Podgorica - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Černá Hora

Podgorica: průvodce

14°C
Aktuálně
16°C
Průměrně

Podgorica

Podgorica je názvem hlavního černohorského města. Významné kulturní a vzdělávací centrum země, které má rozlohu 144,1 kilometrů čtverečních. Podgorica leží v relativní nížině ve výšce 44 metrů nad mořem. Okolí je označováno jako Zetská nížina a Bjeloplavićská nížina.

Název města vznikl odvozením od pojmu „pod Goricou“ ve smyslu pod horou Gorica, která se pyšní výškou 107 metrů nad mořem. V překladu tento výraz znamená Kopeček. Podgorica je situována na soutoku dvou řek, jimiž jsou Ribnica a Morača. Město leží asi 40 kilometrů od Jaderského moře.

V Podgorice je poměrně dost vzdělávacích institucí a mezinárodních zastupitelských úřadů. Asi 30 kilometrů od města je známé Skadarské jezero a spousta ostatních kopců jako Čardak, Malo brdo nebo Ljubović.

Co navštívit v Podgorici

Podgorica ukrývá spoustu historických a přírodních zajímavostí, které stojí za návštěvu. Toto město je zároveň označováno jako kulturní centrum Černé Hory, což o mnohém vypovídá. Půvabná oblast pod kopcem vás zaujme některým z níže uvedených míst.

K důležitým památkám patří rozhodně Staré Město označované jako Stara Varoš. K vidění je například Hodinová věž, Stará radnice fungující mezi lety 1860 až 1917, včetně dvou mešit. Tou první je Osmanagićova mešita z 18. století. Tou druhou Skender Čaušova – Skarodogodanjská mešita z 15. století. Přímo na soutoku řek jsou dochovány i zbytky starého skalního města Skaline. Dominantní je především most a pevnost.

Za návštěvu stojí Náměstí Republiky, kde je situováno několik významných budov a jež prošlo rekonstrukcí v roce 2006. Vydat se můžete i na Náměstí sv. Petra Cetinjského, které spadá spíše k těm modernější. Nakonec nevynechejte ani Římské náměstí, kde je budova ProMonte a spousta malebných restaurací. Z nejznámějších ulic města lze jmenovat ulici Svobody.

Významným objektem Podgorici je Zimní královský palác postavený v roce 1889. Obdivovat zde můžete nejenom jeho interiéry, ale také královskou zahradu a Mileninu promenádu s velkým schodištěm. Navštívit lze oranžérie těchto prostor, ale také Náměstí princezny Sofie v západní části tohoto areálu. Vašemu pohledu jistě neunikne ani dominantní socha pojmenovaná Královna Svobody, která zhmotňuje právě královnu Milenu.

K navštěvovaným náboženským objektům ve městě patří třeba Klášter Dajbabe situovaný až na konci jižní části Podgorici. Zastávku si můžete udělat u památníku a mauzolea Černohorců, který vzpomíná na ty, jež zde padli během druhé světové války.

Podgorica, to je samozřejmě i přemíra zeleně. Navštívit můžete například Park Petrovićů-Njegošů, kde se mimo jiné nachází hřiště minigolfu. Dále je to Karađorđeho park a Njegošův park. Ten je situovaný podíl řeky Morače a cestu k němu si naplánujte po jednom ze známých mostů, jakými jsou Most Gazela a Moskevský most. Opakem těchto mostů ve městě bude moderní Millenium Bridge postavený v roce 2005, z něhož se nabízí krásný výhled do okolních hor.

Poznávání v Podgorice pochopitelně nabývá nejrůznějších podob. Jednu z nich tvoří i místní muzea. Je to třeba hlavní Muzeum města Podgorica, Muzeum Marka Miljanova nebo Přírodovědné muzeum. To vás osloví bohatou flórou a faunou. Podívat se můžete také do Centra archeologického výzkumu, jenž vzniklo v roce 1961. Milovníci umění si pak zajdou do Galerie výtvarného umění.

Ve městě Podgorica se koná i řada kulturních akcí. Patří mezi ně kupříkladu Podgorické kulturní léto, DEUS – Prosincová umělecká scéna, A Tempo – Mezinárodní hudební festival, Vánoční koncerty nebo FIAT – Mezinárodní festival alternativního divadla. Jak vidno, v Podgorice bude o zábavu postaráno.

Specifika místní kuchyně

Černohorskou kuchyni tvoří především obilniny, mořské a sladkovodní ryby, zelenina a mléčné výrobky. S tím vším se setkáte na stolech v Podgorice. Ochutnat zde můžete vynikající olivy, zeleninu Mangold nebo Pršut. Z hotových jídel jednoznačně vede Mješano meso, Ćevapi, Musaka nebo vynikající oranžová pasta nazývaná Ajvar. Chybět vám nebudou ani odlišné druhy sýrů nebo sušené a uzené skopové maso označované jako Kaštradina. Opomíjeno není ani na sladkosti. Známá je Baklava nebo Tulumba.

Ve městě si udělejte čas k návštěvě některé z místních restaurací. Je to například podnik Laterna Podgorica, Pod Volat, Imanje Knjaz a Restoran Niagara. Zapomínat bychom neměli ani na zmínku o restauracích typu Forum, Hemera Restoran, Hard Rock Cafe a Steakhouse Grill, Fish & Meat.

Počasí

Při návštěvě Podgorici počítejte s proměnlivým středomořským klimatem. Obecně lze říci, že ve městě jsou vyšší průměrné teploty v porovnání s Evropou. V červenci a v srpnu lze počítat s hodnotami kolem 33 °C až 35 °C. Teplotně příjemnější se pro vás stane jaro a podzim, kdy se průměrné teploty pohybují mezi 20 °C až 25 °C. V létě spadne asi nejméně dešťových srážek. Podstatně více prší od října do března. Celkový počet deštivých dnů je asi 120 za rok. Zimní teploty jsou mírné a ručička teploměru ukazuje mezi 5 °C až 10 °C.

Bezpečnost

Toto černohorské město se vyznačuje průměrnou kriminalitou a při dodržování jistých zásad lze označit za bezpečné. Setkat se zde můžete s běžnými věcmi, jenž patří k evropským městům tohoto typu. Určitě si hlídejte osobní věci a peníze na přelidněných místech, kde mohou hrozit kapesní krádeže. Takové věci nenechávejte ležet nikde bez dozoru, a to ani na sedadlech zaparkovaných vozů. Večerní procházka Podgoricou se stane bezpečnou, pokud se budete zdržovat spíše na hlavních třídách nežli v odlehlých okrajových částech. V létě nepodceňujte vysoké teploty a dodržujte pravidelný pitný režim.

Měna

Hlavní město Černé Hory Podgorica patří k cenově dostupným oproti jiným evropským metropolím. Ceny jsou zde v průměru stejné nebo nižší oproti České republice. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 16 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 105 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 130 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Podgorica je od Prahy vzdálena asi 1 400 kilometrů. Pokud zvolíte cestu automobilem, pojedete přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko. Využít lze i autobusových linek. Pravdou však zůstává, že taková cesta se může blížit k 20 hodinám. Mnohem rychlejší pro vás bude letecká doprava. Asi 10 kilometrů od města se nachází letiště Podgorica. Přímý let trvá asi 2 hodiny, let s přestupem obvykle v Bělorusku je dlouhý cca 5 hodin. Cena letenek je mezi 5 000 Kč až 7 000 Kč. Z letiště do města Podgorica se lze vydat dvěma způsoby.

 • Asi 15 minut chůze od letiště je vlaková zastávka Aerodrom.
 • Dražší taxi služby jsou jistě komfortnější a vyjdou vás na 13 EUR.
 • Ve městě funguje pravidelná autobusová doprava, jejímž provozovatelem je společnost AD Gradski saobraćaj.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku začínají na 0,9 EUR.
 • Součástí Podgorice je také železnice. Zdejší hlavní nádraží patří k nejvytíženějším v zemi a můžete odtud cestovat do okolních černohorských měst.
 • Na řece Morače je rozšířená lodní doprava, ať už na palubě výletní lodi nebo prostřednictvím malé lodičky.
 • Upotřebit lze místních taxi služeb. Nástupní taxa je kolem 1 EUR, cena za kilometr vychází od 0,5 EUR.
 • V případě zájmu si můžete hned po přistání půjčit auto na letišti. Pronájem vychází od 950 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Černá Hora

 • 8Skvělé
  Penzion Palma
  Černá Hora - Bečiči
 • 7,2Dobré
  Penzion Premier Club
  Černá Hora
 • 9,8Výjimečné
  Apartmány Vila More
  Černá Hora - Bečiči
 • 9,1Výjimečné
  Apartmány Perla
  Černá Hora - Bar
 • 8,1Skvělé
  Vila Babović - Ancora Lux
  Černá Hora
 • Vila Anastasija
  Černá Hora - Ulcinj
 • Vily Velká Pláž Ulcinj Club
  Černá Hora - Ulcinj
 • od 4 367 Kč
  Iberostar Herceg Novi
  Černá Hora
 • od 6 066 Kč
  Budva
  Černá Hora - Budva
 • od 6 279 Kč
  Palmon Bay Spa
  Černá Hora
 • od 8 280 Kč
  Splendid Conference And Spa Resort
  Černá Hora - Bečiči
 • od 2 460 Kč
  Palas
  Černá Hora - Petrovac

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé