Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Estonsko

Tallinn: průvodce

2°C
Aktuálně
5.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tallinn

Tallinn je hlavním městem Estonska a má rozlohu 159,4 kilometrů čtverečních. Žije v něm přes 430 tisíc obyvatel. Toto přístavní město u Finského zálivu Baltského moře je mnohdy označováno zjednodušeně jako Tallin nebo Talin.

Pokud jde o historickou zmínku o tomto městě, pochází z roku 1154. Dříve šlo o hansovní město, které si prošlo švédským obdobím, ruským obdobním až po znovunabytí nezávislosti, k čemuž došlo v roce 1991. Aktuální pojmenování města se používá zhruba od roku 1536.

S městem Tallinn se pojí řada mezinárodních technologických společností. Vzniká zde asi nejvíce startupů na osobu. Tallinn je na seznamu deseti největších digitálních měst světa a sídlí v něm například Centrum excelence kybernetické obrany NATO.

Co navštívit v Tallinu

Město Tallinn ležící na okraji jezera Ülemiste toho nabízí opravdu hodně. Evropské město kultury z roku 2011 je od roku 1997 součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Navštívit zde můžete spoustu památek a originálních zajímavostí.

Vaše první kroky by v Tallinnu měly směřovat ke Starému městu označovanému jako Vanalinn. Právě zde je historické Radniční náměstí, které svoji roli plní již od 11. století. Na tomto místě stojí například Radniční lékárna z roku 1422. Od této doby funguje v podstatě nepřetržitě. K vidění je i samotná radnice označovaná jako Tallinna Raekoda. Její nepřehlédnutelnou dominantou je věž vysoká 64 metrů, odkud se nachází krásný výhled na náměstí.

Ve Starém městě byste rozhodně neměli minout ani Kostel sv. Ducha, ve kterém je umístěna nejstarší zvonice Estonska, jež vznikla v roce 1483. Dále je to například Dominikánský klášter nebo Městské muzeum. Z dominantních staveb jednoznačně vede Kostel sv. Olafa. Ten disponuje věží vysokou až 124 metrů a byl zasvěcen právě známému králi Olafovi II. Zapomínat nesmíte ani na malebný Kostel sv. Mikuláše pocházející z 15. století. V jeho útrobách jsou často realizovány varhanní koncerty.

Hlavní ulicí Starého města je ulice Pikk tänav. Právě v jejím případě oceníte malebnost celého místa. Míjet budete například Velkou mořskou bránu, Námořní muzeum, věž zvanou Tlustá Markéta a zastavit se můžete v některé z místních kavárniček. Druhou nejoblíbenější ulicí této lokality je Lai tänav, která je mimo jiné označována jako ulice řemeslníků. Nepřehlédnutelné jsou i hradby, které obklopují Staré město a několik dochovaných vězí, jenž jsou jejich součástí.

Další významnou oblastí města Tallinn je vrch Toompea. Právě na něm je situována řada náboženských objektů, odkud se vám naskytne překrásný výhled na město. Obdivovat zde můžete například Katedrálu Alexandra Něvského, která pochází z roku 1900. Její dominantou jsou cibulové kopule a vnější architektura. Za zmínku stojí Kostel Toomkirik, jehož dávná minulost sahá do roku 1219. Jeho úpravy probíhaly v 15. a v 17. století.

Na vrchu Toompea je situován i stejnojmenný hradní komplex. Ten byl vybudován z původního hradu postaveného v roce 1219. Jeho nedílnou součástí je věž s názvem Pikk Hermann. V tomto komplexu se nachází sídlo parlamentu a vlády Estonska. Na vrchu leží známá věž Kiek-in-de-Kök. V ní se nachází Muzeum historie Estonska. Mohutná věž byla zbudována v 15. století.

Užívat si budete také památek mimo hlavní centrum estonského města Tallinn. Je to třeba Muzeum Petra Velikého. Dále je to Tallinnský koncertní sál Lauluväljak, kde se pravidelně konají festivaly. Zavítat můžete do parku Kadriorg, kde je situován barokní kostel. Výzvou se vám stane i Etnografické muzeum pod širým nebem. To se nachází na předměstí Rocca al Mare a vidět zde můžete řadu starých vesnických objektů. Nakonec si nechte městskou část zvanou Pirita. Zde je botanická zahrada, jachtařský přístav, klášter Pirita nebo velká televizní věž zvaná Teletorn. Z ní se vám naopak nabídne překrásný výhled na Staré město.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě jakékoliv restaurace v Tallinnu si určitě pochutnáte na vepřovém mase a rybách, okusíte sílu tamních bylinek, koření a mnohé si užijete i při vyhlášených polévkách či klobásách. Mezi vybrané specialisty patří šproty se slaninou Silgusoust, marinovaný úhoř Marineeritud Angerjas, vepřový jazyk s křenem Keel Hernestega a jídlo připomínající klasické vepřo knedlo, zelo. Tomu se říká Mulgikapsad. K pití můžete vyzkoušet jak místní pivo, tak populární nápoj Kalinebo kefírový nápoj Kama. Mezi dezerty jednoznačně vedou Kringle, Karask a Kissell.

K vyhlášeným restauračním zařízením v Tallinnu patří Cru, Mix, Dominic a Restaurant O. Pokud se chcete zaměřit spíše na tradiční gastronomii, objevíte ji v podnicích, jakými jsou Rataskaevu16, Gloria Wine Cellar a Farm Restaurant.

Počasí

Pro estonské město Tallinn je typické vlhké kontinentální podnebí. Připravit se musíte na teplá a mírnější léta. Zimy budou naopak chladnější a zasněžené. Průměrné teploty v létě jsou kolem 21 °C. Na sluníčku však mohou maxima dosahovat hranice až 30 °C. Kdežto v zimě se bude ručička teploměru pohybovat pod bodem mrazu. Během léta je třeba počítat s dešťovými přeháňkami. V zimě přicházejí pak ty sněhové. Za rok spadne v Tallinnu zhruba 700 milimetrů srážek.

Bezpečnost

Tallinn se potýká s průměrnou kriminalitou, která je vlastní podobným evropským metropolím. Na kapesní krádeže zde narazíte stejně, jako kdekoliv jinde. A to především na přelidněných místech, v prostředcích hromadné dopravy, u památek a podobně. Tam si dávejte pozor na osobní věci a peníze. V noci se raději pohybujte jen po hlavních třídách Tallinnu. Vyhněte se okrajovým čtvrtím a vzdálenějším místům, jakými jsou například Pohja-Tallinn. Žádné přírodní nebezpečí vám ve městě nehrozí.

Měna

Tallinn jako hlavní město Estonska trochu vybočuje z průměrných cen zboží a služeb. A to směrem vzhůru. O nákladech v Tallinnu si můžete udělat bližší představu prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Chleba = 25 Kč
 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 185 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 105 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 100 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Espresso = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 210 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 850 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 34 Kč

Doprava

Vzhledem k tomu, že asi 5 kilometrů od města Tallinn leží letiště Tallinn Lennart Meri, je nejvhodnějším a nejrychlejším způsobem dopravy letadlo. Z pražského letiště Václava Havla seženete letenky od 5 000 Kč, musíte ale počítat s jedním přestupem. Doba takového letu je 3 až 5 hodin. Alternativou je přímý let z Vídně, kdy klesá nejenom průměrná cena letenky na 4 000 Kč, ale zkracuje se i doba letu na 2 až 2,5 hodiny. V okamžiku, kdy dorazíte na letiště Tallinn Lennart Meri, máte několik způsobů, jak se přepravit do města.

 • Autobusová linka č. 2.
 • Tramvajová linka č. 4.
 • Mimo centrum jezdí autobusová linka č. 65.
 • Náklady se pohybují mezi 2 až 4 EUR.
 • Pokud zvolíte místní taxi služby, zaplatíte za cestu 7 až 9 EUR.

Přímo ve městě lze volit tyto dopravní prostředky.

 • Veřejnou dopravu v Tallinnu zajišťují desítky autobusových linek.
 • K dispozici jsou také čtyři tramvajové linky a osm trolejbusových linek.
 • Náklady na jízdné jsou v průměru 2 EUR.
 • Z města vede také železniční spojení do okolních měst a zemí. Hlavním dopravcem je GoRail. 
 • V příměstských oblastech fungují elektrické vlaky. Jejich provozovatelem je Elektriraudtee.
 • Taxi služby ve městě stojí kolem 0,5 EUR za kilometr. Nástupní taxa činí asi 2,5 EUR.
 • Pokud chcete procestovat širší okolí města Tallinn, využijte pronájmu vozu.
 • Přímo na letišti se nachází světové autopůjčovny. Pronájem stojí od 750 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Estonsko

  Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé