Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Thajsko

Phuket: průvodce

33°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Phuket

Phuket je thajským ostrovem, který se pyšní rozlohou 543 kilometrů čtverečních. Právě to z něj dělá jeden z největších ostrovů. Nachází se v Andamanském moři a sousedí se dvěma známými provinciemi. Jsou to Krabi a Phang Nga.

Ostrov Phuket je vyhledávaným turistickým cílem, a to především kvůli jeho překrásným plážím situovaným hlavně v západní části ostrova. Hlavním městem ostrova je stejnojmenný Phuket. Kromě něho je známou lokalitou také Patong.

Phuket se dělí na tři velké oblasti, kterými jsou Mueang Phuket, Kathu a Thalang. Kromě toho je členěn ještě na 17 správních celků a 103 menších obcí. Jeho dalšími označeními jsou Talang nebo také Tha-Laang.

Jaké nabízí Phuket památky a zajímavosti?

Co navštívit na Phuketu

Thajský ostrov Phuket je vynikající příležitostí ke spojení nezapomenutelné dovolené na písečné pláži s možností cestovat krásnou přírodou a poznávat věhlasné zajímavosti a památky Phuketu. A co byste si zde neměli nechat ujít?

Určitě to bude Big Buddha Phuket neboli Velký Buddha nacházející se na kopci zvaném Nakkerd. Tato socha sice není stará po historické stránce, protože byla budována roku 2007, na druhou stranu je patřičnou pýchou ostrova viditelnou z velké dálky. Výška sochy Buddhy je úctyhodných 45 metrů. Budhismus je vůbec neodmyslitelně spjat s ostrovem Phuket.

Dokazuje to například chrám postavený v oblasti Chalong. Komplex několik chrámů nazývaný Chaithararam je bezpochyby zajímavou podívanou. Nejvyšší je chrám Phra Mahathat Chedi. Pohled na architektonicky zajímavé a tradiční stavby vám pochopitelně umožní i samotné hlavní město Phuketu.

Na ostrově se nachází národní park označovaný Sirinat, který je výzvou hlavně pro obdivovatele exotické přírody, protože je zde situována přemíra nejrůznějších rostlin a bohatá fauna. Na Phuketu se nevyhnete ani korálovým ostrovům nebo pohledu na želvy kladoucí vejce na pláži.

V tomto exotickém ráji je pochopitelně postaráno o dostatečnou zábavu. Zprostředkuje vám ji například zábavní park Phuket FantaSea, který byste měli hledat v Kamale. Divadla, restaurace, zvířata, přehlídky, a to vše rozděleno do tří nápaditých tematických okruhů. Právě zde se budete moci seznámit s tradicemi a kulturou místních lidí.

Když vyrazíte na Phuket, nesmíte za žádných okolností minout vyhlášené pláže ostrova, kde se lze oddávat nekonečným vodním hrátkám. Tou asi nejznámější pláží ostrova je bezpochyby Patong Beach dlouhá asi tři kilometry. Jen kousek opodál se nachází Karon Beach a v neposlední řadě je to i poklidná menší plážička s názvem Kata Beach. Ve výčtu plážových letovisek by šlo pochopitelně pokračovat – Kata Noi Beach, Laem Singh Beach, Surin Beach, Bang Tao Beach, Kamala Beach, Mai Khao Beach, Ya Nui Beach, Cape Panwa, Pansea Beach a mnohé jiné.

A pokud byste se nabažili krás na ostrově Phuket, můžete si udělat výlet na některý z okolních věhlasných ostrovů, jež ukrývají hlavně přírodní krásy a monumenty. Je to třeba ostrov Phi Phi. Výzvou je i zátoka Phang Nga.

Specifika místní kuchyně

Na ostrově Phuket si jistě pochutnáte na mořských plodech, kuřatech a čerstvé zelenině. O tom nemusíte mít jakýchkoliv pochybností. Připravte se na to, že většina jídel bude po vzoru thajské kuchyně kořeněná. K místním specialitám patří například polévka z krevet Tom Yam Gung, kuřecí maso na kari s lilkem Kaeng Kiaw Wan Gai, pečená chobotnice nebo pečená rýže s vejcem, krabem, kuřetem a zelenou. Takovému jídlu se říká Kao Pat. Dopřávat si budete spoustu exotické ovoce od liči až po durian. Vše pak můžete zapít místní pálenkou připomínající svou chutí rum. Jde o pálený rýžový nápoj označovaný jako Mekong.

A jaké restaurace na ostrově patří k těm oblíbeným? Řadí se mezi ně například restaurace Siam Supper Club, SILK Restaurant & Bar a Dee Plee – Anantara Layan Phuket Resort. Z podniků zaměřených na místní pochutiny vedou Vista, Smile Bar, Golden Paradise Restaurant a The Naka Palm Restaurant.

Počasí

Na Phuketu si užijete skutečného tropického klimatu. Celoroční teploty jsou vyšší a průměr se pohybuje těsně pod hranicí 30 °C. Maxima pochopitelně posouvají ručičku teploměru ještě výše. Nejteplejší počasí je na ostrově od ledna do dubna. Teplota moře si zachovává stále stejnou teplotu mezi 28 až 30 °C po celý rok. Jediné, co vás může překvapit jsou monzunová období přicházející od června do října. Tato deštivá sezóna je spojena s téměř každodenními přeháňkami, které však nemají dlouhé trvání. Na Phuketu se připravte na to, že vlhkost vzduchu bude poměrně vysoká.

Bezpečnost

Phuket je krásným exotickým rájem, který je ovšem na seznamu ministerstva zahraničních věcí mezi lokalitami s možným výskytem teroristického útoku. Takové riziko zde zkrátka je, i když třeba v minimální míře. Prostředí ostrova na vás ovšem bude působit bezpečným dojmem. Raději mu však tak úplně nepodléhejte. Dávejte si pozor na některé oblasti, a to třeba i z pohledu monzunových dešťů, které by mohly způsobit drobné sesuvy půdy nebo vám překazí plánovaný výlet.

Ve větších městech si dávejte pozor na kapsáře a zloděje. Stát se vám může i to, že se vás budou snažit řidiči taxi služeb nebo Tuk Tuků ošidit. Také v tomto ohledu buďte bedliví.

Z přírodních katastrof snad nic jiného nehrozí. Poslední zaznamená katastrofa byla v podobě tsunami v roce 2004. Běžnou poznávací dovolenou si při dodržení několika základních pravidel užijete se vším všudy.

Měna

Phuket je zaslouženě tropickým rájem Thajska. Naštěstí místní cenotvorba odpovídá situování asijských zemí, takže zde můžete počítat s nízkými náklady za zboží a služby. Dovolená na Phuketu bude pro českého turistu jistě dostupná. Dokáží vám to níže uvedené příklady.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Chleba = 30 kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 80 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 55 kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 550 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Češi si při cestě na Phuket mohou vybírat jediné možné spojení, a to je prostřednictvím letadla. Letiště Phuket je z Prahy dostupné pouze v kombinaci s přestupy. Díky tomu se celková doba v letadle může pohybovat mezi 20 až 35 hodinami. Náklady na letenky do této destinace startují na 13 000 Kč při včasné rezervaci. Vzhledem k tomu, že se letiště nachází asi 32 kilometrů od města, budete řešit i patřičnou dopravu z něj samotného.

 • K dispozici jsou oranžové letištní autobusy. Cesta trvá asi 50 minut a náklady jsou kolem 70 Kč.
 • Využít lze i trochu dražších minibusů, které vás zavedou jinam než pouze do hlavního města.
 • Za taxíka z letiště do města zaplatíte od 280 Kč.

Cestování po ostrově nabízí několik možností dopravy.

 • Po ostrově lze cestovat s pomocí autobusů. Fungují zde městské i dálkové linky.
 • Počítejte s tím, že autobusy v zastávkách nezastavující, je třeba je zastavit mávnutím ruky.
 • Náklady na dopravu autobusem jsou od 15 Kč.
 • Pokud chcete cestovat v menším počtu lidí, vsaďte na minibusy nebo Tuk Tuky.
 • Na Phuketu můžete cestovat prostřednictvím taxíků, což vychází pochopitelně dráž.
 • Pokud chcete být svými vlastními pány, pronajměte si automobil nebo oblíbený skútr.
 • Pronájem skútru může vycházet od 200 Kč na den.
 • Při cestování svépomocí se připravte na poměrně rušný a chaotický provoz.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Thajsko

 • 9,1Výjimečné
  Le Coral Hideaway
  Thajsko - Phuket
 • 8,4Skvělé
  Horizon Beach Resort & Spa Patong
  Thajsko - Phuket
 • 7,7Dobré
  Patong Lodge Hotel
  Thajsko - Phuket
 • 7,6Dobré
  Kalim Resort
  Thajsko - Phuket
 • od 28 726 Kč
  Andaman Cannacia
  Thajsko - Phuket
 • Duangjitt Resort & Spa
  Thajsko - Phuket
 • Sunwing Bangtao Resort
  Thajsko - Phuket
 • od 4 405 Kč
  Rawai Palm Beach Resort
  Thajsko - Phuket
 • Manathai Surin Phuket
  Thajsko - Phuket
 • Amata Resort
  Thajsko - Phuket
 • Amari Phuket
  Thajsko - Phuket
 • Horizon Karon Beach Resort Spa
  Thajsko - Phuket

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré