Odense - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Dánsko

Odense: průvodce

13°C
Aktuálně
8°C
Průměrně

Odense

Když přijedete do Odnese, navštívíte klidné, historické a zelené město, které bylo domovem slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Právě zde, u severního moře, se v roce 1805 narodil a v jeho rodném domě je dnes jeho muzeum. Narodil se sem do velmi chudé rodiny a při první příležitostí ve 14 letech odjet do Kodaně. I přesto Odense dnes nese jeho odkaz.

Když se budete procházet mezi gotickými katedrálami a uličkami barevných drobných domků, nebo se posadíte v jednom ze zelených parků, budete nasávat atmosféru města, které dostalo své jméno po nejvyšším ze severských mytologických bohů Ódinovi. Odense můžeme přeložit jako Ódinova svatyně. Kromě mytologického jména má Odense také velmi bohatou historii, která začíná až v dobách Vikingů.

Odense je dánské město na ostrově Fyn. Hned po Kodani a Arhusu je třetím největším městem Dánska i se svými 180 tisíci obyvatel. Město sice leží na ostrově, ale je propojeno s pevninou mosty. Nejen proto je jedním z nejdůležitějších železničních uzlů v zemi a železnice tu mají dlouhou tradici.

Jaké nabízí Odense památky a zajímavosti?

Co navštívit v Odense

Když budete v Odense hledat program, jako první se vám nabídnou místa spojená s významným rodákem Hansem Christianem Andersenem. V jeho rodném domě si můžete prohlédnout jeho muzeum. Po městě poté najdete různé postavičky z jeho pohádek a také lavičku, kde sedí socha Hanse Christiana Andersena. Můžete si k ní přisednout a udělat si společnou fotografii.

Další zajímavé muzeum v Odense je Muzeum železnic. Odense je už desítky let důležitým železničním uzlem země, vlaky k městu tedy neodmyslitelně patří. Pokud máte rádi spíše umění než techniku, můžete se projít po muzeu umění Brandts.

Když se vydáte na procházku městem, projdete kolem mnoha památek. Město je řízeno z červené historické budovy radnice. Dominantou je katedrála sv. Kunta, který je považován za patrona Dánska. Je zde také krypta s jeho ostatky. Kunt byl dánským králem kolem roku 1000. Zemřel násilnou smrtí právě v Odense a po jeho smrti trpěla země hladomorem. Dánové brali tuto katastrofu jako trest za zabití Kunta. Kunt byl poté první dánský král, který byl kanonizován.

Kousek od města se můžete projít po skanzenu Funen Village, kde na vás dýchne atmosféra starého Odense. Dalším kouzelným místem je hrad Egeskov, který je postavený nad vodou.

Pokud budete ve městě hledat přírodu, projděte se zahradami Kings garden, kde můžete příjemně relaxovat. Kromě flóry je Odense bohaté i na faunu, je tu totiž Zoologická zahrada. Najdete tu mnoho exotických zvířat nebo i podmořský svět.

Specifika místní kuchyně

Odense nemá žádnou výraznou lokální specialitu, ale můžete tu ochutnat tradiční dánskou kuchyni. Ta se skládá nejčastěji z masa, brambor, obilovin a mléčných výrobků. Z masa mají Dánové rádi ryby, přece jen je moře obklopuje téměř všude. Nejčastěji servírují slanečka, tresku nebo lososa. V Dánsku, jako i v jiných skandinávských zemích, je velmi oblíbené pečivo žitný chléb. Tradiční sendvič z Dánska se jmenuje Smørrebrød a jeho základem je právě žitný chléb. Žitný chléb se poté plní například rybím masem, vajíčky, zeleninou nebo cibulí. Různých kombinací existuje nespočet. Jedno z typických hlavních jídel je Frikadeller, což my známe jako karbanátky.

Když dojde na sladké, Dánové mají rádi lékořici. Mnoho jejich sladkostí poznáte právě po netradiční chuti této černé bylinky. Připravují z ní bonbony, pendreky a nezvykle ji ochucují i na slano.

Kromě lokální kuchyně můžete ale v Odense ochutnat mix mezinárodních kuchyní. Ve městě žije mnoho přistěhovalců z různých částí světa, a proto tu najdete spoustu exotických restaurací. Ochutnáte tu například skvělé indické, brazilské, turecké nebo řecké jídlo.

Počasí

V Odense počítejte spíše s chladnějšími teplotami. V létě je průměrná teplota 19 °C. Na podzim a na jaře se drží rtuť teploměru kolem 10 °C. Zimní průměrná teplota jsou 2 °C. Většina dnů je spíše pod mrakem. Nejvíce slunných dnů je v září. Ale nemusíte se tu bát ani neustálého deště. Nejdeštivější měsíce jsou říjen a prosinec. Čemu se ale v Odense nevyhnete, je vítr. Mnoho dnů je tu velmi větrných, nejvíce vítr fouká v zimě, konkrétně v prosinci a v lednu.

Bezpečnost

Odense je velmi bezpečné město. Nemusíte se bát chodit po městě sami, a to ani v noci. Není to nejčastější dánský turistický cíl, proto město není tak často přeplněné a nemusíte se tu obávat kapsářů. Mají tu ale velmi rádi různé kulturní akce, kde se scházejí větší davy. Kdybyste se dostali do tlačenice, dávejte si pozor na své věci. I přesto že je Dánsko bezpečná země, ale nenechávejte své věci opuštěné nebo v automobilech.

Měna

V Odense, jakožto i v dalších dánských městech, musíte počítat s vyššími cenami. Ale v porovnání s jinými většími dánskými městy, je Odense ještě levná varianta. Prodraží se vám spíše návštěvy restaurací, v oběžných obchodech jsou ceny nižší. Pokud se tu vydáte do restaurace, průměrná cena za jídlo je 300 Kč. Za vodu do 0,3 l skleničky zaplatíte asi 40 Kč a za kávu 85 Kč. V obchodě jsou ceny následovné:

 • chléb vás bude stát 38 Kč,
 • 1 kg kuřecího masa 150 Kč,
 • 12 vajec je za 55 Kč,
 • abyste si koupili láhev vína, připravte si 150 Kč,
 • za místní pivo zaplatíte 30 Kč,
 • ale přejíždět tu vlastním autem je poměrně levné, litr benzínu stojí 25 Kč.

Doprava

Nejrychlejší doprava do Odense je, když poletíte do Kodaně a z té se poté přepravíte autobusem. Z Prahy do Kodaně trvá let jen něco přes hodinu a pokud najdete výhodné letenky, budou stát asi 1000 Kč za obě cesty. Autobus z Kodaně do Odense jede 2 hodiny a zaplatíte za něj od 300 Kč do 500 Kč. Kdybyste chtěli jet do Odense autem, cesta z Prahy trvá 10 hodin. Z našeho hlavního města se do Odense dostanete i autobusem, ale cesta trvá nejméně 17 hodin a za jednosměrnou jízdenku zaplatíte asi 1800 Kč.

 • Nejběžnějším dopravním prostředkem ve městě je kolo. Celé Dánsko je zemí cyklistů a Odense není výjimkou. Na kole se tu dostanete na místo určení velmi snadno a rychle. Město je pro cyklisty uzpůsobené.
 • V Odense si můžete půjčit kolo navíc úplně zdarma na 24 hodin. Musíte najít stojany s černými koly a potřebujete pro to aplikaci do telefonu.
 • Pokud byste chtěli využít hromadnou dopravu, můžete se svézt autobusem. Dopravcem pro Odense je společnost Fynbus. Jízdenky můžete zakoupit pro řidiče a za jedu cestu zaplatíte 24 dánských korun, což je asi 70 Kč.
 • Pro zakoupení jízdenek si také můžete stáhnout aplikaci do telefonu. Najdete ji, pokud budete hledat „Fynbus“.
 • Pro cestování po městě je tu ještě jedna unikátní možnost, a to svézt se autobusem zdarma. Funguje tu autobusová služba, za kterou nemusíte platit. Jsou to malé růžové a zelené minibusy, které každých 8 minut vyrážejí od autobusového nádraží a objíždějí okružní trasu do města, kolem přístavu a zpět.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Dánsko

 • "Wasa"
  Dánsko
 • "Agerhønen"
  Dánsko
 • Copenhagen Island
  Dánsko
 • Copenhagen Crown
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Billund
  Dánsko - Kodaň
 • Lalandia In Rodby
  Dánsko - Kodaň
 • Osterport
  Dánsko - Kodaň
 • Hotel Sct. Thomas
  Dánsko - Kodaň
 • Scandic Sluseholmen
  Dánsko - Kodaň
 • Coco
  Dánsko - Kodaň
 • Kodaň - letecké víkendy
  Dánsko - Kodaň
 • Best Western Hotel Hebron
  Dánsko - Kodaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé