Tromso - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Norsko

Tromso: průvodce

10°C
Aktuálně
6°C
Průměrně

Tromso

Město nacházející se v severní části Norska. Tromso leží v kraji Troms a má velikost 2 520 kilometrů čtverečních, což z něj dělá asi největší město země, minimálně co se rozlohy týče. Pokud jde o počet obyvatel, je to kolem 80 000.

Osídlení tohoto území proběhlo někdy před 9 000 lety. Ze starých kronik lze vyčíst záznamy s datem kolem 892. Tromso jako takové vzniklo v roce 1252, tehdy ještě v podobě církevní obce. Statut města získalo o mnoho let později v roce 1794.

Střed města je vzdálen asi 400 kilometrů za polárním kruhem. Pro město jsou typické silné sněhové zimy a v tom správném období tu můžete vidět půlnoční slunce. Z Tromsa pochází například slavný spisovatel Peter Wressel Zapffe nebo popová zpěvačka Lene Martin.

Jaké nabízí Tromso památky a zajímavosti?

Co navštívit v Tromsu

Tromso je severským městem vybízejícím k mnohým aktivitám. Vaším cílem se zde nestanou pouze oblíbené cyklostezky, námořní trasy, túry po horách a překrásná příroda. Budou to i historické zajímavosti. Toto místo je mimo jiné nazýváno jako Severní Paříž.

Vaše první kroky by měly směřovat do historické části norského města. Právě v této oblasti se vám dostane poznání tradiční architektury, výhledu na přístav a té opravdové severské atmosféry. Za návštěvu stojí ulice, jakými jsou Skippergata, Storgata a Skansegata. Ty nejstarší dřevěné domy pochází z roku 1789. Je však pravdou, že dnes se v centru dřevěné domy již nesmí stavět.

Objevovat zde můžete stavby libovolného ražení. Je to například Katedrála Panny Marie, která se vyjímá nejenom svým unikátním vzhledem, ale také tím, že je nejseverněji situovaný chrám na planetě. Ohromující je také Arktická katedrála, jejíž název koresponduje se samotným vzhledem. Budova se skleněnými vitrážemi totiž připomíná ledovou kru. Katedrála byla vytvořena v roce 1965 a je jednou z významných secesních architektonických staveb světa. Velice často zde můžete slyšet i hudební koncerty. Vaší pozornosti by neměl uniknout nejsevernější pivovar nesoucí název Mack Bryggeri. Zdejší pivnice byla vybudována v roce 1928.

V Tromsu se nachází také přemíra muzeí, která vám přinesou zajímavý vzdělávací a kulturní zážitek. Vydat se můžete například do místního planetária nebo do Muzea severního Norska. To je zaměřeno především na tradiční život zdejších obyvatel. Lákavé je Muzeum Perspektivet a Lodní muzeum. To je často označováno jako Polární hvězda. Právě na tomto místě můžete pozorovat život místních mořeplavců a vidět i zachovalou loď v její ryzí podobě. Nakonec to bude galerie moderního umění, která zaujme mnohé turisty a cestovatele.

Pohybovat se lze po mnoha plážích náležících k městu a k jeho blízkému okolí. Některé z nich jsou situovány u nedalekých vesnic. Jmenovat lze Kvalei, Sommaroy, Hella, Sandvik a Utervik nebo písečnou pláž Grootfjord. Na většině z nich se vám dostane panoramatického výhledu na pohoří a vodní hladinu. Velice oblíbené jsou zde adrenalinové sporty.

Ze zajímavostí města Tromso lze ještě zmínit největší most v severní části Evropy, kterým je Tromsey Bridge. Ten propojuje pevninu s ostrovní částí. Pokud toužíte po bezkonkurenčním výhledu, pak se vydejte na horu Stursteiner, a to za pomoci lanovky Fielheisen.

Specifika místní kuchyně

Ve městě se nachází přemíra nejrůznějších podniků od běžných kaváren, studentských jídelen, až po kvalitní restaurace. V jídelníčku velice často narazíte na rybí pokrmy a ve výsledku si každý přijde na to své. Oblíbená je například sušená a slaná treska. Výjimkou nejsou ani francouzské sýry a jiné speciality z ostatních částí Evropy.

Jestliže dáváte přednost levnějším pokrmům, zavítejte do restaurací typu Yonas, Dolly Dimple's Pizzerias a Gründer. Pokud chcete zažít gurmánský zážitek, vaším cílem se stanou podniky jako Lotus, Emmas Drømmekjøkken a Tang.

Počasí

Tromso je městem s ryzím severským podnebím, které je ovlivňováno Golfským proudem. Ve prospěch tohoto místa hovoří vysoké hory okolo, které Tromso chrání před chladnými větry. I přesto se připravte na nižší letní teploty, které se pohybují kolem 12 °C až 15 °C. Pokud se chcete vyhnout větším dešťovým přeháňkám, jež jsou tu obvyklé, vyrazte do města v červnu nebo v červenci. V srpnu spadne asi nejvíce srážek. Ty se s příchodem zimy pochopitelně mění na sněhové. Sněhu je během zimy více než dost. Na druhou stranu lze toto období v Tromsu označit za mírné. Průměrná teplota v zimě je kolem – 5 °C až - 2°C.

Bezpečnost

Město jako takové lze považovat za bezpečné s mírnou kriminalitou. Lidé jsou zde vstřícní a otevření. Pomyslné riziko na vás bude čekat spíše v přírodě. Pokud plánujete jakékoliv adrenalinové sporty nebo túry, informujte se na případná rizika v daných oblastech a dbejte na rady a upozornění místních obyvatel. Severská příroda může být nepředvídatelná a krutá.

Měna

Tento nedotčený ráj a krásná příroda jsou vykoupeny vyššími cenami. V Tromsu si oproti České republice rozhodně připlatíte. Vyšší náklady jsou zde nejenom za běžné potraviny v obchodech, ale také za ostatní služby. Přesvědčit se můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 55 Kč
 • Chleba = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 110 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 195 Kč
 • Cappuccino = 110 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 230 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 650 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 70 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 44 Kč

Doprava

S přihlédnutím k poměrně velké vzdálenosti od České republiky, která překračuje hranici 3 000 kilometrů, se vyplatí letět letadlem. Letiště Tromso se nachází asi 5 kilometrů od stejnojmenného města. Žádné přímé lety z Prahy nejsou, takže počítejte s jedním přestupem. Obvykle to bývá v Oslu, Helsinkách nebo ve Vídni. Doba letu je přibližně 5 hodin. Cena letenky je od 6 500 Kč. Z letiště můžete využít těchto dopravních prostředků pro cestu do centra města.

 • Autobusové linky č. 40 a č. 42 vás do Tromsa zavezou asi za 25 minut. Cena bude kolem 50 NOK.
 • Využít lze i rychlejších autobusů Flybussen. Doba jízdy je do 15 minut a náklady na jízdenku jsou 63 NOK.
 • K cestování po městě upotřebíte místních autobusových linek.
 • Dražší variantou přepravy jsou taxi služby.
 • Pokud chcete cestovat po okolí, můžete zvolit pronájem auta. Nachází se zde několik autopůjčoven. Cena pronájmu je od 2 200 Kč za den.
 • Využívat lze i trajektovou lodní dopravu. Jde asi o nejdražší možnost cestování po Norsku.
 • Ve městě se nachází lanovka Fielheisen na horu Stursteiner.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Norsko

 • Kirkenes Snow Hotel
  Norsko
 • Velká cesta za perlami Norska
  Norsko - Oslo
 • od 13 299 Kč
  Severské metropole - Oslo, Stockholm, Kodaň, Göteborg
  Norsko - Oslo

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé