Evropa

Průvodce pro Dánsko

9°C
Aktuálně
8°C
Průměrně

Dánsko

Hodnocení průvodce: 9.7

Dánsko je zemí, která je mnohými cestovateli označována jako pohádka. Věhlasné umění, architektura staveb, vynikající gastronomie a nadšení místních obyvatel. Ty jsou dle nejrůznějších statistik označováni za jedny z nejšťastnějších na světě. I to vypovídá o tamních poměrech Dánska, jež je tradiční a zároveň moderní. Těšit se můžete na rozlehlost země spojenou s přírodní vznešeností, čerstvostí a turistickou přívětivostí. Dovolená v Dánsku může nabývat bezpočtu podob. Ty budou spjaty s designem, rovnováhou mezi přírodou a městy a návykovostí. O to se postarají nejenom přímořské oblasti, ale ta...

Dánsko je zemí, která je mnohými cestovateli označována jako pohádka. Věhlasné umění, architektura staveb, vynikající gastronomie a nadšení místních obyvatel. Ty jsou dle nejrůznějších statistik označováni za jedny z nejšťastnějších na světě. I to vypovídá o tamních poměrech Dánska, jež je tradiční a zároveň moderní. Těšit se můžete na rozlehlost země spojenou s přírodní vznešeností, čerstvostí a turistickou přívětivostí. Dovolená v Dánsku může nabývat bezpočtu podob. Ty budou spjaty s designem, rovnováhou mezi přírodou a městy a návykovostí. O to se postarají nejenom přímořské oblasti, ale také vnitrozemní planiny. Zkrátka, Dánsko vás učaruje každým svým kouskem.

V případě Dánska jde o autonomní Dánské království, které se mimo jiné skládá ze 443 ostrůvků, z nichž 76 je trvale osídleno. Krásy Jutského poloostrova jsou omílány Severním mořem a Baltským mořem. Mezi nejznámější ostrovy patří Sjaelland, Fyn a Faster. Těšit se můžete i na přemíru zalesněných ploch, jež zabírají více jak 11 % této země. Vyrazte do Dánska a načerpejte zcela jiný klid, než na jaký jste byli doposud zvyklí.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Kodaň
Úřední jazyk dánština
Rozloha 42 924 km²
Oficiální měna dánská koruna
Hlavní náboženství luteráni
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo mírné
Létá přímá linka z Prahy? ano

Průvodce pro oblíbené destinace: Dánsko

Co lze dělat v Dánsku

Když se zahledíte na mapu Dánska, měli byste tuto zemi začít poznávat pěkně od moře. K tomu vám poslouží nejrůznější pláže, kde se nabízí spousta aktivit. U vodních ploch ostatně můžete zůstat i při rybaření. A to se nemusí vztahovat jen na překrásné řeky a potoky. Oblíbený je také mořský rybolov. Pokud do Dánska vyrážíte se svými malými ratolestmi, uděláte jim radost a navštivte zábavní park Legoland. Sami se pak můžete věnovat celkem populární cykloturistice, protože v zemi se nachází více jak 12 tisíc kilometrů cyklistických tras. V neposlední řadě vás Dánsko osloví přemírou přírodních ploch a národních parků.

Za pohled rozhodně stojí vápencový útes Stens Klint nebo vodní zámek Egeskov Slot. Hodně turistů si nenechá ujít ani Mys Grenen nacházející se u městečka Skagen. Milovníci historie musí jednoznačně vsadit na hrad Kronborg ve městě Helsingor. Příjemnou podívanou je i katedrála v Roskilde. A pokud stojíte o kulturní dědictví zapsané na seznamu UNESCO, vydejte se do města Christiansfeld. Vzhledem k tomu, že se budete pohybovat na severu Evropy, nesmíte zapomínat ani na vikingské pohřebiště Lindholm Hoje.

Místní kuchyně

Dány lze s naprostou jistotou označit za milovníky masa. Kromě hovězího, vepřového a kuřecího jsou v oblibě ryby, což je vzhledem k situování Dánska celkem pochopitelné. Na talířích můžete hledat nejenom plody moře, ale také spoustu typických ingrediencí, jakými jsou krémový sýr, brambory, zelenina, žloutky a máslo. Pokud budete chtít okusit tradiční dánské pokrmy, měli byste okusit například Leverpostej, což je chléb s teplou játrovou paštikou. Oblíbený je bohatý studený stůl Koldt bord, dánské národní jídlo Frikadeller a závitek z vepřového žaludku s trochou bylinek a kořením, jemuž se říká Rullepolse. Ke svačině určitě přijde vhod uzený úhoř s ředkvičkami a míchanými vejci Roget al nebo chléb se studeným lososem, krevetami a koprem nazývaný Laks. V Dánsku si pochutná zkrátka každý.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Dánsko

 • od 1 100 Kč
  "Wasa"
  Dánsko
 • od 1 433 Kč
  "Agerhønen"
  Dánsko
 • Copenhagen Island
  Dánsko
 • Copenhagen Crown
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Billund
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Rodby
  Dánsko - Kodaň
 • Osterport
  Dánsko - Kodaň
 • Hotel Sct. Thomas
  Dánsko - Kodaň
 • Scandic Sluseholmen
  Dánsko - Kodaň
 • Coco Hotel
  Dánsko - Kodaň
 • Enjoy Resorts Marina Fiskenaes
  Dánsko - Kodaň
 • Enjoy Resorts Romo
  Dánsko - Kodaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé