Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Dánsko

Roskilde: průvodce

13°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Roskilde

Roskilde je dánským městem nacházejícím se na konci Roskildského fjordu na ostrově Sjælland. Velikost města je 81 kilometrů čtverečních a žije v něm necelých padesát tisíc obyvatel. Roskilde je velice často označován, jako město dánských králů. Vliv na to má fakt, že na tomto místě je pohřbeno hned 22 dánských panovníků. Současně s nimi je zde pochováno jejich 17 manželek.

Právě v období mezi 11. a 15. stoletím se v Roskildu usídlili dánští králové. Ostatně bylo to toto místo, kde byl podepsán Roskildský mír. Druhým poměrně výstižným označením města je univerzitní metropole. V roce 1972 zde byla založena Roskildská univerzita.

Město Roskilde je i obchodním centrem Dánska a jeho původní historie sahá do doby Vikingů. V zemi jde o desáté největší město. S Roskildem se pojí známá jména, jakými jsou biskup Absalon, veslař Thomas Ebert, spisovatel Lise Norgaard a malíř LA Ring neboli Laurits Andersen Ring.

Jaké nabízí Roskilde památky a zajímavosti?

Co navštívit v Roskildu

Největší dominantou města je bezpochyby Katedrála Roskilde. Ta dnes stojí na místě původního dřevěného kostela pocházejícího z 10. století. Samotná katedrála byla vybudována mezi 12. a 13. stoletím. Tato gotická stavba uchovává několik královských hrobek a od roku 1995 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Asi padesát metrů od katedrály se nachází radnice pocházející z roku 1885.

Hned poté můžete navštívit Palác Roskilde, který vznikl mezi roky 1733 až 1736. Čtyřkřídlý komplex prezentuje řadu zajímavých galerií a disponuje i rozsáhlým náměstím. Vynechat byste neměli ani Klášter Roskilde. Původně šlo o soukromý zámek z roku 1565 a teprve až posléze vznikl klášter pro ženy. To se psal rok 1699. Dnes je v této budově sbírka až sto padesáti vzácných obrazů.

Ve městě Roskilde se rozhodně nezapomíná na minulost spojenou s tradicemi. Dokazuje to několik muzeí. Začít můžete v Muzeu Roskilde, kde naleznete obecné artefakty a zmínky o minulosti tohoto města. Ještě větší atrakcí se stává Muzeum vikingských lodí. Právě v něm jsou dochovány staré vikingské lodě pocházející z 11. století. Celkem jich zde naleznete pět. Třetím oblíbeným muzeem městečka Roskilde je Muzeum Ragnarock zaměřující se na rockovou hudbu. V tomto směru poskytuje i zázemí pro kulturní a společenské akce.

K dalším zajímavostem města patří Starý kostel Panny Marie, Kostel St Jørgensbjerg nebo věž kostela Sankt Laurentii. Věž pochází ze 16. století a nachází se v ní archeologické nálezy. V Roskildu stojí i stará vzdělávací instituce z roku 1020. Je to Roskilde Cathedral School, kde byli vychováváni kněží. Známá Roskildská univerzita stojící na okraji města a byla vytvořena v roce 1972.

Ve městě se můžete věnovat i sportu, a to jak aktivně, tak pasivně. Své sídlo zde má fotbalový klub FC Roskilde nebo ragbyový klub Roskilde Vikings RK. Tou největší kulturní událostí je Roskilde Festival. Největší hudební festival v Evropě, kterého se účastní desítky tisíc návštěvníků. Festival se koná vždy začátkem července a tato tradice probíhá již od roku 1971.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvách restauračních zařízení v Roskildu svým chuťovým pohárkům dopřejete především rybí maso, ale narazíte i na kuřecí nebo hovězí. Obvyklou přílohou budou brambory a zelenina. Každý dobrý pokrm je vhodné zapít tradičním dánským pivem. Tím je pochopitelně Tuborg a Carlsberg.

Ve městě Roskilde se nachází řada vyhlášených podniků. Pokud dáváte přednost přepychu, volte restaurace typu Mumm, Gusto Giusto, Store Bors a Acqua Pazza – Italian Restaurant. Mezi vyhlášené místní kuchyně lze zařadit restaurace typu Raadhuskaelderen, Restaurat Vigen, Gimle a Pipers Hus.

Počasí

Při návštěvě Roskildu musíte počítat s tím, že se vydáváte do severní části Evropy. Tomu také odpovídající tamní teploty a klima. Nejteplejším měsícem je srpen, kdy se průměrné teploty pohybují mezi 22 °C až 24 °C. Od června do listopadu je nutné počítat s vydatnějšími dešťovými přeháňkami. Noční teploty v létě klesají ke 14 °C. Průměrné zimní teploty jsou lehce nad bodem mrazu a v těch největších zimách a v noci klesají do mínusových hodnot. V zimě se v Roskildu pochopitelně setkáte i se sněhovou nadílkou.

Bezpečnost

Dánské město Roskilde lze s naprostou jistotou označit za bezpečné. Dokazuje to minimální kriminalita. Zvýšené obezřetnosti byste měli dbát spíše při pořádání známého Festivalu Roskilde. Pak se zvyšuje možnost krádeží od návštěvníků festivalu a také vyšší riziko, že budete řešit konflikty s podnapilými lidmi. Jinak je město samo o sobě dostatečně bezpečné.

Měna

Ve městě Roskilde si za služby a vybraný sortiment určitě připlatíte. Ceny jsou zde vyšší nežli v České republice, na druhou stranu podléhají běžnému dánskému průměru. Prostřednictvím níže uvedených řádků si udělejte představu o cenových nákladech v Roskilde.

 • Voda 1,5 litru = 30 Kč
 • Chleba = 50 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kvality = od 270 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 70 Kč
 • Cappuccino = 110 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 140 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 130 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 450 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 400 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 36 Kč

Doprava

Město Roskilde je od České republiky vzdáleno asi 800 kilometrů. Vyrazit můžete jak osobním automobilem, tak autobusem. Cesta bude trvat vždy kolem devíti hodin a déle. Rychlejší alternativou je pochopitelně let z Prahy do Kodaně. Takovou cestu urazíte za 1,5 hodiny s cenou letenky od 900 Kč. Z Kodaně do Roskildu se pak dopravíte za pomoci autobusové nebo vlakové dopravy. Obě města jsou od sebe vzdálena asi 40 kilometrů, takže délka cesty je kolem 40 až 50 minut. V Roskilde lze využívat některý z níže uvedených dopravních prostředků.

 • Jsou to městské i meziměstské autobusy. Většina z nich má stanoviště u hlavního vlakového nádraží.
 • Vlakové nádraží Roskilde Station se nachází poblíž katedrály. Do Roskilde se tak můžete vydat i z jiného dánského města vlakem.
 • Místní taxi služby jsou spojeny s taxou 16 DKK za ujetý kilometr.
 • Město Roskilde je napojené na velké silniční tahy, takže když máte auto můžete cestovat i po okolí.
 • Pokud do Roskildu přiletíte letadlem, lze využít pronájmu vozu v některé z místních autopůjčoven. Cena za pronájem je od 1 300 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Dánsko

 • "Wasa"
  Dánsko
 • "Agerhønen"
  Dánsko
 • od 11 160 Kč
  Copenhagen Island
  Dánsko
 • Copenhagen Crown
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Billund
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Rodby
  Dánsko - Kodaň
 • od 13 520 Kč
  Osterport
  Dánsko - Kodaň
 • Hotel Sct. Thomas
  Dánsko - Kodaň
 • Scandic Sluseholmen
  Dánsko - Kodaň
 • Coco
  Dánsko - Kodaň
 • Kodaň - letecké víkendy
  Dánsko - Kodaň
 • Best Western Hotel Hebron
  Dánsko - Kodaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé