Evropa

Estonsko: průvodce

2°C
Aktuálně
5.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
EE flag

Estonsko

Hodnocení průvodce: 9.6

Estonsko je zapadlou zemí Evropy, která je mnohými turisty značně opomíjená. Přitom tato destinace přináší spoustu skvostů, ať už jde o ty historické, tak přírodní. Estonsko vás ohromí svou geografií, kulturou a blízkostí s okolními státy. Z pohledu etnického je to s největší pravděpodobností Finsko. Tato pomyslná náruč Evropy vyhlásila svou nezávislost v roce 1991. Dovolená v Estonsku vám vyrazí dech nejen předkládanými scenériemi, ale i přívětivostí tamního obyvatelstva. Lidé jsou přátelští a zasvětí vás do kulturních tajů země.

Estonsko je z geografického pohledu rozděleno do čtyř částí, z nichž každá přináší něco výjimečného a pozoruhodného. V severní oblasti Estonska jednoznačně vede Tallinn, což je hlavní město země. Východ z velké části zabírá jezero Peipus a jih naopak pověstné jezero Vortsjärv. Západ patří historickému městu Pärna. K Estonsku náleží i dva významnější ostrovy označované za dovolenkové ráje. Jsou to ostrov Hiiumaa a Saaremaa. Část země je obklopena Baltským mořem. Dovolená v Estonsku tak může nabývat nejrůznějších podob, od hledání historie, přes zábavu, až po dokonalé krajinné rázy.

Průvodce pro oblíbené destinace: Estonsko

Co navštívit v Estonsku

Estonsko je z pohledu aktivních činností skutečně bohatou zásobárnou. Pokud se budete nacházet na pobřeží, určitě vyzkoušejte surfování, ke kterému jsou zde vynikající podmínky. Většina pláží je veřejných a věnovat se můžete i ostatním pohybovým aktivitám. Odpoledne pak lze propadnout nákupní horečce velkých měst nebo dáte přednost nočnímu životu. V Estonsku není opomíjeno ani na adrenalinové sporty, jakými jsou potápění, výstup na televizní věž a horolezectví. Milovníky přírody v každém případě nadchnou treky, jenž mohou dosahovat odlišné náročnosti. Od těch lehčích, až po ty těžší.

Milovníci historie a unikátních staveb si v Estonsku přijdou jistě na své. Dokazuje to další z měst zvané Viljandi. Zde můžete spatřit mosty Rippsild a Varesesild, vodárenskou věž, kostel sv. Jana z roku 1466 nebo starou barokní radnici. Estonsko se dokonce může pyšnit i na poli vzdělávání. Dokazuje to město Tartu, kde je situována nejprestižnější univerzita v zemi. Tohle městečko si však zamilujete i pro jeho náměstí a přemíru tradičních hospod. V poznávání lze pokračovat až na samotný ostrov Saaremaa, kde se nachází krátery po dopadu meteoritů. Této oblasti se říká Kaali a ten největší z nich má průměr kolem 110 metrů.

Je pravdou, že Estonsko je především lesnatou zemí plnou nejrůznějších rašelinišť, močálů, bažin a jezer. Každý si v tomto směru přijde na to své. Dokazuje to celkem pět národních parků. K těm největším patří bezpochyby Lahemaa Rahvuspark založený v roce 1971 a dosahující rozlohy necelých 75 tisíc hektarů. V parku je dostupných několik kratších a delších naučných stezek. Místo je navíc vhodné nejenom pro turisty, ale i pro cykloturisty. Tamní ekosystémy vás jistě ohromí.

Zavítat můžete také do Národního parku Karula Rahvuspark. Ten je situovaný v Karulské vrchovině a k vidění je tu přemíra jezer. Na rozloze 123 kilometrů čtverečních můžete spatřit pestrou faunu a flóru. Národní park Matsalu Rahvuspark je zaměřený především na ochranu ptactva. Národní park Vilsandi Rahvuspark představuje nejstarší blatské chráněné území a Národní park Soomaa Rahvuspark je plný mokřad. Ten naleznete v samotném středu země.

V Estonsku si zkrátka každý přijde na to své. Pro doplnění můžeme ještě uvést sovětský skanzen v Sillamae na pobřeží Narevského zálivu, kde na vás dýchne patřičný duch historie. Vyrazit můžete třeba k zatopenému lomu v Rummu, kde jsou zatopené i zbytky sovětského vězení. U ostrovů pak nesmíme zapomínat ani na druhý největší zvaný Hiiumaa. Kromě panenské přírody si tu udělejte výlet na jeden z nejstarších a stále využívaných majáků Köpu. Výzvou se vám stane i nejvyšší maják v zemi zvaný Tahkuna.

Místní kuchyně

Estonskou kuchyni lze označit jako kuchyni skandinávskou. Setkat se můžete s mixem nejrůznějších pokrmů. Mezi hlavní ingredience patří maso, klobásy, brambory, žitný chléb, zelí, lesní plody, ale také mořské plody. Často narazíte na uzené úhoře a sledě. K oblíbeným estonským pokrmům patří kupříkladu Pirukad, což je kynuté těsto plněné masem. Ochutnat můžete smaženou kotletu v těstíčku, jíž se říká Karbonaad. Pokud budete chtít okusit italské ravioli na estonský způsob, dejte si Pelmeenid. Oblíbené jsou i palačinky zvané Pankoogid. Mezi specialisty patří vepřová pečeně se zelím a bramborem, které se říká Mulgikapsad. Nakonec si můžete dát krvavou klobásu Verivorst.

Pokud byste toho v rámci estonské gastronomie neměli stále dost, co takhle Silgusoust neboli šproty se slaninou a zakysanou smetanou? Ochutnat můžete baltského sledě zvaného Salak nebo se přikloníte k salátu z červené řepy a sleďů. Tomu se v Estonsku říká Rosolje. Co se týče příloh, hodně oblíbená je bramborová kaše Mulgipuder a kaše z hrachové mouky Kama. Jestliže po dobrém obědě rádi mlsáte, pak se nevyhýbejte sladkostem, jakými jsou Kringle, Kohule, Kissell a Mannapuder. Vynikající jsou estonské skořicové a zázvorové sušenky. I v případě nápojů na vás čeká bohatý výběr. V rámci tradice zkuste místní pivo Saku anebo nápoj z piva a zakysané smetany zvaný Opilý kahja. Když budete chtít něco tvrdšího, zvítězí bylinkový rumový likér Vana Tallinn či méně alkoholické pití Kali. Jinak jsou tu populární i ovocné šťávy a víno. Kromě těch dovozových si můžete dát domácí ovocná vína.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Estonsko

    Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé