Dánsko

Západní Aalborg: průvodce

7°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Aalborg

Aalborg je čtvrtým největším městem v Dánsku a jedním z hlavních center dánského vzdělání, umění a kultury. Návštěva Dánska by určitě měla zahrnovat hlavní město Kodaň, ale pokud chcete tuto severskou zemi opravdu dobře poznat, nemůžete si proto vybrat lepší místo než Aalborg. Kromě typických dánských lákadel v podobě jídla a krásné přírody, na vás čeká překvapivě kosmopolitní komunita a zážitky, které jinde nenajdete. Aalborg září díky unikátním příkladům moderní architektury i street artu rozesetých po celém městě.

Co by kamenem dohodil od centra Aalborgu pak můžete najít klid a pohodu u vody, díky blízkosti k pobřeží s křišťálově čistou vodou. Milovníci historie si zde také přijdou na své. V okolí Aalborgu se nachází významné památky z doby, kdy zde žily kmeny dánských předků – Vikingů. Přijeďte do Aalborgu zažít opravdové moderní Dánsko a ponořte se do směsi kulturních vlivů, která z Aalborgu činí velmi zajímavou a opomíjenou destinaci.
 

Co navštívit v Aalborgu

V první řadě zde lze studovat. Aalborg je univerzitním centrem a míjejí se zde osudy tisícovek studentů. Je to jeden z hlavních důvodů, proč město nepřestává žít ve dne ani v noci a proč zde bují mladistvá kultura plná nevšedních kulturních akcí. Lidé, kteří zde nečekají na diplom, mohou začít prozkoumávat Aalborg například návštěvou pohřebiště Lindholm Hoje. Možná trochu ponurý začátek, nemusíte se ale obávat nudy. Jedná se o vikingské pohřebiště, a kromě samotných zbytků hřbitova čnících z travnaté země, se zde nachází i blízké muzeem, kde vás s dávnou historií blíže seznámí vystavené modely a 3D animace.

Jako stvořený pro procházku s duchaplnou konverzací je park Kildeparke. V květnu se zde pořádají nejrůznější akce a největším lákadlem je tzv. hudební park. Každý známý umělec, který do parku zavítal od roku 1987 zde zasadil strom a některé z nich jsou dokonce připojené k reproduktorům, díky kterým si můžete po stisknutí tlačítka poslechnout jejich hudbu. Zaběhněte se podívat i na Budolfi Domkirke, Aalborgskou katedrálu postavenou ve čtrnáctém století.

Hlavním kulturním centerm Aalborgu je komplex Nordkraft, který byl postaven v budově bývalé elektrárny a otevřen v roce 2009. Nachází se zde kino promítající nezávislé filmy, divadlo, studia designu a také velké množství výstavních prostor. Skoro každý týden se zde také pořádají koncerty živé hudby, především té z experimentálního spektra. I kdyby vás všechna ta kultura přestala bavit, aspoň si můžete zaskočit na něco dobrého na zub v jedné ze 3 restaurací.

Slyšeli jste někdy o opeře v Sydney? Autorem její unikátní podoby je dánský architekt Jørn Utzon, který pochází právě z Aalborgu. Navštívit můžete Utzon Centre, muzeum věnované jeho práci, kde si lze prohlédnout makety všech jeho jedinečných architektonických děl. I samotná budova Utzon Centre rozhodně stojí za shlédnutí. Velmi zajímavá a obohacující je i návštěva Hudebního domu (Mussikens Hus). Jedná se o nádherný příklad moderní architektury a zároveň si zde můžete často poslechnout dánskou filharmonii a navštěvující umělce z celého světa.

Projít byste si měli i historické jádro Aalborgu, kde přechází moderní stavby v budovy typičtější pro Dánsko v minulosti. Nejlepší pohled na celé město i daleké okolí je z věže Aalborg Tower, která byla postavena v roce 1933 jako součást výstavy. Pokud vám bude přát počasí, vyzkoušejte pro Dány oblíbený způsob koupání v ohraničených lázních na mořském břehu v Limfjordu, úžině, kudy protéká Severní moře. Přímořské koupaliště není daleko od centra města, ale člověk má pocit jako by se ocitnul někde úplně jinde. Aalborg má i svoji vlastní zoologickou zahradu či vojenské muzeum.

Specifika místní kuchyně

Dánsko je přímořský stát, a tak není divu, že dary moře se objevují v jídelníčku Dánů se železnou pravidelností. Nejoblíbenější rybou v Dánsku je sleď, kterého si můžete dát na mnoho způsobů, ať už čerstvého, uzeného nebo nakládaného v soli. Snad ještě typičtější než sledi je místní verze obloženého chleba zvaná Smørrebrød. Ty najdete absolutně všude a pro Dány není vůbec problém Smørrebrød snídat, obědvat i večeřet. Typické pro tento způsob studené kuchyně je žitný chleba, na který je naskládáno nespočetné množství ingrediencí, od zeleniny, přes uzeniny až po rybí speciality. Smørrebrød rozhodně nepodceňujte a dejte si ho často, ochutnáte tím velký kus dánského kulinárního bohatství.

Dánové si potrpí i na sladké. Hlavní roli zde hrají lékořice a karamel. Lékořici najdete opravdu všude a našince zřejmě překvapí, s čím vším se dá příchuť hašlerek zkombinovat. Zvláštní a jedinečnou chuť má dánský karamelový sýr, který v sobě kombinuje sladkost cukrové pochoutky se slaností mléčného výrobku.

Počasí

Dánsko je severskou zemí a panuje zde severské počasí. Připravte se na to, že ani na vrcholku léta (v červenci a srpnu) zde nenajdete teploty přesahující 20 stupňů Celsia. Kromě plavek tedy přibalte i teplý svetr. Nezapomeňte ani na deštník, občasná vydatná sprška se nevyhne žádným částem Dánska, včetně Aalborgu.

Měna

Dánská měna je dánská koruna, která se většinou v kurzu pohybuje okolo hodnoty 3-4 českých korun. V Aalborgu však najdete dostatek míst, kde můžete zaplatit buď eury nebo platební kartou. Připravte na to, že i ceny běžných produktů jsou v Dánsku oproti našim končinám opravdu vysoké. Jídlo v restauraci nižší cenové skupiny vás vyjde na cca 400 korun, za točený půllitr vynikajícího místního piva zaplatíte kolem 160 korun. Hrnek kávy stojí 120 korun a krabička cigaret se většinou pohybuje kolem 150–160 korun. Pokud se zde chystáte strávit delší dobu, musíte bohužel počítat s tím, že vám Aalborg i jiná místa v Dánsku udělají pořádnou díru do peněženky.

Doprava

 • Aalborg má svoje vlastní letiště, vzdálené jenom 6 kilometrů od města. Dostat se sem letecky přímo se vám nejspíše z Česka nezadaří, ale krátký přestup v Kodani není žádný problém. Z hlavního města se můžete do Aalborgu vydat také vlakem (cesta trvá okolo 5 hodin) nebo autobusem společnosti FlixBus. V případě že do Dánska připlujete na trajektu se potřebujete nejdříve dostat do jednoho z přístavů, buď do Hirsthalsu nebo do Frederikshavnu a poté přestoupit na vlak nebo autobus do Aalborgu.
 • Autobusová doprava v Aalborgu je velmi vyspělá a jedná se o regionální centrum, které spojuje město se širokým okolím. Hlavní autobusovou stanici najdete přímo před vlakovým nádražím
 • Pořiďte si aplikaci Rejseplanen (Plánování cesty), která vám pomůže se snadno zorientovat ve veřejné dopravě v celém Severním Jutsku.
 • Pokud jste si po příjezdu půjčili auto nebo jste přijeli ve vlastním voze, brzy zjistíte, že je občas problém v centru zaparkovat, podobně jako je tomu u nás třeba v Praze. Vyhledejte Kennedy Arkaden, Friis Parking nebo Q Park Palads, místa s velkými garážovými prostorami pro stovky aut a s přijatelnými cenami (alespoň pro Dány).
 • Aalborg není malé město, ale mezi významnými památkami v centru se dá bez problémů cestovat po svých.
 • Další zelenou alternativou je zapůjčení kola, což jako hlavní způsob přepravy preferuje velké množství Dánů. Po městě najdete velké množství elektrokol, která si můžete odemknout pomocí aplikace Donkey Republic. Za 2 hodiny ježdění na elektrokole pak zaplatíte 50 dánských korun. Obyčejné kolo vám ochotně zapůjčí v mnoha prodejnách bicyklů po celém městě.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Dánsko

 • "Wasa"
  Dánsko
 • "Agerhønen"
  Dánsko
 • od 12 020 Kč
  Copenhagen Island
  Dánsko
 • Copenhagen Crown
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Billund
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Rodby
  Dánsko - Kodaň
 • od 14 270 Kč
  Osterport
  Dánsko - Kodaň
 • Hotel Sct. Thomas
  Dánsko - Kodaň
 • Scandic Sluseholmen
  Dánsko - Kodaň
 • Coco
  Dánsko - Kodaň
 • Kodaň - letecké víkendy
  Dánsko - Kodaň
 • Best Western Hotel Hebron
  Dánsko - Kodaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé