Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Dánsko

Ribe: průvodce

16°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ribe

Dánsko je jednou z lokalit, kde je stále co objevovat, pro turisty se jedná o velice zajímavou a příjemnou zemi. Městečko Ribe na jihozápadě Jutského poloostrova určitě stojí za návštěvu, má podmanivou historickou atmosféru i dlouhou historii. Bylo založeno jako vikingská osada už na začátku osmého století; jedná se o nejstarší existující město nejen v Dánsku, ale dokonce v celé Skandinávii. První písemný záznam o Ribe pochází z roku 854. V roce 2010 oslavilo město už 1300. výročí založení. Na první pohled jako by se tu zastavil čas, poklidný vzhled městečka podporuje i malebnost ručně dlážděných vedlejších uliček a starobylý vzhled napůl dřevěných domků, které jsou pro Dánsko typické.

V devátém století byl v Ribe založen chrám a od té doby se městečko stalo jakýmsi centrem celé okolní oblasti. Největší slávu město získalo v období, kdy sloužilo jako sídlo dánských králů. Je zde i historická souvislost s českými zeměmi, dánský král Waldemar II. si totiž právě sem přivezl přemyslovskou princeznu Dagmar, která se stala jeho manželkou. Její socha ostatně dodnes stojí nedaleko centra města na místě bývalého hradu. Z toho však se zachovaly již jen zbytky základů a obranných valů.
 

Co navštívit v Ribe

Katedrála v Ribe je místem, které najdete bez bloudění. Nachází se na nejvyšším místě (a protože Dánsko je prakticky celé tvořeno rovinou, nelze ji přehlédnout), nad budovou se tyčí navíc ještě nápadná padesátimetrová věž. Pokud ji budete hledat na plánu města, je označena jako RIBE DOMKIRKE. Poplatek za vstup je zanedbatelný a návštěva určitě stojí za to. Nabízí skvělý výhled do okolí a především na celé město z nezvyklé ptačí perspektivy. 

Milovníci historie si určitě nenechají ujít vikingská muzea, nacházejí se zde hned dvě. Návštěva muzea v Dánsku totiž rozhodně nebývá žádný suchopár s nudným výkladem. Vždy je tu vidět snaha o to, aby se návštěvníci o exponátech dozvěděli co nejvíc, ovšem formou spíš zábavnou a poutavou, i tak se přece vzdělávací informace dají předávat. 

To první se jmenuje MUSEET RIBES VIKINGER a vstup je tady zdarma. Můžete si prohlédnout dokonale vypracované repliky vikingských lodí, obydlí, oblečení a všeho dalšího, co se historie Vikingů týče. Kromě replik jsou tu k vidění i pečlivě zrestaurované historické exponáty včetně pravých vikingských drakkarů. Muzeum je kryté, lze sem tedy zajít i za nepříznivého počasí.
Druhé muzeum má název podobný - RIBE VIKINGE CENTER a je situováno pod širým nebem. Zde jsou nejen vybudována repliky vikingských chýší, ale jsou tu i průvodci, vystupující jako skuteční Vikingové a dobově oblečení. Předvádějí, jak to ve vikingských osadách chodilo a nechají to vyzkoušet i návštěvníky. Pokud budete mít s sebou děti, jen těžko je budete odvádět od takových atrakcí, jako je střelba z vikingského luku, výroba starodávného oblečení a vybavení, práce v kovárně a podobně. Možná tomu propadnete také a strávíte tu zábavný, přitom však i velmi poučný den.

Nedaleko náměstí, na kterém se často konají i trhy, se nachází malebný říční přístav. Kotví tu rybářské loďky, kolem se kupí jakoby náhodně rozhozené barevné domečky a celé místo má takovou náladu, že si připadáte jako byste vstoupili do připravených kulis, kde se bude natáčet nějaká romantická pohádka ze starých časů.

Pokud si vypůjčíte auto, určitě si zajeďte do nepříliš vzdáleného Billundu, kde se nachází zábavní park, postavený prakticky celý z kouzelných dílků pověstné stavebnice. Legoland je opravdu úžasné místo s nenapodobitelnou atmosférou a skvělý tip na výlet.

Pokud se vydáte do města Esbjerg, které je od Ribe vzdáleno necelou půlhodinu jízdy autem, můžete obdivovat čtyři obrovské bílé sochy na pobřeží. Jmenují se MENNESKET VED HAVET a měří úctyhodných devět metrů!

Hezký výlet je i na ostrov Romo ve vzdálenosti 40 kilometrů, kam se dostanete autem po dlouhém mostě. V okolí jsou i krásné pláže, ovšem chladný Balt moc neláká ke koupání ani domorodce, spíš tu potkáte rybáře nebo si můžete vyzkoušet oblíbenou zábavu, kterou je pouštění draků.

Specifika místní kuchyně

V Ribe najdete tradiční jídelny s rybími i dalšími specialitami stejně jako pizzerie nebo rychlé občerstvení v běžném evropském stylu, příjemné kavárny a lákavé cukrárny, kde Dánové i návštěvníci s chutí posedí. 

Určitě si nenechte ujít možnost ochutnat čerstvé ryby, především mořské, Dánové je umějí připravit na spoustu způsobů a všechny úpravy vám budou chutnat. Ostatně, kdo by ohrnoval nos kupříkladu nad uzeným lososem nebo úhořem, tatarským biftekem z mořského pstruha nebo nad dokonale připravenou treskou se smetanovou omáčkou?

Dánové jsou také velcí milovníci sladkého a i když se v cukrárnách nepřecpávají, rozhodně nevynechají příležitost do nějaké zajít. Není se co divit, nabídka bývá bohatá a rozmanitá, i český zmlsaný jazýček si tady přijde na své. Kupříkladu tradiční dánský marcipán spoustě lidí chutná víc než ten německý, oblíbené jsou tu i hořké dobroty na bázi lékořice. Černé i v barevných drtích obalené "pendreky" tu najdete na každém pultu.

Pokud nebudete sedat za volant, můžete si dopřát výborné pivo, vždyť značky Tuborg a Carlsberg proslavily Dánsko po celém světě. A existuje tu i spousta malých pivovarů, které ve kvalitě nijak nezaostávají. Strádat ale určitě nebudou ani milovníci vína, Dánové se žádnému dobrému pití nebrání.

Počasí

Dánsko je známé tím, že počasí se tu mění každou chvíli. Protože proměnlivé počasí tady trvá prakticky po celý rok, přibalit pláštěnku nebo deštník a svetr či mikinu pro případ ochlazení se určitě vyplatí. Jak se říká, neexistuje špatné počasí, chybou však může být špatné oblečení. Vliv na počasí tady má především blízkost Golfského proudu a nízká nadmořská výška. Když zaprší nebo padne mlha, většinou to nebývá na dlouho, takže pokud si své aktivity vhodně naplánujete a nepříznivé počasí strávíte pod střechou, jste nad věcí. Výrazné oteplení přichází každoročně koncem dubna a nejteplejšími měsíci jsou podle statistik červenec a srpen, zimy ale bývají až nečekaně mírné.

Bezpečnost

Kriminalita na území Dánska je poměrně nízká, ovšem v místech s vyšší koncentrací lidí je stejně třeba zůstat ostražití. Že by vás přepadl Dán, to je téměř vyloučené, zvyšující se počet přistěhovalců ale přece jen žebříčky kriminality zatěžuje nežádoucím způsobem.

Měna

Základní měnou v Dánsku je Dánská koruna (DK), zaplatit ale lze téměř všude i eurem. Dánská koruna má současný kurz přibližně 1 DK = 3,60 Kč. Jedna Dánská koruna je tvořena 100 øre. Mince jsou v hodnotě 50 øre, dále 1, 2, 5, 10 a 20 DK, bankovky 50, 100, 200, 500 a 1 000 DK. Vyhněte se směňování peněz na letištích nebo nádražích, lepší kurz dostanete s největší pravděpodobností ve většině běžných směnáren. Českou korunu ale v každé směnárně nebudou chtít, raději se vybavte eury. Platba kartou je zcela běžná, s tím nebude nikde problém. Dánská koruna má současný kurz přibližně 1 DK = 3,60 Kč.

Doprava

Nejjednodušší doprava je letecky (let netrvá ani hodinu), ovšem v Ribe letiště není, stejně byste si po přistání v nepříliš vzdáleném Esbjergu nebo Billundu na místě museli vypůjčit auto nebo použít místní dopravu. Můžete ovšem vyrazit i autem, do Ribe to zvládnete za necelých devět hodit, vždyť leží jen nějakých 60 kilometrů od dánsko-německé hranice.

 • Vypůjčit si auto není v Dánsku problém a pokud jste dorazili letecky, je to optimální řešení, především chcete-li navštívit i vzdálenější místa. Pro vypůjčení auta je nutné dosažení věku minimálně 20 let, cena za vypůjčení se pohybuje kolem 60 € za den a 350 € za týden.
 • Dálniční síť v Dánsku není příliš hustá, ovšem na běžných silnicích budete překvapeni jejich vysokou kvalitou a perfektním stavem. Předpisy je třeba dodržovat, dánská policie je nekompromisní a pokuty dost vysoké. V obci je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnici 130km/h, celodenní svícení je tu povinné. Dálniční poplatky se neplatí, ale občas je zavedeno mýtné za přejezd mostu.
 • Dánsko je v první řadě zemí cyklistiky a cyklistů, s ohledem na absenci kopců je to vcelku logické. Pokud si vypůjčíte kolo (a je to opravdu levné), můžete si užívat krásy krajiny a architektury naplno. K cyklistům se automobilisté chovají velmi ohleduplně, vždyť každý správný Dán dává kolu většinou přednost, jakmile je to jen trochu možné. Cyklostezky vedou skoro všude a jsou přehledně značeny.
 • Hustá síť železničních spojů je v Dánsku také k dispozici, stejně jako u nás se jedná o různé dopravce, nejen státní. Všeobecně je v přepočtu třeba kalkulovat s vyššími cenami, než na jaké jsme zvyklí z domova. Vyplatí se hledat a využívat akční slevy i zvýhodněné jízdenky, jež jsou někdy v nabídce.
 • Autobusy jezdí přesně na čas a velice často plynule navazují na vlakové spoje, oproti vlaku je cestování autobusem výrazně levější. Ovšem slevy tady moc neočekávejte.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Dánsko

 • "Wasa"
  Dánsko
 • "Agerhønen"
  Dánsko
 • od 13 910 Kč
  Copenhagen Island
  Dánsko
 • Copenhagen Crown
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Billund
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Rodby
  Dánsko - Kodaň
 • od 13 520 Kč
  Osterport
  Dánsko - Kodaň
 • Hotel Sct. Thomas
  Dánsko - Kodaň
 • Scandic Sluseholmen
  Dánsko - Kodaň
 • Coco
  Dánsko - Kodaň
 • Kodaň - letecké víkendy
  Dánsko - Kodaň
 • Best Western Hotel Hebron
  Dánsko - Kodaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé