Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Poznejte krásy českých hor – I. část
Zdroj: Pixabay

Poznejte krásy českých hor – I. část

Česká republika nabízí spoustu krásných míst pro objevování a poznávání. Jednou z možných variant jsou také pohoří. Kopcovité lokality s jedinečným výhledem, přemírou turistických a cyklistických tras, včetně patřičného zázemí pro odpočinek a relaxaci. V Česku je hodně pohoří, která vám prostřednictvím dvoudílného seriálu představíme trochu podrobněji. Nyní se pojďme podívat na prvních šest oblíbených lokalit.

Beskydy

Beskydy se nachází v severovýchodní části Moravy. Většina tohoto území je spojena se zalesněnými vrcholy, které je možné zdolávat prostřednictvím mnohých stezek. Moravskoslezské Beskydy na své ploše ukrývají tři velice významné rezervace, kde je nejzachovalejší část tohoto krajinného rázu. Je to Gorce, Babia hora a Bukovské vrchy. Beskydy zasahují do části Polska, Slovenska a Ukrajiny.

K nejvyšším vrcholům Beskyd patří Lysá hora s výškou 1 323 metrů nad mořem. Hned v závěsu jsou hory Smrk, Kněhyně, Travný a Radhošť. Při výstupu na první jmenovanou horu nemůžete minout ani patrona hor, jímž je Radegast. Beskydy nabízí hodně krásných zajímavostí, které se mohou stát cílem vaší dovolené. Je to například zřícenina hradu Hukvaldy, Valašské muzeum v přírodě, zámek ve Frýdku Místku, spousta dřevěných lidových staveb, zřícenina hradu Štramberk a pustevny, jakou je kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Jeseníky

Jeseníky, to je název chráněné krajinné oblasti vyhlášené v roce 1969. Tato lokalita se skládá ze dvou částí. Tou první je Nízký Jeseník s nejvyšším bodem Slunečná ve výšce 800 metrů nad mořem. Z hlediska plochy jde o jedno z nejrozšířenějších území v České republice. Pro milovníky hor a kopců bude však větším lákadlem Hrubý Jeseník, který je dominantním pohoří Slezska a severní Moravy. Právě zde se rozléhá známá CHKO s významnými vrcholy. Je to například nejvyšší Praděd s výškou 1 491 metrů nad mořem. Dále je to Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník.

Při návštěvě Jeseníků lze procházet rozmanitými sedly. Mezi nejznámější se řadí Rejvíz, Ramzovské sedlo a Červenohorské sedlo. Také toto pohoří má své ikonické horské chaty – Barborka, Kurzovní chata, Ovčárna, Švýcárna a chata Jiřího na Šeráku. Z přírodních zajímavostí lákají turisty skalní útvary jako Kazatelny a Ztracené kameny. Vyrazit můžete do Malé kotliny, k Jelení studánce nebo ke známému rašeliništi Skřítek. Jeseníky, to je i pořádný kus historie, který vám zprostředkují zříceniny hradů Koberštejn, Freudenštejn, Fürstenwalde a Rabenštejn.

Jizerské hory

Jizerské hory se rozpínají v nejsevernější části České republiky. Toto pohoří bylo pojmenováno podle protékající řeky Jizery. Většina území je tvořena náhorními plošinami. Kromě Česka zasahují Jizerské hory také na polskou stranu. Právě zde se nachází nejvyšší vrchol s názvem Wysoka Kopa ve výšce 1 126 metrů nad mořem. Vysokohorským turistům je tu předkládána i řada ostatních tisícovek. Jsou to Smrk, Jizera, Černá hora, Smědavská hora a Holubník. Tyto hory jsou mimo jiné zajímavé tím, že mají poměrně velké množství vodních toků a ploch. Na území Jizerských hor se nachází tři národní přírodní rezervace – Jizerskohorské bučiny, Rašeliniště Jizery a Rašeliniště Jizerky.

Jizerské hory jsou spojeny s mnohými turistickými cíli, ať už jde o vyhlídky, města plná památek nebo přírodní unikáty. Při návštěvě Jizerských hor byste si rozhodně neměli nechat ujít to nejdůležitější. Je to například pověstná železniční trať Zubařka, prales Jizera či rozhledna na hoře Smrk. Podobných vyhlídek je daleko více – Tanvaldský Špičák, Štěpánka a Císařský kámen. V rámci malebnosti zdejšího kraje nevynechte zámek Sychrov, vodopády Černé Desné, přehradní nádrž Souš a osadu Jizerka.

Krušné hory

Krušné hory se nachází na pomezí Česka a Sazka v severozápadní části naší země. Toto rozmanité horské pásmo dosahuje délky 130 kilometrů a šířky 60 kilometrů. Často je označováno, jako nejideálnější místo pro volně žijící zvířata. Krušné hory se prolínají s další oblastí zvanou Krásný Les a Nakléřovský průsmyk Děčínská vrchovina. Významným vodním tokem je řeka Svatava. Tím nejvyšším a zároveň nejznámějším vrcholem pohoří je Klínovec s výškou 1 244 metrů nad mořem. Těmi ostatními jsou Fichtelberg, Božídarský Špičák a Plešivec.

V okolí Krušných hor se nachází spousta krásných a zajímavých měst, která turistům poodhalují svou poutavou historii. Je to například Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov nebo Karlovy Vary. Jestliže cílíte na nejkrásnější místa Krušných hor, pak zavítejte na vyhlídku Hadí hora, Vyhlídku u Švýcarské boudy, rozhlednu Blatenský vrch a Pajndl na Tisovském vrchu. Dech beroucí jsou také oblasti jako Rýžovna, Červená jáma, vrchol Meluzína a Stezka krušnohorských pověstí.

Orlické hory

Orlické hory leží v severovýchodních Čechách. Jejich název byl odvozen od stejnojmenné řeky Orlice. Vybraná část Orlických hor zasahuje také do Polska. Ty největší vrcholy hor se však nachází na území České republiky. Tím nejdominantnějším je Velká Deštná s výškou 1 115 metrů nad mořem. Dalšími tisícovkami jsou Vrchmezí, Nad Bukačkou a Šerlich. Orlické hory ukrývají několik přírodních rezervací, včetně dvou národních, jimiž jsou NPR Bukačka a NPR Trčkov. Celková rozloha Orlických hor je 204 kilometrů čtverečních.

Turistika v Orlických horách bují především v zimě, protože se tu nachází spousta lákavých lyžařských středisek. Ať už je to Deštná, Říčky, Seloňov, Olešnice nebo Čenkovice. Hory mají ovšem co nabídnout také letním turistům, což dokazuje pověstná Jiráskova stezka táhnoucí se po hřebeni hor. Z novodobých zajímavostí lze jmenovat Czech Hobbiton, což jsou hobití nory vybudované u obce s názvem Šedivka. V rámci lákavých turistických cílů by šlo jistě pokračovat. Je to rozhledna Anenský vrch, Malá Deštná, Kačenčina zahrádka, zámek Skalka, bobová dráha Pastviny, historický kostel sv. Jana Křtitele a vodní nádrž Pastviny.

Šumava

Šumava je překrásným rozlehlým pohořím na jihu Čech. Jde o jedno z nejstarších pohoří v Evropě. Německá část je označována, jako Bavorský les. Na Šumavě pramení jedna z významných českých řek, kterou je Vltava. Kromě ní zde pramení Volyňka, Otava, Blanice a Úhlava. Tato lokalita je známá svými ledovcovými jezery – Plešné jezero, Roklanské jezero, Prášilské jezero, Čertovo jezero a Velké a Malé Javorské jezero. Šumava je zároveň národním parkem a je zde kladen velký důraz na ochranu životního prostředí. V roce 1963 zde byla zřízena stejnojmenná chráněná krajinná oblast.

Šumavské pohoří se pyšní i několika velkými vrcholy. Tím nejvyšším je Velký Javor s výškou 1 456 metrů nad mořem nacházející se na německé straně. Na té české dominuje špici vrchol Plechý s výškou 1 378 metrů nad mořem. Dále jsou to Roklan, Luzný, Boubín a další. Šumava nabízí spoustu lákavých turistických cílů, mezi které patří rozhledna Poledník a rozhledna Špičák. Vyšplhat byste se měli na skalní masiv Dreisesselberg – Třístoličník, zajímavý je Vítkův kámen, ale také Tříjezerní slať. V rámci šumavských unikátností jsou to ještě pramen Vltavy, hrad Kašperk, Boubínský prales a známá rozhledna Boubín.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.