Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Norsko

Oslo: průvodce

10°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Oslo

Hlavní město Norska má rozlohu 454 kilometrů čtverečních a žije zde přes 700 000 obyvatel. Oslo je zároveň součástí aglomerace nazývané Velké Oslo, kde žije přes milion lidí. Toto město je situováno na jihovýchodě země, konkrétně u Oslofjordu.

Historie města sahá do roku 1048, kdy došlo k jeho založení. A to konkrétně králem Haraldem III. Patronem města je svatý Hallvard, který byl synem náčelníka z osady Lier. V novodobých dějinách se Oslo stalo jedním z nejrychleji rostoucích měst světa.

Město Oslo je považováno za významné kulturní a hospodářské centrum země. Zároveň je velice důležitém dopravním uzlem široko daleko. A to jak z pohledu železnice a silnice, tak i z hlediska námořní dopravy. Jde o jeden z nejvýznamnějších norských přístavů.

Jaké nabízí Oslo památky a zajímavosti?

Co navštívit v Oslu

Oslo přiláká potenciální návštěvníky svou rozmanitostí. Spojení moderní doby s tou starou, historickou. Možnost projít si spoustu krás Osla pěšky. Tohle všechno lze kombinovat se silným kulturním a zábavním zážitkem.

Pokud vyrazíte po stopách těch nejvýznamnějších památek Osla, potom se vaším primárním cílem stane Královský palác, který je zároveň oficiálním místem žití královské rodiny. Daleko starší stavbou se však stane hrad a pevnost Akerhus. Zmínky o něm pocházejí z roku 1300. Jde o poměrně velký komplex ukrývající až 65 objektů, včetně Muzea domácího odboje za II. světové války.

K zajímavostem Osla dále patří radnice pocházející z roku 1936, kde se mimochodem pravidelně udílejí Nobelovy ceny míru. Okouzlující je budova norského parlamentu označovaná jako Stortinget pocházející z roku 1866. Opakem těchto staveb bude novodobý objekt opery označovaný jako Den Norske Opera & Ballet. Nová budova opery získala díky své architektuře mnohá světová ocenění.

V norském Oslu můžete do historie nahlédnout prostřednictvím mnoha významných, a hlavně zajímavých muzeí. Je to například norské muzeum kulturní historie Norsk Folkemuseum. Ujít si nesmíte nechat ani muzeum situované ve čtvrti Tøyen, jímž je Munchovo muzeum. Dále je to Muzeum holocaustu, Muzeum vikingských lodí a Muzeum Fram. Právě v jeho útrobách se nachází slavná loď Fram. A kdybyste si udělali výlet na ostrov Bygdøy, určitě neminete ani Muzeum Kon-Tiki, kde se nachází spousta věcí po badateli a cestovateli Thoru Heyerdahlu.

Za unikáty a zajímavosti Osla lze považovat televizní věž Tryvannstårnet, ale také skokanský můstek Holmenkollen. Právě zde se odehrávaly olympijské hry v roce 1952. Ve městě pochopitelně můžete skončit také u jiných aktivit nežli jen u objevování okouzlujících architektonických skvostů. Například okolí Karl Johans gate Majortuen a ulice Frogner a Hegdehaugsveie jsou jako stvořené pro nakupování. Odpočinek a relaxaci si užijete i v pomyslné duši města, kterou je místo Aker Brygge. Přes léto zde vedou turistické aktivity, v zimě naopak běžkařské výlety a lyžování. Vyhledávané jsou také výlety po okolních ostrovech.

Specifika místní kuchyně

V Oslu počítejte s tím, že okusíte opravdové specialisty pocházející z moře. Nemusí to být jen oblíbené lososové maso, ale především to velrybí. Z masa pak jednoznačně vede zvěřina ve formě soba a losa. Hodně často jsou používány brambory a místní sýry. V Oslu okusíte takové věci, jako je třeba pokrm ze sušených ryb Lutefisk, uzený losos, ale i skopové maso se zelím. Dále je to dušený pokrm označovaný za národní jídlo, jemuž se říká Fårikål. Vedle kávy a čaje zde jasně vede pivo Ringnes. Když si budete chtít zamlsat, volte ovesné sušenky se sýrem Fløtelapper nebo vafle z mouky Krumkake.

V norském Oslu byste měli určitě vyrazit do některé z tradičních restaurací zaměřených na místní pokrmy. Jsou jimi Fjord Restaurant, Den Glade Gris a Rorbua. Milovníci luxusní gastronomie naopak vsadí na Maamo, Statholdergaarden a Lofoten Fiskerestaurant.

Počasí

Město Oslo podléhá všem čtyřem ročním obdobím. V každém z nich si přijdete na ty správné aktivity. Největší teploty jsou pochopitelně v létě, kdy se ručička teploměru pohybuje kolem 21 °C, nejteplejší je červenec a srpen. Počítejte s tím, že konec léta je v Oslu více deštivější. Opakem léta bude chladnější zima, kdy teploty klesají k -5 °C a ještě níže. V této norské zemi se pochopitelně můžete spolehnout na pořádnou sněhovou nadílkou. I když spousta cestovatelů volí pro návštěvu Osla léto, zajímavé klima se vám nabízí také na jaře, a to i v kombinaci s rozkvétající přírodou. Průměrné teploty v květnu jsou asi 13 °C až 15 °C.

Bezpečnost

Oslo je obecně považováno za bezpečnou severskou zemi. A to i poté, co zde v roce 2011 proběhl bombový útok na jednu z vládních budov. Možná i to vedlo k posílení celkové bezpečnosti ve městě. Rozhodně se zde nemusíte omezovat při procházkách městem, a to ani v nočních hodinách. Vyhýbat byste se měli snad pouze přistěhovaleckým čtvrtím. Přes vysokou bezpečnost ve městě si dávejte pozor na své osobní věci v přeplněných dopravních prostředcích.

Měna

Počítejte s tím, že v Oslu si za vše trochu více připlatíte, jako ostatně v celém Norsku. Hlavní město je v tomto směru ale trochu nákladnější. To se týká jak sortimentu prodávaného v supermarketech, tak ostatních služeb, ubytování a restaurací. V případě porovnání s Českou republikou jsou ceny vyšší. Zde je několik příkladů cen za zboží.

  • Voda 1,5 litru = 60 Kč
  • Chleba = 80 Kč
  • Cappuccino = 105 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru v restauraci = 75 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 480 Kč
  • Espresso = 75 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 220 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 200 Kč
  • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 900 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 41 Kč

Doprava

Vzhledem k tomu, že Oslo je od České republiky vzdáleno asi 1 500 kilometrů, pozemní doprava se moc nevyplatí a není zrovna jedna z nejkratších. Pokud nevyužijete svůj vlastní automobil, nabízí se řešení v podobě autobusu. Jízdenky z Prahy do Osla vyjdou od 1 600 Kč a počítat musíte s jedním přestupem. Navíc délka trvání takové cesty je asi 24 hodin. Proto je lepší leteckého spojení z Prahy na letiště Oslo Gardermoen. Přímé lety mají délku trvání asi dvě hodiny a vyjdou vás kolem 3 000 Kč. Pokud byste odlétali třeba z Vídně, můžete cenu za letenku snížit na polovinu. A jak se dostat z letiště Oslo Gardermoen do centra metropole?

  • Vlakové spojení vede přímo do centra Osla. Budete tam asi za 20 minut a náklady budou kolem 105 NOK.
  • Konkurenční nabídku přináší i vlaky Flytoget, které jsou však dvakrát dražší.
  • Do Osla se lze přepravit i za pomoci autobusových linek L12, R10 a R11. Za jízdu v délce trvání asi 60 minut zaplatíte přibližně 150 NOK.
  • Taxík z letiště do centra stojí od 800 NOK.

Dopravu po městě vyřešíte následující způsoby:

  • Využívat můžete šestilinkové metro označované jako Oslo T-bane.
  • Po městě zároveň jezdí tramvajové a autobusové spoje, včetně těch železničních.
  • Náklady na jízdenku se pohybují od 35 NOK. Pokud budete kupovat jízdenku u řidiče, je účtován poplatek 20 NOK navíc.
  • Taxi služby jsou pochopitelně dražší nežli městská hromadná doprava. Cena za kilometr se může pohybovat od 15 NOK.
  • Když zvolíte pronájem u některé z velkých autopůjčoven typu Sixt, Herz a Avis, počítejte s cenou od 1 800 Kč za den.
  • Hodně populárním dopravním prostředkem v Oslu je pronájem kola.
  • Po městě se nachází více jak 200 stojanů s koly. Náklady na jednodenní zapůjčení jsou od 49 NOK.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Norsko

  • Velká cesta za perlami Norska
    Norsko - Oslo
  • od 13 299 Kč
    Severské metropole - Oslo, Stockholm, Kodaň, Göteborg
    Norsko - Oslo

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé