Cesta autem do Norska | cKlub.cz

Cesta autem do Norska

Norsko je překrásnou severskou zemí, která v sobě skrývá spoustu půvabu a nádherné přírody. Právě kvůli ní se tam vydává hodně českých turistů a cestovatelů. Jak je každému asi známo, Norsko je poměrně vzdálenou zemí od České republiky. Pokud byste tam chtěli vyrazit letadlem, doba strávená na cestě bude asi jenom dvě hodiny. Jestliže se však rozhodnete vydat autem, zjistíte, že před sebou můžete mít cestu dlouhou až 1 900 kilometrů, jež si uzme více jak 25 hodin čistého času za volantem.

Je ale pravdou, že to jde a cesta autem do Norska je mezi dobrodruhy hodně oblíbená. Dává vám jistou svobodu a neomezenost při cestování. Určitě si na takovou dovolenou v Norsku vyčleňte alespoň dva týdny. Počítejte s tím, že samotná cesta vám z této doby uzme značnou část.

Při plánování cesty autem do Norska máte možnost vybrat si z několika celkem oblíbených tras.

Do Norska přes Dánsko

Dáváte-li při cestování na komfort, rychlost a obecně časovou úsporu, pak by se váš směr mohl ubírat přes Dánsko. Jde v podstatě o jednu z nejkratších tras vůbec, na kterou by vám mělo stačit přibližně 20 – 22 hodin času. Úsek k prvnímu trajektu v Rostocku v Dánku vyžaduje asi 7 hodin. Myslete na to, že vždy byste měli být na místě alespoň hodinu před odjezdem trajektu. Zbytek trasy na vás čeká v Dánsku a Švédsku. Zde jsou hlavní záchytné body pro cestu autem do Norska.

 • Praha (Česká republika)
 • Berlín a Rostock (Německo)
 • Gedser a Helsingør (Dánsko)
 • Helsingborg a Göteborg (Švédsko)
 • Oslo, Lillehammer a Dombås (Norsko)

Počítejte s tím, že v Rostock v Německu je trajekt, kterým se přeplavíte do Dánska do Gedser. Do Švédska se pak dostanete trajektem z dánského Helsingør a vylodíte se v Helsingborg.

Do Norska přes Švédsko

Pokud se chcete vyhnout Dánsku a zároveň vám nevadí, když najedete nějaký ten kilometr navíc, můžete se vydat autem do Norska pouze přes Švédsko. Tuto variantu lze s naprostou jistotou označit za levnější oproti výše uvedené. Hlavní trasa povede tudy.

 • Praha (Česká republika)
 • Berlín a Rostock (Německo)
 • Trelleborg a Göteborg (Švédsko)
 • Oslo, Lillehammer a Dombås (Norsko)

Ona zmíněná úspora je díky tomu, že se budete plavit pouze jedním trajektem, a to tím z německého Rostocku do švédského Trelleborgu. Pak už budete postupovat pouze po souši čili po silnicích.

Jestliže byste chtěli oproti této variantě ušetřit ještě dvě hodiny k dobru, máte možnost vyrazit do Trelleborgu trajektem z bližšího místa, jímž je německý Sassnitz, jinak zbývající trasa je naprosto shodná.

Do Norska přes mosty

Jestliže si svoji cestu autem do Norska chcete trochu zpestřit, pak můžete přepravuju trajektu spojit i s přejezdy přes významné mosty. Taková cesta vypadá nějak následovně.

 • Praha (Česká republika)
 • Berlín a Rostock (Německo)
 • Gedser a Kodaň (Dánsko)
 • Malmö a Göteborg (Švédsko)
 • Lillehammer a Dombås (Norsko)

Jediným trajektem v této trase do Norska bude ten dvouhodinový mezi Rostockem a Gedserem. Pak se postupně přesunete k významnému Öresundskému mostu, který vede právě z Kodaně do Malmö.

Jak je to s poplatky na cestách?

Nutno zmínit, že průjezd výše uvedenými zeměmi při cestě do Norska jednoznačně hovoří ve váš prospěch. Minimálně pokud jde o dálniční poplatky. Pokud vyrazíte osobním automobilem, nemusíte je řešit v Německu, Dánsku, a dokonce ani ve Švédsku. Tam bude jedinou a možná i trochu nákladnější platbou přejez Öresundského mostu. Náklady vychází asi na 1 300 Kč.

Platby navíc si připočtěte za jednotlivé trajekty. Ceny se různí podle společnosti a vzdálenosti, ale průměrné náklady jsou kolem 1 700 až 2 500 Kč pro jedno auto a dvě dospělé osoby. Tím se absence jakýchkoliv dálničních poplatků celkem eliminuje a výdaje na cestu začnou naskakovat.

Pokud jde o Norsko, tam už se s jistými poplatky setkáte, a to jak za průjezd dálnicí, tak vjezd do některých měst v danou hodinu nebo průjezd tunelem. Náklady se obvykle pohybují od 50 Kč do 400 Kč za úsek.

Kolik zaplatíte za cestu do Norska?

Každá ze tří uvedených cest do Norska pochopitelně přináší jisté výhody a zároveň určitá úskalí. Je na cestovateli, zda zvolí nejkratší vzdálenost nebo si chce užít jízdu trajektem, po mostě či plánuje cestu spojit ještě s přidruženými výlety. V tomto směru se meze rozhodně nekladou.

V rámci usnadnění výběru vaší cesty autem do Norska vám přinášíme sumář všech výše uvedených informací v přehledné tabulce. Kalkulace probíhala s vozidlem s průměrnou spotřebou 7 litrů na 100 kilometrů.

Trasa do Norska

Poplatky

Náklady na benzín

Celková cena tam/zpět

Čas

Vzdálenost

Přes Dánsko cca 10 000 Kč 5 150 Kč

20 300 Kč

19 - 21 hodin

1 670 km

Přes Švédsko cca 5 000 Kč 5 400 Kč 15 800 Kč

20 - 22 hodin

1 750 km

Přes mosty cca 7 600 Kč 5 300 Kč

18 200 Kč

20 - 21 hodin

1 700 km

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.