Dánsko - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Dánsko: průvodce

20°C
Aktuálně
8°C
Průměrně

Dánsko

Hodnocení průvodce: 9.7

Dánsko je zemí, která je mnohými cestovateli označována jako pohádka. Věhlasné umění, architektura staveb, vynikající gastronomie a nadšení místních obyvatel. Ty jsou dle nejrůznějších statistik označováni za jedny z nejšťastnějších na světě. I to vypovídá o tamních poměrech Dánska, jež je tradiční a zároveň moderní. Těšit se můžete na rozlehlost země spojenou s přírodní vznešeností, čerstvostí a turistickou přívětivostí. Dovolená v Dánsku může nabývat bezpočtu podob. Ty budou spjaty s designem, rovnováhou mezi přírodou a městy a návykovostí. O to se postarají nejenom přímořské oblasti, ale také vnitrozemní planiny. Zkrátka, Dánsko vás učaruje každým svým kouskem.

V případě Dánska jde o autonomní Dánské království, které se mimo jiné skládá ze 443 ostrůvků, z nichž 76 je trvale osídleno. Krásy Jutského poloostrova jsou omílány Severním mořem a Baltským mořem. Mezi nejznámější ostrovy patří Sjaelland, Fyn a Faster. Těšit se můžete i na přemíru zalesněných ploch, jež zabírají více jak 11 % této země. Vyrazte do Dánska a načerpejte zcela jiný klid, než na jaký jste byli doposud zvyklí.

Průvodce pro oblíbené destinace: Dánsko

Co navštívit v Dánsku

Když se zahledíte na mapu Dánska, měli byste tuto zemi začít poznávat pěkně od moře. K tomu vám poslouží nejrůznější pláže, kde se nabízí spousta aktivit. U vodních ploch ostatně můžete zůstat i při rybaření. A to se nemusí vztahovat jen na překrásné řeky a potoky. Oblíbený je také mořský rybolov. Pokud do Dánska vyrážíte se svými malými ratolestmi, uděláte jim radost a navštivte zábavní park Legoland. Sami se pak můžete věnovat celkem populární cykloturistice, protože v zemi se nachází více jak 12 tisíc kilometrů cyklistických tras. V neposlední řadě vás Dánsko osloví přemírou přírodních ploch a národních parků.

A na jaké konkrétní cíle byste se měli zaměřit při návštěvě Dánska? Směřujte třeba do Kodaně, kterou si ihned zamilujete. Město můžete prozkoumat od A až do Z. To znamená, že navštívíte zámek Rosenborg, starý přístav Nyhavn a skončíte u královského komplexu Amelienborg. Symbolem tohoto města je soška Malé mořské víly. Kromě procházek si tu budete užívat především všestranné jízdy na kole. Ve vašem itineráři by nemělo chybět ani druhé největší město Dánska zvané Aarhusu. Historický skanzen Den Gamle By, zábavní park Tivoli Friheden, místní radnice a Aarhusská katedrála. Tohle všechno jsou místa, kde načerpáte spoustu příjemné atmosféry.

Když dostanete chuť na pořádnou dávku historie, vaše kroky budou směřovat do jednoho z nejstarších dánských měst, kterým je Ribe. Popřípadě zamíříte na sever Jurského poloostrova, kde se nachází město Aalborg. Rozhledna Aalborgtarnet, pohřebiště Vikingů a Muzeum moderního umění jsou jenom malou ochutnávkou toho, čeho se vám dostane. Při toulkách Dánskem neopomínejte ani na menší městečko Roskilde. Čeká na vás třeba katedrála z 12. století zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, spousta muzeí, včetně vikingské tematiky, ale i nejstarší hudební festival světa.

S Legolandem zmíněným v úvodu souvisí město Billundu. Právě zde vznikly slavné kostičky a stavebnice. Obdivovat můžete slavný LEGO house nebo si oddechnete v zábavním resortu Lalandia. Čekají tu na vás ale i mnohá další zábavní působiště. Co byste řekli třeba muzeum Teddy Bear Art Museum a Skulpturpark? Na trase dlouhé 1,3 kilometrů můžete spatřit hned 21 exponátů.

V této severské zemi samozřejmě poznáte spoustu přírody. Užívat si můžete návštěvu vyhlášených národních parků. Tím největším je Národní park Vadehavet s rozlohou 1 466 kilometrů čtverečních. Mezi ty další patří například Národní park Mols Bjerge, Národní park Skjoldungernes Land, Národní park Kongernes Nordsjælland a Národní park Thy. Místa, která si díky jejich prostředí ihned zamilujete. Zacílit můžete také přímo na faunu, což umožňuje speciální safari park v Knuthenborgu. A kdyby vám to bylo náhodou málo, navštivte vyhlášené zoologické zahrady v Aalborgu a v Odensee. Když se navíc budete pohybovat po jutských řekách, můžete si odskočit za záživným rybolovem.

Dánsko, to jsou také pláže, které rozhodně stojí za návštěvu. V létě vám mohou poskytnout jedinečné zázemí pro vodní radovánky. K těm vyhlášeným patří třeba pláž Amager se svou délkou 4,6 kilometrů. Poblíž ní se nachází krásná laguna. Vyrazit můžete na pláž Bisnap, jenž svými podmínkami doslova vybízí k návštěvě rodin s dětmi. Když se budete pohybovat kolem Klampenborgu, zavítejte na pláž Bellevue. Ta se vyznačuje prvotřídními službami a čistotou. Zmínit bychom se měli také o pláži Middelfart, která je na ostrově Fyn. V Dánsku se zkrátka nudit nebudete.

Místní kuchyně

Dány lze s naprostou jistotou označit za milovníky masa. Kromě hovězího, vepřového a kuřecího jsou v oblibě ryby, což je vzhledem k situování Dánska celkem pochopitelné. Na talířích můžete hledat nejenom plody moře, ale také spoustu typických ingrediencí, jakými jsou krémový sýr, brambory, zelenina, žloutky a máslo. Pokud budete chtít okusit tradiční dánské pokrmy, měli byste vyzkoušet například Leverpostej, což je chléb s teplou játrovou paštikou. Oblíbený je bohatý studený stůl Koldt bord, dánské národní jídlo Frikadeller a závitek z vepřového žaludku s trochou bylinek a kořením, jemuž se říká Rullepolse. Ke svačině určitě přijde vhod uzený úhoř s ředkvičkami a míchanými vejci Roget al nebo chléb se studeným lososem, krevetami a koprem nazývaný Laks

Ve výčtu podobných specialit by šlo jistě pokračovat. Co byste řekli třeba na tučný plátek hovězího masa, kterému se říká Flæskesteg? Tato specialita je k dostání nejčastěji kolem vánočních svátků. Ochutnat můžete i výdobytky místních uzenářů. Oblíbeným produktem je kořeněná vepřová klobása Medisterpølse. Pokud jde o pečivo, nemusíte si dopřávat pouze tmavý žitný chléb Rugbrød. Dobré je také sladké máslové pečivo Wienerbrød nebo smažené sladké pečivo Æbleskiver. Zmínka musí padnout i o dánských nápojích, mezi nimiž jednoznačně vyniká pivo. Populární jsou značky Carlsberg a Tuborg. Víno má v zemi jen hodně malé zastoupení. Přesto však můžete narazit na svařené víno označované jako Gløgg. Když si budete chtít dát něco ostřejšího, zaměřte se na pálenku Aquavit. Známé jsou pak různé bittery a ke sladkému je podávána káva.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Dánsko

 • "Wasa"
  Dánsko
 • "Agerhønen"
  Dánsko
 • Copenhagen Island
  Dánsko
 • Copenhagen Crown
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Billund
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Rodby
  Dánsko - Kodaň
 • Osterport
  Dánsko - Kodaň
 • Hotel Sct. Thomas
  Dánsko - Kodaň
 • Scandic Sluseholmen
  Dánsko - Kodaň
 • Coco
  Dánsko - Kodaň
 • Kodaň - letecké víkendy
  Dánsko - Kodaň
 • Best Western Hotel Hebron
  Dánsko - Kodaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé