Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Švédsko

Gotland: průvodce

0°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Gotland

Gotland je název největšího ostrova v Baltském moři a zároveň jde o největší ostrov celého Švédska. Jeho rozloha je asi 2 960 kilometrů čtverečních a žije na něm několik desítek tisíc obyvatel. Zajímavým faktem je to, že spousta místních lidí zde používá stále svůj původní jazyk, kterým je gotlandština. Hlavním městem ostrova Gotland je Visby. Přístavní městečko, jež bylo především v dobách středověku velice důležitým obchodním centrem. Prvními obyvateli na ostrově byly germánské kmeny. Po zpustošení v roce 1361 patřil k Dánsku, od roku 1645 je opět nedílnou součástí Švédska. Svého času byl samostatnou republikou.

Velkou část ostrova Gotland tvoří hlavně vápenec, zbytek pak listnaté lesy. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 83 metrů nad mořem. Jeho nedílnou součástí jsou některé menší ostrůvky v blízkosti tvořící celek označovaný jako Gotland.

Jaké nabízí Gotland památky a zajímavosti?

Co navštívit na Gotlandu

Je pravdou, že ostrov Gotland pro spoustu lidí není tak známým místem. Možná právě proto je velkou výzvou pro cestovatele toužící po zábavě, krásné přírodě a zajímavostech rozprostřených po celé ploše ostrova.

Nejvyhledávanějším působištěm na ostrově je pravděpodobně hlavní město Visby. Místní hradby a zříceniny jsou synonymem staré doby, což mimochodem dokazují i malebné uličky, pravidelné trhy a nejrůznější dobové akce. Tou nejznámější je určitě středověký týden neboli festival Medeltidsveckan.

Procházet se zde můžete po hradbách dlouhých až 3,5 kilometru nebo dáte přednost návštěvě některého z místních kostelíků. Je to například dominikánský klášter St Nicolai Kyrka, kostel Sankta Maria Kyrka a kostel Helge And Kyrka, který je vytvořen celý z kamene. Ve Visby je k vidění i zajímavá botanická zahrada.

Kromě hlavního centra zábavy a historie v podání města Visby jsou tu pochopitelně ostatní místa stojící za podívanou. Zkusit můžete třeba městečko Dalhem, kde jsou vystaveny parní lokomotivy a nachází se řada kostelů. Nedalekou a poměrně vzácnou pamětihodností je klášter Romakloster. Na opačnou stranu od Visby lze dorazit na místo Tjelvars Grav, kde byl nalezen vrak lodi pocházející z doby bronzové. Kapitolou samou o sobě je zábavní park Gotlands Djurpark, kde se bude líbit především vašim dětem. Ty ovšem můžete nadchnout i v přírodní rezervaci na nedalekém ostrově Stora Karlsö. Zajímavostí je ostrov Lilla Karlsö a ostrov ovcí Farö. Po celém Gotlandu se navíc nachází řada posvátných kamenů a vodních ploch v podobě jezer.

Gotland je navíc protnut přemírou zajímavých cyklostezek, které vás provedou nádhernými místy. Třeba k národnímu parku Gotska Sandön nebo na východní pobřeží k Uggarderojr. I milovníci nakupování si zde přijdou na to své. Město Hemse je k tomu jako stvořené.

Specifika místní kuchyně

Na ostrově Gotland pochopitelně panuje tradiční a lahodná gastronomie, která je buď předávána z generace na generaci nebo má formu nových receptů. Na tomto Švédském ostrově si můžete vychutnat třeba smažené čerstvé šproty. Hodně oblíbené jsou gotlandské sýry, ale také jehněčí maso s mrví, bramborem a speciální smetanovou omáčkou. Kromě přemíry nejrůznějších ryb si budete dopřávat i něco sladkého, jako je šafránovo-rýžový nákyp a vanilková bábovka.

Na Gotlandu máte možnost navštívit pár vyhlášených restaurací. Řadí se mezi ně Kapten Groff, Lergrav Fisk & Café, Bunge Kong, Majstregarden, Hemma hos Ulrika a Balders Krog. Vynikající gastronomie je po celém ostrově.

Počasí

Klima na Gotlandu je vlastní severským zemím. Proto musíte především od podzimu do jara počítat s vyšším množstvím srážek. Teploty přes léto mají průměr kolem 21 °C. To se bavíme o červenci a srpnu. Jaro a podzim jsou sice o něco chladnější kolem 13 °C až 15 °C, přesto nabízí ještě dokonalé klima k poznávání jednotlivých zákoutí ostrova. Teprve až v zimě klesají teploty ke 3 °C a pod bod mrazu. Nejvíce zataženo bývá od prosince do února.

Bezpečnost

Ostrov Gotland je sám o sobě bezpečným, pokud bereme v potaz vstřícnost místních obyvatel. Ve velkých městech se budete cítit bezpečně také po setmění. Vrásky na tomto faktu však přivozuje situování ostrova v Baltském moři a konflikty s Ruskem. Právě kvůli tomu se na ostrově před nějakou dobou vylodili švédské vojenské jednotky, které dohlíží na bezpečností situaci a jsou připraveny bránit toto strategické místo Švédska. Pokud se tedy chystáte za poznáním Gotlandu, informujte se z tohoto pohledu o aktuální situaci na ostrově.

Měna

I když není Gotland součástí švédské pevniny, panují zde stejné cenové poměry jako kdekoliv jinde v zemi. To znamená, že narazíte na vyšší průměrné ceny za zboží a služby nežli v České republice. Dokazují to níže uvedené příklady.

 • Voda 1,5 litru = 35 Kč
 • Chleba = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Cappuccino = 90 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 150 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 140 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 250 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 200 Kč za noc

Doprava

Ostrov Gotland je od České republiky vzdálen přibližně 1 400 kilometrů. Cestu byste museli absolvovat přes Německo, Dánsko, Švédsko a pak nakonec trajektem na Gotland. Týdně jezdí na ostrov řada trajektů a průměrná doba plavby ze Švédska je přibližně 3 hodiny. Jezdí sem lodě z Nynäshamnu a Oskarshamnu. Alternativním a pohodlnějším způsobem přepravy je let z Prahy na letiště Visby, nacházející se u hlavního města ostrova. Počítat musíte pochopitelně s přestupem a dobou letu kolem 4 hodin. Náklady na letenku jsou od 10 000 Kč.

 • Pokud jedete na ostrov vlastním automobilem, máte o dopravní prostředek postaráno.
 • Jinak se musíte spoléhat na autobusovou přepravu mezi většími městy.
 • Alternativou jsou taxi služby – Taxi Gotland AB, Taxi Norr, Wisby Sodra Taxi, Faro Cab a další.
 • Využít lze i pronájem jízdních kol, kdy máte možnost projet si oblíbené cyklotrasy.
 • Města nejsou tak velká, takže se po nich můžete přesouvat pěšky.
 • Na okolní ostrůvky je možné vyjet některým z trajektů.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švédsko

 • Freys Hotel Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Sheraton Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Terminus
  Švédsko - Stockholm
 • Scandic No. 53
  Švédsko - Stockholm
 • Central Hotel
  Švédsko - Stockholm
 • Elite Park Avenue Hotel
  Švédsko
 • Best Western Arena Hotel
  Švédsko
 • Scandic Norra Bantorget
  Švédsko - Stockholm
 • Sure Hotel
  Švédsko
 • Tegnerlunden
  Švédsko - Stockholm
 • Radisson Blu Royal Viking
  Švédsko - Stockholm
 • od 13 470 Kč
  Best Western Korn
  Švédsko - Stockholm

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé