Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Thajsko

Khao Sok: průvodce

32°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Khao Sok

Když napíšete do Instragramu hashtag Thajsko, objeví se vám pořádná dávka fotografií i  z části země, která je synonymem pro divočinu a jmenuje se Khao Sok. Je to národní park na jihu Thajska a mezi nekonečně zeleným deštným pralesem tu prosvěcuje azurově modrá voda a do výšky se tyčící vápencové skály. Toto místo je rozhodně fotogenické. Pokud se sem vydáte, okusíte kus divočiny. Můžete tu trávit noci v otevřených bungalovech, které by mohly mít nad vstupem velký nápis romantika. Ale poznáte tu atmosféru i když tam žádný nápis nevisí. Během dne se vydáte na průzkum jednoho z nejstarších deštných pralesů na planetě, na projížďku lodičkou, nebo si pohladit slona? 

Národní park Khao Sok hledejte na jihu země, blízko poloostrova Phuket. Nejbližší město je Surat Thani, odkud se dostanete do divočiny za 2 hodiny cesty. Park má 739 km2, což jsou asi 2 Prahy. Můžete tu najít mnoho vzácných druhů rostlin. Zdejší prales je starší a rozmanitější než ten amazonský. Pestrá je tu i fauna. Roste tu největší květina na světě Rafflesia. Její květ má v průměru 1 metr. Pohladit si slona nebo jej rovnou nakrmit tu není zázrak, ale běžná praxe. Po stromech se tu prohánějí giboni. A když budete mít štěstí, zahlídnete tapíra, buvola nebo třeba tygra. Kromě velkých savců tu ale žije také mnoho hmyzu a dalších drobných zvířat, která vám doplní zážitek z nenarušené přírody. 

Co navštívit v Khao Soku

Hlavním lákadlem parku Khao Sok je samozřejmě příroda. Svůj výlet můžete započít plavbou po jezeru Cheow Lan Lake. Toto místo byste rozhodně neměli minout. Na jezeru se budete plavit po vodě tak modré, že té barvě nebudete moci uvěřit. A v okolí jezera se téměř až do nebes tyčí vápencové útesy. Po plavbě prozkoumejte kousek tohoto místa po svých. Můžete se vydat na hike do džungle. Počítejte s vlhkem, mokrem a horkem. Ale také s objevováním tajemných zákoutí a velmi vzácných rostlin. V parku se navíc skrývají tajemné jeskyně

Specifickou zábavou v Khao Sok je zážitek se slony. Můžete si zde zaplatit výlet do sloní rezervace a slony hladit a krmit. Připravíte jim tady pochoutku podle své volby. Stačí zabalit ovoce do palmových listů a pak jen natáhnout ruku ke slonímu chobotu. Návštěvníci mají na tuto zábavu rozporuplné reakce. Někteří jsou nadšení z doteků netypické sloní kůže a blízkosti zvířete, jiní lobují za konec držení slonů v lidském zajetí. Můžete se sem vydat, udělat si vlastní obrázek.

Nezapomenutelnou noc si můžete prožít v některých z bungalovů. Kolem jezera Cheow Lan Lake jsou to plovoucí bungalovy, hlouběji v džungli jsou pak chatky mezi liánami nebo třeba domky na stromě. Budete tu spát opravdu blízko přírodě a možná se budete moci podělit o místo s nějakou tou opicí. Nicméně bungalovy jsou velmi dobře vybavené a výhled z postele jako tady jen tak někde nenajdete. 

Vstup do národního parku Khao Sok je možný pouze skrze vstupní návštěvnická centra. Musíte tedy zaplatit poplatek. Ten je 300 bahtů na dospělého na jeden den. V přepočtu tedy asi 230 Kč. Děti platí polovinu. Jídlo v restauraci si tu objednáte za ceny od 50 Kč do 100 Kč.

 

Specifika místní kuchyně 

Khao Sok není destinace, kam by se turisté vydávali ochutnávat místní kuchyni. Naopak mnoho z nich si na cestu do této divočiny přibalí vlastní jídlo do batohu. Běžné obchody s jídlem tu sice nenajdete, nicméně, pokud se tu budete chtít najíst, většina resortů má své vlastní restaurace. Můžete tu ochutnat běžné thajské jídlo jehož základem je často rýže. Restaurace najdete například v okolí vesničky Khlong Sok. 

 

Počasí 

Národní park Khao Sok je jedno z nejvlhčích místech v zemi. Déšť je tu velmi častý. Pokud se mu chcete vyhnout, vyrazte sem v období od ledna do dubna. I v ostatních částech roku je park úchvatný, je nicméně větší pravděpodobnost, že budete potřebovat pláštěnku. Nejdeštivější měsíce jsou září, říjen a listopad. O něco deštivější je ještě květen. Pokud přijedete v létě, budete tak na přelomu deštivé a suché sezóny. Teploty se tu po celý rok drží vysoko. Nejchladnější dny mají 22 °C a nejteplejší 36 °C

Bezpečnost

Na své bezpečí dbejte hlavně s ohledem na divokou přírodu. Nevydávejte se na dlouhé vycházky do nepřehledné džungle sami a na noc. Můžete se tu setkat se zvěří, na kterou nejsme zvyklí. Vyskytují se tu například suchozemské pijavice. Nepřenášejí sice nemoci a stačí je z těla odstranit, ale vytvářejí drobné, stále krvácející ranky, což je nepříjemné. Hodí se tedy být vybavený kapesním nožíkem a desinfekcí. Většinu výletů v Khao Sok můžete podniknout se zkušeným průvodcem, který vás na všechna rizika upozorní předem. Připravte se také na déšť vhodným oblečením. A na treky turistickou obuví. Z velké zvěře mít obavu nemusíte. Většina druhů je velmi plachá a museli byste mít velké štěstí ji zahlédnout. Blíže se k člověku vydávají například giboni, kteří jsou ale neškodní. V nejhorším vám ukradnou nějaké ovoce z batohu. 

 

Doprava

Když už budete v Bangkoku, kam se z Prahy můžete dostat za ceny od 12 tisíc Kč a asi 14 hodin cesty, pro cestu do Khao Sok se potřebujete dostat do města Surat Thani. Tam se vydejte po dálnici 401 nebo nočním vlakem z nádraží Hualaphong v Bangkoku. Druhá třída tohoto vlaku stojí 650 Kč. Za cestu první třídou zaplatíte 1050 Kč. Cesta bude trvat necelých 12 hodin. Další možností je také přeletět sem letadlem. V Surat Thani je místní letiště. Cesta letadlem trvá hodinu a zaplatíte za ní kolem 1000 Kč. Ze Surat Thani chytněte autobus nebo mini-van, který vás vysadí u ředitelství národního parku. Cesta sem strvá asi 2 hodiny. Některé autobusy okolo jen projíždějí a míří dále na Phuket. Můžete je ale poprosit, zda by vás nevysadili u Khao Sok. Další možnost je přijet sem autobusem z Phuketu nebo z Krabi

 • V parku nejsou žádné cesty přístupné pro osobní dopravu. Vlastním autem se tedy po parku projíždět nemůžete. 
 • Většina dopravy je organizovaná hromadně nějakou cestovní kanceláří nebo místními.
 • Dopravu zajišťují i místní nebo personál ubytovacích zařízení. Můžete je požádat o domluvení autobusu. 
 • Jedním ze způsobů dopravy v Khao Sok je lodní. Využijte možnost sledovat přírodu z vody a objednejte si vyjížďku po jezeru Cheow Lan Lake. 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Thajsko

 • 9,1Výjimečné
  Coral Cove Chalet
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  The Green Park
  Thajsko - Pattaya
 • 8,7Skvělé
  Khao Lak Palm Beach Resort
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,7Výjimečné
  Haadson Resort Khao Lak
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,8Výjimečné
  Narai
  Thajsko - Bangkok
 • 8,2Skvělé
  Ibis Pattaya
  Thajsko - Pattaya
 • 8,9Skvělé
  Long Beach Garden
  Thajsko - Pattaya
 • 9Výjimečné
  Sunset Park Resort And Spa
  Thajsko - Pattaya
 • 8,4Skvělé
  Ibis Koh Samui
  Thajsko - Koh Samui
 • 7,5Dobré
  Loma
  Thajsko - Pattaya
 • 8,6Skvělé
  Arayaburi Boutique Resort
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  Woodlands Hotel & Resort
  Thajsko - Pattaya

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré