Afrika

Guinea: průvodce

28°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
GN flag

Guinea

Hodnocení průvodce: 7.5

Poklidná, krásná a nesmělá. Taková je Guinea rozprostírající se v západní části Afriky. Stát, který vám garantuje, že vás při cestování a poznávání jednotlivých oblastí nebude nic rušit. Dobrodružství na zaprášených cestách, oslnivé výhledy, krásy tamní přírody a divoká zvířata v podobě šimpanzů houpajících se na stromech. Dovolená v Guineji bude tou nejlepší cestou, jíž si naplánujete. Dokážou vám to opuštěné vodopády, drobné vesnice, téměř nenápadné trasy, deštné pralesy a přívětivost tamního obyvatelstva. Guinea je poměrně známá, a přesto mnohými turisty hodně opomíjená, tak neváhejte a změňte to.

Pokud se budete potulovat po území Guinei narazíte na nížiny u pobřeží Atlantického oceánu, ale také na horské masivy uprostřed země. Nejznámějšími vrcholky jsou Futa Džalon s výškou 1 538 metrů nad mořem. Tím nejvyšším bodem je hora Nimba s výškou 1 752 metrů nad mořem. Spousta plochy je zalesněna nebo se na ní vyskytuje mangrovníkový porost. Za zmínku stojí i dvě dominantní řeky Gambie a Senegal.

Co navštívit v Guineji

 

V přítomnosti Atlantického oceánu není o čemkoliv zdlouhavě pochybovat. Zde jednoznačně budou vést vodní hrátky a poznávání podmořského světa. Ve městech můžete okusit atmosféru tradičních trhů a při přesunu do vnitrozemí? Tam jednoznačně vede vysokohorská turistika, cyklistika a výlety do pralesů. Díky vhodnému průvodci můžete poznat ty největší krásy Guineje.

Objevování této země může započít v hlavním městě Conakry, kde načerpáte především atmosféru tamního života a užijete si kulturní zážitek. Velký důraz je zde kladen na tradice a hudbu, která vás bude doprovázet na každém kroku. Ve městě se nachází přístav. A co všechno byste tu měli vidět? Je to třeba Grande Mosquée de Conakry, National Museum of Guinea, katedrála Sante Marie, Tombo Island a Ile Tamara. V rámci náboženských objektů nesmíte vynechat ani Mosquée Turque de Koloma.

Mezi další populární města Guineji patří Labé, kde nebudete mít o pořádný ruch a patřičnou dávku historie žádnou nouzi. Navštívit lze spoustu rukodělných obchodů s nejrůznějším sortimentem, včetně místního muzea. K těm větší městům se řadí i Kankan, v němž jsou situovány nejstarší mešity v zemi. Město je spojeno také s mangrovníky. Za zmínku stojí ještě menší městečka Kindia a Mamou.

V Guineji si budete primárně užívat přírodních zajímavostí. U města Kindia navštivte vodopády Kilissi. Podobné se nachází i u města Dalaba. Populární je zde trek směřující od vodopádů Kambadaga Falls k vodopádu Kinkon. Délka této pěší trasy je kolem dvaceti kilometrů a okolí řeky Koukolo si užijete díky tamní rozmanitosti. Patříte-li k milovníkům vodních ploch, určitě nevynechte ani pláže Cap Verga rozprostírající se u města Boffa v západní části Guineje. Krásné pláže jsou mimo jiné i u města Conakry. Vyhledávané jsou především lokality Sobane a Bel Air.

Za návštěvu určitě stojí hornatá oblast Fouta-Djalon, kde můžete absolvovat spoustu záživných túr. Zastavit se můžete v malé vesničce Mali a zapomínat pochopitelně nesmíte ani na Mout Loura. Nejvyšší horu této oblasti s výškou 1 573 metrů nad mořem. Ekoturisté pak mohou vsadit na místo známé jako Sabolan.

Guinea je také plná národních parků a přírodních rezervací. Pokud toužíte po krásách u pramene řeky Niger, zavítejte do Národního parku Horní Niger známého jako National park of Upper Niger. Pozorovat tu budete šimpanze, slony, buvoly a další zvířata. Krásná je také tamní část národního parku Niokolo-Badiar, kde naopak převládají savany. Mezi tamní živočichy patří hlavně lvi, antilopy a leopardi. Kapitolou samou o sobě je Přírodní rezervace Mount Nimba, která je zapsána na seznamu UNESCO. Nachází se u Pobřeží Slonoviny a dominantními živočichy jsou tu šimpanzi.

Nakonec neopomínejte ani na souostroví Iles de Los poblíž hlavní metropole Guineji. Nachází se tu řada ostrůvků, kam se můžete vydat s místními na lodích. Užívat si budete relaxaci na písečných plážích u Atlantiku, ale také pozorování vodních živočichů. Za zmínku jistě stojí ostrov Ile Kassa a souostroví s názvem Tristão. Jak vidno, i taková Guinea dokáže nabídnout přemíru krásných míst a spoustu dobrodružných zážitků.

Místní kuchyně

V rámci guinejské gastronomie se připravte na vysokou míru pohostinnosti. Pochutnat si můžete na spoustě tradičních pokrmů, jejichž součástí je řada tamních ingrediencí. Jsou to například jáhly, maniok, čirok, rýže a speciální omáčky ze zeleniny. Pokud jejich chuti nepodlehnete, spousta restauratérů vám nabídne jako alternativu speciální jogurtovou omáčku. Vlivem náboženství na vepřové maso narazíte pouze sporadicky. Mnohem více je konzumováno maso kuřecí a ryby. Připravte se také na to, že pokud přijmete pozvání na oběd, nejčastěji budete jíst z jedné misky. To je zkrátka tradiční zvyk. Někdy to bývá dokonce jen jednou lžicí.

A jaké jsou guinejské pokrmy, které byste při návštěvě této destinace měli určitě ochutnat? Je to kupříkladu národní pikantní pokrm z marinovaného kuřecího masa zvaný Yassa. Dále je to oblíbená rýžová směs Jollof rice nebo placka z tofu známá jako Fou fou. V Guineji si pochutnáte i na speciální arašídové omáčce Maafe a nemusíte se vyhýbat ani smaženým rybám Konkoé. Na trzích a v restauracích jsou připravovány smažené batáty, plantainy a vařené mango. Pokud si chcete dopřát něco sladkého, okuste dýňový koláč. Z pečiva jednoznačně vede Tapalapa, což je obdoba námi dobře známé bagety. A jak je to s nápoji v Guineji? Velkou oblibu tu má zázvorový džus a ibiškový nápoj Jus de bissap. V nemuslimských oblastech můžete ochutnat palmové víno.

 

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce