Bolívie

La Paz: průvodce

9°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

La Paz

La Paz je bolívijské hlavní město, které se nachází v západní části země, a to ve stejnojmenném departmentu. Administrativně je La Paz označováno jako hlavní město Bolívie. Tím oficiálním je však město Sucre. Metropole je situována ve výšce 3 640 metrů nad mořem. Její velikost je asi 180 kilometrů čtverečních a žije tu přes 900 tisíc obyvatel.

K založení města La Paz došlo v roce 1548. Na místě, kde původně stávalo indiánské útočiště zvané Chuquiago. Původní název města zněl Nuestra Señora de La Paz. K přejmenování došlo až v roce 1825 na La Paz de Ayacucho. Od roku 1899 tu je sídlo vlády, což vytvořilo domněnku hlavního města, jímž stálé zůstává Sucre.

Město La Paz je v současné době částečně ovlivňováno převratem v zemi týkajícím se vůdce Evo Moralese. A to v té souvislosti, že tu může docházet k jistým protestům. La Paz je nejenom nejvýše položeným administrativním městem, ale zároveň se tu nachází nejvýše položené golfové hřiště světa.

Co navštívit v La Paz

Město La Paz je protnuto řadou turistických cílů. Procházet budete čtvrtěmi s jedinečnou atmosférou, navštívíte místní muzea, parky a propadnete kouzlu některých vyhledávaných aktivit. Ať už jsou sportovního, relaxačního nebo adrenalinového rázu.

Ve městě La Paz je toho z pohledu architektury opravdu hodně k vidění. Dokazují to například koloniální stavby v Calle Jaen, kde je mimochodem umístěno několik muzeí. Tím nejdůležitějším náměstím se tu stává Plaza San Francisco. Jde o velký otevřený prostor, kde se pravidelně konají libovolné akce. Nádhernou stavbou města La Paz je Basilica de San Francisco, která byla do své finální podoby postavena mezi 16. a 18. stoletím. Její nedílnou součástí je zvonice a katakomby.

Pokud zavítáte na náměstí Plaza Murillo, budete se moci kochat pohledem na vládní budovy. K těm patří sněmovna Kongresu, vládní palác, obecní úřad i ministerstvo zahraničních věcí. Součástí čtvercového náměstí je spousta odpočinkových ploch. Jižně od náměstí Plaza San Francisco se během krátkého okamžiku octnete na tržní ulici, kde se lze oddávat nákupu libovolných věcí. Unikátních trhů s okouzlující atmosférou je v La Paz více než dost. Je to například místo zvané Eloy Salmon, Trh čarodějnic neboli Mercado de Hechiceria, ale také Market v El Alto.

Toto město budete moci poznat do nejmenšího detailu, a to nejenom díky současnosti, ale také minulosti, do níž lze nahlédnout prostřednictvím nejrůznějších muzeí. Na Plaza San Francisco je to kupříkladu Museum San Francisco. Kulturní a historickou stopu ukrývá Circular Circuit of Culture and Art. Tím dalším je Národní etnografické a lidové muzeum nebo Národní muzeum umění, kde lze spatřit hromadu dobových fotografií a vzácných děl.

La Paz se pyšní skutečně přemírou lákavých muzeí, v jejich výčtu bychom mohli samozřejmě pokračovat. Unikátní se pro vás stane Muzeum Tiwanaku, Muzeum Coca, jenž souvisí se stejnojmennou populární rostlinou nebo Muzeum hudebních nástrojů. Pochopitelně těch, které se primárně váží k Bolívii. Zapomínat byste neměli ani na Muzeum bolívijského a andského textilu a Muzeum drahých kovů. Před městským stadionem stojí ještě ponořené muzeum neboli Museo Subterraneo.

Pokud si při návštěvě La Paz budete chtít užít dokonalého výhledu na celou metropoli, využít k tomu lze hned několik míst. Tím prvním bude Mirador Kili Kili těsně nad centrem, kam se dostanete pěšky nebo využijete místních taxi služeb. Další variantou je Mirador Laikacota, odkud se vám naopak nabídne výhled na módní čtvrť. Uvidíte třeba Sopocachi a okolí. Nakonec vyzkoušejte i Mirador Monticulo, což je malý park a Av. Camacho.

V La Paz se budete moci oddávat spoustě zábavy a kultury. Z vyhledávaných aktivit lze zmínit slavnou lanovku nad městem zvanou Teleferico, která vede od Estación Central až k El Alto. Můžete si zahrát golf na nejvyšším golfovém hřišti světa v La Paz Golf Club nebo se oddáte proslulému treku zvanému El Choro Trek. Tento trek začíná ve výšce 4 700 metrů nad mořem na La Cumbre a končí ve výšce 1 500 metrů nad mořem v Chairo. Pokud byste chtěli urazit celou trasu dlouhou asi 60 kilometrů, bude to trvat přibližně tři dny. V roli spidermana se octnete na Urban Rush, kde přímo v centru města prožijete nezapomenutelný slaňovací zážitek.

Z těch kulturních okamžiků lze jmenovat návštěvu některého z místních kin MegaCenter, Cinemateca Boliviana a MultiCine. Užívat si můžete i přemíru lidové a bolívijské hudby v podání Huari. A po setmění? To na vás čeká ten nejlepší noční zážitek široko daleko.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě města La Paz dostanete možnost okusit typickou bolívijskou kuchyni, která bude založena primárně na jednoduchosti a lahodném gastronomickém zážitku. Některé pokrmy vám mohou přijít trochu monotónní, jiné ve vás naopak vyvolají chuťový orgasmus. Součástí hlavních jídel jsou v Bolívii polévky, což dokazuje například oblíbená bramboračka se skopovým masem nazývaná Chairo. K obědu si můžete dát v podstatě cokoliv. Od steaku z lamy, přes čínské variace bolívijských jídel až po klasické grilované kuře s rýží nebo hranolkama. V La Paz je konzumováno také ovoce a hodně rozšířené jsou nejrůznější evropské dezerty. Pokud zrovna nemáte chuť na kávu nebo čaj, okuste lehce povzbuzující nápoj zvaný Mate de Coca.

V La Paz máte bohatou možnost výběru, pokud jde o místní restaurace. Na tradiční kuchyně se tu zaměřují například Restaurant 1700, Luciernagas Restaurant, The Local Dish a Popular Cocina Boliviana. Když chcete trochu více ušetřit, zajděte si do Fenomeno, Cafe Banais, Cafe Vida a Higher Ground Restaurant. O skutečný luxusní zážitek se vám postarají restaurační zařízení jako Ali Pacha, RestaurantDuke´s, Pronto Dalicatessen a Gustu.

Počasí

Přemýšlíte o tom, kdy vyrazit do La Paz? Potom si před plánováním takové dovolené nezapomeňte přečíst informace o podnebných podmínkách ve městě. Během roku zde panují poměrně vysoké teploty, což dokazuje období od července do září, kdy se teploty pohybují mezi 29 °C až 34 °C. Nutno však podotknout, že tato doba bývá také nejdeštivější, a to konkrétně červenec a srpen. V ostatních měsících teploty klesají o pár stupňů. Nejchladnější je asi prosinec a únor, kdy se ručička teploměru pohybuje mezi 18 °C až 25 °C. Ostatní měsíce kromě výše uvedených lze považovat za suché s minimálním výskytem dešťových srážek.

Bezpečnost

V bolívijském městě La Paz se setkáte se zvýšenou kriminalitou. Jakékoliv nebezpečí zde však můžete minimalizovat tím, že budete dodržovat jistá opatření. Například si hlídejte své osobní věci, protože na frekventovaných místech bují kapesní krádeže. Snažte se po setmění vyhýbat jakýmkoliv okrajovým a chudinským čtvrtím, kam raději nechoďte ani ve dne. Hrozí tu riziko přepadení a okradení. Když budete využívat místních taxi služeb, nastupujte jen do řádně označených aut a pozor na falešné policisty, jenž z vás chtějí vytáhnout pouze peníze.

Vzhledem k současnému politickému stavu v Bolívii je třeba zmínit, že převrat spojený s vůdcem Evo Moralesem částečně zasahuje také do La Paz. A to prostřednictvím rozsáhlejších protestů na nejrůznějších místech. Takovým shromážděním se raději obloukem vyhýbejte.

Měna

Při nákupech v La Paz zjistíte to, že některé věci a služby jsou dražší a jiné naopak levnější nežli v České republice. A to se týká nejenom klasických obchodů, ale i restaurací. Lepší představu o cenových nákladech si můžete udělat prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 24 Kč
 • Chleba = 37 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 135 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 55 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 85 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 20 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 22 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 750 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 13 Kč

Doprava

Plánování dovolené v La Paz začne tím, že si s zarezervujete letenky z letiště Václava Havla na letiště La Paz El Alto. Jde o druhé největší letiště Bolívie, které se mimochodem nachází v nadmořské výšce 4 061 metrů. Vždy počítejte s přestupy a délkou letu od 20 hodin a více. Náklady na letenku se pohybují kolem 30 tisíc korun. Z letiště do města lze cestovat následujícími způsoby.

 • Minibusová linka č. 212 stojí kolem 2,5 BOB. Cesta trvá přibližně 1,5 hodiny.
 • Spojení lanovky a vlakového nádraží vyjde na dvojnásobek.
 • Taxi služby jsou nejdražší variantou. Cena jízdného je kolem 10 BOB.

A jak je to s dopravou přímo v bolívijském městě La Paz?

 • Veřejnou dopravu ve městě zajišťují autobusové linky. Dále můžete využívat sdílených dodávek a minibusů.
 • Autobusy jsou dostatečně označeny směrem své jízdy na čelním skle.
 • Náklady na jízdenku MHD započínají na 2,3 BOB.
 • Turisticky frekventovanější místa lze projít pěšky.
 • K dispozici jsou vám místní taxíky. Vždy využívejte pouze těch řádně označených a oficiálních. Nástupní taxa činí 10 BOB a podobná cena vám bude účtována také za ujetý kilometr.
 • Ve městě La Paz si můžete plánovat i celodenní výlety na kole. K tomuto účelu slouží místní půjčovny jízdních kol.
 • Přímo na letišti nebo v centru města lze využít některé ze světových autopůjčoven. Cena za pronájem vozu začíná na 1 100 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bolívie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce