Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Norsko: průvodce

15°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
NO flag

Norsko

Hodnocení průvodce: 9

Norsko je mnohými cestovateli označováno za nejkrásnější zemi světa. K tomuto názoru přispívá především rozmanitá skandinávská příroda, která je natolik ryzí a svá. Na libovolném místě Norska máte možnost spatřit dech beroucí faunu i flóru, jež ve vás zanechají nesmazatelnou stopu. Pozvolné míchání charakterově odlišných krajin je zkrátka velkolepé a mimořádné. V rámci dovolené v Norsku budete moci okusit atmosféru spousty tradičních vesnic. Mnohé z nich vám přijdou, jako z pohádky. Skandinávská sofistikovanost je zkrátka pozoruhodná. Cesta do této země je výzvou, a to ke konání nejrůznějších aktivit, ať už jsou to ty letní nebo zimní. V Norsku se nebudete nudit za žádného podnebí.

Norsko je zemí umístěnou v severní části Evropy. Ve své podstatě okupuje západní stranu Skandinávského poloostrova. Tento unikátní stát s parlamentní monarchií, to není jen pevninská část, ale také ostrovní. K Norsku přiléhají další ostrovy nacházející se v Norském moři, Severním moři, Severním ledovém oceánu a v Barentsově moři. Významnými ostrovy jsou Lofoty, Vesterály, Senja a jiné.

Průvodce pro oblíbené destinace: Norsko

Co navštívit v Norsku

Norsko vybízí k poznávání a k dobrodružství libovolného charakteru. Pokud se v zemi ocitnete v letní sezóně, pak máte možnost vyrazit na nejrůznější treky. Čeká na vás spousta výškových turistických tras, jež protínají národní parky a překrásnou přírodu. Poznávat můžete nejen vodopády, ale také noční život, včetně kulturního zázemí Norska. Hodně oblíbené jsou výlety na moře, kde lze spatřit kosatky a ostatní živočichy. Při zimní dovolené v Norsku pak jednoznačně vítězí sportovní aktivity v podobě lyžování a běžkování.

Norsko je zemí mnoha tváří, o tom se můžete přesvědčit na vlastní oči. A začít můžete třeba v hlavním městě Oslo. Metropole s velice příjemnou a poklidnou atmosférou toho ukrývá více než dost. Za zmínku stojí třeba středověká pevnost Akershus, Královský palác nebo sídlo parlamentu a Národní divadlo. Procházku si udělejte k řece Akerselva a vydejte se za nákupy na hlavní třídu Bogsta. Když už budete v Oslu, zavítejte také na poloostrov Bygdøy, kde je řada zajímavých muzeí.

Opakem lidnatého Osla jsou vesničky v rámci souostroví Lofoty. Zde načerpáte tu pravou norskou atmosféru. Dech beroucí scenérie, sušené tresky, barevné střechy a hlavně fjordy. Takovou pomyslnou bránou fjordů je město Bergen, kde se nachází lanovka směřující do výšky 320 metrů nad obytnou zástavbu. Toto město je mimochodem na seznamu světového dědictví UNESCO. Dalším významným městem je Thomso, které jen pro zajímavost leží ve stejné zeměpisné šířce jako Aljaška.

Podobných norských měst je více než dost. Zmínit lze hornické město Røros s rozsáhlým skanzenem. Kolem přístavního města Narvik se naopak nachází pravěké skalní rytiny. Dřevěné stavby objevíte i v malé vesničce Nusfojrd, která je do určité míry živoucím skanzenem. Vše je tu zaměřeno právě na rybolov a zpracování ryb. Populární je i městečko Lillehammer, kde jsou pověstné skokanské můstky. Tato oblast bude blízká především vyznavačům sportovních aktivit libovolného typu. Nakonec zmíníme ještě studentské město Trondheim, kam můžete směřovat spíše za zábavou.

Kulturní památky ovšem nejsou tím jediným, co vám Norsko přináší. Jsou to také nejrůznější scénické trasy, mezi které patří vyhledávaná Cesta trollů. Pohybovat se můžete v okolí Flåmu nebo městečka Voss. Mezi městy Ålesund a Kristiansund se pak nachází známá Atlantická silnice. Je pravdou, že v Norsku jsou tématem číslo jedna zmiňované fjordy. Tím nejkrásnějším je bezpochyby Geiranger. Na jeho vrcholu se pak tyčí vesnička Geiranger. Krásy skalních stěn můžete pozorovat při pravidelných plavbách. Za zmínku stojí nejsevernější mys Evropy, kterým je Nordkapp na ostrově Magerøya. Tam je 307 metrů vysoký útes, ale také podzemní komplex.

Pokud vás zajímá nejvyšší pohoří Norska, směřujte do horské oblasti známé jako Jotunheimen, kde se tyčí hora Galdhøpiggen vysoká 2 469 metrů nad mořem. Pokud jde o národní parky, rozhodně zavítejte do typických norských hor. Cílem bude Národní park Rondane. Jestliže si chcete užít ledovce kousek od moře, směřujte do Národního parku Jostedalsbreen, kde je k vidění největší pevninský ledovec Evropy. Ten druhý největší ledovec v Norsku se nachází v Národním parku Folgefonna. Nakonec by vás mohla zajímat i náhorní plošina v Národním parku Hardangervidda. Ta je největší v Evropě a je výzvou pro dobrodruhy.

Místní kuchyně

Norská kuchyně se z velké části skládá z mořských plodů a ryb. Vzhledem k situování této země samozřejmě narazíte i na zvěřinu v podobě losa a soba. Maso je podáváno buď vyuzené nebo sušené. Používané jsou brambory, sýry, ale také brokolice, zelí a podobné ingredience. Možná byste se tomu divili, ale hodně oblíbené jsou obložené chlebíčky Smørrebrød. Pokud si chcete pochutnat na tradičních norských jídlech, potom ochutnejte nasolené maso ze pstruha nebo sivena označované Rakfisk. Naopak marinovaný losos se nazývá Gravlaks. Sušené ryby namočené v louhu a vyprané ve vodě jsou Lutefisk a sušeným treskám se říká Tørrfisk. Masožravci si pochutnají na skopové kýtě Fenalår, na skopovém mase s dušeným zelím a černým pepřem Fårikål nebo na hustém guláši zvaném Lapskaus. Výběr je v Norsku více než bohatý, takže ochuzovat se nemusíte ani o dezerty v podobě kulatých vaflí Krumkake a norských palačinek Fløtelapper.

Jestliže patříte k milovníkům polévek, můžete si klidně tipnout, jaké v Norsku patří k těm nejoblíbenějším. Je to pochopitelně rybí polévka s krémovou konzistencí označovaná jako Fiskesuppe. Alternativou se vám stane polévka a většími masovými kuličkami zvaná Sodd. Pokud do Norska vyrazíte v předvánočním období, setkáte se i s vybranými specialitami. Mezi ně se řadí třeba předvánoční jídlo Smalahove, Pinnekjøtt a vánoční dezert Multekrem. Pokud jde o nápoje, Norsko se pyšní jednou z největších konzumací kávy na světě. Dále jsou populární černé a ovocné čaje. Z alkoholických nápojů vítězí piva Mack a Ringnes, popřípadě populární Cider. Jestliže budete chtít něco silnějšího, vyzkoušejte Aquavit, což je speciální pálenka z brambor a obilí. Na venkově se můžete setkat také s destilátem Hjemmebrent.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Norsko

 • Kirkenes Snow Hotel
  Norsko
 • Velká cesta za perlami Norska
  Norsko - Oslo
 • od 12 999 Kč
  Severské metropole - Oslo, Stockholm, Kodaň, Göteborg
  Norsko - Oslo

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé