Uruguay

Colonia del Sacramento: průvodce

21°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Colonia del Sacramento

Když se při toulkách po Uruguay budete nacházet v jihozápadní části země, navštivte město Colonia del Sacramento. To leží poblíž Río de la Plata, asi 50 kilometrů od Buenos Aires a 160 kilometrů od Montevidea. Ve městě žije přes 26 tisíc obyvatel. Průměrná výška celé oblasti je 27 metrů nad mořem.

Město Colonia del Sacramento bylo založeno v roce 1680 a je považováno za jedno z nejstarších měst Uruguaye. Zakladateli byli Portugalci, konkrétně Manuel Lobo. Později tu roli správce plnili také Španělé. Postupem času se Colonia del Sacramento stalo hlavním městem v departmentu zvaném Colonia.

Název Colonia del Sacramento se v zemi pojí se zónou volného obchodu, ale také s polytechnickým centrem a výrobou textilu. Město je celým názvem označováno jako Nova Colonia do Santissimo Sacramento.

Co navštívit v Colonia del Sacramento

Město se vyznačuje zajímavým propojením portugalských a španělských koloniálních staveb. Dominantní je především historická oblast Colonia del Sacramento, která je mimo jiné zanesena na seznamu světového dědictví UNESCO. A co zajímavého je v tomto městě k vidění?

Jak už naznačuje úvod této kapitoly, vaším odrazovým můstkem se stane historická čtvrť zvaná Barrio Histórico. Právě v této oblasti se budete moci procházet po dlážděných ulicích směřujících na hlavní náměstí Plaza Mayor. Zajímavá je tu bazilika svaté svátosti zvaná Basílica del Santísimo Sacramento, jenž vznikla v roce 1808. Jde o římskokatolický farní kostel, který patří k těm nejstarším v zemi. Jeho poslední a výrazné rekonstrukce se mu dostalo v roce 1976.

Nepřehlédnutelnou součástí této oblasti je také městská brána, jejíž součástí je dřevěný padací most. Označení pro tento historický prvek je Portón de Campo. Následně budete obdivovat zříceninu majáku nebo se zastavíte u kláštera ze 17. století. Ten je pojmenován San Francisco. Z pohledu unikátní architektury nelze nevynechat portugalský dům z 18. století Casa de Nacarello. Popřípadě dobře známý dům místokrále Casa del Virrey. Z něj zbyly pouze původní ruiny, jimž se však dostalo náležité obnovy.

K nepřehlédnutelným dominantám uruguayského města se řadí také kostel Iglesia Matríz, který byl dvakrát přestavěn za doby španělské nadvlády a tyčí se na vrcholu nad náměstím Plaza de Armas. Svůj historický význam tu má i jachtařský přístav Puerto Viejo, podél něhož si udělejte příjemnou a romantickou procházku.

Ve městě Colonia del Sacramento se nachází hned několik muzeí, jež vám poskytnou odlišné způsoby poznávání. Ve starém domě na hlavním náměstí Kolonie je umístěno Museo Portugués, které je doslova přeplněno řadou portugalských předmětů, od map, přes porcelán, až po nábytek. Dále je to Museo Municipal, které uchovává koloniální kresby, ale také kostru velryby. Nezapomínejte ani na Museo Indígena. V něm je k vidění sbírka kamenných nástrojů. Menší dvoupokojové muzeum Museo Paleontológico vám naopak umožní nahlédnout do soukromé sbírky archeologických nálezů z této oblasti. Výzvou se vám stane i Museo del Azulejo v postarším kamenném domě ze 17. století. Samotné městské muzeum z roku 1835 je známé pod názvem Casa del Almirante Brown.

V uruguayském městě Colonia del Sacramento se nachází také býčí aréna, která byla oficiálně otevřena v roce 1910 a je schopna pojmout až 10 tisíc diváků. Její název je Plaza de toros Real de San Carlos. V současné době je uzavřena. Býčí zápasy tu byly zakázány uruguayskou vládou.

Kromě poznávání památek v Colonia del Sacramento ve starém centru můžete svůj čas věnovat nakupování. Ve městě je spousta oblastí, kde máte možnost pořídit si překrásné suvenýry nebo dáte přednost vynikající gastronomii. Za zmínku stojí relaxace na plážích Playa Ferrando, Playa Urbana Las Delicias, Playa Urbana Los Verdes, Playa Urbana El Alamo a Playa Urbana Real de San Carlos. Dále je to park Embarcadero de Yates Riachuelo, plavba na ostrov Isle San Gabriel, návštěva kasina State Casino nebo vinařství Bodega Bernardi.

Specifika kuchyně v Colonia del Sacramento

Pokud nahlédnete do kuchyně v uruguayském městě Colonia del Sacramento, jistě vaší pozornosti neunikne velké zastoupení masa. Z větší míry jej tvoří maso hovězí, ale také nejrůznější druhy ryb. Mezi oblíbené speciality místních se řadí žebírka Asado de tira. Maso je nejčastěji připravováno nad žhavými uhlíky. Ochutnat můžete například Chivito, Chivito al plato, Olímpicos nebo si dáte některý z vyhlášených dezertů. Mezi ně spadá zmrzlina Chajá, populární pečivo s pudinkovou náplní a krém Masini. To vše lze zapíjet místním čajem. K dispozici budete mít nejenom tamní, ale i dovozové pivo. Z tradičních nápojů jasně vedou Medio y medio a Clericó.

Mezi spoustou turistů získávají na popularitě restaurace zaměřené na místní pokrmy. Jsou to podniky jako Sos Gardel, Viejo Barrio Restaurant and Bar, DOS 22 Restaurante a Mesón de la Plaza. Jestliže dáváte přednost levnějšímu stravování, je pro vás dobrou volbou El Drugstore, NAPO, Bocadesanto a Choperia Mastra Colonia. Naopak milovníci luxusní gastronomie vsadí na restaurace, jakými jsou La Florida, Las Liebres Restaurante Hotel, Rio Ancho Gourmet Lodge a Charco Bistro.

Počasí v Colonia del Sacramento

Pokud zvolíte to správné období pro návštěvu města Colonia del Sacramento, užijete si velice příjemného počasí. Primárně tu převládá vlhké subtropické klima, které je spojováno s teplejšími zimami. Ty jsou na rozdíl od České republiky od června do srpna, kde se průměrné denní teploty pohybují mezi 11 °C až 15 °. Ty nejvyšší mohou šplhat k hranici 25 °C. Opakem toho jsou teplá a zároveň trochu více deštivější léta. A to od prosince do února, kdy jsou denní teploty mezi 22 °C až 28 °C a někdy dokonce i více. Oproti zimě jsou v létě dvojnásobné dešťové srážky. Jejich celoroční úhrn je kolem 1 450 milimetrů. Za celý rok svítí v Colonia del Sacramento asi 2 500 hodin.

Bezpečnost v Colonia del Sacramento

Bezpečnost v uruguayském městě Colonia del Sacramento je na vyšší úrovni. Tato země patří obecně k těm bezpečnějším z pohledu kriminality v Jižní Americe. I přesto nesmíte zapomínat na základní pravidla a obezřetnost. To platí třeba v rámci kapesních krádeží, s nimiž se můžete setkat v podstatě kdekoliv na světě. Tady je to spíše na frekventovanějších místech. Při procházkách po městě Colonia del Sacramento se nemusíte obávat ničeho atypického, a to hlavně ve dne. V noci je lepší pohybovat se spíše po hlavních třídách. Pokud se budete řídit zdravým rozumem a nebudete dávat na odiv žádné drahé cennosti, užijete si pobyt ve městě bez jakýchkoliv problémů.

Měna

Tento v poslední době se rozvíjející turistický ráj je cenově přijatelný. A to z pohledu evropského, potažmo českého turisty. V rámci cen v Uruguayi jde o vyšší průměr. O orientačních cenách si můžete udělat představu skrze níže uvedené příklady.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chléb = 31 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 100 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 26 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 20 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 215 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 400 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 33 Kč

Doprava v Colonia del Sacramento

Do uruguayského města Colonia del Sacramento budete s naprostou jistotou cestovat letecky. Z pražského letiště Václava Havla lze směřovat například na Mezinárodní letiště Carrasco, které je od Colonia del Sacramento vzdáleno asi 190 kilometrů. Cena takové letenky se pohybuje kolem 17 000 Kč a doba letu je mezi 20 až 25 hodinami. Z letiště do města budete cestovat za pomoci autobusu. Alternativou se vám mohou stát lety do argentinského Buenos Aires, odkud budete pokračovat lodní dopravou do Colonia del Sacramento. Taková cesta může trvat kolem tří hodin a vybírat si budete z několika lodních společností. A jak je to s dopravou po příjezdu do města Colonia del Sacramento?

 • Hlavní atrakci v podobě starého města si můžete projít pěšky, a to během jediného dne.
 • Z města odjíždí především dálkové autobusy nejrůznějšími směry. Hlavní autobusový terminál je situován jeden kilometr jižně od centra města.
 • V rámci veřejné dopravy zaplatíte za jízdenku od 36 UYU.
 • Pokud se rozhodne zvolit místní taxi služby, připlatíte si. Za kilometr je účtována částka asi 24 UYU a průměrná nástupní taxa činí 54 UYU.
 • Ve městě Colonia del Sacramento se nachází půjčovny nejrůznějších dopravních prostředků. Nejčastěji jsou to golfové vozíky vhodné pro převoz na krátké vzdálenosti, koloběžky a jízdní kola. Půjčit si pochopitelně můžete i automobil.
 • Díky přístavu spolehlivě funguje trajektová lodní doprava. V přístavu je možné zapůjčit si také plachetnici nebo veslici.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné