Evropa

Průvodce pro Švédsko

0°C
Aktuálně
6°C
Průměrně

Švédsko

Hodnocení průvodce: 9.5

Švédsko je severskou zemí rozprostírající se na Skandinávském poloostrově. Tato destinace je protnutá řadou nejrůznějších tradic a bohatou minulostí, což dokazují Vikingové a pozůstatky jejich staveb. Dovolená ve Švédsku, to je především rozmanitost, švédský styl promítající se do těch nejmenších detailů a naprostá čistota. Dokonale udržovaná města, vesnice a krajina. Pozorovat můžete panenské lesy, útulné objekty vybízející k noclehu, mrazivé pustiny, ale i skalnaté ostrovy. Švédsko je spojením všeho krásného. A to v kombinaci s velice přívětivým obyvatelstvem. Pakliže byste hledali jediné sl...

Švédsko je severskou zemí rozprostírající se na Skandinávském poloostrově. Tato destinace je protnutá řadou nejrůznějších tradic a bohatou minulostí, což dokazují Vikingové a pozůstatky jejich staveb. Dovolená ve Švédsku, to je především rozmanitost, švédský styl promítající se do těch nejmenších detailů a naprostá čistota. Dokonale udržovaná města, vesnice a krajina. Pozorovat můžete panenské lesy, útulné objekty vybízející k noclehu, mrazivé pustiny, ale i skalnaté ostrovy. Švédsko je spojením všeho krásného. A to v kombinaci s velice přívětivým obyvatelstvem. Pakliže byste hledali jediné slovo pro charakteristiku této země, bude to „přirozenost“. A právě tou vás Švédsko ohromí ve všech směrech.

Z geografického hlediska se Švédsko skládá ze tří částí. Je to Svealand, Götaland a Norrland. V těchto oblastech můžete spatřit hřebeny ledovcového původu, rozlehlé lesy, kamenité vrchoviny, ale i vodní plochy. Nejznámější jsou pravděpodobně jezera Vättern a Vänern. Švédsko je zároveň obklopováno Botnickým zálivem a Baltským mořem. K největším ostrovům patří Öland a Gotland. Na své si přijdou jak milovníci rovin ve Skäne, tak obdivovatelé hor v podobě Skandinávského pohoří.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Stockholm
Úřední jazyk švédština
Rozloha 450 295 km²
Oficiální měna švédská koruna
Hlavní náboženství křesťanství
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo mírné a subpolární
Létá přímá linka z Prahy? ano

Průvodce pro oblíbené destinace: Švédsko

Co lze dělat ve Švédsku

Mapa Švédska jednoznačně prozrazuje, že vaší nejoblíbenější činností se s největší pravděpodobností stanou treky. Vybírat si můžete z bezpočtu překrásných a nezapomenutelných turistických tras. Svého docílí i milovníci horolezectví a ferrat. Pokud se budete pohybovat po ostrovech, pak jednoznačně zvítězí relaxace na plážích, surfování a noční život. Vzhledem k tomu, že Švédsko je severskou zemí, měli byste vědět, že se zde můžete věnovat přemíře zimních sportů. Je to například bruslení, běžky, lyžování a podobně. Nechybí ani zábavní parky pro děti.

Ve Švédsku je toho k vidění opravu hodně. Začít můžete například hlavním městem Stockholm. Vedle historických skanzenů lze navštívit muzeum Vasa, lesní hřbitov Skogskyrkogarden a palác Drottningholm. Pak se můžete vydat například do historických měst Karlskrona a Visby. Mezi další významné lokality patří archeologická oblast Hovgarden nebo Öresundský most, včetně železárny v Engelsbergu. Poznat byste měli krásy největšího švédského jezera s názvem Vänern, které má rozlohu 5 650 m2. Osobitá je i švédská část Laponska, kde poznáte nejenom památky, ale zažijete spoustu dobrodružství. Zajímavé je souostroví Kvarken a samozřejmě ostrov Öland, kde je přemíra vápencových náhorních plošin.

Místní kuchyně

Švédskou gastronomii si oblíbíte nejenom pro její pestrost, ale i dlouhou historii. Při stolování se vychází ze starých zvyků. Konzumovány jsou tradiční vypěstované suroviny, kam spadají brambory, kaše, chléb a další. Narazit může na sobí maso, vepřové maso, ale také přemíru ryb a mořských plodů. Výjimkou není ani zvěřina. Se Švédskem jsou neodmyslitelně spjaty masové kuličky, ale také losos na mnoho způsobů. Ochutnat můžete steaky ze soba nebo si dáte specialitu tvořenou pečenými sledi. Jejich přílohou budou upravované brambory. Při návštěvě Švédska si zvykněte na to, že místní nabídka vás doslova donutí mlsat. Důkazem toho jsou koblihy zvané Selma, chlebíčkový dort Smörgåstårta, skořicové bulky Kanelbulle a čokoládový dort Kladdkaka.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švédsko

 • od 14 690 Kč
  Freys
  Švédsko - Stockholm
 • od 17 290 Kč
  Sheraton Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • od 14 690 Kč
  Terminus
  Švédsko - Stockholm
 • Scandic No. 53
  Švédsko - Stockholm
 • Central Hotel
  Švédsko - Stockholm
 • Elite Park Avenue Hotel
  Švédsko
 • Best Western Arena Hotel
  Švédsko
 • Scandic Norra Bantorget
  Švédsko - Stockholm
 • Sure Hotel
  Švédsko
 • Tegnerlunden
  Švédsko - Stockholm
 • od 11 820 Kč
  Radisson Blu Royal Viking Hotel
  Švédsko - Stockholm
 • od 7 840 Kč
  Best Western Kom
  Švédsko - Stockholm

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé