Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Estonsko

Tartu: průvodce

2°C
Aktuálně
5.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tartu

Tartu je název estonského města. Se svou rozlohou 38,8 kilometrů čtverečních a počtem obyvatel přes 90 tisíc je označováno jako druhé největší město Estonska. V zemi představuje významné politické a finanční centrum. Město si zároveň nese označení intelektuální centrum země.

První zmínky o fungující osadě na tomto místě pocházejí z roku 1030. Název Tartu je využíván od roku 1918. Kromě největšího soudu Estonska je tu i nejstarší univerzita v zemi. Je jí University of Tartu. Na tomto místě se mimo jiné zrodili estonské festivalové písně.

Město Tartu se nachází na známé řece Emajogi. Od hlavního města Estonska je situováno asi 186 kilometrů. Od Rigy je to asi 245 kilometrů. Tartu je oficiálně rozděleno na 17 čtvrtí. Je rodištěm herečky Aino Talvi nebo profesionálního cyklisty Reina Taaramäe.

Co navštívit v Tartu

Toto živé univerzitní město toho má určitě hodně co nabídnout. Vzhledem k tomu, že jde o nejstarší město Estonska, vtáhne vás jistě svou poutavou historií. V rámci návštěvy byste si neměli nechat ujít řadu cílů.

Tím prvním bude například náměstí Raekoja. Z něj doslova čiší malebnost. Právě na tomto místě se kromě příjemných kavárniček nachází i dominantní budova radnice, která pochází z roku 1789. Na první pohled si všimnete jejího barevného exteriéru, jenž je nepřehlédnutelný. Tento objekt nahradil původní radnici zničenou požárem.

Hned poté se můžete přesunout ke Kostelu sv. Jana. Ten patří k dlouhodobým památkám města Tartu a prvopočátky jeho vzniku sahají až do 14. století. V rámci kostela lze obdivovat spoustu terakotových soch, z nichž ty nejstarší se pojí s minulostí až 700 let nazpět.

Výlet si udělejte do čtvrti Soup Town, kde jsou pozůstatky starých dřevěných domů budících velice zajímavou atmosféru. V případě historie města nesmíte minout ani Toome Hill, což je malý kopeček, kde v dřívějších dobách osadníci postavili malé opevnění. To bylo někdy v 7. století. Kolem tohoto místa vedou zajímavé turistické stezky.

Dále to bude určitě zřícenina Katedrály Toomemäe. Ta je považována za jedno z nejvýznamnějších historických míst města Tartu. Její výstavba probíhala mezi 13. a 16. stoletím. V útrobách se nachází třeba muzeum University of Tartu Museum. Ve městě můžete obdivovat památné domy známých a velkých Estonců. Jedním z nich je současná kavárna Vilde Ja Vine, u které se tyčí socha Eduarda Vildeho. Ujít si nenechte ani kouzelné street art umění viditelné na mnoha místech.

Dominantní a známou je pochopitelně univerzita University of Tartu, která byla založena už v roce 1632. Architektonicky nejzajímavější je asi hlavní budova této univerzity. Ve výčtu originalit tohoto estonského města by šlo samozřejmě pokračovat. Je to například starý průmyslový komplex Aparaaditehas, Vědecké centrum AHHAA určené jak pro děti, tak dospělé nebo Obětní kámen. V roce 1990 byl ve městě Tartu postaven kovový památník Cornflower Monument.

Město Tartu není označováno jako vzdělávací centrum pro nic za nic. Kromě univerzity zde objevíte i řadu poutavých muzeí. Je to kupříkladu Estonské muzeum tisku a papíru, Estonské národní muzeum, Muzeum umění Tartu, Muzeum hraček Tartu, Muzeum umění univerzity Tartu, Muzeum buněk KGB, Estonské sportovní muzeum, Poštovní muzeum, Občanské domácí muzeum a Muzeum piva La Coq.

V estonském Tartu si pochopitelně užijete dostatečného množství zeleně. Důkazem toho jsou Botanické zahrady univerzity Tartu. Ty byly založeny v roce 1803 a nachází se zde více jak 6 500 druhů rostlin. Vydat se můžete na procházku k řece Emajogi. Na obou březích jsou malebné parky.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Tartu je připravována řada tradičních receptů, jejichž hlavními ingrediencemi jsou ovoce a zelenina, maso, řepa, brambory, mouka, zelí a různé druhy koření. Hodně oblíbená je tlačenka Sült, pečené vepřové maso se zelím a bramborami, polévka s moukou a kroupami nebo kaše z hrachové mouky a zakysané smetany. Té se říká Kama. Mezi dezerty patří oblíbené skořicové tyčinky, zázvorové sušenky a sladké ovoce. V případě nápojů lze jmenovat pivo, alkoholické likéry a nejrůznější druhy ovocných šťáv.

Jestliže si chcete v Tartu opravdu pochutnat, poznejte některé z podniků zaměřujících se na tradiční kuchyni. Řadí se mezi ně například Restoran Umb Roht, Pussirohukelder, Hansa Tall a Restaurant Polpo. Vynikající pokrm vám připraví i Fii Restaurant, Aparaat a Joyce.

Počasí

Tartu je vzhledem ke svému situování spojováno s vlhkým kontinentálním klimatem. Vliv na to mají teplé proudy od Atlantiku a blízkost k Baltskému moři. Pokud se do Tartu vydáte v létě během července a srpna, průměrné teploty se budou pohybovat v rozmezí 22 °C až 31 °C. Počátek léta je oproti jiným měsícům trochu více deštivější. Zimy jsou zde relativně mírné s průměrné teplotou pod bodem mrazu. Za rok zde spadne dohromady 670 milimetrů dešťových srážek.

Bezpečnost

V estonském městě Tartu si budete připadat bezpečně. Podpoříte to snad pouze tím, že si na frekventovanějších místech budete dávat větší pozor na osobní věci a peníze, protože kapesní zloději řádí po celém světě, i když zde třeba v menším zastoupení. Příjemnou atmosféru města Tartu si vychutnáte i během nočních procházek po hlavních třídách. Při poznávání metropole a blízkého okolí by vám nemělo hrozit nic zvláštního.

Měna

Náklady na dovolenou v Tartu nejsou ničím přemrštěným. Připlatíte si pouze v restauračních zařízeních, jinak ceny v supermarketech jsou blízké těm v České republice. Lepší představu si můžete udělat prostřednictvím níže uvedených řádků.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 21 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 205 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 36 Kč
 • Espresso = 45 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 90 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 100 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 155 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 550 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Estonské město Tartu je od České republiky vzdáleno asi 1 600 kilometrů. V tomto ohledu se vám nabízí dva způsoby dopravy. Tím prvním je jízda osobním automobilem, jejíž délka bude kolem 20 hodin. Pojedete přes Polsko, Litvu, Lotyšsko až do Estonska. Alternativou jsou autobusy. Tam ale počítejte minimálně s jedním přestupem a délkou jízdy asi 26 hodin. Cena jízdenky se pohybuje od 1 600 Kč. Tím nejrychlejším a nejpohodlnějším druhem dopravy se stane letecká přeprava. Z pražského letiště Václava Havla zamíříte na letiště Tartu. Doba letu je zhruba 1,5 hodiny a náklady na letenku začínají na 4 500 Kč.

 • Veřejnou dopravu v Tartu tvoří 15 autobusových linek, z nichž dvě jsou noční.
 • Hodinová jízdenka vás vyjde na 0,83 EUR, jednodenní jízdenka stojí 2,1 EUR.
 • V Tartu funguje také železniční doprava. Využít ji můžete kupříkladu na trase Tartu – Tallin.
 • Pokud zvolíte místní taxi služby, trochu si připlatíte. Své služby zde poskytuje Tartu Taxi, Takso 1210, Flash Tartu OÜ, Tartu Meie Takso a další.
 • Nástupní taxa je kolem 2,8 EUR a cena za jeden kilometr činí v průměru 0,65 EUR.
 • Využít můžete pronájmu automobilu. A to buď přímo na letišti po přistání nebo až v samotném centru města.
 • Cena za půjčení vozu se pohybuje od 1 350 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Estonsko

  Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé