Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Irsko

Cork: průvodce

17°C
Aktuálně
9.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Cork

Město Cork leží ve stejnojmenném hrabství v Irsku. Jde o největší město provincie Munster a zároveň o druhé největší město Irské republiky. Dokazuje to velikost 187 kilometrů čtverečních a přes 125 tisíc trvale žijících obyvatel.

Město Cork vzniklo v šestém století, a to nejprve v podobě misionářské osady, kterou založil sv. Finbarr. Město se z ní stalo teprve až v letech 915 až 922, a to i díky severským vikingům. Název města Cork pochází z výrazu Corcach, což v překladu znamená bažina.

Toto historické město leží nedaleko moře, konkrétně u řeky Lee. Místní doky vedou směrem k Lough Mahon. Tato původně klášterní osada se vypracovala na historické a kulturní centrum široko daleko. Pochází odsud takové osobnosti, jakými jsou herec Cillian Murphy, atletka Derval O´Rourkeová a bývalý fotbalista a trenér Roy Keane.

Co navštívit v Corku

Cork si zakládá na tradicích a své nesmazatelné historické stopě, což dokazuje řada budov. Mezi těmi starými pochopitelně najdete i spoustu moderních. Spojit zde můžete kulturní akce s dokonalými přírodními scenériemi.

Nepřehlédnutelnou dominantou města jsou dvě katedrály. Tou první je Katedrála sv. Marie a sv. Anny, jež byla vysvěcena v roce 1808. Druhou katedrálou je Saint Fin Barre´s Cathedral, jejíž dokončení proběhlo v roce 1879. Obě katedrály se pyšní nádhernými exteriéry a interiéry.

Hlavní ulicí města je St. Patrick´s Street, která byla naposledy upravena v roce 2004, a od té doby byla již dvakrát vyhlášena nejlepší nákupní ulicí celého Irska. Tuto hlavní nákupní tepnu Corku můžete pochopitelně spojit s pohledem na historickou architekturu. Dalšími podobnými ulicemi jsou Grand Parade a South Mall.

Pokud budete hledat tu nejznámější budovu ve městě, vaše kroky musí směřovat do severní části, kde se nachází Kostel sv. Anny. Ten byl budován v letech 1722 až 1726 a jeho situování je na kopci. Díky tomu se vám dostane překrásného výhledu směrem k řece Lee. Nejstarší obydlenou budovou ve městě je Skiddy´s Almshouse, jejíž stavba probíhala mezi roky 1717 až 1719. Objekt ve tvaru písmene L byl v šedesátých letech 20. století zachráněn před demolicí.

Za podívanou stojí také radnice v Corku, která je situována na místě původní budovy, jejíž demolice proběhla v roce 1920. Základní kámen této radnice byl položen v roce 1932. Pozoruhodná je především její vápencovitá architektura.

Ve městě Cork byste si neměli nechat ujít ani hvězdnou tvrz zvanou Elizabeth Fort ze 17. století. Ta se nachází na místě zvaném Barrack Street. Původně obranné opevnění měnilo postupem času svůj účel využití. Od roku 2014 jsou zdi této pevnosti přístupné také veřejnosti. Dále můžete navštívit Christ Church na South Main Street nebo dejte přednost Cork Opera House. Ta byla postavena v roce 1855 a poslední renovace proběhla v roce 2003. Mezi zajímavosti irského města patří University College Cork, ale také tradiční anglický trh v centru města. I ten je populární turistickou atrakcí, jež má své osobité kouzlo.

Když navštívíte Cork, musíte se zastavit také u dvou významných pivovarů. Tím prvním je Beamish a Crawford založený v roce 1792. Druhým je Murphy´s Irish Stout. Čeká tu na vás i spousta přírodních míst, jakými jsou jezero Lough, centrální park Bishop Lucey Park vytvořený v roce 1985 a také Fitzgeraldův park v západní části Corku.

Specifika místní kuchyně

V Corku si pochopitelně pochutnáte na tradiční irské kuchyni, jejímž základem jsou z velké části brambory, skopové, hovězí a jehněčí maso, včetně cibule, zelí a kapusty. Určitě zde ochutnáte pověstný irský guláš Irish Stew, bramborové placky Boxty a jehněčí kotlety s vyhlášenou mátovou omáčkou. Kromě místního piva nevynechejte ani chvilku při lahodné irské kávě, která je doplněna o irskou whisky. Dokonalé sladění chutí.

Milovníci tradiční kuchyně by měli vyrazit do podniků jakými jsou Maeket Lane, The Fish Wife, The Square Table a Quinlans Seafood Bar. Pokud dáváte přednost luxusním restauracím a nezapomenutelnému gastronomickému zážitku, vydejte se do Paradiso, Perrotts Garden Bistro nebo do Greenes Restaurant.

Počasí

Proměnlivé a mírně oceánské klima, přesně tak lze charakterizovat počasí v Corku. Teploty ve městě jsou spíše nižší a odpovídají irskému průměru. To znamená, že přes den v létě bude kolem 18 °C až 23 °C. Zimy jsou na rozdíl od České republiky mírnější, takže denní průměr se bude pohybovat v rozmezí 5 °C až 8 °C. Čím počasí v Corku rozhodně vyniká, jsou dešťové přeháňky. Ty jsou celkem nevyzpytatelné a průběžné během celého roku. Jejich celkový úhrn je přibližně 1 300 milimetrů za rok. Nejdeštivějším obdobím je pravděpodobně podzim a zima.

Bezpečnost

V irském městě Cork se určitě nemusíte čehokoliv obávat. Jde o místo s nízkou kriminalitou a přívětivostí tamního obyvatelstva. I přesto si dávejte pozor na své osobní věci a cennosti na místech s větším počtem lidí, kde může hrozit riziko krádeže, a to spíše od ostatních turistů. Irové jsou milovníci svého piva, takže v nočních hodinách můžete potkat opozdilce vracející se vláčným krokem z taverny domů. Nic neobvyklého vás při nočních procházkách v hlavních částech Corku ale nepřekvapí.

Měna

Za zboží a služby ve městě Cork si určitě připlatíte. Ceny jsou totiž vyšší nežli v České republice a podléhají spíše cenotvorbě vlastní pro celé Irsko. Abyste si udělali představu o průměrných nákladech na vybraný sortiment, níže uvádíme několik příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 35 Kč
 • Chleba = 45 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kategorie = od 250 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Espresso = 55 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 130 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 130 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 200 kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 37 Kč

Doprava

Irské město Cork je od České republiky vzdáleno asi 2 000 kilometrů. Právě kvůli tomu je lepší využít leteckou dopravu nežli vyrazit po souši, potažmo po moři. Přistávat budete na druhém největším letišti Irska, kterým je letiště Cork nacházející se asi 7 kilometrů od města. Přímé linky bohužel z Česka nelétají, takže musíte počítat s přestupem. Díky tomu se doba letu může posouvat až k pěti hodinám. Nejnižší ceny letenek začínají na 2 500 Kč, ty průměrné jsou zhruba dvojnásobné. Z letiště do města vyrazte prostřednictvím autobusové linky č. 226 a č. 226A. Cena jízdného bude 2,8 EUR a za 20 minut se octnete v centru. Taxi z letiště do centra Corku vychází asi na 20 EUR.

 • Ve městě Cork lze využívat veřejnou autobusovou dopravu.
 • Příměstské autobusy jezdí také na letiště a do okolí.
 • Z terminálu Parnell Place odjíždí dálkové autobusy do větších města Irska.
 • Kromě autobusové dopravce Bus Éireann zde působí i ti soukromí. Jsou to například Dublin Coach, Irish Citylink a Aircoach.
 • V Corku fungují dvě tramvajové sítě a nechybí ani železniční doprava.
 • Při využívání místních taxi služeb počítejte s cenou 2 EUR za kilometr. Nástupní taxa se pohybuje kolem 4 EUR.
 • Pokud budete chtít cestovat mimo město Cork, půjčte si automobil. Cena pronájmu je od 2 000 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Irsko

 • Brooks
  Irsko - Dublin
 • Hilton Garden Inn Dublin Custom House
  Irsko - Dublin
 • od 14 341 Kč
  Cassidy´s
  Irsko - Dublin
 • od 12 968 Kč
  Jurys Inn Parnell Street
  Irsko - Dublin
 • od 17 833 Kč
  The Belvedere
  Irsko - Dublin
 • od 15 238 Kč
  Castle (Cork)
  Irsko - Dublin
 • Buswells Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Croke Park Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Westin Dublin
  Irsko - Dublin
 • Clontarf Castle
  Irsko - Dublin
 • Stauntons On The Green
  Irsko - Dublin
 • od 14 297 Kč
  Maldron Parnell Square
  Irsko - Dublin

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé