Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Čad: průvodce

43°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
TD flag

Čad

Hodnocení průvodce: 7.2

Čad neboli Čadská republika je vnitrozemním státem Afriky, který je primárně určen pro náročné cestovatele, což může být do určité míry způsobeno válečnými konflikty v některých oblastech. Vznešená oáza afrického kontinentu spjatá s nevšedními zážitky, možností objevovat zapomenuté krásy národních parků a s netradičností. Taková je dovolená v Čadu. Přemíra dobrodružství, které vás důrazně vytrhne z každodenní všestrannosti a zasadí do zcela jiné kultury. Čad je především o zážitcích vyvstávajících za přemírou divokých zvířat a pozoruhodné flóry. Příroda této země je klenotem nabývajícím mnoha podob.

Mapa Čadu prozrazuje, že velká spousta území je hornatého rázu. Teprve až okrajová část spadá do nížin a je příslibem trochu odlišného geografického zázemí. K ikonám Čadské republiky neodmyslitelně patří Čadské jezero, ale i řada dalších významným vodních toků. Jsou to například řeky Šari, Batha a jezero Fitri. K vrcholkům hor se můžete přiblížit na pohoří Tibesti. Místo Emi Koussi se nachází ve výšce 3 415 metrů nad mořem. Čad je obklopován zeměmi, jakými jsou Niger, Libye, Kamerun, Středoafrická republika a Nigérie.

Co navštívit v Čadu

Při návštěvě Čadu na vás čeká hned několik aktivit. Pokud zrovna nechcete poznávat kouzlo tamní gastronomie a kulturních akcí, nejčastěji budete prohledávat mapu Čadu. Vydávat se na treky a výlety, které mimochodem lze absolvovat v terénních vozech. Hodně oblíbené jsou projížďky národními parky, kde můžete pozorovat přemíru volně se pohybujících divokých zvířat.

Vaším cílem se samozřejmě stanou bezpečná místa Čadu, mezi něž jednoznačně patří plošina Ennedi, kde lze zhlédnout velké kamenné oblouky. Vyšplhat můžete i na pohoří Tibesti, konkrétně na neaktivní sopku Emi Koussi. K nejoblíbenějším parkům patří Národní park Zakouma se svou rozlohou až 3 000 metrů čtverečních. Právě tam lze vyrážet na pěší túry, popřípadě na koních. Dále je to Aouk National Park, Manda National Park a Goz Beïda National Park. Ujít byste si neměli nechat ani hlavní město N´Djamena, kde se nachází kupříkladu lebka toumaiského muže a Čadské národní muzeum.

Místní kuchyně

Čadská gastronomie je do značné míry ovlivněna francouzskou kuchyní. To znamená, že kromě afrických specialit můžete narazit na jídla, jež vám možná budou trochu známá z Evropy nebo alespoň částečně jejich příprava. Když se zahledíte na to, jaké ingredience vám budou servírovány na stůl, okusíte jistou rozmanitost tamního prostředí. Je to maso, ryby, místní zelenina, ovoce a jáhly. Mezi oblíbené pokrmy patří například rýže s arašídovou omáčkou, jahelná kaše, ale i produkty zhotovené z jáhlové mouky. To vše můžete zapíjet tradičním nápojem z květů ibišku.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce