Malmö - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Švédsko

Malmö: průvodce

0°C
Aktuálně
6°C
Průměrně

Malmö

Malmö, třetí největší švédské město, leží na samém jihu této skandinávské země. Původně ho založili Dánové a dodnes je s Dánskem spojeno mostem, po kterém je možné se velmi rychle dostat do Kodaně. 

Město představuje velmi známé turistické lákadlo, jelikož se v něm snoubí krása historické zástavby spolu s moderní architekturou i kulturním vyžitím. Ať už chcete na dovolené poznávat historické centrum, ochutnat dobré jídlo a pivo, či se seznámit s nejnovějšími trendy na poli architektury, Malmö je město pro vás jako stvořené.

Jaké nabízí Malmö památky a zajímavosti?

Co dělat v Malmö

Dominantou města, kterou nelze přehlédnout, je 190 metrů vysoký mrakodrap s názvem Turning Torso. Navržen byl architektem Santiagem Calatravem a dostavěn byl v roce 2005. Je postaven v duchu moderního slohu zvaného dekonstruktivismus. Velmi známým příkladem tohoto směru je i Tančící dům v Praze. Turning Torso se nachází v západní části města nedaleko přístavu. Tato část města představuje jeho nejmodernější rezidenční část. Naleznete zde spoustu pláží, na kterých se můžete v létě koupat, a známý mrakodrap rozhodně není jediným příkladem zajímavé architektury v této oblasti. Kuriozitou je potom Stapelbäddsparken, což je jeden z největších skateboardových parků v Evropě.

Jak již bylo řečeno, v Malmö se setkáte jak s hypermoderními stavbami, tak s historickými památkami. Jednou z nich je hrad Malmöhus, který dnes slouží jako muzeum pro celý region. Je postaven z červených cihel, tedy z materiálu, který celé historické zástavbě dominuje.

Z červených cihel je postavena i hlavní městská katedrála, která je zasvěcená svatému Petrovi. Pochází ze 14. století a dodnes je velmi hojně navštěvována jak věřícími, kteří míří na pravidelné bohoslužby, i těmi, kteří jdou jen obdivovat její architektekturu. Oblíbené jsou také koncertů klasické hudby, které se zde pravidelně konají. 

Velmi důležitou úlohu mají ve městě parky. Nachází se jich zde nespočet, ale nejvýznamnější z nich je ten v oblasti Folkets. Je to nejstarší veřejný park na světě, funguje již 120 let nepřetržitě. Dalším velmi oblíbeným parkem pro místní obyvatele je Slottsparken, který se nachází nedaleko hradu Malmöhus, takže je vhodným místem pro odpočinek i pro turisty navštěvující právě tento hrad.

Nedaleko Malmö nalezneme zámeček Herrgard, který je klasickou ukázkou empírové architektury ve Švédsku. Po celý rok se zde koná nespočet kulturních akcí, ať už se jedná o jarmarky, koncerty či různé přednášky a představení.

Pokud chcete strávit na dovolené chvíli objevováním krás švédského umění, Malmö vám může nabídnout to nejlepší, co kdy vzešlo ze Švédské moderny, v muzeu věnovaném právě jí. Moderna Museet Malmö se snaží zejména dnešní umění přiblížit svým návštěvníkům pomocí interaktivních workshopů, které pořádá.

Chcete-li si užít více odpočinku, navštivte koupaliště Riderborg, které nabízí svým návštěvníkům jak možnost si zaplavat, tak další formy relaxace. Ať už máte rádi saunování, masáže či jiné wellness služby, zde si určitě vyberete.

Samozřejmě můžete vyrazit na výlet i do dalších oblastí Švédska, není nutné se omezovat na Malmö. Velmi dostupné je z něj hlavní město Stockholm, které je dodnes sídlem švédského krále i vlády. Druhé hlavní město máte také na dosah, a to dánskou Kodaň. K té vede známý most přes průliv Öresund, která je vedena přes unikátní most o délce 16 kilometrů a dvou patrech. Jedno z nich je určené pro auta a to druhé pro vlaky. Pokud tedy máte v oblibě technické zajímavosti, tento inženýrský zázrak by vám jistě neměl uniknout.

Specifika místní kuchyně

V Malmö se kombinuje tradiční švédská kuchyně s tou, kterou do města přinesli přistěhovalci z různých částí světa. Malmö je dlouhodobě jejich cílem a tyto početné skupiny cizinců postupně mění tvář místní gastronomie. Zejména streetfood se stal jejich doménou, ve které rozhodně excelují. Kebab a falafel jsou původně arabské pokrmy, které je dnes možné koupit na každém kroku.

Samotná Švédská kuchyně nebyla nikdy příliš rozmanitá či bohatá, a sami Švédové k ní nechovají tak vřelý vztah, jako některé jiné, zejména středomořské národy. Tradiční pokrmy ve Švédsku se mnohdy musely vyrovnat s nedostatkem surovin. Ve Švédsku se však vyrábí velmi renomované a kvalitní mléčné výrobky. Velké množství ovcí, krav a koz, pasoucích se na kvalitní trávě umožňuje každý rok výrobu těch nejkvalitnějších sýrů. Tradiční kysaný výrobek se nazývá filmjölk, a jedná se o více či méně silnou obdobu kefíru. Máslo se zde prodává většinou solené.

Další suroviny, na kterých je švédská kuchyně založená, jsou zejména ryby, vepřové maso a zvěřina. Velmi rozšířené jsou luštěniny a brambory. Zajímavé je také využití losího a sobího masa, které je často upravováno jako steak s brusinkami a bramborami.

Velmi známý pokrm je köttbular, což jsou masové kuličky podávané s omáčkou a bramborami. Köttbular je známý především díky jídelnám IKEA. Pokrm, který bude nám v České republice velmi blízký, je kroppkakor. To jsou bramborové knedlíky plněné uzeným masem, doplněné o zelí. Podle regionu, ve kterém se nacházíte, se bude v těstu vyskytovat různé množství syrových a vařených brambor.

Národním pokrmem můžeme rozhodně nazvat surströmming, připravovaný ze sleďů, cibule a brambor. To vše je uložené na obilné placce. Cizincům nemusí tento pokrm vždy zachutnat, jelikož sledi jsou kvašení a mají velmi specifickou chuť.

Pokud máte rádi sladké, v Malmö si také přijdete na své. Švédsko je pověstné svými koláči, které ze všeho nejvíce připomínají velké chodské koláče, posypané lesními plody a tvarohem.

Co se týče alkoholu, Švédové hodují zejména pivu, které je ale ve většině případů slabší, než to v Čechách. Silnější kusy můžete najít spolu s dovozovým alkoholem ve specializovaných obchodech.

Počasí

Jak lze od Švédska očekávat, vzhledem k jeho zeměpisné poloze jde o velmi studenou zemi. Díky blízkosti moře je ovšem celé podnebí mírnější, než by mohlo být. Lepšímu klimatu dále přispívá i Golfský proud, který omývá švédské břehy.

Během léta se teploty v Malmö pohybují okolo 20 stupňů, ale v zimě hravě klesají pod nulu až k mínus deseti a dvaceti. Celý rok je zde velmi deštivo, v zimě se určitě setkáte se sněhem. Během roku je zde 169 dní, kdy buď prší, nebo sněží.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace ve městě se v posledních letech bohužel výrazně zhoršila. Zejména narostl počet krádeží a kapsářů, v určitých čtvrtích ale i loupeží a násilí. Je proto třeba si dávat pozor na vaše zavazadla a kapsy, ale zároveň se vyvarovat chůze v určitých čtvrtích hlavně po setmění. V Malmö budete v bezpečí, pokud budete dodržovat základní pravidla pro bezpečnost na cestách.

Měna

Ve Švédsku se platí korunou. Za jednu švédskou korunu dostanete přibližně 2,46 koruny české. Běžně je k dostání ve směnárnách i bankách. Co se týče cen ve Švédsku, připlatíte si téměř za vše. Ať už jde o potraviny denní potřeby, či alkohol a cigarety. Výrazně dražší pro vás budou i návštěvy restaurací.

Spropitné se ve Švédsku a tedy i v Malmö obvykle nedává. Pokud vám přišlo, že obsluha byla opravdu vynikající, pak se dává pouze v malé výši. 

Doprava

Do Malmö je možné se dostat několika způsoby. Nejpohodlnější a podle dopravce i nejvýhodnější to bývá letecky. Přímé linky z Prahy létají jak do Malmö, tak do blízké Kodaně, která je vzdálená jen půl hodiny cesty. Spojení mezi Švédskem a Dánskem dovoluje také pohodlné cestování vlakem, autobusem či vlastním autem, ale tyto způsoby vždy vyjdou dražší, než letenka.

Jakmile jste ve městě, máte několik možností jak se v něm pohybovat.

 • Městská hromadná doprava je v Malmö na velmi vysoké úrovni. Skládá se z autobusů, vlaků a historických tramvají. 
 • Velmi netradiční způsob dopravy je loď. Okružní plavby kolem města trvají zhruba 45 minut, a můžete je spojit s komentovanou prohlídkou města.
 • Velmi rozšířené je ve Švédsku sdílení kol. Cyklostezky jsou v Malmö dobře připraveny, a mohou vám tak otevřít bránu do Švédské přírody v okolí.
 • Mimo město se pak vyplatí cestovat pomocí vlaků a autobusů, které se mohou pochlubit velmi vysokou kvalitou a spolehlivostí. Ceny za jízdu se výrazně liší podle destinací, ale většinou se drží v podobné cenové hladině jako v České republice.
 • Možné je také zapůjčení automobilu, které ale vyjde cenově dráž.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švédsko

 • Freys Hotel Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Sheraton Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Terminus
  Švédsko - Stockholm
 • Scandic No. 53
  Švédsko - Stockholm
 • Central Hotel
  Švédsko - Stockholm
 • Elite Park Avenue Hotel
  Švédsko
 • Best Western Arena Hotel
  Švédsko
 • Scandic Norra Bantorget
  Švédsko - Stockholm
 • Sure Hotel
  Švédsko
 • Tegnerlunden
  Švédsko - Stockholm
 • Radisson Blu Royal Viking
  Švédsko - Stockholm
 • od 8 000 Kč
  Best Western Korn
  Švédsko - Stockholm

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé