Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Tchaj-wan

Kaohsiung: průvodce

26°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kaohsiung

Kaohsiung je pobřežní město Tchaj-wanu nacházející se v jižní části tohoto ostrova. Metropole má se všemi 38 přilehlými okresy rozlohu 951,85 kilometrů čtverečních a žije v ní přes 2,7 milionů obyvatel. Město se rozléhá od samotného pobřeží až k venkovskému pohoří Jušan.

Historie městě Kaohsiung se váže se 17. stoletím. Osídlování této lokality bylo dle archeologických nálezů před 7 tisíci lety. Původní přistěhovalci tuto část území pojmenovali Takau, později to bylo Tancoia a teprve až posléze došlo k přejmenování na Kaohsiung.

V tchajwanském městě Kaohsiung se dohromady prolínají hned čtyři náboženství, což se promítá do tamních zvyklostí, ale i turistických cílů a památek. Je to buddhismus, taoismus, křesťanství a islám. Významnou součástí města je přístav Port of Kaohsiung, který patří k těm nejrušnějším na Tchaj-wanu.

Co navštívit v Kaohsiungu

Město Kaohsiung skrývá několik zajímavých objektů historického i novodobého rázu. Ve městě funguje řada muzeí a turistům se nabízí možnost poznání spousty přírodních zajímavostí. Kaohsiung je pestrou a rušnou metropolí, kde si každý náruživý turista přijde na to své.

Objevování města Kaohsiung může začít třeba u starého britského konzulátu z roku 1865. Jde o stylovou budovu zhotovenou z červených cihel, která byla po delší době nepoužívání obnovena do původního stavu. Milovníci romantických míst určitě vyrazí do přístavu Kaohsiung, konkrétně do Love Pier, kde se lze oddávat tamní atmosféře. Z významných působišť města byste neměli minout Lotus Pond. Jde o oblíbenou atrakci města. Na pobřeží jezera se nachází asi dvacet chrámů obehnaných spoustou turistických a cyklistických stezek.

Dominantní je například Kaohsiung´s Confucius Temple. Největší chrám svého druhu postavený v 70. letech, který pochází z dynastie Song. V Kaohsiungu se mimo jiné nachází Kamenný chrám Tianliao nebo Chrám Cijin Tianhou. Ten byl postaven v roce 1673 a je na seznamu národních památek. Pokud vás zajímá buddhismus, směřujte k Foguangshan. Dále je to třeba Chrám Daitian, Chrám osvícení nebo stoletý japonský dům zvaný Takao Renaissance Association. V případě historických a unikátních budov města by šlo pochopitelně pokračovat. Obdivovat můžete třeba Konfuciův chrám, Chrám Longquan nebo Chrám božího města.

Jak už padla zmínka v úvodu, město Kaohsiung je zásobárnou nepřeberného množství muzeí. Patří mezi ně Jiasian Petrified Fossil Museum, Národní muzeum vědy a techniky, Kaohsiung Harbour Museum, Kaohsiung muzeum práce, YM Museum of Marine Exploration Kaohsiung, Meinong Hakka muzeum kultury, Chung Li-he Museum, Kaohsiung Astronomical Museum, Kaohsiung Museum of Fine Arts, Taiwanské muzeum cukru a Kaohsiung Hakka Cultural Museum.

V Kaohsiungu jsou samozřejmě k vidění i moderní objekty a fascinující věci. Důkazem toho je Dome of Light neboli největší umělecké dílo sklářského umění na světě. Ve městě se nachází druhá největší budova Tchaj-wanu, kterou je Tuntex Sky. V ní můžete navštívit vyhlídkovou plošinu v 74. patře.

Odtud putujte třeba za nočním životem nebo nakupováním. Dokazuje to bleší trh Neiwei. Dále je to Liuhe Night Market , Jin-Zuan Night Market  a Zhonghua Street Night Market. Ochuzovat se nemusíte ani o přírodní skvosty. Typickým příkladem je Central Park situovaný v okrese Cianjin. Jeho formální vznik proběhl v roce 1976 a užívat si budete spousty relaxačních míst v obležení moderní zástavby města. Dále navštivte místa jako Fo Guang Shan,  Siaogangshan Skywalk Park,  Singuang Ferry Wharf a Kaohsiung Fisherman's Wharf. Nakonec si nechte i místní zoologickou zahradu.

Specifikace místní kuchyně

V rámci místní gastronomie máte jedno jisté. Lidé si zde potrpí na čerstvých surovinách, mezi které patří primárně mořské plody, ryby, ale také hodně zeleniny a těstoviny. Užívat si můžete stolování nejenom na nočních trzích, ale i v poklidu některé z restaurací. Na své si přijdou určitě milovníci pálivějších pokrmů, což dokazují třeba polévkové vývary s pálivými nudlemi. Ochutnat můžete například knedlíky plnění masem a zeleninou, tofu, ústřicovou omeletu nebo smažené nudle na mnoho způsobů. Připravte se na to, že většina pokrmů je zde konzumována prostřednictvím tradičních hůlek. Mezi nápoji je hodně oblíbený černý a zelený čaj. Výjimkou není ani černý čaj s mlékem.

Jestliže v rámci gastronomie dáváte přednost klasickým receptům vysoké kvality a přiměřené ceny, zajděte si do podniků, jakými jsou L´origine By La Credenza a TGI Friday Kaohsiung DreamMall. Milovníci luxusního kulinářství mohou dát přednost restauracím typu Chamonix Teppanyaki, Wang Steak Kaohsiung a Boston.

Počasí

Město Kaohsiung se pojí s tropickým klimatem, což dokazují celoroční průměrné teploty mezi 20 °C až 29 °C. Připravit se musíte na poměrně vyšší vlhkost vzduchu, která je 71 % až 81 %. Teplota přímo u moře v přístavu Kaohsiung je po celý rok na hranici 22 °C. Za nejteplejší období je považován duben až listopad. Nejchladnější dobou ve městě Kaohsiung je naopak prosinec až březen. Od června do srpna je třeba počítat s výraznějšími dešťovými přeháňkami. V průběhu celého roku spadne asi 1 880 milimetrů dešťových srážek.

Bezpečnost

Bezpečnost v tchajwanském městě Kaohsiung je na dobré úrovni, jako na většině míst Tchaj-wanu. Kriminalita je menší nežli v mnohých evropských městech. Přispívá k tomu i fakt, že na spoustě míst jsou bezpečnostní kamery a dostatek bezpečnostních složek. Každý turista by však měl dbát alespoň základní opatrnosti. Dávejte si pozor především na své osobní věci, a to před kapesními zloději, kteří se vyskytují spíše na frekventovanějších místech. Z přírodního nebezpečí jsou jistou hrozbou každoroční tajfuny, o nichž však tamní složky obyvatele s dostatečným předstihem informují. Dbát byste měli na pravidelné mytí rukou kvůli možným střevním komplikacím. Vhodné je pití pouze balené pitné vody.

Měna

Cenové náklady na dovolenou v Kaohsiungu jsou z pohledu českého turisty velice přijatelné. Povětšinou jsou nižší nežli v České republice. Inspirovat se můžete v níže uvedených příkladech vybraného sortimentu.

  • Voda 1,5 litru = 10 Kč
  • Chleba = 35 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 35 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 18 Kč
  • Espresso = 40 Kč
  • Cappuccino = 58 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 75 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 15 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč
  • Benzín cena za 1 litr = 19 Kč

Doprava

Do tchajwanského města Kaohsiung se musíte vydat letecky.  Z letiště Václava Havla lze využívat lety směřující na druhé největší letiště Tchaj-wanu, kterým je Kaohsiung International Airport. Se dvěma mezipřistáními se v cílové destinaci octnete zhruba za 21,5 hodiny. Náklady na letenku budou od 18 000 Kč. Při včasném nákupu to může být o něco méně. V samotném městě Kaohsiung se turistům nabízí několik dopravních prostředků pro přepravu.

  • Od roku 2008 zde funguje Kaohsiung Rapid Transit System. Jde o systém metra a železnice, který se neustále rozrůstá.
  • Provozována je také Circular Light Rail neboli lehká železniční linka.
  • Využívány jsou autobusové spoje.
  • Ve městě Kaohsiung se nachází i klasické železniční stanice, včetně té vysokorychlostní. Tou je stanice Zuoying.
  • Jízdné za hromadnou dopravu se pohybuje od 20 TWD.
  • V případě využití taxi služeb počítejte s taxou 20 TWD za kilometr, nástupní taxa činí 85 TWD.
  • Alternativou běžného taxi je služba Uber.
  • Upotřebit lze i lodní dopravu. Výchozím bodem je přístav Port of Kaohsiung.
  • Přímo na letišti nebo v samotném centru města Kaohsiung využijete pronájmu vozu.
  • Půjčení automobilu vychází od 1 800 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tchaj-wan

    Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré