Evropa

Průvodce pro Norsko

19°C
Aktuálně
6°C
Průměrně

Norsko

Hodnocení průvodce: 9.7

Norsko je mnohými cestovateli označováno za nejkrásnější zemi světa. K tomuto názoru přispívá především rozmanitá skandinávská příroda, která je natolik ryzí a svá. Na libovolném místě Norska máte možnost spatřit dech beroucí faunu i flóru, jež ve vás zanechají nesmazatelnou stopu. Pozvolné míchání charakterově odlišných krajin je zkrátka velkolepé a mimořádné. V rámci dovolené v Norsku budete moci okusit atmosféru spousty tradičních vesnic. Mnohé z nich vám přijdou, jako z pohádky. Skandinávská sofistikovanost je zkrátka pozoruhodná. Cesta do této země je výzvou, a to ke konání nejrůznějších ...

Norsko je mnohými cestovateli označováno za nejkrásnější zemi světa. K tomuto názoru přispívá především rozmanitá skandinávská příroda, která je natolik ryzí a svá. Na libovolném místě Norska máte možnost spatřit dech beroucí faunu i flóru, jež ve vás zanechají nesmazatelnou stopu. Pozvolné míchání charakterově odlišných krajin je zkrátka velkolepé a mimořádné. V rámci dovolené v Norsku budete moci okusit atmosféru spousty tradičních vesnic. Mnohé z nich vám přijdou, jako z pohádky. Skandinávská sofistikovanost je zkrátka pozoruhodná. Cesta do této země je výzvou, a to ke konání nejrůznějších aktivit, ať už jsou to ty letní nebo zimní. V Norsku se nebudete nudit za žádného podnebí.

Norsko je zemí umístěnou v severní části Evropy. Ve své podstatě okupuje západní stranu Skandinávského poloostrova. Tento unikátní stát s parlamentní monarchií, to není jen pevninská část, ale také ostrovní. K Norsku přiléhají další ostrovy nacházející se v Norském moři, Severním moři, Severním ledovém oceánu a v Barentsově moři. Významnými ostrovy jsou Lofoty, Vesterály, Senja a jiné.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Oslo
Úřední jazyk norština
Rozloha 385 203 km²
Oficiální měna norská koruna
Hlavní náboženství luteráni
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo mírné a subpolární
Létá přímá linka z Prahy? ano

Průvodce pro oblíbené destinace: Norsko

Co lze dělat v Norsku

Norsko vybízí k poznávání a k dobrodružství libovolného charakteru. Pokud se v zemi octnete v letní sezóně, pak máte možnost vyrazit na nejrůznější treky. Čeká na vás spousta výškových turistických tras, jež protínají národní parky a překrásnou přírodu. Poznávat můžete nejenom vodopády, ale také noční život, včetně kulturního zázemí Norska. Hodně oblíbené jsou výlety na moře, kde lze spatřit kosatky a ostatní živočichy. Při zimní dovolené v Norsku pak jednoznačně vítězí sportovní aktivity v podobě lyžování a běžkování.

Mapa Norska je z pohledu turisty opravdu rozmanitá. Navštívit byste měli určitě město Bergen, které je takovou pomyslnou vstupní branou do fjordů. Mezi nejnavštěvovanější fjordy patří Nærøyfjord a Geirangerfjord. V hlavní městě Oslo na vás čeká spousta architektonických krás. Od královského paláce, přes sídlo parlamentu, až po středověkou pevnost Akershus. Podívat se ostatně můžete i do překrásného okolí řeky Akerselva a k věhlasnému nákupnímu centru Bogstadvaien. Jednou z pověstných památek Norska je tzv. kazatelna neboli Preikestolen. Ať už se vydáte do libovolného národního parku, vždy vás bude čekat něco jedinečného. Jsou to parky Rondane Nasjonalpark, Hardangervidda Nasjonalpark, Dovrefjell-Sunndalsfjella Nasjonalpark a Reinheimen Nasjonalpark.

Místní kuchyně

Norská kuchyně se z velké části skládá z mořských plodů a ryb. Vzhledem k situování této země samozřejmě narazíte i na zvěřinu v podobě losa a soba. Maso je podáváno buď vyuzené nebo sušené. Používané jsou brambory, sýry, ale také brokolice, zelí a podobné ingredience. Možná byste se tomu divili, ale hodně oblíbené jsou obložené chlebíčky Smørrebrød. Pokud si chcete pochutnat na tradičních norských jídlech, potom ochutnejte nasolené maso ze pstruha nebo sivena označované Rakfisk. Naopak marinovaný losos se nazývá Gravlaks. Sušené ryby namočené v louhu a vyprané ve vodě jsou Lutefisk a sušeným treskám se říká Tørrfisk. Masožravci si pochutnají na skopové kýtě Fenalår, na skopovém mase s dušeným zelím a černým pepřem Fårikål nebo na hustém guláši zvaném Lapskaus. Výběr je v Norsku více než bohatý, takže ochuzovat se nemusíte ani o dezerty v podobě kulatých vaflí Krumkake a norských palačinek Fløtelapper.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Norsko

  • Kirkenes Snow Hotel
    Norsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé