Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Kam za odpočinkem v sychravém podzimním počasí?
Autro: V.odchazel; zdroj: Wikimedia

Kam za odpočinkem v sychravém podzimním počasí?

Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně – kdo by neznal nejslavnější český lázeňský trojúhelník? S popularitou ale roste i návštěvnost. Pokud si chcete užít lázeňskou atmosféru bez davů turistů, vydejte se poznat menší, ale možná právě o to malebnější česká lázeňská města.

Konstantinovy lázně

Konstantinovy lázně se schovávají v Plzeňském kraji v nádherné a téměř nedotčené přírodě západních Čech. Jednu jejich část ohraničují husté lesy, zatímco druhou tvoří romantický lázeňský park. 

Lázně vznikly u pramene Smraďoch, pro který je typický vysoký obsah sirovodíku. První lázeňský pavilon, známý jako Staré lázně, zde vyrostl v 18. století. Dnes ve městě stojí 10 lázeňských domů, které se zaměřují na léčbu poruch kardiovaskulárního systému. 

Velkým lákadlem této plzeňské lázeňské perly je již zmíněná příroda, ve které najde uspokojení každý, kdo touží po klidu a aktivním odpočinku. Turistické trasy zpravidla vedou k vývěrům minerálních kyselek a historickým památkám, jako jsou zříceniny hradů Gudštejn nebo Kraslíkov. Oblíbenou zastávkou je nedaleká Amálčina mýdlárna v areálu historického dvora Kraslíkov.

Třeboň

Tradice lázeňství na Třeboňsku sahá až do dávného středověku. Ty první lázně však neměly nic společného se současným hlavním léčivým zdrojem, tzv. slatinou. Jde o přírodní látku, která má blahodárné účinky na lidské tělo. Využívá se pro přípravu léčivých koupelí nebo zábalů a pomáhá při léčbě pohybového aparátu. 

K oblíbeným patří lázně Auror, které mají tu výhodu, že stojí na břehu známého rybníka Svět. Jejich velkou chloubou je wellness centrum Aqua viva. Za zmínku stojí také Bertiny lázně, které najdete v těsné blízkosti městské památkové rezervace a Zlaté stoky. 

Všechny mají společné lákadlo, a tím je nádherná jihočeská příroda Třeboňska, která je známá pro své rybníky. 

Lázně Kynžvart

V Karlovarském kraji najdete nejznámější lázeňský trojúhelník – Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně. Věděli jste ale o podstatně menších, avšak neméně lákavých Lázních Kynžvart, které se mazaně schovávají mezi porosty Slavkovského lesa?

Lázně Kynžvart se specializují na děti a dorost, přičemž léčí hlavně nemoci oběhového, trávicího či dýchacího ústrojí, ale i kožní problémy či onkologická onemocnění. K léčbě jsou využívány přírodní minerální prameny, slatina i podhorské klima s minimem škodlivin v ovzduší. 

Okolní Slavkovský les jistě nenechá jediného milovníka přírody klidným. Vydat se můžete například po žlutě značené stezce na Zámecký vrch a zříceninu hradu Kynžvart nebo si projít naučnou stezku „Kynžvartské kyselky“, která vás poučí o místních minerálních pramenech.

Poděbrady

Poděbrady jsou oblíbeným lázeňským městem Středočeského kraje, které v roce 2008 oslavilo 100 let od zahájení první lázeňské sezóny. Leží v Polabské nížině, kam pravidelně lákají řady návštěvníků. 

Lázeňskou dominantou je moderní kolonáda s parkem, který tvoří vzrostlé stromy a upravené záhony. Známý je pro své květinové hodiny. Tato oáza pro procházky a relaxaci ve vás vzbudí tu pravou lázeňskou atmosféru, ať chcete nebo ne. Třešničkou na dortu jsou útulné kavárny a restaurace.

Poděbrady jsou známé léčbou srdečních onemocnění, a proto se mezi lidmi ujalo označení „Na srdce jsou Poděbrady“. Léčí se zde také obezita, cukrovka nebo poruchy pohybového ústrojí.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.