Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Švédsko

Stockholm: průvodce

0°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Stockholm

Stockholm je skvostné Švédské město. Dokonce to hlavní a nejlidnatější v zemi. Přímo v něm žije kolem jednoho milionů obyvatel. V celé metropolitní oblasti je to pochopitelně dvojnásobně více. Stockholm má rozlohu asi 188 kilometrů čtverečních.

Město samo o sobě má poměrně dlouhou historii, která sahá až do doby kamenné. První osídlování mohlo proběhnout už v roce 6 000 před naším letopočtem. Oficiální založení města se uskutečnilo o mnoho let později. Konkrétně v roce 1252, kdy osada dostala název Birger Jarl.

Stockholm představuje velice významné centrum Švédska, a to jak z pohledu politiky, tak kultury, historie a celkové ekonomiky. Sídlí zde například ty nejvyšší soudy v zemi a žije zde i královská rodina. Město se může pyšnit tím, že v roce 1912 se zde konaly olympijské hry.

Jaké nabízí Stockholm památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Stockholmu

Město jako takové je označováno pojmem Benátky severu, což dokazuje rozložení na čtrnácti ostrovech. Vodní plochy zde zabírají více jak třicet procent, takže už jen toto situování je velkým lákadlem pro spoustu turistů.

Právě historie a pamětihodnosti se stanou asi vaším největším cílem. Doménou Stockholmu je bezpochyby staré město označované za nejstarší zachovalou část města napříč celou Evropou. Této čtvrti se říká Gamla Stan a užívat si zde budete spoustu tradičních objektů, mezi nimiž se propletete stylovými uličkami. Ať už to bude kostel na ostrově Riddarholmen, katedrála Storkyrkan nebo samotný královský palác. Ten je mimochodem zanesen na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Navštívit zde můžete například městské muzeum Vasa Museum nebo uličku Mårten Trotzigs Grand. Možná se ptáte, čím je tato ulička natolik zajímavá? Má šířku jen 1,5 metru a je nejstrmější ve městě. Příjemný kulturní zážitek vám nabídne divadlo Södra Teatern, ale i čtvrť zvaná SoFo. Tam si budete užívat hlavně stylových kaváren a příjemné atmosféry. Zapomínat byste neměli ani na metro. Ne snad kvůli snadné dopravě, ale kvůli výzdobě jednotlivých stanic, které tvoří asi tu nejdelší výstavní galerii na světě.

Výzvou se vám stane ostrov Djurgården, kde se nachází zoologická zahrada, Skansen, ale i vikingské lodě a muzeum zaměřené na slavnou hudební skupinu ABBA. A když se budete nudit, zkuste ještě manifest Lunch Rave nebo originální vegetariánskou restauraci pod mostem v oblasti zvané Trädgården. Město bylo v roce 1998 jmenováno Evropským hlavním místem kultury.

Stockholm, to je výzva i pro milovníky nadčasové architektury. Dokazuje to kupříkladu největší sférická stavba světa zvaná Ericsson Globe. Každý ze čtrnácti ostrovů na vás dýchnou osobitou atmosférou a nabídne vám možnost prvotřídního vyžití. Od věhlasné gastronomie, až po krásné výhledy na vodní plochu a posezení v zeleni.

Specifika místní kuchyně

Stockholmská gastronomie si zakládá především na tradičnosti, i když je ovlivněna řadou směrů z celého světa. Právě zde budete moci ochutnávat přemíru kořenové zeleniny ve spojení se sobím masem nebo rybami nejrůznějšího druhu.

Zachutnat by vám mohl bramborový lívanec Raggmunk, což je taková bramborová placka s vepřovým masem. Pro Stockholm jsou typické masové kuličky označované jako Köttbullar. Za ochutnání stojí i losí guláš Älggryta nebo marinovaný losos Gravad Lax. Lidé ve Stockholmu dokáží i pěkně mlsat. Oblíbený je šlehačkový dort, ale také kynuté těsto se skořicí zvané Kanelbullar.

V celém městě se nachází přemíra vyhlášených restaurací. Mezi ty opravdu zdařilé patří Lilla Ego, Kagges, Den Gyldene Freden a Gastrologik. Pokud budou vašim chuťovým pohárkům lahodit spíše tradiční jídla, vyzkoušejte restaurace Mom´s Kitchen, Ardbeg Embassy a Bistro Bestick.

Počasí

Při návštěvě Stockholmu musíte počítat s tím, že vyrážíte do severského města, takže tomu bude odpovídat i tamní klima. Nejtepleji je zde pochopitelně od června do srpna. Průměrné teploty překračujíc hranici 22 °C. Paradoxem toho jsou častější a intenzivnější dešťové přeháňky. Ty povětšinou trvají až do listopadu. Nejméně srážek spadne na jaře, kdy jsou průměrné teploty kolem 15 °C. Ideální klima na poznávání tohoto města. V zimě samozřejmě počítejte se sněhem a teplotami pod bodem mrazu.

Bezpečnost

Stockholm byl do nedávné doby pomalu jedním z nejbezpečnějších měst Evropy. Příliv migrantů takovou situaci však trochu změnil. Turisté by si proto měli dávat pozor na vybrané čtvrti, mezi které patří třeba Tensta nebo Rinkeby. Tyo oblasti není vhodné navštěvovat hlavně v noci. Lepší je držet se osvědčených turistických cílů. Dnes už řada cestovatelů uvádí, že Praha je v noci mnohem bezpečnější nežli Stockholm, a to právě díky přistěhovalcům.

Jako všude jinde i zde si v hromadných dopravních prostředcích nebo na frekventovanějších místech hlídejte své osobní věci před krádeží.

Měna

Město Stockholm si stále drží svoji úroveň, a to také z pohledu cen. Ty jsou v porovnání s Českou republikou podstatně vyšší. Hlavně v centrálních částech města si za nejrůznější sortiment a služby rozhodně připlatíte. Inspirovat se můžete v níže uvedených příkladech.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 60 Kč
 • Cola-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Cappuccino = 90 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 150 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 160 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 290 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 450 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Cestu do Stockholmu lze realizovat odlišnými způsoby. Pokud vám jde především o cenu, máte možnost zvolit autobusovou dopravu. Cesta z Prahy trvá přibližně 25,5 hodiny a ceny se pohybují od 1 800 Kč za jízdenku. Pakliže byste se ve Stockholm chtěli octnout už za 2 hodiny, vsaďte na leteckou přepravu. Nejpoužívanější letiště Arlanda je od města vzdáleno asi 37 kilometrů. Náklady na letenku jsou od 3 000 Kč. Z letiště do města se pak dostanete následovně.

 • Nejrychlejší bude pravděpodobně vlak. Vedle běžného lze zvolit i rychlé spojení Arlanda Express. Náklady jsou od 150 do 300 SEK.
 • Alternativou jsou autobusy Flybussarana. Doba jízdy kolem 45 minut a cena 100 SEK.

A jak je to s dopravou po samotném Stockholmu?

 • Hodně používané je metro označované T nebo T-bana. Po městě jezdí tři hlavní linky a všechny míří do centra.
 • Autobusové linky jsou provozovány společností SL. Jezdí zde městská hromadná doprava určená pro vnitřní část města a pro okrajové oblasti.
 • Jednorázové jízdenky se moc nevyplatí a je lepší investovat do jízdní karty Travel Card, která stojí od 100 SEK do 260 SEK na sedm dní.
 • Po městě jezdí i historická tramvaj. Například linka č. 7 vede přes ostrov Djurgården.
 • Dražší přepravu zajišťují místní taxi služby. Ty lze označit za spolehlivé a bezpečné. Náklady jsou kolem 7 SEK za kilometr. Levnější alternativou se může stát Uber.
 • Ve městě fungují půjčovny aut a jízdních kol. Lepší je však spoléhat se na bezproblémovou městskou dopravu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švédsko

 • Freys Hotel Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Sheraton Stockholm
  Švédsko - Stockholm
 • Terminus
  Švédsko - Stockholm
 • Scandic No. 53
  Švédsko - Stockholm
 • Central Hotel
  Švédsko - Stockholm
 • Scandic Norra Bantorget
  Švédsko - Stockholm
 • Tegnerlunden
  Švédsko - Stockholm
 • Radisson Blu Royal Viking
  Švédsko - Stockholm
 • od 10 280 Kč
  Best Western Korn
  Švédsko - Stockholm
 • od 10 820 Kč
  Clarion Sign Hotel Stockholm
  Švédsko - Stockholm

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé