Pärnu - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Estonsko

Pärnu: průvodce

2°C
Aktuálně
5.5°C
Průměrně

Pärnu

Pärnu je estonské město ležící v jihozápadní části země. Situováno je v Pernovském zálivu. Město má velikost 32,22 kilometrů čtverečních a žije zde asi 50 tisíc obyvatel. Jde o populární rekreační letovisko, jímž protéká řeka Pärnu.

Na tomto území vznikly kdysi dávno dvě města, z nichž to starší bylo založeno v roce 1251. Po roce 1599 došlo ke sloužení Starého a Nového Pärnu. S městem se od roku 1837 začala psát také lázeňská historie. Toto lázeňské centrum je členem Evropské lázeňské asociace.

Značnou část populace tvoří Estonci, v omezené míře Rusové. Na většině turistického ruchu se ve městě podílejí obyvatelé Ruska, Finska a Švédska. Od roku 1996 je město Pärnu známé jako Estonské letní město.

Co navštívit v Pärnu

Ne nadarmo je Pärnu označováno jako nejlepší rekreační středisko v zemi. Toto městečko vás oslní svou rozmanitou architekturou, lázněmi a plážemi. Nahlédnout budete moci do sáhodlouhé historie a nemine vás ani zábavný kulturní program.

Poznávání města Pärnu začněte třeba u barokního Kostela sv. Alžběty. Luteránský kostel byl vybudován v roce 1747 a pyšní se jak gotickou kazatelnou, tak originálními visícími lustry. Dřevná kazatelna byla dovezena až z Rotterdamu v roce 1854. Dále je to Kostel sv. Kateřiny, který je naopak realizován v barokním stylu. Kostel byl postaven v roce 1768 a pyšní se žlutou fasádou s výraznou zelenou střechou. Při procházkách městem se dostanete také k Červené věži, jež má starověké kořeny. Byla postavena v 15. století a tvořila součást tehdejšího opevnění.

K přednostem estonského města Pärnu patří i Tallinnská brána. Další prvek dřívějších hradeb, který vznikl v 17. století. Zajímavý je její tvar v podobě hvězdy. Zastávku si udělejte i u budovy radnice, kde je mimo jiné umístěna malá galerie a turistická kancelář. Neoklasicistní budova vznikla v roce 1797. Toulky městem budou obecně spojeny s přemírou středověké architektury, jíž lze zpozorovat na obyčejných starých domech.

Ve městě si přijdou na své také milovníci muzeí. Je to například Muzeum nového umění, kde jsou pravidelně pořádány mezinárodní výstavy. Muzeum se nachází v bývalém ústředí Komunistické strany Pärnu. Druhým vyhledávaným je Muzeum Koidula, které vzpomíná na stejnojmennou estonskou velikánku jménem Lydia Koidula. V Pärnu je také Museum of Modern Art neboli muzeum moderního umění a nedaleko je ještě Audru Museum.

Vzhledem k tomu, že Pärnu leží na pobřeží a je typickým rekreačním střediskem, nechybí ani vyhlášené promenády a pláže. Tou nejznámější je pláž Pärnu Beach vytvářející bílé písečné pobřeží plné laviček a skvělého zázemí pro koupání. Za romantické plážové místo je označováno Seawall, kde se mimo jiné nachází i zbytky bývalé dřevěné mořské zdi. Z pohledu zábavy lze určitě jmenovat také MiniZoo.

Pärnu je pochopitelně působištěm se spoustou romantických míst a zelených ploch. Dokazuje to například zahrada Pärnu Vallikäär, přístav Port of Pärnu, park Pärnu Rannapark a Koidula Park. Když si navíc uděláte výlet asi 40 kilometrů od Pärnu, dorazíte do vyhledávaného Národního parku Soomaa. Ten je mnohými cestovali označován jako nejkrásnější národní park Estonska. Protnut je řadou zpevněných stezek. Při procházkách můžete obdivovat dokonalou přírodu a rašeliniště. V období dešťů je park přístupný pouze na loďce.

Nakonec byste měli pobyt v estonském městě Pärnu zakončit v některém z lázeňských podniků, kde se budete oddávat profesionálním procedurám. Ty jsou ve městě doslova vyhlášené.

Specifika místní kuchyně

V Pärnu dochází k prolínání skandinávské, ruské a německé gastronomie. Velice často je zde pracováno se základními, a především kvalitními surovinami. Mezi ně patří například ryby, lesní plody, vepřové maso, chléb, houby a mléčné výrobky. Díky tomu vznikají vynikající pokrmy, jež byste na jídelním lístku neměli rozhodně přehlédnout. Je to třeba vepřová klobása Verivorst, bramborová a obilná kaše v kombinaci se slaninou Mulgipuder, vynikající místní tlačenka Sült a tmavý chléb se šproty. Tomu se říká Kiluvoileib. Když nebudete mít chuť na estonské pivo, dejte si likér zhotovený z citrusových olejů, jamajského rumu, skořice a vanilky.

Ve městě funguje řada restaurací zaměřujících se na charakterově odlišnou gastronomii. Je to například Restaurant Raimond, Hea Maa Restaurant, Mahedik Cafe a Aleksandri Pub. Za skvělé ceny se najíte také v podnicích typu Lime Lounge, Pastoraat Cafe, Restoran Edelweiss a Pärnu Kalamajakas.

Počasí

Počasí v Pärnu je obdobné jako v ostatních větších městech Estonska. To znamená mírně vlhké kontinentální klima. Jeho výsledkem jsou letní teploty mezi 23 °C až 32 °C. S létem mimo jiné přichází i více dešťových srážek, které se s podzimem stupňují. V celoročním průměru však nejde o nic závratného. Za rok spadne asi 750 milimetrů. Zimy jsou v Pärnu chladnější, takže počítejte s denním průměrem od -6 °C do -2 °C. Dovolenou v estonském městě Pärnu se určitě vyplatí plánovat s přihlédnutím k počasí.

Bezpečnost

Městečko Pärnu lze s jistou označit za bezpečné místo v Estonsku, které se potýká s nižší kriminalitou. Tu tvoří převážně drobné krádeže. Na ně si dávejte pozor třeba na plážích, kde není vhodné nechávat věci bez dozoru. Zvýšená obezřetnost platí také kolem památek, v centru a na ostatních přelidněných místech. Ničeho jiného se v Pärnu pravděpodobně obávat nemusíte. Pokud si chcete užívat nočních procházek, pohybujte se spíše v turisticky vyhledávaných oblastech.

Měna

Dovolenou v Pärnu si určitě užijete, protože ani z pohledu cenových nákladů nejde o nic hrozného. Ceny za zboží a služby jsou lehce pod průměrem Estonska. Níže uvádíme několik příkladů orientačních cen za vybraný sortiment.

 • Chleba = 18 Kč
 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 70 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 75 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 180 Kč
 • Cappuccino = 58 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru v restauraci = 30 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 34 kč

Doprava

Cesta z České republiky do estonského města Pärnu je vzdálena asi 1 500 kilometrů. V úvahu tedy přichází jízda vlastním automobilem, díky němuž se nemusíte při cestování příliš omezovat. Jestliže dáváte přednost kratší době přesunu, alternativou bude letecká doprava. Z Prahy se vydejte například na letitě Tallinn. S jedním mezipřistáním budete na místě asi za 3,5 hodiny. Cena letenky je v průměru od 4 000 Kč. Z Tallinnu do města Pärnu vyrazíte ideálně autobusem, vlakem nebo si půjčíte automobil. Cesta je dlouhá přibližně 125 kilometrů.

 • Po městě Pärnu se budete pohybovat prostřednictvím autobusových a tramvajových spojů.
 • Průměrná cena za jednosměrnou jízdenku začíná na 1 EUR.
 • Ve městě je také vlakové nádraží. Z něho lze vyrazit do ostatních částí Estonska, například do Tallinnu.
 • Výjimkou není ani lodní doprava.
 • V Pärnu fungují klasické taxi služby. Nástupní taxa je cca 2,5 EUR a cena za jeden kilometr činí 0,77 EUR.
 • Po přistání na letišti Tallinn můžete využít pronájmu automobilu a cestovat do Pärnu vozem. Nachází se zde několik světových autopůjčoven.
 • Pronájem vozu stojí od 750 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Estonsko

  Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé