Chorvatsko

Pula: průvodce

13°C
Aktuálně
15°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Pula

Chorvatské přístavní město se rozléhá na březích Jaderského moře. Konkrétně v jižní části Istrijského poloostrova, potažmo v západní oblasti Chorvatska. Na jednu stranu od Puly je Pulský záliv, na druhou zase souostroví Brijuni. Pula je zároveň obeseta městy, jakými jsou Medulin, Fažana a Ližnjan. Toto turistické centrum leží přibližně 137 kilometrů od Zadaru a 70 kilometrů od Rijeky. Město spadající do Istrijské župy nabízí spoustu historických památek a je kulturním a hospodářským centrem tamní oblasti.

Název chorvatského města pochází z prvního století před naším letopočtem. Vychází z římského pojmenování Colonia Pietas Iulia Pola. Zkrácený název Pola se později přeformuloval na Pula. Toto oficiální označení je používáno zhruba od roku 1947. Město bylo během své historie několikrát dobýváno a zasaženo válečnými konflikty. S rozvojem turistiky se zde rozvinul také průmysl potravinářský, stavebnictví a výroba skla.
 

Jaké nabízí Pula památky a zajímavosti?

Co navštívit v Pule

Město Pula si zamilujete nejenom kvůli krásně čistému moři a bohatému kulturnímu programu. Objevíte zde spoustu významných historických památek. Ať už jde o ty antické, tak církevní. Na své si v tomto směru přijde skutečně každý.

Poznávání města Pula byste měli započít u jedné z nejvýznamnějších pamětihodností vůbec. Je to Římský amfiteátr, kde v dřívějších dobách probíhaly boje gladiátorů. Vybudován byl v 1. století a vešlo se do něj až dvacet tisíc lidí. Z celoevropského hlediska je tento amfiteátr na pátém místě v rámci zachovalosti celkové stavby. Dnes je římský amfiteátr využíván primárně pro pořádání kulturních akcí. S římským amfiteátrem souvisí i Římské fórum situované ve staré části města. Ve své podstatě jde o centrální náměstí, kde se svého času nacházely tři chrámy. Z nich se zachoval pouze jeden.

A tím je Augustův chrám vybudovaný také v 1. století. Z pohledu architektury u něj dominují korintské sloupy a průčelí. Postupem času byl přestavěn na křesťanský kostel, který byl při poslední válce poničen a opět zrekonstruován. V současnosti je nedílnou součástí Archeologického muzea Istrie, takže v něm můžete nalézt kupříkladu Muzeum antických plastik a lapidárium. Centrální chrám římského fóra byl kompletně zničen a z třetího Dianina chrámu zbyly jenom malé prvky.

Je pravdou, že chorvatské město Pula je doslova protnuté antickými památkami. Dokazuje to Malé římské divadlo z 2. století nebo Dvojitá brána ze stejné doby. Prostřednictvím ní vcházíte do Archeologického muzea, potažmo k pevnosti Kaštel. Tu vybudovali Benátčané v roce 1630 a tyčí se nad historickou částí města. Dále lze zmínit také Herkulovu bránu a Římskou mozaiku. K jejímu objevení došlo v roce 1959 a její plocha s výjevy tamního světa je velká zhruba sedmdesát metrů čtverečních. Zapomínat byste neměli ani na Zlatou bránu postavenou v 1. století před naším letopočtem. Její dominantou je vítězný oblouk. Zlatá brána navazuje na náměstí Portarata.

Kromě již zmíněné pevnosti Kaštel můžete v Pule obdivovat i rakousko-uherskou pevnostní soustavu, která zahrnovala celkem 27 pevností a spoustu baterií. Její historie sahá pouze do 19. stolení a účelem bylo primárně chránit pulský přístav. S Rakousko-Uherskem je mimochodem spojen také podzemní labyrint s názvem Zerrostrasse. V podzemních chodbách vedoucích mezi významnými historickými částmi Puly jsou vystavována díla v galeriích.

Ochuzovat se pochopitelně nemusíte ani o církevní památky přístavního města. Významná je kupříkladu kaple Panny Marie Nádherské, která je pozůstatkem byzantské baziliky, respektive jedinou zachovalou částí. Z 15. století pochází Katedrála Panny Marie situovaná pod pevností Kaštel. Neopomínejte ani na Františkánský klášter. Ten je ceněný primárně kvůli istrijským freskám pocházejících z 11. až 17. století.

Když tohle město navštívíte v letní sezóně, domůžete se kromě poznávání historických památek i bohatého kulturního programu. Ať už je to filmový festival, hudební festival Istra Etno Jazz, divadelní festivaly a mnohé další. Návštěva přímořského města pochopitelně vybízí také k vodním radovánkám, o tom není žádných pochyb. Na pobřeží dlouhém více jak třicet kilometrů máte k dispozici hned několik charakterově odlišných pláží. Z pohledu bezpečnosti jednoznačně vedou pláže Histria, Ambrela a Brioni. V blízkém okolí lze podobných cílů navštívit více než dost – Pješčana Uvala, Valsaline, Valkane, Gortanova Uvala, Hidrobaza, Stoja a pláž Hawai.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě Puly si pochutnáte na chorvatské kuchyni v kombinaci s těmi dalšími, jakými jsou kupříkladu německá, balkánská a italská. Díky tomu si na své přijde skutečně každý. Hlavní doménou tamního jídelníčku jsou pochopitelně ryby. Jestliže máte rádi olihně, chobotnicové saláty a krevety, nebude vám nic chybět. Právě na pobřeží jednoznačně vedou grilované kalamáry, chobotnice připravované pod pekou, ale také omáčka známá Ajvar. Ti náročnější mohou vsadit na istrijské lanýže. V souvislosti s mořskými plody bychom neměli opomíjet ani na Černé rizoto. Po dobrém jídle samozřejmě následuje dobrý dezert. Tím je třeba Kremšnita, Kroštule, Orehnjaci nebo Fritule. Ty mají podobu smaženého pečiva v oleji. Vedle známých piv Karlovačko a Ožujsko můžete popíjet i místní vína, popřípadě dáte přednost silnější pálence.

V Pule funguje spousta charakterově odlišných podniků. Na středomořskou kuchyni se zaměřují restaurace jako Volaria a Kantina Pula. Naopak italskou kuchyni vám poskytne PepeNero. Mezi vyhlášené restaurace se řadí Epulon Food & Wine, Valli Fine Bistro, TiVoli a známý gastronomický podnik Farabuto.

Počasí

Vlhké a subtropické klima je zárukou vyšších letních teplot a příjemného vzduchu od moře. Když do města vyrazíte v červenci nebo v srpnu, domůžete se teplot dosahujících maxima až 28 °C. V létě nespadnou v podstatě žádné dešťové srážky, které jsou obecně minimální. Celoroční průměr je kolem 871 milimetrů. Deštivějšími měsíci jsou září, říjen a prosinec. Jarní a podzimní teploty jsou kolem 20 °C až 23 °C, kdežto v zimě spadne ručička teploměru k 10 °C a méně. V létě se připravte na vítr maestral, v zimě naopak na vítr bora.

Bezpečnost

Chorvatské město Pula je bezpochyby rušné turistické letovisko. To znamená, že je tu dostatek turistů a vy se nemusíte obávat nočních procházek, přepadávání a podobných problémů. Na druhou stranu si musíte hlídat své osobní věci, protože tím pádem roste vyšší riziko krádeže. Ať už se budete pohybovat na kulturních akcích, v zalidněných částech města nebo na plážích. V Pule vám kromě těchto běžných věcí nic hrozit nebude a pobyt zde si užijete.

Měna

Platební měnou v Pule je euro. Platit obvykle můžete v hotovosti i platební kartou. Přímořské letovisko je spojeno s vyššími, ale relativně přijatelnými cenovými náklady na to, že svou dovolenou budete trávit na pobřeží Jaderského moře. Pro lepší představu o cenách vám přinášíme několik příkladů cen za vybrané služby a produkty.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 3 100 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 200 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = 750 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5l = 65 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l = 55 Kč
 • Chleba = 22 Kč
 • Láhev vína 0,7 l v supermarketu = Od 135 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 23 Kč

Doprava

Chorvatské město Pula je dostupné hned několika možnými způsoby. Když zvolíte vlastní dopravu, počítejte s překonáním vzdálenosti mezi 800 až 900 kilometry. V autě strávíte devět až deset hodin. Náklady na cestu tam a zpět se mohou pohybovat kolem 6 000 Kč až 8 000 Kč. Popřípadě využijete alternativu.

 • Zvolit můžete kombinaci vlaku a autobusu. Vlakem dojedete do Rijeky a odtud autobusem do Puly. Doba jízdy se prodlouží na dvacet hodin. Náklady se budou pohybovat mezi 1 500 Kč až 2 500 Kč.
 • Autobusem lze jet přímo z Česka do Puly. Zpáteční jízdenky se prodávají od 2 500 Kč.
 • Z Prahy do Puly nelétají přímé lety, pouze s přestupem. Využít ale můžete přímé lety z Vídně, kde lze koupit letenku již od 2 500 Kč. Letiště je od města vzdáleno asi šest kilometrů.

Když se dostanete do chorvatského letoviska Pula, nabízí se vám pochopitelně několik možností cestování.

 • Městská hromadná doprava ve městě je řešena prostřednictvím autobusů. Po městě funguje devět autobusových linek. Cena jízdného je od 1 €.
 • Hlavní autobusové nádraží je vzdáleno jen 800 metrů od amfiteátru. Sem jezdí také dálkové autobusy.
 • Dražším způsobem přepravy jsou místní taxi služby. Nástupní taxa začíná na 3 € a cena za kilometr je 1 €.
 • Přímo na letišti nebo ve městě můžete využít pronájem vozu. Náklady jsou od 1 900 Kč za den.
 • Využívat lze i lodní dopravu, jak kolem pobřeží, tak do vzdálenějších měst. Trajekty plují například do Terstu a Benátek.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,5Skvělé
  Apartmány Eduardo
  Chorvatsko - Pula
 • od 2 871 Kč
  Camping Arena Indije
  Chorvatsko - Pula
 • od 2 127 Kč
  Brioni
  Chorvatsko - Pula
 • od 3 812 Kč
  Splendid
  Chorvatsko - Pula
 • od 4 515 Kč
  Park Plaza Verudela
  Chorvatsko - Pula
 • od 6 098 Kč
  Verudela Beach & Villa Resort
  Chorvatsko - Pula
 • od 54 528 Kč
  Horizont Resort
  Chorvatsko - Pula
 • od 5 727 Kč
  Park Plaza Histria
  Chorvatsko - Pula
 • Kanizaj - Pula
  Chorvatsko - Pula
 • Apartment Biba / Three Bedrooms A2
  Chorvatsko - Pula
 • Eduard 6
  Chorvatsko - Pula
 • Goran 6 17714
  Chorvatsko - Pula

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé