou. Výjimkou nejsou ani plněné knedlíčky v polévce. Pokud vyrazíte na noční trhy, budete si moci dát opravdu cokoliv, od kuřecích pařátů až po nejobdivuhodnější mořské plody. Je však pravdou, že i na první pohled nevábně vypadají pokrmy vynikají svou lahodností.

A na jakých konkrétních pokrmech si můžete na Taiwanu pochutnat? Zaměřit se můžete třeba na napařované těsto plněné bůčkem označované jako Kua pao. Populární jsou tu kostky z namletého vepřového masa se sójovou omáčkou a rýží, jimž se říká Lu-žou fan. Určitě se nezdráhejte okusit ani kousky mletého rybího masa Tchien pu-la. Celkem specifickým pokrmem jsou žvýkavá vejce v sójové omáčce. Na ty narazíte po názvem Železná vejce. A pokud máte zájem o nějakou tu sladkou tečku na závěr, ochutnejte ananasové koláčky. Pokud jde o nápoje, na Taiwanu jednoznačně vítězí čaj. Tato destinace je vznikem pověstného Bubble Tea, což je čaj doplněný o mléko. Decentní zastoupení zde mají i malá vinařství, takže můžete ochutnat také víno.

 

 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tchaj-wan

    Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré