Westport - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Irsko

Westport: průvodce

12°C
Aktuálně
9.8°C
Průměrně

Westport

Westport je irským městem nacházejícím se v provincii Connacht hrabství Mayo. Město s počtem obyvatel kolem 5,5 tisíce je situováno v západní části země při ústí řeky Carrowbeg River. Nejvyšším bodem v okolí Westportu je vrchol známý jako Croagh Patrick s výškou 764 metrů nad mořem.

Historie města se začala psát přesně v roce 1780, kdy bylo založeno. Byl to John Brown, který původní obec přemístil na jiné místo, aby mohl rozšířit své panství, a tak založil Westport, kam několik stovek obyvatel přestěhoval. Poté docházelo k rozvoji města.

S irským městem Westport se pojí jedna zásadní přednost, a to je označení nejčistší a nejupravenější město Irska. Speciálního ocenění Irish Tidy Towns Competition se Westportu dostalo v roce 2001, 2006 a 2008. Také The Irish Time označil toto místo jako nejlepší pro život v krásném Irsku, a to v roce 2012. O útulnosti města tedy není nutné pochybovat.

Co navštívit ve Westportu

Irské město Westport vám nabídne od každého kousek. Na jedné straně to budou historické atrakce a památky, na té druhé vynikající gastronomie, možnost nejrůznějších aktivit, zábavy a v neposlední řadě i nakupování.

Jestliže se Westport a jeho blízké okolí rozhodnete poznávat nejprve z pohledu historie a působivých míst, máte na výběr. Začít můžete například u kulaté věže zvané The Round Tower, která je mnohdy označována jako Cloigtheach neboli zvonice. A vzhledem ke tvaru stavby je to celkem příznačné. Dalším historickým objektem je Kostel Nejsvatější Trojice, jež byl budován v roce 1869 jako náhrada za původní stavbu z roku 1797. Dominantní věž, verandy na západní stranu, irský pozlacený kříž a mnohé další prvky jistě neuniknou vašemu zájmu.

V rámci náboženských objektů je třeba neopomíjet ani na kostel Panny Marie, v němž na vás dýchne opravdová minulost tohoto místa. Kostel byl budován ve dvou etapách. Ta první probíhala v roce 1928 a ta druhá v roce 1958. Kostel nahrazoval starší novogotický kostel z roku 1831. Zajímavou podívanou je Kilgeever Abbey, což jsou pozůstatky malého nezastavěného kostela. Nachází se zde hřbitov a svatá studna. 

Pokud byste byli lační po dalších historických objektech, naplánujte si výlet do Kylemore Abbey, což je benediktinský klášter pocházející z roku 1920. Monumentální stavba v hrabství Galway, s níž se váže dlouhá a zajímavá minulost. Ohromují je například místní zděná viktoriánská zahrada. O historii Westportu vám může mnohé prozradit také Clew Bay Heritage Center, což je mimo jiné i centrum památek Clew Bay. Zde nahlédnete na zvyklosti, tradice a místní historii.

Ochuzovat se ovšem nemusíte ani o nadčasové stavby, jakou je třeba svatyně Knock Shrine. Zde jsou organizovány bohoslužby, mše a nejrůznější akce. A pokud byste chtěli poznávání spojit s relaxací a zábavou, jež nadchne především děti, zavítejte do Westport House And Pirate Adventure Park. Na jednom místě můžete spatřit nejenom nekrásnější historický dům široko daleko, ale užijete si spousty dobrodružství v zábavním parku.

Milovníci přírody by si měli naplánovat výlet z Westportu na nejposvátnější horu Irska, kterou je Croagh Patrick, kam vedou nejrůznější poutní trasy. Výzvou se vám stane i Národní park Ballycroy v oblasti pohoří Owenduff. Jde o jedno z největších rašelinišť Evropy rozkládající se na ploše 117,79 kilometrů čtverečních.

Vzhledem k tomu, že se zde nachází přístav, můžete si vyzkoušet rybaření nebo si užijete projížděk na lodích. Dále vede golf, turistika, jízda na kole, na koni a v neposlední řadě je to šnorchlování na podvodní stezce zvané The Blueway. Milovníci nakupování si zvolí oblasti, jakými jsou Westport Country Market, Westport Shopping Centre a Westport Food & Craft Market.

Specifika místní kuchyně

Při objevování místní gastronomie jistě neminete řadu irských jídel, která jsou pro tuto oblast, potažmo celou zemi zcela vlastní. Určitě to bude jehněčí maso se zeleninou Stew, irský guláš zvaný Coddle a přemíra ryb připravovaných na nejrůznější způsoby. Vždyť se nacházíte na pobřeží. V rámci nápojů budete vybírat mezi tradičními čaji nebo místním pivem. Ve Westportu lze samozřejmě ochutnat také oblíbenou whisky nebo likér Baileys.

V případě klasických restaurací lze rozhodně doporučit podniky jako The Tavern Bar & Restaurant, Sol Rio Restaurant, La Fougére Restaurant, Torrinos Italian Restaurant, Cosy Joes, Cronin´s Sheebeen a The Nephin Restaurant. Milovníci kávy by měli zavírat do kaváren typu Leafy Greens Cafe, Ring´s Bistro, Willow Cafe Tea Room, O´ Cees Coffee Shop a Just Baked. Když budete chtít vyrazit na drink a užít si atmosféru irských hospod, zavítejte do Matt Molloy ´s, M. J. Hoban´s, The Porte House´s Bar nebo Macbride´s Bar.

Počasí

Ve Westportu si užijete klasické irské podnebí, které vás bude doprovázet kdykoliv během roku. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 18 °C. Na jaře a na podzim to bude pochopitelně méně, v rozmezí 13 °C až 15 °C. Měsíce červenec a srpen patří k více deštivým, i když ve Westportu prší v podstatě v průběhu celého roku. Počasí je v tomto směru hodně proměnlivé, takže i na to se připravte při plánování nejrůznějších výletů. Naopak zimy jsou ve městě celkem mírné a průměrné teploty se drží na hranici 8 °C.

Bezpečnost

Westport je nejenom jedním z nejčistších měst Irska, ale také bezpečným místem pro trávení nezapomenutelné dovolené. Kriminalita je zde na nízké úrovni. To ovšem neznamená, že si nemusíte dávat pozor na své osobní věci na místech, kde je větší koncentrace lidí. Ve městě se nemusíte bát ani ve večerních hodinách a užijete si procházky překrásným centrem a na oblíbených místech. Při plánování výletů do přírody a po okolí nepodceňujte deštivé počasí a buďte dostatečně opatrní.

Měna

Náklady na dovolenou ve Westportu pochopitelně odpovídají průměrným cenám v Irsku. Připraveni buďte na to, že si za řadu věcí oproti České republice rozhodně připlatíte. Zde je několik orientačních cen uváděných pro představu.

 • Voda 1,5 litru = 30 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 125 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 120 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Espresso = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Vzhledem k tomu, že je město Westport situováno v západní části Irska, vzdálenost od Prahy je přes dva tisíce kilometrů. Tu nejlépe překonáte prostřednictvím letecké dopravy. Nejbližším letištěm je Ireland West Airport, kam se můžete z letiště Václava Havla dopravit s několika přestupy za dobu kolem 6 hodin. Letiště Ireland West Airport se od města nachází asi 50 minut jízdy. Popřípadě zvolíte jiné větší letiště v Irsku s přímým letem, například Dublin a odtud do Westportu dojedete vlakem či autobusem. Z letiště v Dublinu je to do Westportu asi 3,5 hodiny. Z dalšího blízkého letiště Shannon je to do Westportu 2 hodiny.

 • Westport představuje konečnou větev dlouhé železnice Castlebar – Westport.
 • S pomocí železnice se můžete dostat do Dublinu a zpět.
 • Své služby zde provozuje společnost Midland Great Western Railway.
 • K běžné dopravě můžete využívat místní autobusové linky.
 • Ve městě fungují i taxi služby – Ollies Cabs & Minibus Hire, McGing Taxi & Minibus Service, Westport Taxis a další.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Irsko

 • Brooks
  Irsko - Dublin
 • Hilton Garden Inn Dublin Custom House
  Irsko - Dublin
 • Cassidys Hotel
  Irsko - Dublin
 • Jurys Inn Parnell Street Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Belvedere Hotel
  Irsko - Dublin
 • Castle Hotel
  Irsko - Dublin
 • Buswells Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Croke Park Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Westin Dublin
  Irsko - Dublin
 • Clontarf Castle
  Irsko - Dublin
 • Stauntons On The Green
  Irsko - Dublin
 • Maldron Hotel Parnell Square
  Irsko - Dublin

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé