Průvodce pro Montevideo - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Uruguay

Montevideo: průvodce

12°C
Aktuálně
16°C
Průměrně

Montevideo

Montevideo je název hlavního města Uruguaye. Jde o metropoli ležící na řekách Paraná a Uruguay, na pobřeží Atlantského oceánu. Největší město země má velikost 201 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 1,3 milionů obyvatel. V celé metropolitní části je to však více, až 1,9 milionů lidí.

Historie města Montevideo se pojí s rokem 1724, kdy došlo k jeho vzniku. Oficiální listiny pochází z roku 1726. Španělé zde měli nadvládu do roku 1814. Zajímavou minulost má také samotný název města, který byl údajně prvním zvoláním námořníka portugalské výpravy, jež objevil toto místo.

Město Montevideo je situováno při pobřeží Río de la Plata a nachází se v průměrné výšce 43 metrů nad mořem. V jeho okolí jsou pouze dva vyšší kopce, jimiž jsou Cerro de la Victoria a Cerro de Montevideo. V dnešní době nabízí tato metropole významný turistický přístav a je kulturním a hospodářským centrem země.

Co navštívit v Montevideu

Montevideo je plné krásných náměstí, historických staveb, zelených ploch a míst, kde to kulturou jenom žije. Váš cestovatelský itinerář po hlavním městě Uruguaye můžete sestavit třeba na základě níže uvedených tipů.

Vaším odrazovým bodem bude Náměstí ústavy neboli Plaza Constitución, jehož součástí je kamenná trojpatrová kašna. Tou hlavní dominantou je Katedrála Panny Marie jinak zvaná Iglesia Matriz. Jde o budovu postavenou v roce 1790, jejíž předností jsou dvě věže. Celá stavba se nese v neoklasicistním stylu. Překrásné je také Náměstí generála Zabaly čili Plaza Zabala, kde se tyčí socha této významné postavy.

Mnohem větší podívanou vám zprostředkuje Náměstí nezávislosti označované jako Plaza Independencia. Začít můžete u jezdeckého pomníku José Artigase a pokračovat budete k nejstaršímu městskému divadlu v Montevideo. Je jím Teatro Solis, v jehož prostorách se dnes nachází muzeum. Divadlo vznikalo v letech 1840 až 1856. Dokonalou architekturou vás očaruje také Palacio Salvo. Jde o první mrakodrap z roku 1925, jenž dosahuje výšky 100 metrů. Tato nejvyšší historická budova v současnosti představuje rezidenční objekt. Zajímavostí se vám stane i Palacio Estévez z 18. století.

V uruguayském městě Montevideo takových líbezných míst naleznete více než dost. Jmenovat bychom mohli například Ciudad Vieja, The sexual diversity monument z roku 2005 nebo malebnou čtvrť Barrio Reus, v níž jsou situovány krásné domy. Minout určitě nesmíte národní parlament Palacio Legislativo, který je takovým pomyslným symbolem demokracie v zemi a původní pevnost Fortaleza General Artigas, kde se nyní nachází sbírka v podobě zbrojnice. Výčet originálních staveb je skutečně bohatý – Stará seharská synagoga, Castillo Soneira nebo zajímavý hrad Castle Pittamiglio a radnice zvaná Intendencia de Montevideo. Mimochodem z její střešní terasy se vám dostane překrásného výhledu na celé město.

Montevideo je známé také svou bohatostí z pohledu muzejních ploch. O tom vás ostatně přesvědčíme záhy. Navštívit můžete Národní historické muzeum, které se skládá z pěti starých budov. Dále je to Muzeum domorodého umění a uruguayské archeologie, Muzeum přírodní historie v podobě mešity, Museo de Carneval a Palacio Taranco, kde je sídlo uměleckoprůmyslového muzea.

Jestliže je vám blízké uruguayské umění z 19. a 20. století, zavítejte do Museo Blanes nebo vsaďte na originální Muzeum dlaždic zvané Museo del Azulejo. V jeho prostorách je vystavováno více jak tři tisíce dlaždic. Třešničkou na dortu se stanou Národní muzeum antropologie a národní historie, námořní muzeum Museo Naval a Museo del Gaucho.

Z moderních staveb jednoznačně vede Světové obchodní centrum Montevideo, které bylo otevřeno v roce 1998 a dokončeno v roce 2009. Ve 22 patrech si můžete procházet plochu až 17 tisíc metrů čtverečních. Oslnivá je i telekomunikační věž Torre de las Telecomunicaciones s výškou 158 metrů.

Od ruchu velkoměsta si s přehledem odpočinete v některém z místních parků. Tím hlavním centrálním parkem je Parque Battle. Park je tvořen hned několika čtvrtěmi, kde například v roce 1919 vznikla zoologická zahrada a v roce 1955 planetárium. Zavítat byste měli i do parku Parque Prado, jehož založení proběhlo v roce 1873. Vaším cílem se stane růžová zahrada s pergolami zvaná Rosedal, popřípadě navštívíte Muzeum Juan Manuel Blanes. Do třetice všeho dobrého si nechte Parque Rodó.

Pokud toho v uruguayském městě nebudete mít stále dost, doplníme ještě několik dalších zajímavostí, jež vás mohou nadchnout. Je to třeba maják Punta Brava, Rambla of Montevideo a největší historický hřbitov Cementerio del Norte. Výzvou jsou i pověstné historické kavárny Café Brasilero z roku 1877, Café Roldos z roku 1886 a Café Bacacay. Autentický zážitek si dopřejete i na městské tržnici Mercado del puerto.

Specifika kuchyně v Montevideu

Ne nadarmo je uruguayské město Montevideo označováno jako ráj masa. I když si na své přijdou také vegetariáni, kuchyně je tu laděna primárně pro masožravce. Gastronomie vychází ze zvyků evropských kolonizátorů a je přizpůsobena tamnímu prostředí. Na jídelníčku se nejčastěji setkáte s hovězím masem, které je připravováno na mnoho způsobů. Především v rámci pouličního stravování si budete moci dopřávat hovězí maso v sendviči, ale také pizzu, těstoviny a jiné pokrmy. Místní specialitou je vepřová rolka s olivami, které se říká Pamplona de Cerdo. Je pravdou, že široké okolí je lemováno nejrůznějšími vinicemi, takže při návštěvě města Montevideo by byl doslova hřích neochutnat některá z místních vín.

Špičkovou gastronomii vám v této metropoli zprostředkuje hned několik vyhlášených podniků. Na velice přijatelné ceny se zaměřují restaurace jako Estrecho, Cafe Gourmand a La Petite Cuisine. Vynikající tradiční kuchyně je podávána v Uruguay Natural Parrilla Gourmet, Don Andres a Primuseum. Pokud si chcete užít skutečně luxusní gastronomii, vyrazte do Francis Restaurant, Chivitos La Mole a Bodega Bouza.

Počasí v Montevideu

V uruguayském městě Montevideo panuje vlhké subtropické klima, s nímž se pojí roční období zcela odlišná od těch českých. Zimy jsou tu od června do září. Převládá spíše chladnější počasí, což dokazují teploty 11 °C až 15 °C. Opakem toho jsou horká léta probíhající od prosince do března. Teploty přes den jsou od 24 °C do 28 °C. Ty maximální mohou šplhat ještě výše. V létě počítejte také s lehčím, však příjemným větříkem. Pokud jde o dešťové srážky, jejich celoroční úhrn činí asi 1 100 milimetrů a jsou rozloženy rovnoměrně v průběhu celého roku.

Bezpečnost v Montevideu

Město Montevideo je spojováno s nejvyšší životní úrovní v celé Jižní Americe, což je poměrně vypovídající tvrzení. To znamená, že se tu budete cítit bezpečně, a to nejenom ve dne, ale také v noci. Pochopitelně i zde existují čtvrti, kam se po setmění nevydávejte bez rozmyslu. Riziko přepadení a podobných nástrah je tu však menší než kdekoliv jinde v Jižní Americe. V okamžiku, kdy se octnete v lokalitě s větší koncentrací lidí, dobře si hlídejte své osobní věci. Také zde jsou praktikovány kapesní krádeže, i když to nemusí být v tak velké míře. Z pohledu zdravotních rizik mnozí cestovatelé doporučují očkování proti žloutence, tetanu a břišnímu tyfu.

Měna

Vzhledem k tomu, že jde o hlavní město Uruguaye, počítejte s trochu vyššími náklady v některých sférách. Ceny nejsou oproti České republice nijak astronomické a v mnohých případech jsou totožné. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 26 Kč
 • Chleba = 43 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 125 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 23 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 28 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 52 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 61 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Cappuccino = 57 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 215 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 33 Kč

Doprava v Montevideu

Z České republiky směřujte rovnou na uruguayské letiště Montevideo Carrasco, které je od hlavní metropole vzdáleno asi 18 kilometrů. Připravte se na to, že ceny letenek začínají na částce 19 000 Kč a doba letu je mezi 13 až 20 hodinami podle toho, jaká mezipřistání vás čekají. Z letiště do města Montevideo máte možnost zvolit některý z těchto dopravních prostředků.

 • Autobusy označované jako COT. Doba jízdy asi 30 minus a náklady 170 UYU.
 • Levnější jsou klasické autobusové linky č. 701 a č. 706. Doba jízdy je dvojnásobná a cena asi 30 UYU.

Přímo ve městě Montevideo budete moci využívat těchto způsobů přepravy.

 • Veřejnou dopravu tu zajišťují autobusové linky. Centrální terminál se jmenuje Cres Cruces.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku jsou od 36 UYU.
 • Dražší alternativou jsou místní taxíky. Nedělní jízdy, včetně těch pozdních večerních jsou s příplatkem.
 • Standardní nástupní taxa činí v průměru 41 UYU a cena za kilometr je 24 UYU.
 • Pokud chcete cestovat i mimo město Montevideo, nabízí se možnost pronájmu automobilu. Ten je k dostání za cenu od 1 800 Kč za den.
 • Památky kolem hlavních náměstí si bez problému projdete pěšky.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné