Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Švédsko: průvodce

0°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SE flag

Švédsko

Hodnocení průvodce: 9.5

Švédsko je severskou zemí rozprostírající se na Skandinávském poloostrově. Tato destinace je protnutá řadou nejrůznějších tradic a bohatou minulostí, což dokazují Vikingové a pozůstatky jejich staveb. Dovolená ve Švédsku, to je především rozmanitost, švédský styl promítající se do těch nejmenších detailů a naprostá čistota. Dokonale udržovaná města, vesnice a krajina. Pozorovat můžete panenské lesy, útulné objekty vybízející k noclehu, mrazivé pustiny, ale i skalnaté ostrovy. Švédsko je spojením všeho krásného. A to v kombinaci s velice přívětivým obyvatelstvem. Pakliže byste hledali jediné slovo pro charakteristiku této země, bude to „přirozenost“. A právě tou vás Švédsko ohromí ve všech směrech.

Z geografického hlediska se Švédsko skládá ze tří částí. Je to Svealand, Götaland a Norrland. V těchto oblastech můžete spatřit hřebeny ledovcového původu, rozlehlé lesy, kamenité vrchoviny, ale i vodní plochy. Nejznámější jsou pravděpodobně jezera Vättern a Vänern. Švédsko je zároveň obklopováno Botnickým zálivem a Baltským mořem. K největším ostrovům patří Öland a Gotland. Na své si přijdou jak milovníci rovin ve Skäne, tak obdivovatelé hor v podobě Skandinávského pohoří.

Průvodce pro oblíbené destinace: Švédsko

Co navštívit ve Švédsku

Mapa Švédska jednoznačně prozrazuje, že vaší nejoblíbenější činností se s největší pravděpodobností stanou treky. Vybírat si můžete z bezpočtu překrásných a nezapomenutelných turistických tras. Svého docílí i milovníci horolezectví a ferrat. Pokud se budete pohybovat po ostrovech, pak jednoznačně zvítězí relaxace na plážích, surfování a noční život. Vzhledem k tomu, že Švédsko je severskou zemí, měli byste vědět, že se zde můžete věnovat přemíře zimních sportů. Je to například bruslení, běžky, lyžování a podobně. Nechybí ani zábavní parky pro děti.

Švédsko je pro cestovatele zemí zaslíbenou. Je totiž protnuto řadou krásných měst, které vybízí k poznávání. Pomyslným odrazovým můstkem se v tomto směru může stát hlavní metropole Stockholm, která se mimochodem rozkládá až na čtrnácti ostrovech. Obdivovat budete palác Drottningholm, místní skanzen, ale také Vasa Museum a lesní hřbitov Skogskyrkogården. Odtud pak můžete vyrazit do městě Eskilstuna do jeho staré části s uličkou Köpmangatan. Spoustu zajímavostí se dozvíte v muzeu Eskilstuna stadsmuseum. Univerzitním městem Švédska je Göteborg, kde se nachází nejenom největší přístav, ale i architektonický unikát Feskekôrka a Göteborgská opera.

Objevování severu si doslova žádá návštěvu města Helsingborg, v němž můžete navštívit nejstarší náměstí Stortorget, tamní radnici a vyhlášenou ulici Norra Storgatan. Na břehu největšího švédského jezera Vänern se rozléhá město Karlstad pyšnící se historickou architekturou, ale i vodárenskou věží Vattentornet Kronoparken a kamenným mostem Östra bron. Minout byste neměli jedno z nejhezčích švédských měst zvané Lund. Tady budete obdivovat katedrálu z 12. století, jejíž součástí jsou dvě věže dosahující výšky 55 metrů. Zajímavostí je také náměstí Universitetsplatsen a park Lundagård.

V poznávání Švédska lze pokračovat přejezdem do třetí největší metropole země, kterou je Malmö. Tady vás čeká Velké náměstí, Bazilika sv. Petra, Öresundský most, zbrojnice Kommendanthuset, renesanční Rezidence a přemíra ostatních architektonicky unikátních staveb. Švédská města jsou zkrátka kouzelná, což dokazuje městečko Mora ležící u jezer Orsasjön a Siljan. Za zmínku stojí i univerzitní město Örebro na břehu jezera Hjälmaren. A jaká ostatní města byste rozhodně neměli vynechat? Jsou to Sigtuna, Norrköping, Mariefred, Lysekil, Kalmar a Karlskrona, jemuž se říká Karlova koruna. Právě zde se nachází pevnost Kungsholm. Dalším historickým městem je Visby.

Švédsko pochopitelně ukrývá i archeologické památky. K nejznámějším lokalitám patří Hovgarden a Birka. Obdivovat můžete také skalní rytiny v Tanumu. Pokud jde o přírodní dominanty, Národní park Sarek si vás získá do nejmenšího detailu. Právě tady budou mít turisté možnost poznat opravdové Laponsko. Výzvou je také ostrov Öland se svou krajinou a ostrovy Fårö a Gotland. Ze svého cestovatelského itineráře nevynechte ani jezero Vänern, které je tím největším v zemi s rozlohou 5 650 kilometrů čtverečních.

Švédsko má celkem třicet národních parků, takže z pohledu přírodních zajímavostí máte určitě co objevovat. Tím největším je Národní park Padjelanta. K těm nejstarším naopak patří národní parky Sånfjället, Abisko, Garphyttan, Hamra, Stora Sjöfallet a Gotska Sandön. Mezi nejmladší národní parky se řadí Åsnen z roku 2018. Jestliže do Švédska vyrazíte za zimními radovánkami, pak směřujte k nejlepšímu lyžařskému středisku Åre nebo podlehněte originálnímu ledovému hotelu Jukkasjärvi. Specifické je i nejsevernější město zvané Kiruna.

Místní kuchyně

Švédskou gastronomii si oblíbíte nejenom pro její pestrost, ale i dlouhou historii. Při stolování se vychází ze starých zvyků. Konzumovány jsou tradiční vypěstované suroviny, kam spadají brambory, kaše, chléb a další. Narazit může na sobí maso, vepřové maso, ale také přemíru ryb a mořských plodů. Výjimkou není ani zvěřina. Se Švédskem jsou neodmyslitelně spjaty masové kuličky, ale také losos na mnoho způsobů. Ochutnat můžete steaky ze soba nebo si dáte specialitu tvořenou pečenými sledi. Jejich přílohou budou upravované brambory. Při návštěvě Švédska si zvykněte na to, že místní nabídka vás doslova donutí mlsat. Důkazem toho jsou koblihy zvané Selma, chlebíčkový dort Smörgåstårta, skořicové bulky Kanelbulle a čokoládový dort Kladdkaka.

Vaše stolování v restauraci může započít třeba hrachovou polévkou Ärtsoppa. Pak můžete pokračovat některým z hlavních chodů – národní pokrm Köttbullar, omeleta z brambor Pyttipanna, vepřové maso v palačinkovém těstu Fläskpannkaka nebo kaše z ovesných vloček Gröt. Pokud jde o rybí pokrmy, v jídelníčku hledejte například ančovičky Janssons frestelse, naložené sledě Inlagd sill a pečené sledě s bramborami Sill och potatis. Všechny tyto tradiční pokrmy polahodí vaše chuťové pohárky. Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na pití. Z nealkoholických nápojů je nejrozšířenější čaj a káva obvykle podávaná s mlékem. Slabší pivo nese označení Lättöl, naopak to silnější je prezentováno jako Starköl. Vedle tuzemského Snapsu si mezi místními obyvateli získala značnou oblibu pálenka zvaná Brännvin.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švédsko

 • Freys Hotel Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Sheraton Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Terminus
  Švédsko - Stockholm
 • Scandic No. 53
  Švédsko - Stockholm
 • Central Hotel
  Švédsko - Stockholm
 • Elite Park Avenue Hotel
  Švédsko
 • Best Western Arena Hotel
  Švédsko
 • Scandic Norra Bantorget
  Švédsko - Stockholm
 • Sure Hotel
  Švédsko
 • Tegnerlunden
  Švédsko - Stockholm
 • Radisson Blu Royal Viking
  Švédsko - Stockholm
 • od 13 470 Kč
  Best Western Korn
  Švédsko - Stockholm

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé