Potosí - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Bolívie

Potosí: průvodce

13°C
Aktuálně
7°C
Průměrně

Potosí

Potosí je město v Bolívii. Konkrétně jde o hlavní město departmentu Tomas Frías. Jedno z nejvýše položených měst světa se nachází na jihu země ve výšce 4 090 metrů nad mořem. Jeho velikost je 118 kilometrů čtverečních a žije tu přes 170 tisíc obyvatel.

Město Potosí bylo založeno v roce 1545, o což se postarali Španělé. Hned od samotného počátku přišel velký růst a rozmach města. Právě na tomto místě vznikl svého času ten největší stříbrný důl na světě. Město je známo pod názvem Villa Imperial de Potosí.

Potosí je situováno na úbočí hory Cerro Rico a od roku 1825 je nedílnou součástí Bolívie. Díky jeho unikátnosti se od roku 1987 nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Před několika lety Potosí skončilo na seznamu ohroženého světového dědictví.

Co navštívit v Potosí

Bolivijské město Potosí vás ohromí svou jedinečnou atmosférou a lokalitou. K vidění je spousta turistických atrakcí s dobovou a propracovanou architekturou. Poznávání tohoto místa však sahá za hranice města, a to především z pohledu přírodních krás.

Při procházkách městem Potosí se zastavte u katedrály Casa Nacional de la Moneda, která byla vystavěna v letech 1750 až 1773. Podle mnoha historiků jde o jednu z nejdůležitějších koloniálních staveb v Jižní Americe. V jejích útrobách jsou umístěny cenné kousky nábytku, soch a uměleckých děl, včetně národní mincovny. Další unikátní stavbou je komunitní dům zvaný Casa de las Tres Portadas. Jedná se také o náboženskou stavbu spadající do františkánského řádu. Dokonalé zdobení tu najdete jak na vnější fasádě, tak třeba na vstupních dveřích.

Pomyslným středobodem bolivijského města Potosí je hlavní náměstí zvané Plaza 10 de Noviembre jinak zvané Plaza del Regocijo. Už od roku 1890 je tu pořádán známý karneval. V okolí náměstí lze pozorovat mnoho pozoruhodných staveb s originální architekturou. Od kostela, přes radnici až po Empedradillo. Jestliže v Potosí nebudete mít dost zdejší koloniální architektury, stane se vaším cílem Arcos de Cobija. Stavba, k níž dojdete po malebných úzkých uličkách. Dřevěné balkony a spousta dobových prvků jsou dechberoucí. Zajímavé jsou i stavby v Calle Quijarro. I díky nim se město Potosí octlo na seznamu světového dědictví UNESCO. Kapitolou samou o sobě je Manquiri.

V klášteru Santa Teresa zhotoveném v roce 1685 můžete navštívit Museo y Convento de Santa Teresa. Další vyhledávané muzeum se nachází v klášteru San Francisco. Ten byl vystavěn v roce 1547 a patří k nejstarším kostelům v Bolívii. Pokračovat lze v rámci Museo de San Lorenzo de Carangas. Krásná je zvonice Torre de la Compania de Sesús, zrekonstruovaný kostel s vyřezávanou kazatelnou Iglesia de la Merced, kostel ze 16. století Iglesia de San Martín nebo bývalý kostel Iglesia de San Bernardo. Z pohledu historických objektů lze v Potosí určitě zmínit i další inspiraci pro tvorbu cestovního itineráře. Je to Pasaje de Siete Vueltas, Iglesia Santo Domingo, Iglesia Copacabana a křižovatka Esquina de las Cuatro Portadas.

Vzhledem k tomu, že zde probíhala velká těžba stříbra, nezapomínejte ani na stříbrný důl Silver Mines, který je jednou z velice oblíbených atrakcí. V okolí města na vás čeká zároveň kvantum přírodních skvostů. Jmenovat lze například vodopád Vergel situovaný kousek od města Toro Toro. Ten se mimochodem nachází ve stejnojmenném národním parku, jehož plocha je 166 kilometrů čtverečních. Navštívit zde můžete kaňon, obdivovat budete jeskynní malby a dopřejete si spousty panoramatických výhledů.

Zapomínat byste neměli na horu Huayllas, s níž se pojí stopy po dinosaurech umístěných na stěnách skal. Dalším lákadlem jsou jeskyně Umajalanta Cavern. Vchod do jeskyně je cca 20 metrů vysoký a její délka dosahuje 4 600 metrů. Procházet lze úzkými uličkami i majestátními sály, kde spatříte hodně podzemních krás. Výlet si udělejte také ke skalnímu město Itas City, které je přírodním unikátem se spoustou maleb. 

Jen 21 kilometrů od města Potosí můžete navštívit horké prameny Tarapaya ve výšce 3 600 metrů nad mořem nebo dejte přednost umělé laguně zvané Lagunas de Kari Kari. Ta byla postavena na přelomu 16. a 17. století a její nadmořská výška kolísá mezi 4 500 až 5 025 metry. Za přírodními krásami vyrazte k Betanzos, kde na vás čekají skalní úkryty, rytiny a dechberoucí výhledy. Z přírodních krás obdivujte i ďábelské dveře, což je geologická stavba z červeného pískovce zvaná La Puerta del Diablo.

Každý večer se lze kochat krásnými nočními panoramaty města Potosí, jenž si vychutnáte třeba při projížďce autobusem.

Specifika místní kuchyně

Jednoduchost a výživnost. Taková je kuchyně v bolivijském městě Potosí, která je obvykle hodně rychlá, připravovaná z dostupných surovin a na mnoho způsobů. Je naprosto normální, že u jednoho hlavního jídla se často střídají nejrůznější suroviny nebo probíhají jen lehké obměny surovin. Budete se divit, ale v Potosí si pochutnáte na jídle blízkém českému řízku. Je to pokrm zvaný Milanesa. Jestliže dáváte přednost tradičním pochutinám, pak v jídelníčcích hledejte pokrmy jako Albondigas, Falso Conejo, Pique Macho a další. Setkat se můžete i s exotičtějšími typy mas, třeba z lamy nebo alpaky. K pití si budete moci dávat místní čaj a kávu. Obojí je obvykle nedílnou součástí hlavního chodu. Opomíjeno zde není ani na polévky.

Když si budete chtít dát v Potosí lahodnou snídani, zajděte si do podniku jako je The Gurdian Coffee Shop Uyuni, Breakfast Nonis, Dy – Mar Resaurant a Cafe de la Plata. Za dobrým obědem nebo večeří směřujte do restaurací typu Pizzeria Donna Isabella, The Hot Spot The New Religion, Extreme Fun Pub a Tika. Ti, kdo dávají přednost nižší ceně mohou vyzkoušet Green Planet Restaurant, Manzana Magica a Lliphi.

Počasí

Počasí se tu od ostatních bolivijských měst liší, a to především kvůli vyšší nadmořské výšce. Místní podnebí lze charakterizovat jako subtropické vysokohorské klima, v rámci něhož se připravte na chladnější a mokrá léta. Denní průměrné teploty v létě se pohybují mezi 10 °C až 17 °C. Jen málokdy vystoupají teploty nad 20 °C. Je třeba zmínit, že je zde léto od prosince do února, takže naopak oproti České republice. Celoroční úhrn dešťových srážek je asi 400 milimetrů. Opakem toho jsou sušší, a ještě chladnější zimy, tedy od červena do srpna. Pak teploty klesají mezi 5 °C až 14 °C. Počítejte s větším kolísáním teplot mezi dnem a nocí.

Bezpečnost

Město Potosí je bezpečným městem pro trávení výjimečné a exotické dovolené. Díky omezenější velikosti města tu nenarazíte na tolik nešvarů, jako v jiných bolivijských velkoměstech. Ve dne se tu budete cítit bezpečně, v noci pro vás bude zážitkem, když si vyrazíte do frekventovanějších míst. Snažte se splynout s místními obyvateli, kteří se vám poté daleko více otevřou a vy se tak stanete součástí jejich kultury. I s drobnějšími krádežemi je to tu lepší nežli ve velkých městech. Obecně však platí, že je třeba používat selský rozum a zdravou obezřetnost.

Měna

Bolivijské město Potosí patří k místům, která jsou oproti evropským destinacím cenově dostupná. Setkat se lze s různými cenovými náklady jak v obchodech, tak v restauracích. Čeští turisté velikostí místních cen nebudou zaskočeni. Zde je několik příkladů pro lepší představu o průměrných cenách za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 26 Kč
 • Chleba = 23 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru = od 75 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Espresso = 27 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 12 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 55 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 18 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 815 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 15 Kč

Doprava

Do města Potosí se dopravíte prostřednictvím letecké dopravy. Vaším primárním cílem bude s největší pravděpodobností letiště El Alto International Airport, kam z pražského letiště Václava Havla dorazíte asi za 20 a více hodin. Doba letu se odvíjí od počtu mezipřistání. Náklady na letenku jsou v průměru kolem 30 000 Kč, popřípadě cenu snižte včasnější rezervací nebo omezenými akcemi. Toto letiště je od Potosí vzdáleno asi 500 kilometrů, což je dlouhá cesta autobusem. Alternativou mohou být vnitrostátní lety. Asi 7 kilometrů od Potosí je letiště Aeropuerto Capitan Nicolas Rojas, kam se dopravíte podstatně rychleji.

 • Ve městě jsou primárně využívány minibusy a klasické autobusy.
 • Ty mimochodem spojují Potasí s okolními městy nebo vzdálenějšími místy Bolívie.
 • Náklady na jednosměrný lístek v rámci města vychází od 1,7 BOB.
 • Alternativou se vám mohou stát místní taxi služby.
 • Cena za ujetý kilometr je cca 5 BOB a stejně vysoká bude i nástupní taxa. Počítejte s tím, že za noční jízdu se tu platí drobná přirážka.
 • Hodně lokalit si pochopitelně projdete pěšky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bolívie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce