Dánsko

Kodaň: průvodce

6°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kodaň

Kodaň je největším a zároveň hlavním městem Dánska. To má rozlohu až 3 000 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 600 000 obyvatel. Je situováno na dvou ostrovech. Z velkém míry na ostrově Sjælland a malou měrou na ostrově Amager. Od vytvoření mostu vedoucího do švédského Malmö utváří Kodaň opravdu velkou metropolitní oblast. Mimo jiné jde o sídlo dánské královny

Historie města sahá do 11. století. Status hlavního města získalo až o čtyři století později. Zároveň se stalo významným přístavním městem. V posledních několika desítkách let došlo k výraznějšímu zalidnění, a to nejenom města, ale i samotného okolí.

Město Kodaň je často vyzdvihováno především kvůli vysoké životní úrovni. Jde o centrum kultury a zároveň úspěšného obchodu. Pyšní se také tím, že je to jedno z nejšetrnějších měst s kladným přístupem k životnímu prostředí.

Jaké nabízí Kodaň památky a zajímavosti?

Co navštívit v Kodani

Kodaň vybízí cestovatele nejenom k poznávání místních pamětihodností, ale i pestrých aktivit. Obecně je známo, že město v lidech vyvolává pocit šťastného žití, jehož si dopřávají všichni místní lidé. Vězte, že to bude zpozorovatelné na každém kroku.

Nejprve bychom vás měli navnadit několika historickými památkami, jež jsou neodmyslitelně spjaty s minulostí Kodaně. Začít můžete například u hlavní budovy radnice, kterou je objekt označovaný jako Københavns Rådhus. Obří budova s velice zajímavou architekturou. Originální je i kulovitá věž Rundetårn, odkud se vám nabídne dokonalý výhled na velkou část města. Z náboženských památek pak jednoznačně vede kostel Vor Frelsers Kirke zhotovený v barokním stylu. Výlet si udělejte do starého přístavu Nyhavn.

V Kodani si budete užívat jedinečnou architekturu v podobě domků rozprostřených na pobřeží. Právě mezi nimi se vyjímá jedna z kultovních bronzových soch tohoto města. A tou je socha Malé mořské víly, která vzešla ze slavné pohádky. Půvabná je i Fontána Gefion.

Při návštěvě Kodaně určitě podlehnete kulturnímu zážitku. Ten vám zprostředkuje národní galerie označovaná jako Statens Museum for Kunst, kde na vás čeká spousta starých děl. Výjimkou není ani národní muzeum Nationalmuseet. V něm naopak okusíte dávnou historii města, potažmo celé země. Dalším vyhledávaným muzeem je Ny Carlsberg Glyptotek.

Kodaň je nejenom o historii, ale i pořádné dávce zábavy. Tu vám zprostředkuje třeba jeden z největších zábavních parků světa, kterým je Park Tivoli, kdy na vás čeká historická a novodobá podoba zábavy. Zajímavostí je třeba stará horská dráha pocházející z roku 1924. Odpočívat můžete například v místních parcích nebo se jen tak usadíte do královské zahrady Kongens Have a budete čerpat svěží energii. Oblíbené je popíjení kávy na každém rohu, což zpříjemňuje a podtrhuje jedinečnou atmosféru města. Vydat se můžete do dlouhé historické nákupní ulice Strøget nebo čtvrti Nørrebo, kde na vás čeká hodně kaváren a obchůdků. Na své si mimochodem přijdou i milovníci cyklistiky. Kodaň je totiž protnutá spoustou zajímavých cyklostezek.

Specifika místní kuchyně

Kodaň si zakládá na svých vybraných specialitách a tradičních jídlech Dánska. Ta můžete ochutnat na spoustě míst. Patří mezi ně třeba národní pokrm v podobě chleba s máslem označovaný jako Smørrebrød. Když se budete pohybovat po ulicích líbezného města, nevyhýbejte se ani věhlasnému kodaňskému párku v rohlíku u pojízdného vozíku. Tomu se říká Pølsevogne. Pochutnat si ale můžete i na hlavních chodech, jakými jsou karbanátky z mletého masa Frikadeller nebo obložené stoly v podání Koldt bord. Tohle všechno pak spláchnete vynikajícím místním pivem. Tím není nic jiného než značka Carlsberg. Zapomínat byste neměli na zlatou tečku po jídle, kterou je vanilkový krém v čokoládě Flødebolle.

Kodaň má na svém území přemíru vynikajících restaurací, z nichž mnohé se pyšní michelinskou hvězdou. Gastronomie v tomto městě je zkrátka na vysoké úrovni. Dokazují to luxusní podniky jako The Pescatarian, Restaurant Paustian a Restaurant Krebsegaarden. Milovníci tradičních jídel mohou zavítat do Café Komplet, Restaurant Schoennemann a Krogs Fish Restaurant.

Počasí

Podnebí v Kodani je hodně podobné tomu v České republice. Také zde jsou znát rozdíly mezi čtyřmi ročními obdobími. Klima ve městě lze označit za mírné. Do jisté míry je ovlivňováno Golfským proudem. Nejhřejivější sezónu pochopitelně zažijete v létě, kdy se průměrné teploty šplhají přes 22 °C. Zajímavé je už ale samotné jaro, kdy všechno začíná rozkvétat a zelenat se. V této době je v Kodani kolem 15 °C. Naopak v průběhu podzimu přichází větší dešťové přeháňky, které se během zimy mění na ty sněhové. V lednu teploty klesají pod bod mrazu. Je pravdou, že po Kodani se dá krásně cestovat od ledna až do podzimu.

Bezpečnost

Kodaň je obecně považována za bezpečné město. Její bezproblémovou pověst od konce roku 2018 tak trochu kazí občasné vyřizování místních gangů, s nimiž město doposud nemělo žádné problémy. Jako turisté se však nemusíte obávat procházet po celém městě. V některých částech si ale hlídejte své osobní věci a peníze. Ke krádežím by mohlo dojít třeba v lokalitách Nørrebro a Christiania. Když budete dodržovat základní pravidla bezpečného cestování, Kodaň vás překvapí svou poklidností.

Měna

V Kodani je určitě dráž nežli v České republice. Město spadá spíše do kategorie nákladnějších míst Evropy. Platit zde budete dánskou korunou, ať už v hotovosti nebo prostřednictvím platebních karet. Pro představu uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 65 Kč
 • Láhev vína střední kategorie = od 250 Kč
 • Cigarety Marlboro = 155 Kč
 • Espresso = 90 kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 170 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 140 kč
 • Jídlo v levné restauraci = od 420 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkové hotelu = od 2 100 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 kč

Doprava

Cestu do Kodaně můžete zvolit dle vlastní chuti. Své služby vám nabízí autobusoví přepravci. Cesta do města trvá z České republiky asi 13 hodin a jízdenka vás vyjde od 750 Kč výše. Rychlejší způsob dopravy představuje letecká přeprava. Z Prahy poletíte na letiště Kodaň ležící asi 10 kilometrů od centra této metropole. Doba letu je necelá 1,5 hodina a letenku můžete pořídit od 2 000 Kč. Při včasné rezervaci to bude i o několik stovek korun méně. Z letiště do města vedou následující dopravní spoje.

 • Linka metra M2. Jízdné kolem 36 DKK a cesta dlouhá do 15 minut.
 • Autobusová linka 5A.

A jak nejlépe cestovat po samotné Kodani? Na to vám odpoví následující body.

 • V Kodani funguje propracovaný integrovaný systém městské hromadné dopravy.
 • S jedním typem jízdenky můžete cestovat za pomoci autobusu, metra, vodního přívozu nebo vlaku.
 • Náklady na jízdné se liší podle doby platnosti jízdenky a zón. Ceny se pohybují od 24 DKK. Jednodenní jízdné pro čtyři zóny vyjde na 80 DKK.
 • Nejoblíbenějším dopravním prostředkem jsou pravděpodobně jízdní kola. Těch je na silnicích pomalu více jak aut. Využívat můžete místních půjčoven kol. Náklady jsou od 30 DKK za hodinu.
 • K půjčování kol lze upotřebit i chytrých aplikací, takže kolo nemusíte vracet na původní místo, ale necháte ho na vyhrazených působištích ve vašem okolí.
 • Vzhledem k tomu, že řada zajímavostí se nachází relativně blízko od sebe, spolehnout se můžete i na pěší chůzi.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Dánsko

 • Copenhagen Crown
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Billund
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Rodby
  Dánsko - Kodaň
 • od 14 740 Kč
  Osterport
  Dánsko - Kodaň
 • Hotel Sct. Thomas
  Dánsko - Kodaň
 • Scandic Sluseholmen
  Dánsko - Kodaň
 • Coco
  Dánsko - Kodaň
 • Kodaň - letecké víkendy
  Dánsko - Kodaň
 • Best Western Hotel Hebron
  Dánsko - Kodaň
 • od 2 999 Kč
  To nejlepší z Kodaně
  Dánsko - Kodaň
 • od 6 399 Kč
  Kodaň, Öresundský most a Malmö
  Dánsko - Kodaň
 • od 16 999 Kč
  Okruh Skandinávií s plavbou po fjordu
  Dánsko - Kodaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé