Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Bolívie

Santa Cruz de la Sierra: průvodce

10°C
Aktuálně
7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Santa Cruz de la Sierra

Město Santa Cruz de la Sierra je známé pod zkratkou Santa Cruz. Jde o největší město Bolívie nacházející se ve východní části země. Rozloha tohoto města činí 535 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 1,6 milionů obyvatel. V celé metropolitní části jsou to až 3 miliony lidí.

Prvopočátky vzniku tohoto oblíbeného bolívijského města sahají do roku 1561. To byl rok, kdy bylo Santa Cruz de la Sierra založeno a během budoucích let si vybudovalo pověst hospodářského centra celé země. Základy města byly na samotném počátku položeny asi 200 kilometrů od místa, kde se metropole tyčí dnes.

Santa Cruz de la Sierra je městem situovaným ve výšce asi 400 metrů nad mořem. V relativní blízkosti jsou hory Andy. Jeho územím protéká řeka Piraí. Město Santa Cruz de la Sierra je nedílnou součástí provincie zvané Andrés Ibánes.

Co navštívit v Santa Cruz de la Sierra

Historické památky, zábavní akce, kulturní zážitek i divoká příroda. To je jen malá ochutnávka toho, co vám tato velká metropole nabízí. Každý turista si tu přijde na své, o čemž se můžete přesvědčit v nadcházejících řádcích.

Asi jako spousta příchozích cestovatelů budete chtít nejprve poznávat dominantní stavby tohoto města. Velkou ikonou Santa Cruz de la Sierra je bezpochyby katedrála Catedral de Santa Cruz, jejíž stáří se odhaduje na 400 let. Ve vnitřních prostorách katedrály je umístěno muzeum Museo de Arte Sacro, kde je uložena například nejmenší kniha na světě a jiné unikátní exponáty. Od katedrály se nabízí překrásný výhled na město. Pozoruhodné je Kulturní centrum v Santa Cruz, v němž jsou pořádány nejenom výstavy, ale také kulturní a divadelní představení.

Metropoli Santa Cruz de la Sierra poznáte nejlépe díky místním muzeím. Z těch nejznámějších je třeba jmenovat Museo Guaraní, kde jsou historické exponáty z různých míst Guaraní. Naopak za zbraněmi, oblečením a maskami se vydejte do Museo Etno-Folkórico. Současné umění v podobě obrazů a soch lze spatřit v Muzeum moderního umění.

Mezi turisty jsou ve městě oblíbené některé vyhlášené čtvrti, jako třeba Equipetrol. Jde o bohatší čtvrť, kde si užijete noční zábavy i neomezeného nakupování. Moderní domy ve stylu Hollywoodu najdete v oblasti zvané Urubo. A když zavítáte do lokality Monsenor Rivero, dopřejete si těch nejkrásnějších kaváren a klubů. O zábavu zde bude dozajista postaráno.

Město Santa Cruz de la Sierra je také ideálním místem pro nekonečnou relaxaci. Příjemnou atmosféru plnou zeleně lze načerpat na Plaza 24 de Septiembre. Toto místo se nachází poblíž zmíněné katedrály. K návštěvě vybízí La Rinconada, kde jsou řeky s největšími lekníny na světě a bazény. Tím nejstarším parkem v Santa Cruz de la Sierra bude Parque El Arenal, kde objevíte skutečnou oázu harmonie a budete se moci věnovat odpočinkovým aktivitám.

Tu skutečnou a ryzí přírodu musíte pozorovat mimo město Santa Cruz de la Sierra. Třeba v přírodním parku Gúembé Biocentro Resort, kde na vás čekají zvířata, možnost rybaření, velká motýlí kopule, jízdy na koních a mnohé další aktivity. Lákavá je také zahrada Jardin Botanico s rozlohou 186 hektarů. Pokud by vám to bylo málo, musíte udělat delší výlet od města. Třeba ke stoupajícím dunám Lomas de Arena, do oblasti Chiquitania nebo do dvou velkých národních parků. Tím prvním je Národní park Amboró s více jak 900 druhy ptáků a 177 druhy savců. Druhým je Národní park Kaa-lya.

Poznávání města Santa Cruz de la Sierra výše uvedeným samozřejmě končit nemusí. Výzvou se vám stane například Jesuit Missions of Chiquitos, což je impozantní sbírka nacházející se na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato misie byla založena na přelomu 17. a 18. století. Jestliže stojíte o jedinečnou atmosféru a silný kulturní zážitek, navštivte asi 20 kilometrů vzdálené městečko Porongo. Tím dalším vyhledávaným městečkem je Buena Vista, kde lze obdivovat koloniální kávové plantáže. Neopomínejte ani na turistickou stezku Samaipata, která je na úpatí města.

Do Santa Cruz de la Sierra lze vyrazit i za nákupy, k čemuž vám primárně poslouží obrovské nákupní centrum Ventura Mall. Pokud dáváte přednost spíše stánkovému prodeji, kde je možné zakoupit přemíru textilií, směřujte do 7 Calles Market. Mezi cestovateli svou popularitu získalo také nové kino CineCenter nebo fotbalový stadion Tahuichi.

Specifika místní kuchyně

Bolívijské město Santa Cruz de la Sierra toho nabízí daleko více než jen krásné památky a přírodu. Je to pochopitelně i tradiční a vyhlášená kuchyně, na které si pochutná každý milovník exotiky. Důkazem toho je přemíra jednoduchých a oblíbených jídel. A právě některé z nich vám nyní uvedeme. Pokud dáváte přednost dobrému pečivu, okuste Saltenas nebo dejte přednost Tucumanas. Hned poté se můžete vrhnout na jídlo složitějšího rázu, jehož součástí jsou ingredience jako chřest, chilli papričky, hořčice, vařená vejce a další. Toto jídlo nese název Pique Macho. Masožravci dají zelenou hovězímu masu v kombinaci s rýží. Tomu se říká Silpancho. Navečer vám naopak přijde vhod Anticucho. K místním pochoutkám patří také Sopa de Mani, Llajwa, Chicharrón, Majadito nebo Sandwich de Chola.

Dle výše uvedeného výpisu pokrmů je zřejmé, že na své si přijde opravdu kdokoliv. Ve městě Santa Cruz de la Sierra máte možnost navštívit řadu charakterově odlišných restaurací. Mezi ty tradiční spadají La casa del Camba, El Aljibe Comida Tipica, El Arriero a La Rinconada. Luxusní gastronomický zážitek na vás čeká v podnicích jako PIegari Restaurant, Steel Container Grill & Bar, Chalet La Suisse a Jardin de Asia Restaurant. & Lounge.

Počasí

Tropické savanské klima s průměrnými teplotami kolem 25 °C. Přesně takové je počasí v bolívijském městě Santa Cruz de la Sierra. Teplo si tu až na malé výchylky budete užívat v průběhu celého roku. Čtyři roční období vám díky tomu budou relativně splývat. Jen v zimě se objevují studenější větry nazývané Surazos. Od května do září lze počítat s přívětivějšími teplotami mezi 23 °C až 25 °C, a hlavně s minimálními dešťovými srážkami. Opakem toho bude zbývající část roku, kdy se průměrné teploty pohybují mezi 26 °C až 30 °C a přichází více srážek. Maxima mohou pochopitelně šplhat ještě výše. Nejdeštivějšími měsíci jsou prosinec a leden. Celoroční úhrn dešťových srážek je asi 1 350 milimetrů.

Bezpečnost

Bezpečnost v bolívijském městě Santa Cruz de la Sierra lze označit za průměrnou. Zvýšenou kriminalitu očekávejte spíše v odlehlejších a chudinských částech metropole, a to především po setmění. Ve dne vám nic nehrozí, pokud se budete pohybovat po turisticky frekventovanějších místech. Na co si však dávejte pozor, je celosvětový nešvar kapesních krádeží. Je dobré u sebe nenosit větší hotovost. Hlídejte si své osobní věci a cennosti. Při nákupu některých služeb se nenechte ošálit podvodnými prodejci, jenž po vás mohou považovat vyšší částku, než je běžné. K jízdě po městě využívejte jen ověřených a oficiálních taxi služeb. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel se pro vás město Santa Cruz de la Sierra stane bezpečné a nezapomenutelné.

Měna

Z pohledu celé Bolívie lze cenové náklady v Santa Cruz de la Sierra označit za průměrné. Když ceny srovnáte s těmi v České republice, různí se, ale povětšinou jsou stejné nebo menší. Dovolená v tomto bolívijském městě vás rozhodně nezruinuje. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 22 Kč
 • Chleba = 16 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 80 Kč
 • Espresso = 30 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 15 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 18 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 60 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 750 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 15 Kč

Doprava

Cesta do bolívijského města Santa Cruz de la Sierra bude mít jasně daný cíl. Stane se jím největší letiště v zemi zvané Santa Cruz Viru Viru. Tam můžete směřovat rovnou z pražského letiště Václava Havla, avšak s potřebnými přestupy. Ty jsou obvykle dva a prodlužují délku letu na 30 až 35 hodin. Náklady na letenku začínají na 25 000 Kč. Vzhledem k tomu, že letiště Santa Cruz Viru Viru je asi 20 kilometrů od metropole Santa Cruz de la Sierra, musíte vyřešit ještě transport do centra města. Jedinou volbou se v tomto případě stávají místní taxi služby, protože veřejná doprava sem nezajíždí. Cena za cestu je kolem 50 BOB.

 • Jedinou veřejnou dopravou ve městě Santa Cruz de la Sierra jsou autobusy a minibusy.
 • Náklady na dopravu začínají na 2 BOB.
 • Pohodlnější a rychlejší transport vám zajistí taxíky. Průměrná cena za kilometr je kolem 7 BOB. Stejnou částku zaplatíte i v rámci nástupní taxi.
 • Mezi bližšími památkami a zajímavostmi se pochopitelně můžete přesouvat pěšky.
 • V případě zájmu máte možnost pronajmout si vozidlo. Náklady na půjčení jsou od 1 000 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bolívie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce