Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Švédsko

Norrland: průvodce

0°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Norrland

Norrland je mrazivý region na severu Švédska. Symbolizuje jej divočina, lesy, hory a sníh. Divokou přírodou tu hučí široké řeky, pasou se sobi a být tu sami, není vůbec obtížné. Rychle se mění počasí i krajina. Z podzimních lesů vhodných pro zajímavý track se po nastoupání výškových metrů dostanete do kruté zimy, příkrých hor a budete potřebovat mačky. Populární kultura často využívá tohoto téměř opuštěného území a vykresluje jej značně negativně. Ve filmech se zde často odehrávají hororové a ponuré scény.  Je to nespoutaný kraj pro otrlé, který ale jako odměnu nabízí dechberoucí krásy panenské přírody

 

Norrland je jedním ze tří historických regionů Švédska. Vedle Svelandu a Gotalandu je Norrland nějvětší. To ale neplatí o jeho populaci. Na 59 % Švédska tu žije jen 12 % obyvatel. Skládá se ze tří částí, které se táhnou v pásech od severu na jih. Na západě to jsou Skandinávské hory, které tvoří hranici s Norskem a můžete tam najít také nejvyšší vrchol Švédska, horu Kebnekaise se svými 2111 m.n.m. Dále je to část, které se jmenuje Mudduské planiny. Charakterizuje ji rovná krajina bez většího převýšení. Na východě se poté krajina proměňuje. Najdete tu většinu měst a klenotem této části jsou švédské fjordy. 

Jaké nabízí Norrland památky a zajímavosti?

Co navštívit v Norrlandu

Norrland je ideální místo pro odvážné pěší turisty, kteří hledají výzvy nebo trochu času o samotě. Najdete tu 183 trailů. Možná vás bude lákat trasa, která vás dovede na nejvyšší vrchol Švédska. Dva hlavní traily, které vás tam dovedou, jsou Östra leden, který jde z východu a vydávají se na něj spíše zkušenější, kteří se nebojí lezení po ledovcích. Ze západu směřuje Västra leden a je o něco jednodušší. Můžete jej projít bez průvodce a nabízí pohledy na ledovce, sámské vesničky nebo široké ledovcové údolí. Pokud by vás lákala spíše kratší trasa, můžete se vydat na track od jezera Abiskojaure na severozápadě Švédska k Alesjaure. Tento trail má 21 km. Provede vás údolím, kde se můžete kochat zelenými loukami, jezery i šumícími řekami. Postupně ale bude mizet vegetace a příroda se trochu přiblíží té horské. Potkáte po cestě romantické horské chaty. V jedné track i končí a můžete si tu nakoupit a odpočinout. 

 

Pokud nehledáte divočinu přírody, ale spíše idylická severská města, většinu jich najdete na pobřeží. Největší jsou Luleå, Skellefteå, Umeå, Östersund, Sundsvall and Gävle. Luleå je jedním ze švédských přístavů a zároveň univerzitní město. Najdete kostelní městečko Gammelstad, které je zapsané na seznamu UNESCO. Umeå je univerzitní město obklopené vodou, které skrývá několik zajímavých muzeí. Jedním z nich je muzeum kytar, další třeba park neobvyklých soch, který vznikl v bývalé psychiatrické léčebně. Moderní umění najdete v Bildmuseet, které nepřehlédnete díky soše v podobě obřího kolíčku na prádlo vedle budovy. Do města Östersund se můžete vydat za zimními sporty. Je to jedno z míst, kde se jezdí nejen světový pohár v biatlonu a můžete si tu i zalyžovat

Specifika místní kuchyně 

V tomto severním regionu můžete ochutnat jídla, která jsou jasnou připomínkou starých tradic a těžkého života mezi sněhem. Jedním z nich je gurpi, neboli sámský způsob přípravy sobího masa. Jsou to uzené solené zbytky masa, které dlouho vydrží. Sámům dodávalo takové maso proteiny na dlouhých výpravách. Dnes jej můžete ochutnat i dále upravované, například grilované a podávané se zeleninou. Další místní pochoutkou je kaviár z ryby Kalix Lojrom. Poznáte jej podle výrazně oranžové barvy. Když je správně připravený, vykuchá se z ryby ten den, kdy je vylovená. Pak se vysuší a nasolí. Když přijde na sladké, typické jídlo se jmenuje fatost. Místní smíchají sirup, mléko, cukr, vajíčka a mouku a zapékají to v troubě. Ještě horkou pochoutku sypou skořicí a hned jedí. Často se s fatostem setkáte v době Vánoc. Vaše chuťové pohárky může také potěšit místní sýr. Jmenuje se västebotten a chutí jej můžeme zařadit někam mezi čedar a parmezán.

Počasí 

Norrland je velmi studený cíp země. Zimy jsou tu dlouhé a temné, jelikož se brzy stmívá. Nejteplejší měsíc je tu červenec a to jsou průměrné teploty kolem 15 °C Vyjímečně se přehoupnou přes 20 °C.. Vyšší teploty se drží ještě během srpna a v září už je průměrná teplota 7 °C. V zimě je pak normální, že rtuť teploměru klesne k -12 °C. Nejchladnější měsíc je leden. Zpět na nulu se teploty vrací až v dubnu a postupně rostou. Celý rok můžete podle statistik počítat s tím, že asi každý 3. den bude pršet nebo sněžit. Každý měsíc má průměrně 10 dní, kdy se objeví srážky. Tento kus Švédska je ideální místo pro pozorování polární záře. Můžete ji tu vidět od konce srpna do začátku dubna. Naopak v létě tu můžete zažít dny, kdy slunce vůbec nezapadne. Červenec je pro tento jev ideální měsíc.  

Bezpečnost

V severní části Švédska žije početná populace medvědů. Nicméně většina z nich sama nevyhledává kontakt s člověkem a pokud jej zaslechnou, sami se stáhnou do ústraní. Pokud tedy půjdete touto opuštěnou krajinou, je dobré, když je vás slyšet. Také tu můžete ve volné přírodě potkat sobi. Nepředstavují ale pro člověka žádné nebezpečí, pokud je klidně obejdete. Na většině švédského území můžete kempovat v přírodě kdekoli. Samozřejmě pokud tím někoho nerušíte, nepoškozujete přírodu a dovolí vám to počasí. Nesmíte spát v blízkosti budov a měli byste se vyhnout soukromým pozemkům. Nicméně, pokud jde o jednu noc a nutné přespání, můžete za určitých podmínek spát i na soukromém vlastnictví. Při kempování ve volné přírodě byste neměli rozdělávat ohně a nekempovat více než jednu noc. Pokud se budete chystat na náročnější tracky, připravte se na ně předem a nakupte si zásoby jídla. S vodou to budete mít o mnoho snazší, většina řek v této části země je tak čistá, že z nich můžete pít. Myslete na to, že místní počasí je chladné a může vás snadno překvapit. 

Měna 

Na cestu do Švédska budete potřebovat koruny, ale ty švédské. Jedna švédská koruna je asi 2,4 Kč. Ceny jsou tu jako v celé skandinávii vyšší, než na které jsme zvyklí. Oběd v restauraci vás v průměru vyjde na 220 Kč. Za kávu zaplatíte 78 Kč a za vodu 35 Kč. Velký rozdíl je v ceně za alkohol. V Norrlandu zaplatíte za půllitr piva průměrně 160 Kč a za lahev vína asi 220 Kč. Balíček cigaret stojí asi 150 Kč. Při nákupu v supermarketu dáte za 12 vajec asi 72 Kč, za 1 kg kuřecího masa 125 Kč a za pecen chleba 45 Kč. Pokud tu budete tankovat, litr benzínu vás bude stát něco kolem 40 Kč. Pokud tu budete chtít strávit noc v hotelu, průměrná cena za noc je 2000 Kč za pokoj pro dvě osoby. V letní sezoně se to může šplhat i mnohem výše. Na druhou stranu můžete ve Švédsku přespávat i v kempech nebo na divoko v přírodě. Za noc v kempu ve stanu pro dva zaplatíte průměrně 550 Kč. Chatka pro dva by vás stála průměrně 1700 Kč za noc. 

Doprava

Většina velkých měst s mezinárodním letištěm je na jihu Švédska. Pokud se budete chtít na sever dostat letecky, pravděpodobně budete v některém z větších švédských měst přestupovat. Letiště jsou pak v Kiruně, Lulee, Umee nebo Ostersundu. Ceny za let až do těchto měst se pohybují kolem 4 tisíc za zpáteční letenku z Prahy. Další možností je doletět do Stockholmu, kam jsou v některých částech roku velmi levné letenky. Už od 600 Kč za zpáteční let. Do některého z měst na severu pak můžete cestovat vlakem. Cesta ze Stockholmu do Luley trvá 12 hodin a bude vás stát průměrně 2 tisíce korun. Autobus jede stejně dlouho a cena je o několik stovek nižší. Autem ze Stockholmu pojedete asi 10 hodin. Kdybyste se už z Prahy chtěli vydat autobusem, počítejte asi z 12 hodinovou cestou a cena za jednosměrnou jízdenku začíná na 1500 Kč. 

  • V této části země už je silniční síť o něco řidší. 
  • Vlaková síť tu také nevede mezi všemi městy. Hlavně do hor a vnitrozemí už se dostanete s většími obtížemi. 
  • Můžete se tu přepravovat autobusy. Jedna ze společností, kterou můžete využít, se jmenuje Länstrafiken Norrbotten. Na jejich webu najdete jízdní řády i destinace. Dovezou vás i na místa na severu, jako třeba za polární září do Abiska.
  • Cena za cestu autobusem z Luley do Kiruny je průměrně tisíc korun. 
  • Pokud si chcete užít pěší turistiku, tato část Švédska je pro to ideální. Můžete se vydat na jeden z desítek trailů. 
  • Výpis nejzajímavějších tras najdete například na visitsweden.com 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Švédsko

  • Freys Hotel Stockholm
    Švédsko - Stockholm
  • Sheraton Stockholm
    Švédsko - Stockholm
  • Terminus
    Švédsko - Stockholm
  • Scandic No. 53
    Švédsko - Stockholm
  • Central Hotel
    Švédsko - Stockholm
  • Elite Park Avenue Hotel
    Švédsko
  • Best Western Arena Hotel
    Švédsko
  • Scandic Norra Bantorget
    Švédsko - Stockholm
  • Sure Hotel
    Švédsko
  • Tegnerlunden
    Švédsko - Stockholm
  • Radisson Blu Royal Viking
    Švédsko - Stockholm
  • Best Western Korn
    Švédsko - Stockholm

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé