Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Estonsko

Saaremaa: průvodce

2°C
Aktuálně
5.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Saaremaa

Saaremaa je největší estonský ostrov nacházející se v Baltském moři. Hlavní ostrov oblasti Saare County má celkovou rozlohu 2 673 kilometrů čtverečních a žije na něm přes 31 tisíc obyvatel. Z toho asi 13 tisíc obyvatel žije v hlavním městě Kuressaare.

Ostrov má spíše rovinatý charakter, což dokazuje například Sorevská vysočina nebo Západoostrovní vysočina. Ty dosahují malých výšek kolem 54 metrů nad mořem. Na ostrově Saaremaa je kolem 80 jezer, z nichž to největší je Mullutu-Suurlaht s plochou 14,4 kilometrů čtverečních.

Kolem ostrova Saaremaa je několik průlivů. Například Soela väin, Väike väin nebo Rižský záliv. Dále se zde nachází desítky menších ostrůvků, z nichž ty největší se jmenují Vilsandi a Abruka. Saaremaa  je čtvrtý největší ostrov v Baltském moři.

Co navštívit v Saaremaa

Pokud se rozhodnete navštívit tuto ostrovní estonskou dominantu, máte záruku toho, že poznáte to pravé autentické Estonsko. Ostrov je zdrojem mnoha historických objektů, ale hlavně přírodních skvostů a míst určených k relaxaci.

Jako první se zastavte v hlavním městě Kuressaare, kde je situována řada historických památek. K těm významnějším patří bezpochyby Kostel sv. Vavřince a Hrad Kuressaare. Ten pochází ze 13. století a je obehnán vodním příkopem. Jde o jednu z téměř nedotčených středověkých pevností, kolem níž je rozlehlý park. Ten byl budován až v 19. století. Obdivovat budete nejenom hradní interiéry, ale také místní krajské muzeum. To bylo založeno v roce 1865 a pyšní se originálními exponáty spjatými s tímto působištěm. V Kuressaare si nenechte ujít ani městskou radnici, respektive jednotlivé barokní budovy pocházející ze 17. století.

Výlet si udělejte třeba k majáku Sorve Lighthouse na stejnojmenném poloostrově. Ten byl postaven v roce 1646. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 1960. Jeho výška je 52 metrů. Majáků je na ostrově Saaremaa více než dost. Je to například maják Sorve, Kiipsaare nebo Vilsandi. Ten je na stejnojmenném ostrově asi 10 kilometrů od ostrova Saaremaa. Velice originální podívanou je větrný mlýn Angla. V románském stylu se dochovalo pět dřevěných mlýnů, které v dřívějších dobách sloužily pro mletí pšenice.

Originální architekturu můžete obdivovat například u Kostela Nejsvětější Trojice v Ooriku. Jde o pravoslavný kostel, jehož nedílnou součástí je třípatrová hodinová věž. Působivých je také pět věžiček kostela. Nezapomenutelný se stane i jednodenní výlet na Muhu Island, kde stojí za návštěvu Muhuský kostel sv. Kateřiny.

Z přírodních skvostů lze jmenovat Kaaliské krátery. K vidění jich je celkem devět, z nichž ten největší má průměr asi 110 metrů. Překrásný výhled nabízí útes Panga Cliff, ale také Harilaidský poloostrov. Nezapomenutelná bude návštěva jezera Karujärv a chráněného území zvaného Vaika Islands. K dalším zajímavostem ostrova Saaremaa a jeho okolí patří Vesiloo, Vätta Poolsaar, Harilaiu Matkarada, Lake Koigi, Loode Wooded Meadow a pláž Tuhkana Rand.

Vyrazit byste měli i k nejvyšším útesům ostrova, jež nesou název Panga Pank a dosahují výšky 21,3 metrů. Tou nejlepší pláží mimo město bude asi Kuressaare Beach. Jde o krásnou písečnou zátoku. Do historie ostrova Saaremaa vás vtáhne Památník obětem Rudé armády z roku 1941, Památník bitvy u vesnice Tehumardi nebo Památník obětem nacismu. Ke vzdělávacím institucím patří Vojenské muzeum Sorve a Muzeum přírodní historie. Dále je to Zemědělské muzeum Mihkli, Muzeum Johannes & Joosep Aavik a Muzeum Kaali Meteoritics & Limestone Museum.

 

Nakonec si nechte hrad Maasilinnus postavený německými rytíři během 14. až 16. století, užijte si relaxace v některých z místních lázní nebo vyrazte na pověstné cyklostezky kolem Kuressaare. Ty mají délku asi 20 kilometrů. Na ostrově Saaremaa si na své přijdou i pozorovatelé a fotografové ptactva.

Specifika místní kuchyně

Na ostrově Saaremaa si pochutnáte na jednoduché estonské gastronomii. Tu tvoří ingredience jako kysané zelí, brambory, vepřové maso, klobásy, ale i lesní plody a ryby. Mezi oblíbené pokrmy se řadí Karbonaad, Rosolje, Pirukad a Pankoogid. Když budete vyžadovat polévku před hlavním chodem, bude to povětšinou vývar. Naopak, když si budete chtít dát nějakou sladkost, své chuťové pohárky potěšíte dezertem zvaným Kringel, Karask nebo pověstným rebarborovým koláčem. Z alkoholických nápojů vede na ostrově Saaremaa pivo nebo Vana Tallin, což je tmavě hnědý bylinný likér.

Při toulkách po ostrově Saaremaa můžete navštívit mnohé restaurace s vynikající pověstí a lahodnými pokrmy. Patří mezi ně Saaremaa Veski, Kohvik Retro Tänavagurmee, Ku-Kuu Restaurat, Viking Burger, Ristorante la Perla nebo Pub Vaekoda.

Počasí

Zajímá vás, kdy vyrazit na dovolenou na ostrov Saaremaa? Pokud si chcete užít spíše hřejivějšího klimatu, bude to určitě léto. Průměrné teploty se během července a srpna pohybují kolem 22 °C. Ostatní části roku jsou vzhledem k situování ostrova chladnější. Na jaře a na podzim počítejte s rozmezím teplot mezi 11 °C až 17 °C. Nejvíce dešťových srážek spadne pravděpodobně v prosinci, posléze přes zimu, kdy se teploty pohybují mezi -2 °C až 3 °C. S občasným deštěm musíte počítat v průběhu celého roku.

Bezpečnost

Ostrov Saaremaa je na rozdíl od některých vybraných částí Estonska bezpečný. Samozřejmě v hlavním městě vás mohou okrást jako kdekoliv jinde na světě. Proto je dobré nepodceňovat drobnější krádeže na frekventovanějších místech. Nic dalšího vám ale nehrozí. Ve spoustě turistických lokalitách si budete užívat i nočních procházek bez obav.

Měna

Ceny na ostrově Saaremaa se hodně liší podle toho, v jaké oblasti se pohybuje, co a kde nakupujete. Obecně však lze říci, že náklady odpovídají průměru Estonska. Zde je několik příkladů průměrných cen vybraného zboží a služeb.

 • Voda 1,5 litru = 16 Kč
 • Chleba = 25 kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 170 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = od 85 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 80 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Espresso = 45 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 200 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Estonský ostrov Saaremaa je od Prahy vzdálen asi 1 700 kilometrů. Cesta autem je spojena s delší dobou přesunu. V případě autobusu to bude i s přestupy. V lepším případě se na ostrov můžete dopravit za 22 hodin a déle. Takovou cestu si pochopitelně lze zkrátit letadlem. Vždy však počítejte s tím, že budete přestupovat. Jednou z možných variant je let z pražského letiště Václava Havla směrem na letiště Tallin. Tam přestoupíte a s pomocí letecké společnosti Transaviabaltika se dopravíte na letiště Kuressaare. Další alternativou je půjčení automobilu anebo cesta po moři trajektovou dopravou.

 • Po ostrově Saaremaa můžete cestovat s pomocí veřejné dopravy čili autobusů.
 • Mnohem lepší je pronájem automobilu, klidně hned po přistání v Estonku, protože pak budete svými vlastními pány.
 • Cena pronájmu vozu se liší podle místa, ale ceny mohou začínat na 750 Kč za den.
 • S ostrovem Saaremaa funguje dobře trajektová doprava v rámci dalších estonských měst na pobřeží.
 • V hlavním městě Kuressaare si lze půjčit jízdní kolo a projet si místní cyklostezky.
 • Ve velkých městech fungují taxi služby. Nástupní taxa je kolem 2,5 EUR, cena za kilometr cca 0,6 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Estonsko

  Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé