Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Norsko

Stavanger: průvodce

°C
Aktuálně
7.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Stavanger

Stavanger je norské město ležící v jihozápadní části Norska. Město v celkovou rozlohou asi 71,2 kilometrů čtverečních je čtvrtým největším v zemi. Počet obyvatel je do 150 000. Nachází na pobřeží Severního moře a ve správní oblasti Rogaland.

Toto město má poměrně dlouhou historii, která se začala psát v roce 1125. Právě tehdy byl Stavanger založen. Velký rozmach čekal metropoli až o mnoho let později. Konkrétně od roku 1969, kdy se město stalo centrem pro ropný průmysl díky nalezištím v okolí. V roce 2008 získalo město titul „Evropské hlavní město kultury“.

Někteří milovníci sportu mohou Stavanger znát také z oblasti sportu. Funguje zde fotbalový klub Viking F.K. Stavanger je zároveň přístavním městem a jenom 14 kilometrů od něj se nachází letiště.

Jaké nabízí Stavanger památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Stavangeru

Norské město Stavanger si oblíbíte hned z několika důvodů. V první řadě to budou historické památky a sáhodlouhá a poutavá historie. Zároveň nebudete ochuzeni o turistiku a spoustu zajímavých aktivit.

Vaše první kroky ve městě by měly směřovat ke starému Stavangeru, který je označován jako Gamle Stavanger. Právě v této lokalitě si užijete onu příjemnou historickou atmosféru v podobě malebných uliček a kamenných schodišť. Těšit vás bude pohled na staré dřevěné domky, jež patří asi k těm nejzachovalejším v této části Evropy. Ve starém Stavangeru můžete navštívit třeba Norwegian Canning Museum neboli Norské muzeum konzervování. Velkou zajímavostí je také Stavanger Maritime Museum. V tomto případě jde o Námořní muzeum.

Právě ve Stavangeru se nachází jedna z nejstarších norských katedrál zvaná Stavanger Cathedral. Její vznik proběhl v roce 1125 a o několik let později v roce 1272 byla po větším požáru trochu upravena a rozšířena.

Stavanger, to je také norské ropné muzeum Norwegian Petroleum Museum, kde se o této oblasti můžete dozvědět přemíru nejrůznějších informací. Minout byste neměli ani pomyslný symbol sjednocení Norska, kterým jsou meče ve skále. Tři desetimetrové meče jsou nazývány Sverd i fjell.

Na mnoha místech Stavangeru můžete spatřit také pouliční umění neboli Street Art. Pokud sem vyrazíte v létě, určitě nepohrnete možností vykoupat se v Severním moři. A v zimě mohou vaše kroky naopak směřovat k jezeru Stokkavannet, kde si užijete bruslení na ledu. Mezi hodně vyhledávané aktivity patří turistika. A nemusí jít pouze o několikahodinový výlet, a i ten vícedenní. Mezi populární místa patří Kjerag a Preikestolen.

Specifika místní kuchyně

Stavanger je městem, ve kterém rozhodně nebudete ochuzeni o tradiční norskou kuchyni. Hlavní součástí jídelníčku budou nepochybně ryby a mořské plody. Toto relativně malé město je však hodně podceňováno z pohledu gastronomie. Přitom zde můžete nalézt spoustu originálních a vynikajících restaurací i s jiným než norským zaměřením.

K luxusním podnikům se řadí Tango Restaurant, RE-NAA, Alex Sushi Stavanger a Sabi Omakase. Více tradiční jsou restaurační zařízení typu Renaa Matbaren, Fisketorget, Bevaramegval Bar & Restaurant a 26 North Restaurant & Social Club.

Doprava

Pokud uvažujete o tom, že do Stavangeru vyrazíte automobilem nebo autobusem, připravte se na poměrně dlouhou a náročnou cestu v řádu hodin. Nejkratší cesta vede pravděpodobně přes Německo do Dánska, odkud se pak přeplavíte do Norka a budete pokračovat dál do Stavangeru. Délka cesty je asi 1 500 kilometrů.

Mnohem rychlejší je pochopitelně letecká doprava, kterou volí podstatně více cestovatelů. Vaším cílem se stane letiště Stavanger Sola. To je mimochodem třetím největším letištěm v zemi. Nachází se přibližně 14 kilometrů od města. Do Stavangeru z Prahy doletíte asi za 2 hodiny a cena letenky vás vyjde od 2 000 Kč a výše. Z letiště do města se dopravíte těmito způsoby.

 • Autobusy Flybussen vás do centra dovezou za 20 minut a zaplatíte 115 NOK. 
 • Levnější je klasická autobusová linka č. 42 s cenou kolem 35 NOK. Je potřeba ale počítat s časem kolem 50 minut. Cestování po samotném městě lze řešit takto.

A jak je to s cestováním po městě?

 • Přímo ve městě se můžete spolehnout na městskou autobusovou dopravu.
 • Nákup jízdenek u řidiče je za další příplatek navíc. Jinak jízdné stojí od 35 NOK v závislosti na délce platnosti jízdenky a počtu zón.
 • Jízdenka s platností na 24 hodin vyjde od 85 NOK.
 • Především jižní část města je protnuta železniční dopravou, která pokračuje do okolních měst.
 • Za taxíka si ve Stavangeru připlatíte. Ceny jsou od 15 NOK za kilometr.
 • Mezi prověřené taxi služby patří Kjell Steinar Wardenaer, Rogaland Taxi AS a Rock Taxi.
 • Pokud byste si chtěli pronajmout automobil a vyrazit po okolí, počítejte s cenou pronájmu od 2 250 Kč na den. • Spoustu míst ve Stavangeru projdete pěšky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Norsko

 • Kirkenes Snow Hotel
  Norsko
 • Velká cesta za perlami Norska
  Norsko - Oslo
 • od 12 999 Kč
  Severské metropole - Oslo, Stockholm, Kodaň, Göteborg
  Norsko - Oslo

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé