Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Chorvatsko

Zadar: průvodce

23°C
Aktuálně
15°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Zadar

Zadar je pátým největším městem Chorvatska a zároveň centrem stejnojmenné župy. Nachází se zhruba ve střední části země, konkrétně na pobřeží Jaderského moře. Nejstarší nepřetržitě obydlené chorvatské město má velikost 25 kilometrů čtverečních. Celá oblast s přidruženými částmi má však rozlohu 194 kilometrů čtverečních. Město leží na poloostrově přilehlém k pevnině a zároveň je chráněno od otevřeného moře. Poblíž jsou ostrovy Pašman a Ugljan. Od města jsou odděleny Zadarským průlivem.

Osídlení tohoto místa proběhlo už v 9. století před naším letopočtem. Z původní kolonie bylo postupem času vybudováno město, které se mimo jiné dostalo pod nadvládu Habsburků. V celé aglomeraci žije nyní přes 90 tisíc obyvatel. Město vydělává primárně na turistickém ruchu. Velký význam tu má místní přístav zajišťující rozsáhlou námořní dopravu. Před obdobím turismu těžil Zadar z potravinářského průmyslu a výroby rybích konzerv.


 

Jaké nabízí Zadar památky a zajímavosti?

Co navštívit v Zadaru

Chorvatské město Zadar pojí kulturní a historickou část do jednoho nezaměnitelného celku. Při návštěvě tohoto místě na vás čekají památky, koupání, noční život, ale také výtečná gastronomie a nakupování. Zkrátka, od všeho kousek.

Když překonáte Zadarský kanál, octnete se v historické části města. Právě tato lokalita pocházející z dob římské války je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. K vidění je část starého opevnění, římské fórum, bazilika a mnohé další stavby. Odrazovým můstkem v Zadaru se vám stane Pevninská brána, která byla v dřívějších dobách vstupní branou do města. Do roku 1875 dokonce disponovala padacím místem. Pyšní se renesančním stylem provedení a vybudována byla v roce 1543. Kromě ní je k vidění i několik dalších bran – Řetězová brána, Brána sv. Chrysogona, Nová brána a Brána sv. Demetera.

Město Zadar je zároveň protnuto spoustou významných kostelů. Tím nejcennějším je kostel sv. Donáta s výškou 27 metrů. V 9. století šlo o kostel sv. Trojice. Kostel se pyšní vynikající akustikou, takže jsou tu pořádána renesanční hudební vystoupení. Zavítat můžete také ke kostelu sv. Chrysogona, jehož vznik je spojen s 12. stoletím. Jde o románský kostel. Hlavním chrámem zadarského arcibiskupství je katedrála sv. Anastázie ze Sirmia. Byla postavena na místě staré baziliky, a to ve 12. až 13. století. Právě sem podnikl jednu z posledních návštěv Jan Pavel II. Svou stavbou vás jistě zaujme kostel nejsvětějšího srdce Ježíšova v historickém jádru města, kostel sv. Simeona s cenným sarkofágem ze 14. století a kostel sv. Eliáše proroka. Ten vznikl v 16. století a sloužil především námořníkům.

Zadar, to je také Kalelarga čili nejširší a zároveň nejstarší ulice ve městě. Vynechat byste neměli Náměstí pěti studní jinak označované jako Trg pet bunara neboli Národní náměstí. Vytvořeno bylo už v roce 1574 a jeho součástí je pár unikátních historických objektů. Typickým příkladem je radnice z roku 1936, Městská strážnice ze 16. století a Městská lodžie. V koutě zde stojí kostel sv. Vavřince z 11. století. Jeho součástí je kavárna, kde si můžete dopřát lahodný dezert. Až vás omrzí atmosféra tamní tržnice, můžete se vydat k paláci Ghirardinů.

Dalším krásným místem je Istrijské náměstí, kde lze údajně sledovat ten nejhezčí západ slunce ve městě. Poutavým cílem bude Pozdrav Slunci, což je vizuální objekt tvořící celek s Mořskými varhanami. Z této soustavy trubek a píšťal se linou líbezné zvuky. Jde o unikátní dílo světového formátu. Ostatně, zajímavých světelných prvků je ve městě více než dost. V Zadaru se mimo jiné nachází i Zadarská univerzita, která byla založena už v roce 1396. Za zmínku stojí také kulturní památka v podání skladiště pro potřeby loďstva Arsenal.

Zadar si samozřejmě užijete i z pohledu vodních hrátek. Jednou z nejoblíbenějších pláží je Borik. Pláž dlouhá čtyři kilometry, kde si na své přijdou děti a dospělí. Dále můžete vyrazit na populární pláž v oblasti Kolovare. Z pohledu zábavy se nabízí plavba historickou plachetnicí, lanové centrum s paintballem Adventure Park nebo vyhledávané pozorování ptactva. Milovníci nočního života budou mít také na výběr.

Zmínka by měla padnout o zajímavostech v nejbližším okolí. Lákavé se může stát třeba Vranské jezero, výlet na pevnost sv. Michala nebo poplujete do Národního parku Kornati. Do vzdálenosti 50 kilometrů se nachází Národní park Paklenica a Obrovac s krásným kaňonem Zrmanji.

Specifika místní kuchyně

Pro každou oblast Chorvatska jsou typická vybraná jídla. V zadarské oblasti si samozřejmě pochutnáte na přemíře ryb. Často vám na talíři skončí listová zelenina označovaná jako Blitva a Mangold. V kombinaci s olivovým olejem a cibulí je asi nejlepší. Dále ochutnejte Soparnik nebo tradiční pokrm zvaný Pašticada. Na jídelních lístcích nejdete specialitu z vařených raků a ryb, které se říká Brodet. Vynikající je sušená krkovice, pečená ryba se solí z Pagu a ninský šokol. Bývá zvykem, že po hlavním jídle přichází sladký dezert. A nejinak je tomu v Zadaru, kde své právoplatné místo zastávají chorvatské koláče. Ochutnat můžete také rohovník, palačinky a záviny chorvatsky označované jako Pite. Co se týče nápojů, vynikající specialitou Zadaru je místní likér Maraskino, v němž nechybí višně. Ten měl být údajně vyhledávaným nápojem samotného Napoleona.

Při procházkách tímto chorvatským městem narazíte na spoustu vyhlášených restauračních zařízení. Dobré ceny mají například podniky Proto Food&More, Gricko Grill a Pizzeria Tri Bunara. Pokud dáváte přednost exkluzivnějšímu stravování, padne volba na restaurace Trattoria Mediterraneo, Al Pacchero a Pet Bunara.

Počasí

Prolínání vlhkého subtropického a středomořského klimatu přináší velice hřejivá léta s minimálními dešťovými přeháňkami. Těch během července spadne jenom 30 milimetrů. Celoroční úhrn je přibližně 879 milimetrů. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se ta největší maxima přehoupnou přes 30 °C. Z pohledu dešťových srážek je lepší jaro, kdy méně prší a teploty jsou od 21 °C do 27 °C. Více pršet začíná v září, ale přesto nejde o nic zásadního, co by mělo narušit vaši poklidnou dovolenou v Zadaru. Zimy jsou ve městě hodně mírné s teplotami mezi 8 °C až 13 °C.

Bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti si v Zadaru určitě nemusíte s čímkoliv lámat hlavu. Turisty vyhledávané město je bezpečné. Musíte pouze dodržovat základní cestovatelská pravidla. To znamená, že noční toulky přesuňte spíše do frekventovanějších míst. A na nich si naopak dejte pozor na své cennosti a osobní věci. Stejně, jako v jiných přímořských letoviscích tohoto charakteru mohou hrozit kapesní krádeže. To platí i při relaxaci na přeplněné pláži. Ať už se v Zadaru vydáte kamkoliv, vždy se budete cítit bezpečně.

Měna

Cenové náklady v Zadaru jsou spojeny s vyšším průměrem v zemi. Hlavním platebním prostředkem je euro. Hotovost můžete obdržet v místních směnárnách nebo v bankomatech. Lepší je ale peníze vyměnit v Česku před odjezdem do Zadaru. Téměř všechny podniky přijímají bezhotovostní platby. Pokud chcete vědět, kolik, co stojí, začtěte se do následujících příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 2 900 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 240 Kč
 • Menu pro dvě osoby v restauraci střední kategorie = 1 900 Kč
 • Espresso = 27 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 l = 56 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 42 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 24 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,7 l v obchodě = Od 150 Kč

Doprava

Chystáte se na dovolenou v Zadaru? Pak důkladně zvažte, jakým dopravním prostředkem se vydáte. Nabízí se vám hned několik možností. Základem všeho je vlastní doprava. Město vzdálené zhruba 950 kilometrů od Prahy je dostupné za deset hodin jízdy. Jen 15 kilometrů od centra města se nachází dva sjezdy z dálnice A1. V některých částech Zadaru budete moci parkovat zdarma, jiné plochy jsou zpoplatněny.

 • Dálkový autobus vyjde na 2 800 Kč a více. Délka jízdy se pohybuje kolem 18 až 21 hodinami.
 • Z Prahy do Zadaru můžete také letět. Doba letu je 1,5 hodiny a letenka v sezóně stojí od 3 000 Kč.
 • Z letiště do města se přepravíte autobusem za 24 €. Dražší alternativou budou taxi služby.

Ať už se do Zadaru dopravíte jakkoliv, bude vás určitě zajímat doprava po samotném městě. I v tomto směru máte hned několik možností.

 • Městská doprava je zajišťována prostřednictvím autobusových linek. Náklady na jízdenku jsou od 1,5 €.
 • Autobusem můžete vyrážet nejenom do příměstských, ale i vzdálenějších měst. Do Rijeky například za 20 € a do Záhřebu za 13 €.
 • Taxi služby vychází dráž. Počítejte s nástupní taxou od 3,5 € a s cenu 1 € za kilometr.
 • Po městě lze cestovat i turistickým vláčkem. Jeho cena je kolem 4 €.
 • Jestliže chcete být dopravně nezávislí, využijte pronájmu vozu. Pronájem stojí od 1 900 Kč za den.
 • Tímto způsobem si můžete půjčit i jiné dopravní prostředky v podobě skútru, motocyklu nebo jízdního kola.
 • S pomocí lodní dopravy lze navštěvovat okolní ostrovy. Cena lodních trajektů se pohybuje mezi 4 € až 24 € podle toho, na jak vzdálený ostrov plujete.

Letiště v Zadaru

Mezinárodní letiště v Zadaru je známé pod zkratkou ZAD. Při jeho návštěvě nemusíte řešit žádný časový posun. Na letišti jsou dostupné základní služby, včetně bezdrátového internetu a zóny Duty Free Shop. Kromě jiného zde má sídlo několik autopůjčoven. Pokud byste tu chtěli zaparkovat vůz, k dispozici je 591 míst.

Zadar Airport disponuje pouze jediným terminálem, takže nemusíte mít obavy z jakýchkoliv přesunů. Z letiště je to do centra Zadaru přibližně 12 kilometrů. Nejlepší volbou jsou autobusové linky, které mají v létě frekvenci jízd každé dvě hodiny. Pokud budete z nějakého důvodu řešit ubytování přímo u letiště, nabízí se několik variant.

 • House & Apartment Palača
 • Vacation home Duilo
 • Villa Heaven
 • D-Palace Apartments-Olive tree
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,7Skvělé
  Apartmány Maja
  Chorvatsko - Zadar
 • 7,7Dobré
  Apartmány Valentin
  Chorvatsko - Zadar
 • od 13 683 Kč
  Falkensteiner Hotel & Spa Iadera
  Chorvatsko - Zadar
 • Vila Juliana
  Chorvatsko - Zadar
 • Apartmány Lotos
  Chorvatsko - Zadar
 • Mediteran
  Chorvatsko - Zadar
 • Apartmány Viktorio
  Chorvatsko - Zadar
 • Apartmány Marta
  Chorvatsko - Zadar
 • od 5 190 Kč
  Falkensteiner Hotel Adriana
  Chorvatsko - Zadar
 • od 7 291 Kč
  Apartmány Željko Ii
  Chorvatsko - Zadar
 • Apartmán Biba
  Chorvatsko - Zadar
 • Hotel Zadar
  Chorvatsko - Zadar

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé