Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Nejlepší filmová místa Evropy: Kde se natáčel Harry Potter, Hra o trůny či Spiderman?

Natočení skutečně dobrého filmu nepřináší pouze slávu hercům a režisérům, ale také filmovým lokacím. Slavný a oceňovaný film dokáže zapadlý kout vesnice doslova proměnit v turistický ráj. Které filmové lokace v Evropě nejvíce přitahují turisty?

Ve Velké Británii čaruje Harry Potter 

Velká Británie je protkána slavnými filmovými místy a v rámci evropské filmové produkce patří k naprosté špičce. Ze Spojeného království nejenže pochází mnoho filmových hvězd, ale sídlí zde i pobočky největších filmových studií, kterými jsou Warner Bros, Paramount Pictures a mnohá další. Ve Velké Británii například vznikly tyto snímky:

 • Filmová sága o kouzelníkovi Harry Potterovi, která se natáčela na hradu Alnwick, v Lacockském opatství, v Christ Church College na univerzitě v Oxfordu a na vlakových nádražích King's Cross a Goathland.
 • Romantický film Notting Hill s Julií Roberts a Hughem Grantem. Exteriéry k filmu poskytla stejnojmenná londýnská čtvrť. Filmové knihkupectví se natáčelo na adrese Portobello Road 142.
 • Kriminální seriál Vraždy v Midsomeru, který se pyšní více než 120 díly. Jeho epizody se natáčely v malebných vesnicích v hrabství Buckinghamshire.

Do Chorvatska láká Hra o trůny

Chorvatsko není pouze nejnavštěvovanější letní destinací českých turistů. Scenérie Chorvatska se vyjímá také na filmových plátnech. Filmy proslavila některá chorvatská místa natolik, že je ročně navštíví desítky tisíc turistů.

 • K nejnavštěvovanějším chorvatským místům, která si zahrála ve filmu, patří Dubrovník. Ve městě se natáčelo Královo přístaviště seriálového hitu Hry o trůny. 
 • Majestátní skalní útvary i říční koryta posloužila k ztvárnění divokého západu ve filmech podle knižních předloh Karla Maye, jejímž hlavním hrdinou byl indián Vinnetou. Dokonalé přírodní kulisy poskytla Plitvická jezera, vodopády na řece Krce a přírodní lokace okolo měst Omiš, Šibenik a Rijeka.
 • V Chorvatsku se také natáčelo pokračování filmového muzikálu Mamma Mia s názvem Mamma Mia! Here We Go Again. Děj filmu se odehrává na ostrově Vis.

Řecké ostrovy patří lásce a vášni

U slunného moře ještě chvíli zůstaneme, neboť právě přímořské destinace vytváří originální kulisy pro romantické příběhy nabité očekáváním, touhou a vzrušením. Zajím vás, jaké trháky se v Řecku natáčely?

 • Mezi nejznámější filmy s řeckými scenériemi patří romantický hudební muzikál Mamma Mia. Film se natáčel na ostrově Skopelos, který se po uvedení snímku do kin stal vyhledávaným cílem turistů z celého světa.
 • Zapomínat nesmíme na řeckou filmovou klasiku, kterou je snímek Řek Zorba od spisovatele Nikose Kazantzakise. Originální adaptace z roku 1964 získala tři Oscary. Řek Zorba se natáčel na ostrově Rhodos a ve vesnici Kokkino Chorio na Krétě
 • Z posledních let pochází vysoce hodnocený řecký rodinný seriál Durrellovi. Předlohou životopisného seriálu byla románová trilogie britského zoologa a populizátora ochrany přírody Geralda Durrella. Do děje vás vtáhne nespoutaná krása řeckého ostrova Korfu.

V Česku se točí akční snímky i historické filmy

Ani Česká republika nezůstává v mezinárodní filmové produkci pozadu. České filmové ateliéry i tuzemské lokace jsou vyhledávány filmovými štáby nejen z Evropy, ale především z USA. Kde se u nás točily nejslavnější filmové scény?

 • V Praze a na libereckém náměstí, kterému dominuje novorenesanční budova radnice, se natáčel film o pavoučím komiksovém hrdinovi Spider-Man: Daleko od domova.
 • Po pražských ulicích se proháněl také Tom Cruise ve filmu Mission Imposible.
 • V Českém Krumlově a také v Praze se natáčelo mystické romantické drama Iluzionista.
 • Zahraničních filmů natáčených v České republice je mnohem více, mezi další slavné patří například Letopisy Narnie, Amadeus či Bídníci.
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.