Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jižní Amerika

Uruguay: průvodce

10°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
UY flag

Uruguay

Hodnocení průvodce: 8.5

Uruguay je jednou z nejmenších, ale nejrozvinutějších latinskoamerických zemí, která bohužel zůstává ve stínu sousedních zemí. Na severovýchodě hraničí s Brazílií, na západě ji od Argentiny dělí řeka Uruguay. Odtud také pochází oficiální název země „República Oriental del Uruguay“ tzn. Republika nacházející se východně od Uruguay. Povrch této země je víceméně rovinatý. Většina obyvatel žije na pobřeží, kde se nachází krásné pláže a čisté laguny. Hlavním turistickým centrem je kromě pláží také hlavní město Montevideo, které nabízí nespočet kulturních a architektonických zajímavostí. Jen několik desítek kilometrů od turistického ruchu směrem do vnitrozemí se ocitnete v jiném světě. Rozhlehlé zelené planiny, tisíce kusů dobytka a gaučové (v podstatě ekvivalent amerického kovboje), jejichž práci je honění dobytka na rozlehlých pampách.

Průvodce pro oblíbené destinace: Uruguay

Co navštívit v Uruguayi

Uruguay je stále trochu opomíjený klenot Latinské Ameriky. Nenajdete zde hory ani pralesy, přesto má turistům co nabízet. Nejvíce lákají pěkné písečné pláže a krásné laguny. Za největší letovisko v zemi je považováno Punta del Este, které ale bývá v sezóně velmi přelidněné. V jeho okolí se nachází také několik menších a klidnějších lokalit např. Punta Negra, Punta Colorada nebo Bella Vista. Všechny větší pláže nabízí kromě koupání také sportovní aktivity jako je potápění, surfování či vodní lyžování. Kochat se výhledem na oceán můžete také při odpalu golfového míčku nebo při vynikajícím jídle. Dalším turistickým centrem je hlavní město Montevideo, které ocení milovníci kulturního vyžití i historie. Uruguay je dodnes také významným latinskoamerickým přístavištěm. Atmosféra dob minulých na vás padne ve starém přístavu Mercado del Puerto, kde vás vůně rybiny omámí natolik, že neodoláte některé mořské specialitě ve zdejších útulných hospůdkách. Další přístavní městečko Colonia del Sacramente je dokonce zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Chcete-li poznat Uruguay z té méně turistické stránky, navštivte některou z farem, které se rozkládají uprostřed nádherné zeleně. Místní gaučové v nich navazují na dlouholetou tradici farmaření a honění dobytka. Když vidíte některého z nich prohánět se na koni a mávat lasem, přepadne vás pocit, že jste se snad ocitli na dávném Divokém západě. Zajímavým místem je také chráněná kulturní oblast a národní park Cabo Polonio, kde můžete kromě surfařů spatřit početnou kolonii tuleňů a velryb.

Místní kuchyně

Uruguay je spolu s Argentinou největším dodavatelem kvalitního hovězího masa, není se tedy čemu divit, že právě hovězí maso tvoří většinu typických místních pochutin. Snad nikde jinde si nedáte tak vynikající steak, grilovaná žebra či klobásu. Ochutnat můžete také Milanesu, což je obdoba našeho obalovaného řízku ovšem z plátku hovězího masa a smaženého vejce. Pokud máte chuť na rychlovku, vsaďte na Chivito, v podstatě hamburger, kde místo mletého masa dostanete plátek hovězího a smažené nebo vařené vejce. Ze sladkostí potom stojí za ochutnání Churros neboli smažené tyčky z koblihového těsta obalené cukrem a polité čokoládou nebo dulce de leche (něco jako karamel).

Většina rodinných farem potom nabízí chutné domácí sýry typu goudy, mozzarelly nebo parmezánu. Kromě sýrů také často nakládají vlastní zeleninu a vyrábí skvělé pálenky/likéry ze sezónního ovoce. Zmínit musíme také vynikající uruguayské víno a národní pití yerba maté (trpký odvar z cesmíny uruguayské). Uruguayci mají největší spotřebu yerba maté ze všech zemí na světě. Tak jako je u nás každá denní doba vhodná k pití kávy, tak i Uruguayci si vždycky najdou tu ideální příležitost k pití maté. Hodně z nich si s sebou dokonce nosí i speciální nádobu na pití a termosku s vodou.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné