Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Chorvatsko

Makarská riviéra: průvodce

20°C
Aktuálně
15°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Makarská riviéra

Makarska nebo také Makarská je chorvatské město situované ve střední Dalmácii. Přístavní město ležící přibližně 450 kilometrů od Záhřebu a 140 kilometrů od Dubrovníku. Turistické letovisko na pobřeží jaderského moře je umístěno v zátoce ve tvaru podkovy. Konkrétně u známého pohoří Biokovo. Významný je v okolí například vrchol Sveti Jure. Makarska je v podstatě centrem známé Makarské riviéry, která představuje pás dalmatského pobřeží dlouhý 60 kilometrů. Kromě Makarske se v této lokalitě nachází i ostatní známá letoviska – Baška Voda, Brela, Gradac, Krvavica, Podaca, Tupeči, Živogosče a další.

Pojmenování města Makarska je odvozeno z fénického názvu, konkrétně dle nedaleké vesnice Makar. V dřívějších dobách na tomto místě stávalo antické sídlo. Z roku 533 je známo město s názvem Mucurum. Makarska byla v roce 1962 poškozena zemětřesením. Její vývoj v budoucích letech šel v turistickém duchu. Turismus je ostatně hlavním ekonomickým zdrojem. Samotné město se dělí na deset čtvrtí, a kromě jiného k němu náleží ještě okolní vesnice Makar, Gorica, Puhariči, Kotišina a Mlinice.
 

Jaké nabízí Makarská riviéra památky a zajímavosti?

Co navštívit v Makarske

Makarska je typickým přímořským letoviskem, které láká turisty primárně na přemíru vodních radovánek, zábavu a odpočinek. Kromě těchto aktivit se můžete věnovat i sportu, popřípadě se zaměříte na několik historických objektů nacházejících se v tomto populárním chorvatském městě.

Hledáte-li historii, pak se pro vás hlavní atrakcí stane farní kostel sv. Marka. Tento objekt je situován na Kočicově náměstí, přímo v jeho středu. Tvoří tak nepřehlédnutelnou dominantu tohoto místa. Jeho stylová architektura zapadá do celkového okolí. Kostel byl vybudován v 17. století. Když se vydáte směrem na nábřeží, jistě si povšimnete dalšího kostela. Je jím kostel sv. Filipa Neri postavený v barokním stylu. Nakonec neopomínejte ani na Františkánský klášter pocházející z období 15. až 17. století. Při jeho návštěvě budete obdivovat nejenom velkou knihovnu, ale také Malakologické muzeum. Právě zde se nachází největší sbírka mušlí na světě.

Při procházkách chorvatským městem Makarska můžete narazit i na sochu Andrija Kačice Miočice, kterou svého času vytvořil uznávaný sochař Ivan Rendic. Známý je také pomník maršála Marmonta. Francouzský maršál byl v době napoleonských válek správcem chorvatské oblasti. Pomník byl postaven v roce 1808. Za zmínku stojí Villa Tonolli, v níž je situováno Městské muzeum. Když si navíc uděláte výlet na poloostrov sv. Petra, najdete zde stejnojmenný kostel z 13. století. Ten si v roce 1993 vyžádal patřičnou přestavbu.

Makarska, to je především koupání v průzračném moři, k čemuž vám poslouží například vyhlášená pláž Donja Luka dlouhá 1,5 kilometru. Ulehnout můžete na udržovanou pláž posetou borových hájem. Patříte-li do skupiny naturistů, oceníte pláž Nugal. S rodinou pak můžete vyrazit na přilehlé pláže, jakými jsou Osejavu a Sveti Petar. K dispozici je i několik soukromějších zátok. Ve vodě se pochopitelně můžete věnovat vodnímu lyžování, windsurfingu, jachtingu, rybaření a potápění. Na souši pak jednoznačně vede cykloturistika a turistika. Spousta turistů si plánuje túry do přírodního parku Biokovo. Jde o druhé nejvyšší pohoří v Chorvatsku s vrcholem Sveri Jure. Jeho výška je 1 762 metrů nad mořem. Pohoří o ploše 196 kilometrů čtverečních je dlouhá léta chráněno jako přírodní park. Výjimkou nejsou ani extrémní sporty v okolí.

Při návštěvě města Makarska se budete také bavit. Dokazuje to spousta kulturních akcí, z nichž tou nejznámější je bezpochyby Makarské léto. Oblíbený je Letní festival, ale i Rybářská noc. Večer pak můžete zavítat do některých klubů. V rámci kultury lze samozřejmě zmínit muzea a galerie. Kromě dvou uvedených muzeí Malakološki muzej a Muzej grada Makarska lze navštívit ještě Městskou galerii Antuna Gojaka, včetně několika dalších. Makarska si vás zkrátka získá.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Makarska si užijete nejenom koupání, ale také výtečné gastronomie. Všechno jde spolu ruku v ruce. Připravit se můžete na přímořskou kuchyni Dalmácie, která si získá naprosto každého. Populární jsou především lehká a obsahově vydatná jídla. Vzhledem k situování města to budou z velké míry ryby, zelenina a bylinky. Kromě čerstvých mořských ryb, mušlí a krevet se na vašem talíři objeví i Pršut a výběr místních sýrů. Populární je hovězí paštika Pašticadu s njokama. Jestliže chcete tipy na konkrétní pokrmy, vyzkoušejte například Dalmatské čufty. Pochutnejte si na Fritulích, okuste grilované sardinky, a nakonec i pudink zvaný Rožata. K tomu připíjejte slavný likér Maraskino nebo některé z lepších vín typu Pošip a Dingač. Kromě chorvatské kuchyně vám tu samozřejmě nebudou chybět ani pizzerie, bistra, grily a romantické kavárny.

Když se vydáte do města Makarska, z pohledu gastronomie nebudete strádat. Každý si přijde na to své. Na místní receptury se zaměřují podniky typu Tempera Streefood & Bar, Hrpina, Restaurant Riva a Don Antonio. Jestliže vyhledáváte levnější restaurace, budou to Grill Vucko a Pape.

Počasí

Makarska je chorvatským městem, které patří k těm nejteplejším v zemi. Možná i proto je tak vyhledávaným letoviskem mnohých turistů. Díky středozemnímu klimatu si v letních měsících budete užívat teploty mezi 30 °C až 35 °C. Noční teploty pak klesají k 25 °C. I zimy jsou v Makarske poměrně teplé. Denní průměr je mezi 10 °C až 15 °C. Počítejte s tím, že léta budou suchá, zimy naopak mokré. Ani v zimě v noci se však ručička teploměru nedostane příliš nízko, pouze k teplotám kolem 8 °C.

Bezpečnost

Chorvatské město Makarska je obecně považováno za klenot Dalmácie. Při jeho návštěvě se budete cítit rozhodně bezpečně a příjemně. A je jedno, jestli vyrazíte do rušných ulic a na pláže ve dne nebo si budete užívat nočního života. Žádné nebezpečí vám zde nehrozí. Stačí, když se budete držet běžných cestovatelských zásad. Dávejte si pozor na své osobní věci na pláži i na frekventovaných místech. Dovolenou na Makarské si užijete plnými doušky.

Měna

Makarska je centrem dění a vyhledávaným přímořským letoviskem. To se pochopitelně promítá i do cen některých služeb a zboží. Z globálního pohledu v zemi jde o vyšší průměr. V podstatě na všech místech budete moci platit bezhotovostně. A když budete potřebovat hotovost v eurech, budete mít k dispozici směnárny. A jak je to s konkrétními cenami za vybraný sortiment?

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 2 400 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 240 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = 1 800 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 l = 56 Kč
 • Voda 0,3 l v restauraci = 40 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,7 l v obchodě = Od 150 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 25 Kč

Doprava

Město Makarska se nachází na jihu Chorvatska, to znamená, že je od České republiky jedním ze vzdálenějších míst této země. Pokud sem budete vyrážet vlastní dopravou z Prahy, počítejte s překonáním vzdálenosti 1 200 kilometrů. V Chorvatku většinu trasy pojedete po Jaderské magistrále podél pobřeží. Doba jízdy se může pohybovat mezi 11 až 13 hodinami. Využít ale lze i alternativních druhů přepravy.

 • Autobusová doprava může být spojena s jedním přestupem. Počítejte s délkou jízdy 18 až 21 hodin. Náklady na jízdenku začínají na 2 000 Kč.
 • Makarska nemá své vlastní letiště. Nejbližší se nachází ve Splitu. Z Prahy sem létají spoje za 1,5 hodiny s cenou od 6 000 Kč.
 • Ze Splitu do Makarske vzdálené asi 60 kilometrů pak dojedete autobusem nebo si půjčíte auto na letišti.

Když se dopravíte do chorvatského města Makarska, nabízí se vám pochopitelně několik druhů dopravy.

 • Pokud přijdete vlastním autem, můžete využívat to. Počítejte s tím, že některá místa jsou placená. Obvykle však budete mít bezplatné parkování v hotelu či penzionu, kde jste ubytováni.
 • Ve městě se nachází autobusové nádraží. K dispozici je tedy městská doprava, včetně dálkových spojů do Záhřebu a ostatních velkých měst.
 • Dražším způsobem přepravy jsou místní taxi služby. Ty si účtují nástupní taxu 0,5 € až 1 € za kilometr.
 • Ve městě není žádné železniční spojení.
 • Dále se nabízí půjčovny vozů, skútrů a jízdních kol. Za automobil zaplatíte od 2 500 Kč za den.
 • Využívat lze i lodní přepravy. Pravidelné spojení je kupříkladu s ostrovem Brač.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 7,7Dobré
  Penzion Palma
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • 7,6Dobré
  Penzion Mala Duba
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • 8,9Skvělé
  Vila Niko
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • 7,8Dobré
  Penzion Maslina (Česky Oliva)
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • 8,1Skvělé
  Vila Ante
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • 7Dobré
  Šime 4+1
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • Vila Natura
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • od 4 060 Kč
  Apartmány Ero
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • Apartmány Julijus
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • Vila Zuzana
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • Caka 2+1 14619
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • od 6 226 Kč
  Apartmány Musa
  Chorvatsko - Makarská riviéra

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé