Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Norsko

Lofoty: průvodce

7°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Lofoty

Toto souostroví je divoký severský ráj za polárním kruhem. Čeká vás příroda, která vás připoutá k výhledům a nebude chtít pustit. Je to naprosto unikátní místo s nízkou hustotou zalidnění, kde si budete moci užít ticho, opravdové hvězdy nebo polární záři. Výlet na Norské Lofoty je ojedinělým zážitkem, který táhne všechny milovníky přírody, dobrodruhy a fotografy. Krajina je tu typická ostrými skalními štíty tyčícími se nad vodou, které vytvaroval ledovec. Další běžná scenérie Lofot je divoká příroda s rybářskou vesničkou plnou červených domků. Toto odlehlé místo je centrem rybolovu, který je tu společně s turismem jedním z hlavních zdrojů příjmů. Ochutnat místní rybu je téměř povinnost. 

Souostroví Lofoty najdeme 30–90 km od norského pobřeží a 300 km za severním polárním kruhem. Skládá se z 80 různě velkých ostrovů a ostrůvků.Ty největší z nich jsou Austvågøyjižní část ostrova HinnøySkrovaGimsøyVestvågøyFlakstadøyMoskenesøyVærøy a Røst. Celé Lofoty obývá 24 tisíc obyvatel. Většina z nich se sdružuje kolem několika obcí. Hlavním městem tohoto souostroví je Svolvær. Lofoty odhalují své krásy každý den nejen na zemi, ale i na nebi. Jelikož jsou za polárním kruhem, v zimě tu můžete pozorovat polární záři a v létě zase slunce nikdy nezapadá a zažijete pravé bílé noci.

Jaké nabízí Lofoty památky a zajímavosti?

Co navštívit na Lofotech

Tyto kouzelné ostrovy bodují u turistů nejčastěji ze tří důvodů. Jsou to pláže, turistické trasy a rybářské vesničky. Mnoho pláží je těžko dostupných autem. Na ostrově Moskenesøya jsou krásné pláže Bunes, Horseid nebo Yttersand, která je jedna z mála přístupná autem. Abyste viděli pláž Horseid, musíte si vzít trajekt a pak ještě pokračovat na několikahodinové túře. Ostrov Flakstadøya skrývá pláže Myrland a Storsandnes. Ostrov Vastvågøy má jednu z nejvyhledávanějších lofotských pláží Haukland. Je tu také pláž Unstad, která láká surfaře. Z pláže Vik se v zimě skvěle pozoruje polární záře. Ostrov Austvågøya skrývá jednu perlu – pláž Rørvika, která je oblíbená spíše mezi místními a nejsou tu takové zástupy turistů, které jinak ostrovy poslední roky zaplavují. Lofoty jsou ideální místo pro potápěče. Podvodní život je tu velmi barvitý. Navíc tu pod mořem leží i několik vraků lodí. 

Pro horskou turistiku je ideální ostrov Austvågøya. Je tu například oblíbený hike Festvågtind. Na mnoha horách tu můžete pozorovat horolezce, nebo se k nim přidat. Na ostrově Moskenesøya najdete jeden ze známých výšlapů na Reinebringen, kde se vám otevírají úchvatné výhledy. Track Vastvågøya vede kolem mnoha krásných pláží. Na ostrově Flakstadøya najdete zamrzlé jezero Storvatnet, kde led tvoří neuvěřitelné útvary. 

Když budete pátrat po troše lofotské civilizaci, můžete tu navštívit například vesničku s nejkratším jménem na světě Å. Rybářská vesnice Nusfjord je na seznamu světového dědictví UNESCO. Další malebnou rybářskou vesničkou je Ballstad. Když se budete chtít ve městech a vesnicích něco dozvědět, zajděte do jednoho z muzeí. Na ostrově Vastvågøya je muzeum Vikingů, kteří v minulosti Lofoty obývali. Ve městě Svolvær se můžete podívat do válečného muzea. Kousek od tohoto muzea můžete zajít od galerie Magic Ice, kde je vše vyrobeno z ledu. 

Specifika místní kuchyně 

Drsný sever vždy odkazoval místní obyvatele hlavně na rybolov, nebo hon za soby. Místní kuchyně je tedy složená hlavně z masa. Norové na Lofotách loví tresky, a poté je suší. Sušená treska je jednou z hlavních delikates Lofot. Tento pokrm se jmenuje tørrfisk. Další ryby, které tu můžete ochutnat, jsou losos nebo halibut. Specialitou je také krab, kterého tu servírují hlavně během léta. Další lahůdkou, kterou na moc místech na světě neochutnáte, je sobí maso. Na Lofotách si jej můžete objednat na několik způsobů. Typický dezert v této oblasti je jmenuje Kvæfjordkake. Je to koláč ze sněhových pusinek s vanilkovým krémem. Norové jej jedí při různých speciálních příležitostech. 

Počasí 

Ačkoli jsou Lotofy už za polárním kruhem, nemusíte tu celý rok očekávat tuhé mrazy. Pokud se sem vydáte v létě, průměrná teplota je asi 10 °C. Podzim a jaro drží rtuť teploměru nejčastěji mezi 5–7 °C. V zimě už klesá teplota pod 0 °C. Nejnižší teploty zimních měsíců jsou kolem -5 °C, ty nejteplejší zimní teploty jsou 5 °C. Nejdeštivěji měsíce jsou tu leden a únor. Poté znovu více prší v průběhu srpna. Díky poloze za polárním kruhem je na Lofotech trochu jiná režim dne a noci. V létě tu zažijete bílé noci, o kterých se říká, že jsou pohádkové. Pokud byste ale chtěli na Lofotech vidět polární záři, vyberte si pro návštěvu zimu. Důvod je prostý, pro pozorování polární záře potřebujete tmu. Nejlepší měsíce, kdy je záře nejaktivnější, jsou září, únor nebo březen. 

Bezpečnost

Lofoty vás mohou více než krádežemi nebo zločinem překvapit spíše počasím a přírodními cykly. Přece jen už sem jedete do divočiny. Po celý rok se tu počasí velmi rychle mění. Když se tedy vydáte na nějakou túru, počítejte s různými alternativami počasí. Vybavte se dostatkem vody stejně jako nepromokavým oblečením. Kdybyste se zde rozhodli procházet v zimě, mnoho míst může být nebezpečných. Zima je tu tuhá. Vždy se před cestou informujte, zda na místě nehrozí laviny nebo sněhové bouře nejlépe od někoho z místních. 

Měna 

Norsko je jednou z nejdražších zemí na světě. Před cestou si přibalte dostatečné množství norských korun. Za jídlo v restauraci průměrně zaplatíte 650 Kč. Za jedno pivo v baru si připravte 220 Kč. Káva vás bude stát průměrně 80 Kč. Za ubytování v hotelu pro dva na jednu noc dáte průměrně 5 tisíc Kč. Stan v kempu bude stát asi 350 Kč na noc. Pokud budete chtít projet ostrovy autem, za litr benzínu zaplatíte průměrně 50 Kč. 

Doprava

Nejrychleji se na ostrovy dostanete letecky. Nejlevnější je letět do města Bodø. Letenka z Prahy začíná už na 5 tisících Kč. Dražší letenky jsou kole 7–9 tisíc Kč. Můžete také letět do města Svolvær, ale letenky sem stojí průměrně 15 tisíc Kč.  Cesta trvá průměrně 5 hodin a počítejte s mezipřistáním, přímé lety z Prahy nelétají. Přestupuje se nejčastěji v Oslu. Pokud byste se rádi dostali na Lofoty autem, cesta z Prahy do Osla trvá 17 hodin jízdy a Lofoty jsou od hlavního města Norska vzdáleny ještě 1500 km. Je to tedy velmi dlouhý výlet, ale je to možné. Ostrovy jsou s pevninou spojené mostem. Na severu Norska počítejte s tím, že tu už nejsou žádné dálnice, rychlost jízdy je tedy nižší. Někdo kvůli tomuto omezení a také kvůli vysokému mýtu v Norsku, volí spíše cestu přes Švédsko. Na ostrovy se můžete přepravit také trajektem. Cesta trvá asi 3 hodiny a je lepší zamluvit si lístek dopředu. Na ostrov se případně dostanete i vlakem. Cesta z Osla do Bodø trvá 18 hodin. 

  • Ideální způsob dopravy po ostrovech je zapůjčení auta. Dostanete se s ním snadno a rychle na všechna místa, která budete chtít navštívit. 
  • Přes ostrovy vede hlavní tah E10 od Å do Fiskebølu. 
  • Zvláštním a oblíbeným způsobem dopravy na Lofotech je zapůjčení obytné dodávky. Můžete tak procestovat ostrovy a ušetřit za ubytování. 
  • Cena za půjčení auta na den se pohybuje od 1 do 2 tisíc Kč za den. 
  • Na ostrově funguje autobusová doprava, ale autobusy staví hlavně ve větších městech a nejezdí moc často. 
  • Na stránkách https://177nordland.no můžete najít jízdní řády všech linek. 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Norsko

  • Kirkenes Snow Hotel
    Norsko
  • Velká cesta za perlami Norska
    Norsko - Oslo
  • od 13 299 Kč
    Severské metropole - Oslo, Stockholm, Kodaň, Göteborg
    Norsko - Oslo

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé