Copacabana - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Bolívie

Copacabana: průvodce

9°C
Aktuálně
7°C
Průměrně

Copacabana

Copacabana je bolívijské město situované na břehu jezera Titicaca. Metropole nacházející se na východě země má rozlohu 346,5 kilometrů čtverečních a žijí v ní řádově tisícovky obyvatel. Nejde tedy o žádné přelidněné město. V celé metropolitní oblasti žije asi 700 tisíc obyvatel. Toto místo si získalo statut cestovního centra Bolívie.

Ještě než vzniklo město Copacabana, šlo o významné poutní místo se starobylou svatyní, které okupovali Inkové. Španělé se na toto působiště dostali někdy kolem roku 1534. V roce 1781 zde bylo Velké domorodé povstání. Město jako takové je považováno za město oslav.

Copacabana leží mezi dvěma velkými pohořími, jakými jsou Mount Nino a Calvario. Vzhledem k tomu, že je na pobřeží jezera, funguje tu přístav. Copacabana se pyšní také letištěm. Metropole je situována ve výšce 3 841 metrů na mořem.

Co navštívit v Copacabaně

Bolívijské město Copacabana si vás podmaní svou malebnou atmosférou a překrásnými panoramatickými výhledy v okolí jezera Titicaca. Historické objekty se tu pojí s přírodními skvosty, zábavou a relaxací na plážích.

Největší dominantou města Copacabana je Bazilika Panny Marie pocházející z 16. století. Právě v jejích útrobách je uložena patronka Bolívie. Současné provedení baziliky vzniklo v letech 1669 až 1679 a o její podobu se postaral španělských architekt. Bazilika leží v kopci na posvátném místě Inků. Pro místní obyvatele jde o jeden z nejvýznamnějších náboženských objektů široko daleko. Kromě této dominantní katedrály tu můžete nalézt i přemíru dalších originálních staveb.

Je to například kaple situovaná na počátku známé stezky Cerro Calvario. Její název je Capilla del Senor de la Cruz de Colquepata. Pokud se v Copacabaně vydáte severně od hřbitova na jihovýchod města, čekají vás pozůstatky zříceniny Intikala. Právě na tomto místě je k vidění několik balvanů a vyřezávaných kamenů s historickou hodnotou. Na kamenech jsou obvykle vyobrazeny modly. Kousek dál od města byste neměli minout ani Cerro Kopakati. Další zbytky zříceniny s hromadou piktogramů, jenž poukazují na inckou kulturu.

Při návštěvě bolívijského města Copacabana se stanete součástí historie tohoto působiště, a to prostřednictvím místních muzeí. A začít můžete například v muzeu Museo del Poncho, kde jsou vystaveny regionální textilie. Právě zde poznáte, jaký význam má pro místní lid známé pončo a uvidíte přemíru exponátů. V tamní katedrále je situováno další muzeum tohoto města. Je to Museo de la Catedral, kde jsou uloženy umělecké artefakty místního i evropského charakteru. Jejich obsah a podoba je pochopitelně spojena s náboženstvím. Nakonec neopomínejte ani na menší muzeum nalézající se u turistického informačního centra. Jde o Museo Pacha Uta zaměřené na historii jezera Titicaca.

Výlety můžete realizovat i v těsné blízkosti města Copacabana. Výzvou se vám stane například kopec Cerro Calvario, na nějž vystoupáte směrem od severního konce pláže. Po procházce v délce trvání asi 30 minut se vám stane odměnou překrásný výhled na město a jezero Titicaca. Na opačné straně pobřeží spatříte staré incké ruiny v kopcích. Vynechat nesmíte ani největší ostrov tohoto jezera. Ten nese název Isla del Sol, odkud máte krásný výhled na Cordillera Real. Na dosah je i ostrov Isla del Luna.

Město je doslova protnuto nejrůznějšími kavárnami a restauracemi, takže součástí každého dne ve městě Copacabana se stane i ničím narušovaná relaxace.

Specifika místní kuchyně

Kulináři ve městě Copacabana nejsou žádní troškaři, takže se můžete těšit sice na jednoduché, avšak dostatečně bohaté pokrmy nejrůznějšího typu. Omezenější kreativita je tu vyvážena pestrostí a výživovou hodnotou. To znamená, že každé hlavní jídlo bude mít alespoň dvě lahodné přílohy. Pokud si dáte maso, často k němu dostanete párek nebo ještě další kus masa. V tomto směru se zkrátka nešetří. Jedno jídlo může mít bezpočet podob díky střídání používaných surovin. Pokud si chcete dát tradiční polévku, vyzkoušejte tu arašídovou zvanou Sopa de mani. Díky jezeru Titicaca jsou hodně konzumovány také ryby. Jednoznačně vede pstruh. Mnozí si hodně pochutnávají na kouskách hovězího masa ve spojení s rýží. Toto jídlo je označováno jako Pique macho. A pokud chcete okusit i národní pokrm Bolívie, pak vsaďte na Milanesa, což je obdoba běžného řízku.

V bolívijském městě s naprostou jistotou narazíte na přemíru nejrůznějších restaurací. Svůj den můžete začít lahodnou snídaní v Pit Stop, Cafe Bistrot, La Cupula Restaurant nebo v Maura´z Restaurant. Pak dejte průchod svým aktuálním chutím, a to v podnicích, jakými jsou Pan America, Trattoria Sapori d´Italia, El Condor & The Eagle Cafe, Baguette about it, Pension Aransaya a Restaurant Gourmet ALI.

Počasí

Vzhledem k tomu, že město Copacabana leží na pobřeží jezera Titicaca, je ovlivňováno subpolárním oceánským klimatem. S přihlédnutím k vyšší nadmořské výšce můžete očekávat následující podnebné podmínky. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 10 °C až 15 °C po celý rok jen s menšími výkyvy. Naopak ty nejvyšší hodnoty se mohou na teploměru zastavit na 28 °C a ty nejnižší na 4 °C. Od května do srpna počítejte s minimálními dešťovými přeháňkami. Ty se zintenzivňují s příchodem zimy a vrcholí v měsících prosinec a leden. Jejich celoroční úhrn je asi 780 milimetrů. Vysoké výkyvy teplot lze čekat především mezi dnem a nocí, kdy mohou teploty klesnout pod bod mrazu.

Bezpečnost

Město Copacabana lze označit za bezpečnější nežli většina velkých měst Bolívie. Bez sebemenšího problému si tu užijete denní procházky městem. V noci je lepší pohybovat se spíše v turisticky vyhledávaných oblastech nežli v okrajových lokalitách, kde není vhodné chodit bez doprovodu. Právě tam by vám mohlo hrozit jisté nebezpečí, ale není to pravidlem. Také zde se na rušnějších místech objevují kapesní zloději, takže se vyplatí si důkladně hlídat osobní věci, nenosit s sebou příliš velkou hotovost a podobně. Když se budete vydávat mimo bolívijské město Copacabana, respektujte doporučení místních obyvatel, dbejte jejich rad a nepřeceňujte své síly při zdolávání vrcholů v rámci dlouhých treků. Nic jiného vám tu pravděpodobně nehrozí.

Měna

Toto krásné bolívijské město si užijete nejenom pro jeho nezaměnitelnou atmosféru, ale také z pohledu cenových nákladů. Ty totiž nikterak nevybočují na české poměry, takže na přijatelné ceny narazíte jak v restauracích, tak v obchodech. Pro lepší představu vám uvádíme několik příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 23 Kč
 • Chleba = 28 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 95 Kč
 • Cappuccino = 57 Kč
 • Espresso = 33 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 18 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 15 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 15 Kč

Doprava

Plánování cestovního itineráře v rámci dovolené ve městě Copacabana bude vypadat následovně. Nejprve si musíte rezervovat letenky z pražského letiště Václava Havla na letiště La Paz El Alto, kam díky mezipřistání doletíte zhruba za 20 až 27 hodin. Náklady na letenku se budou pohybovat kolem 25 000 Kč. Levnější seženete jenom výjimečně v omezených akcích nebo při dřívější rezervaci letu. Letiště La Paz El Alto se od města Copacabana nachází asi 145 kilometrů. Tuto vzdálenost budete muset urazit prostřednictvím minibusů.

 • Z La Paz El Alto vyrazte taxíkem na autobusovou zastávku Avenida Juan Pablo II.
 • Odtud jeďte minibusem do Copacabany. Délka jízdy je zhruba 3 hodiny.
 • Delší alternativou je cesta z La Paz El Alto k terminálu Cementario a odtud do Copacabany.
 • Město je poměrně malé, takže se po něm můžete pohybovat bez sebemenšího problému pěšky.
 • I když to není potřeba, cestu po městě si můžete zjednodušit a urychlit prostřednictvím taxi služeb.
 • Na pobřeží jezera Titicaca lze využívat lodě.
 • Pro dálkové spoje do ostatních měst Bolívie se používají autobusy a minibusy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bolívie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce