Irsko - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Irsko: průvodce

21°C
Aktuálně
9.8°C
Průměrně

Irsko

Hodnocení průvodce: 9.5

Irsko se po návštěvě mnohých turistů stává jejich nejkrásnější zemí světa. Malý ostrov s velkou pověstí. Tak by šel charakterizovat druhý největší Britský ostrov, jehož scenérie jsou jako vystřižené z pohlednice. S touto zemí se pojí dlouhá historie sehrávající významnou roli. Taková pomyslná kulturní studna, do níž s velkou radostí spadnete. Dovolená v Irsku se pro vás stane zážitkem. Tradiční slavnosti, jedinečná nátura místních obyvatel, spousta oblastí s překrásnými pamětihodnostmi a příroda. Rozmanitá, posetá nejrůznějšími ruinami a dech beroucí. Irsko si pro vás připraví ty nejkrásnější výhledy pod sluncem, jež budou doplněny o mořskou hladinu.

A té je kolem Irska více než dost. Dokazuje to Atlantický oceán, Svatojiřský průliv, Irské moře a Keltské moře. Na většině území Irska najdete především vřesoviště. Nechybí však ani spousta vodních ploch. Typicky řeka Shannon a jezero Lough Ree. Mezi významná pohoří tohoto ostrova patří Wicklow Mountains a Macgillycuddy´s Reeks. Nejvyšším vrcholem je Carrauntoohil se svou výškou 1 041 metrů nad mořem. Irsko je zemí, která rozšíří vaše cestovatelské obzory.

Průvodce pro oblíbené destinace: Irsko

Co navštívit v Irsku

Do Irska můžete vyrazit za nejrůznějšími cíli. Jedním z nich bude například zábava. Zajít si můžete do některé z pověstných irských hospůdek, kde načerpáte tu správnou atmosféru a poznáte opravdový charakter Irů. Hodně oblíbené jsou slavnosti, ať už jde o kulturní, společenské nebo hudební akce. Při cestách do Irska jednoznačně vede poznávání této úchvatné země. To znamená nejrůznější turistické výlety, cyklistické toulky a treky.

Jestli je nějaká země spjata a patřičným kusem historie a staré architektury, pak je to Irsko. Poznávání této destinace můžete započít třeba v samotném Dublinu. V hlavní metropoli, kde se tyčí nejenom známá katedrál sv. Patrika. Tohle město funguje od roku 1191 a za tu dobu na jeho území vyrostlo mnoho památek. Je to nejstarší irská univerzita Trinity College, katedrála Christ Church, ale i Dublinský hrad.

Ostatně hradů a hradních komplexů je v Irsku více než dost. Co byste řekli třeba na hrad Bunratty pocházející z 15. století? Jeho nedílnou součástí je také Bunratty folk park, kde můžete vidět další repliky starých budov. Čas si udělejte na areál zvaný Rock of Cashel. V tomto komplexu leží opatství Hore Abbey ze 13. století, ale i věž dosahující výšky 28 metrů. Ještě starší je místní kaple Cormac ´s Chapel z 12. století. Jestliže byste rádi viděli ten největší normanský hrad na území Irska, zamiřte na hrad Trim s jeho rozlohou 30 tisíc metrů čtverečních. Hrad byl postaven v roce 1173. Jeden z pozoruhodných hradů se nachází i ve městě Gallaway a jmenuje se Church of St. Nicolas a pochází ze 14. století. Poznávání irské středověké historie na vás čeká i ve vesničce Glendalough, kde stojí klášterní komplex založený už v 6. století.

Podobných zajímavostí ukrývá Irsko více než dost. Koho by neokouzlily takové hrobky v Brú na Bóinne? Konkrétně jde o hrabství Meath a hrobky Dowth, Knoowth a Newgrange. Z pohledu historie budete odkázáni do 4. století před naším letopočtem. Mnohé cestovatele láká i klášterní komplex ze 6. století ležící na ostrově Skelling Michael. Vydat se na něj můžete z místa Portmagee.

Kapitolou samou o sobě je pak Národní park Killarney, který představuje úchvatné přírodní dědictví. Obdivovat můžete jezera Lough Leane a Upper Lake, vydat se lze k rodinnému sídlu Grosvenorů nebo se zastavíte u pohoří Purple a Shehy. Vyhledávaným je i Národní park Glenveagh, kde stojí stejnojmenný hrad, tyčí se vrchol Slieve Snaght a leží jezero Lough Veagh. Tohle přírodní dědictví Irska pak zakončují Moherské útesy s výškou přesahující hranici dvě stě metrů. K vidění jsou od Hag´s Head až po O’Brienovu věž.

Kdyby vám tohle všechno bylo náhodou málo, Irsko si zamilujete i pro jeho ostatní unikátní místa. Co takové město Sligo? Když už se budete procházet po ulici O’Connell Street, můžete si naplánovat výlet k mohyle na vršku Knocknarea nebo navštívíte Carrowmore Megalithic Cemetery. Opakem historie se vám stane moderní architektura, kterou spatříte v již zmiňované hlavní metropoli. Je to The Spireo of Dublin neboli kužel přesahující výšku 121 metrů. I takové protiklady jsou Dublinu vlastní.

Zábava v Irsku nabývá spousty podob. Někdo vsadí na irské zábavní parky, jakými jsou Loughcrew Adventure Centre, Funtasia Waterpark, Tramore Amusement Park a Bundoran Waterworld & Adventure Park. Jiného naopak osloví možnost nekonečného nakupování a nočního života. Popřípadě se do Irska vyplatí vyrazit během některého ze svátků, kdy probíhají nejrůznější oslavy. Tím největším svátkem je tu určitě Den svatého Patrika připadající na 17. března.

Místní kuchyně

Pokud se zahledíte do nabídky irské kuchyně, jistě vaší pozornosti neujdou takové ingredience, jakými jsou kapusta, brambory, zelenina a výběr ze skopového, hovězího a jehněčího masa. Vzhledem k tomu, že je Irsko omíláno také několika moři, jasně vedou mořské plody. Nejznámějším irským pokrmem bude pravděpodobně Irish stew, což je speciální guláš z jehněčího masa. Hodně populární je také bramborová kaše s mladou cibulkou Champ, vařené brambory s kapustou Colcannon, jehněčí kotlety s mátovou omáčkou a směs brambor, klobás, cibule a slaniny označovaná jako Coddle. V Irsku byste neměli zapomínat ani na originální pochoutky, jež tvoří kvasnicový chléb se sušeným ovocem Barm brack a tradiční irský chléb Soda bread. V tomto ohledu si každý přijde na to své.

Připravte se na to, že v Irsku jsou snídaně obvykle od 7 do 10 a oběd je od 12 do 14 hodin. Čas večeří bývá nejčastěji po 18 hodině. Pokud chcete doslova podlehnout irské kuchyni, potom kromě výše uvedených jídel vsaďte ještě na pečenáče Kippers, irské houstičky Scones, jídlo ze slaniny, brambor a zelí Bacon and cabbage a opečené plátky slaniny Rasher. Z pohledu nápojů k Irsku neodmyslitelně patří irská káva, která je poměrně silná a podává se se smetanou nebo šlehačkou. Ochutnejte i lehčí alkoholický nápoj Cider nebo silnější pálenku Poitín. K Irsku samozřejmě patří také pivo, což dokazují puby v každém městě a vesnici. Nejznámější značkou je Guinness. S Irskem se pojí také whisky. Mezi nejpopulárnější značky se řadí Jameson a Tullamore Dew.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Irsko

 • Brooks
  Irsko - Dublin
 • Hilton Garden Inn Dublin Custom House
  Irsko - Dublin
 • Cassidys Hotel
  Irsko - Dublin
 • Jurys Inn Parnell Street Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Belvedere Hotel
  Irsko - Dublin
 • Castle Hotel
  Irsko - Dublin
 • Buswells Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Croke Park Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Westin Dublin
  Irsko - Dublin
 • Clontarf Castle
  Irsko - Dublin
 • Stauntons On The Green
  Irsko - Dublin
 • Maldron Hotel Parnell Square
  Irsko - Dublin

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé