Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Irsko

Galway: průvodce

12°C
Aktuálně
9.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Galway

Galway je městem nacházejícím se v Irsku. Konkrétně v provincii Connacht na řece Corrib. Ve městě o velikosti zhruba 54,2 kilometrů čtverečních žije necelých 80 tisíc obyvatel. Kolem města se nachází stejnojmenné hrabství. Galway je v obležení zálivu Galway Bay a místního jezera.

První zmínky o irském městě Galway sahají do roku 1124 do doby krále Connachta. Právě zde v těchto místech začala růst osada, která se postupem času přeformulovala do podoby města. Původ názvu města vychází ze slova Gaillimhe neboli Dún Gaillimhe, což v překladu znamená pevnost Gaillimhe.

Město nabízí řadu zajímavých míst a mimo jiné se proslavilo v písni slavného irského zpěváka Eda Sheerana. Jde o píseň Galway Girl. Město Galway je známé jako kulturní srdce Irska, k čemuž přispívá řada tamních festivalů.

Jaké nabízí Galway památky a zajímavosti?

Co navštívit v Galway

Město jako takové si vás podmaní kulturou, uměním, sportovními aktivitami a v neposlední řadě spoustou zajímavostí a památek. Právě níže uvedená místa ve vás navodí tu správnou irskou atmosféru se vším všudy.

Začít můžete hned na hlavním náměstí označovaném jako Eyre Square. Zde se uvelebte v přírodním parku s názvem Kennedyho park. Ano, jak správně tušíte, jde o pojmenování po americkém prezidentovi, který se zde v minulosti zastavil.

K významným stavbám patří například kolegiátní kostel sv. Mikuláše pocházející z roku 1320. Během své existence byl kostel využíván také jako stáje, a to za doby Cromwella. Odtud se vydejte k nejznámějšímu domu ve městě Galway, kterým je Lynch´s Castle. Tento městský hrad v současné době obývá banka. Nedaleko se nachází Lynch Memorial Window. Místo, jež přiživuje starou legendu o tom, jak stejnojmenný starosta nechal popravit svého syna.

V Galway byste měli rozhodně navštívit katedrálu Panny Marie vysvěcenou v roce 1965. Známá je také místní univerzita vystupujcí pod zkratkou NUI Galway neboli National University of Ireland Galway. K vidění jsou zbytky hradu Menlo nebo stylový Hotel Meyrick z roku 1845.

Zavítat byste měli i do nestarší části města zvané Claddagh, kde je například farní kostel sv. Marie a zbytky staré doškové obce. Na Lower Abbeygate Street vás čeká The Browne doorway nebo dáte přednost The Hall of the Red Earl neboli Halla a larla Rua. Starý fragment pocházející z 13. století.

Ve městě Galway navštivte muzeum v podobě Galway City Museum, kde jsou vystaveny nejenom staré artefakty, ale také věcí z městského života, fotografie, dokumenty a mnohé další prvky. V tomto směru lze jmenovat i Galway Arts Centre. K podívání vybízí The Nora Barnacle House Museum. V Galway je situován hřbitov Fort Hill Cemetery, který patří k hodně starým a jsou zde pochovány známé osobnosti. Třeba Michael Bodkin a Michael Feeney.

Galway je bezpochyby městem kultury a mimo jiné také filmu, což je stvrzeno značkou UNESCO. V centru můžete navštívit divadlo v irském jazyce nebo zavítáte na některý z pravidelných koncertů. Ty se mimo jiné konají také v náboženských objektech. Město je centrem tradiční irské hudby. Mezi populární festivaly se řadí Galway Film Fleadh, Festival staré hudby, Mezinárodní festival literatury, Galway Garden Festival a Baffle Poetry Galway Aboo Haloween Festival.

Město zažívá i rozmach sportovních aktivit a nabízí v tomto směru značnou podívanou. Od golfu, rugby, až po plavání, plachtění, veslování a dostihy chrtů.

Specifika místní kuchyně

Pokud si naplánujete dovolenou v irském městě Galway, čekají vás znamenité gastronomické hody. Třeba v podání pokrmu Black Pudding neboli speciálního jelítka. Oblíbené jsou vařené bramborové noky Crubeens a masový koláč Shepherd ´s Pie. Místní si pochutnávají na tenkém bramborovém chlebu Potato Bread nebo sodovém chlebu zvaném Soda Bread. Mezi tradiční nápoje zde patří rozhodně kvalitní irská káva a pivo.

Při návštěvě města Galway si udělejte chvilku a navštivte místní podniky jako The Quay Street Kitchen, John Keogh´s Gastropub, Oscar´s Seafood Bitro a Blakes Bar. V okamžiku, kdy si budete chtít dopřávat luxusnějších pokrmů, zvítězí u vás restaurace typu West Restaurant, Loam, White Gables Restaurant a The Seabood Bar & Kirwan´s.

Počasí

Irské město Galway se vyjímá typickým oceánským klimatem ovlivňovaným severoatlantickým proudem. To vede k častější proměnlivosti počasí. Celoroční klima ve městě je spíše vlhčího a mírného rázu. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 20 °C, ty nejvyšší pak mohou vyšplhat k 30 °C. Zimy jsou zde mírné, což dokazují průměrné teploty od 5 °C do 8 °C. Nejvíce dešťových srážek spadne od října do konce roku. V průměru je to asi 1 200 milimetrů za rok. Při návštěvě města Galway tak musíte počítat s občasnými silnými větry, dešti a nenadálou změnou klimatu.

Bezpečnost

V irském městě Galway oceníte tamní bezpečnostní situaci. V klidu se zde můžete oddávat nočním procházkám v centru a obávat se nemusíte ani jiných neduhů. Stejně jako všude je dobré dávat si pozor na osobní věci, a to hlavně u památek a na zajímavých místech, kde je větší koncentrace lidí. Tam by mohlo hrozit riziko krádeže. Žádné jiné nepříjemnosti vás v Galway pravděpodobně čekat nebudou.

Měna

Dovolená v Galway vás vyjde určitě o něco dráž nežli ta v České republice. Náklady na zboží a služby zde odpovídají irskému průměru, jenž je vyšší nežli v Česku. Na níže uvedených příkladech si můžete udělat představu o průměrných cenách.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 125 Kč
 • Espresso = 50 Kč • Cappuccino = 70 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 130 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 310 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 300 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 34 Kč

Doprava

Nejrychlejší a pravděpodobně i nejekonomičtější cestou do irského města Galway bude letecká doprava. Z Prahy se můžete vydat na letiště Galway, které se nachází asi 7,5 kilometru od stejnojmenného města. Přímé lety jsou dlouhé 2,5 hodiny a stojí cca 2 300 Kč. Pokud byste letěli s přestupem, náklady se o něco zvýší a doba letu se prodlouží na 4 až 4,5 hodiny.

 • Hlavním veřejným dopravním prostředkem ve městě jsou autobusy.
 • Provozovateli jsou společnosti City Direct A Bus Éireann.
 • Ve městě je také železniční nádraží zvané Ceannt Station, kde se mimochodem nachází hlavní autobusové nádraží.
 • Využívat můžete cestování po vodě.
 • Řada míst je dostupná pěšky, minimálně v rámci centra města.
 • Taxi služby stojí kolem 1,1 EUR za kilometr, nástupní taxa je cca 3,6 EUR.
 • Pokud byste chtěli cestovat mimo město, využijte místních půjčoven aut. Náklady jsou od 1 500 Kč až 2 000 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Irsko

 • Brooks
  Irsko - Dublin
 • Hilton Garden Inn Dublin Custom House
  Irsko - Dublin
 • od 18 450 Kč
  Cassidy´s
  Irsko - Dublin
 • od 15 655 Kč
  Jurys Inn Parnell Street
  Irsko - Dublin
 • od 17 833 Kč
  The Belvedere
  Irsko - Dublin
 • od 15 238 Kč
  Castle (Cork)
  Irsko - Dublin
 • Buswells Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Croke Park Hotel
  Irsko - Dublin
 • The Westin Dublin
  Irsko - Dublin
 • Clontarf Castle
  Irsko - Dublin
 • Stauntons On The Green
  Irsko - Dublin
 • od 14 297 Kč
  Maldron Parnell Square
  Irsko - Dublin

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé